Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Schema pt mufe cabluri retea!

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#73
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Am un controller cu care as putea vedea prin internet temperaturile din camere, plus alte nastrusnicii. Pentru a cupla 4 senzori DS18B20 care au un cod unic ce permite trimiterea semnalelor de temperatura pe Bus. Au nevoie de trei fire pentru asta: 3.6 Vcc, Bus, GND. Incerc sa folosesc un cablu UTP, pe care l-am strecurat pe sub plinte prin mai toate camerele, i-am sectionat atent mantaua si am cositorit (acolo unde trebuie ca sa ma pot cupla cu un conector RJ-11 la o mufa mama RJ-45, respectiv firele Alb-Verde, Verde si Alb-Albastru) firele necesare ale unui cablu de telefon, la capatul caruia am mufat un RJ-11. Folosesc o astfel de solutie pentru a ma putea conecta la o mufa standard de telefon, in interiorul careia am strecurat senzorul. Folosesc un cablu UTP, pentru ca am nevoie si de celelalte fire nefolosite pentru partea de WatchDog a controllerului, in stare sa reseteze routerul atunci cand acesta nu raspunde la ping...
Am facut doua astfel de conexiuni si cand am conectat senzorii am constatat ca doar una e funtionala. Am testat legaturile cu un tester VTLAN4 si lagaturile par corecte. Spun 'par' deoarece acelasi senzor mutat dintr-o camera in alta, functioneza doar in una si pentru ca desi se aprind aceleasi leduri pentru ambele conexiuni, la cea care merge frecventa aprinderii este rapida si ritmica (cam doua aprinderi pe secunda), iar in cazul celei care nu functioneaza trecerea peste firul lipsa se face cu o pauza de ceva mai mult de o secunda. Cand scriu 'fir lipsa' ma refer la cel pe care nu l-am conectat (nefiind nevoie), adica se aprinde secventa 3, 5, 6 in RJ-45, sau 1, 3, 4 in cazul RJ-11... Adica, trecerea de la 3 la 5, respectiv, de la 1 la 3.  Secventa asta de aprindere e clar diferita, din acest punct de vedere, dar nu pricep deloc de unde sa vina diferenta... Am repetat de cateva ori testarile si am observat acelasi comportament (ciudat). Am trimis un mail si celor care au fabricat testerul dar nu ma astept sa raspunda in weekend...
Nu m-as apuca sa remufez, inainte sa am o banuiala cu privire la cauza, pentru ca locul jonctiunii nu e deloc usor accesibil si e nevoie de oarece contorsionism... Si pentru a remufa conectorul RJ-11 nu am prea mult cablu de taiat, probabil pentru alte doua incercari. Altfel, trebuie sa relipesc alt cablu. Basca, as fi vrut sa inteleg de unde diferenta aia de ritmicitate in aprinderea ledurilor testerului, ce confirma care sunt firele conectate... Sa aiba conectorul o problema? In sensul ca abia atinge firul, bagand rezistenta electrica? Mi se pare fistichie banuiala, dar altceva nu prea-mi trece prin cap. Daca tot ma gandesc la asta, ma duc sa verific si cu multimetrul, sa vad daca am valori diferite...

Edited by FaneDuru, 25 October 2014 - 14:50.


#74
valialbert

valialbert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.08.2014
Recent s-a instalat in apartamentul in care stau Fiberlink 1000 de la RDS (upgrade de la 100). N-am fost de fata cand au venit baietii, a fost un coleg de apartament, dar aparent n-au facut o treaba foarte buna.
Viteza de download nici macar nu atinge 100mbs, dupa cum se vede si din screenshot-ul atasat.
Pe un alt forum colegul meu a postat poze cu cablul UTP ce vine din ONT si pana in Router-ul wirelles si cineva a spus ca nu ar fi mufat corespunzator. Eu nu stiu ce sa zic, nu ma pricep, atasez si eu pozele aici.

Mentionez ca am router gigabit (Asus RT-AC 68U) si placa de retea gigabit.

Ce parere aveti?

Attached Files



#75
valialbert

valialbert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.08.2014
Nimeni?

#76
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai ti-au activat rds noiile viteze? am o banuiala ca abea de la 1 se va intampla.

#77
valialbert

valialbert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.08.2014
La asta nu m-am gandit, am sa dau maine un telefon sa intreb, ms de sfat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate