Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Schema pt mufe cabluri retea!

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
baschtanu

baschtanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 25.06.2007

View Postonkynm, on Mar 22 2008, 13:48, said:

Patch cordul se foloseste in special in rack-uri pentru interconectare switch si patch panel . Lungimea maxima recomandata este 1,5m.
Aceste patch cord-uri poti sa le cumperi gata facute sau sa le faci tu. Daca le faci tu, atunci dimensionarea ar trebui sa o faci in functie de distanta care o ai intre porturile respective .

Daca tu vrei sa pui intre AP si switch distanta maxima este de 100m si poti sa pui cablu utp normal sau patch cord .



are deasemenea si o distanta minima , si anume nu mai putin de 50 cm.

#38
demonAAAA2

demonAAAA2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.06.2008
:rolleyes:

Prin Swich:  alb-oranj,oranj,alb-verde,albastru,alb-albastru,verde,alb-sur,sur

Asa este corect...

                       B)

#39
upiX

upiX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.08.2007

View Postbaschtanu, on Jun 4 2008, 09:14, said:

are deasemenea si o distanta minima , si anume nu mai putin de 50 cm.

ai cam gresit lungimea minima cu 50 de cm. Adica l minima recomandata de cisco e 1 m.
Pentru tipul de cablu pe care il folositi trebuie avut in vedere nivelul la care lucreaza fiecare device pe care il conectati. Hubul si switchul la nivel 2; ruterul si calculatorul la nivel 3 (mai usor de tinut minte cele care nu au Ip sunt lvl 2 cele cu IP la lvl 3).

Componentele care actioneaza la acelasi nivel se conecteaza intre ele cu Cross over, cele care lucra la nivele diferite cu Straight Through.

sper sa va fie informatie utila.

Apropo nu prea sunt de acord cu chestia ai impotriva cablurilor "facute pe genunchi". Sunt ok si cele facute pe genunchi, nu trebuie sa fi un geniu sa faci ub Patc cord, respecti ordinea culorilor, nu tai izolatorul exterior decat pana la iesirea din mufa si nu despletesti perechile de fire decat cat e nevoie. ca sfat verifica functionarea cablului inainte sa il intinzi intre locatii.

bafta

#40
Pitbul_veninos_de_stanca

Pitbul_veninos_de_stanca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.08.2006

View PostupiX, on Sep 25 2008, 18:02, said:

Apropo nu prea sunt de acord cu chestia ai impotriva cablurilor "facute pe genunchi". Sunt ok si cele facute pe genunchi, nu trebuie sa fi un geniu sa faci ub Patc cord, respecti ordinea culorilor, nu tai izolatorul exterior decat pana la iesirea din mufa si nu despletesti perechile de fire decat cat e nevoie. ca sfat verifica functionarea cablului inainte sa il intinzi intre locatii.

bafta

orice patchcord facut pe genunchi dintr-un cablu decent chair shi lucrat mai neingrijt trece la certificare in Cat 5 atata timp cat nu folosesti cablu masiv in loc de litzat shi nu il sertizezi cu surubelnita.

#41
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Intrebare: pot sa folosesc doua dintre cele 4 fire ale unui cablu UTP pentru a transporta un semnal DE TELEFON? Sigur acele 4 cabluri nu folosesc la impamantare sau ceva de siguranta? Am vazut ca parerile sunt impartite vizavi de problema impamantarii prin cele 4 cabluri moarte.


OK, alta intrebare, care deriva din cea de mai sus: DACA acel cablu UTP caruia vreau sa ii folosesc doua dintre cablurile moarte pentru un semnal de telefon ARE CATE-UN SWITCH la ambele capete, se mai face legatura? Adica - in ce fel trateaza switchul acele 4 fire? Face legatura intre ele, si le transmite tot moarte? In acest caz ma gandesc ca POT, insa daca contactele intre firele moarte sunt intrerupte in switch pe motiv ca oricum nu folosesc la nimic, atunci nu, nu pot folosi cablul UTP prin telefon pentru ca trece prin switch iar acesta nu ar face legatura.

Nu cred ca si-a mai pus cineva problema asta, dar am zis ca hai sa-mi incerc norocul, decat sa ma chinui sa trag un cablu de telefon peste proaspata tencuiala prin toata casa (avand in vedere ca pe cel UTP il am tras deja pe sub tencuiala).

#42
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007
Eu zic ca sunt "oprite" din switch, dar nu sunt sigur.

#43
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
majoritatea switch-urilor au doar 4 "lamele", deci nu au continuitate cele 2 perechi "moarte".

#44
Manny AC

Manny AC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 01.05.2006
StGermain
Swichul transmite mai departe semanalul primit pe toate cele 8 fire in fiecare port al swichiului. Cele 2 perechi "moarte", cum le numesti tu, sunt folosite pentru anumite protocoale, de care tu, ca home user, nu ai nevoie. Deci nu sunt fire pentru impamantare, dar pot fi folosite in acest scop, sau folosite pentru alimentarea swichului la distanta, ori a conecta alta placa de retea, ori altceva in functie de situatie.

DarkAngelBv
N-am vazut/auzit vreodata de swich cu 4 lamele. In ultimii 3 ani am vazut sute de swichuri cu porturi de la 4 la 48, cu management sau nu, producatori diferiti, etc, dar crede-ma toate erau cu 8 lamele.
Ca o glumita...
Deci nu se pune vorba de vreo majoritate; nu zic ca nu exista, poate pe undeva prin padurile dese, vreun producator clandestin cu angajati alesi dupa lungimea parului, face swichuri cu 4 lamele  :huh:

Edited by Manny AC, 23 April 2009 - 23:47.


#45
Manny AC

Manny AC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 01.05.2006
Un mic amanunt de luat in considerare: pe firele de telefon este curent. Nu stiu daca sau cum influenteaza swichul sau placa de retea. Cred ca cel mai bine este sa se faca legatura de telefon de la fir la fir, fara sa treaca prin swich.

#46
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Iti multumesc.

Am despicat cablul UTP si i-am extras doua dintre fire, pe care le folosesc acum pe post de telefon. Cele doua nu sunt trecute prin switch.
Conexiunea merge in continuare bine-mersi, in cele 6 cabluri mufate corect (am folosit doua fire taiate scurte ca sa pot realiza mufarea corect fara a se deplasa cele 6 eronat in mufa).

#47
acronis

acronis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 25.10.2007
Eu vreau sa va intreb  cum pot prelungi un fir de retea? Il tai de langa mufa, si apoi pot sa lipesc cu cositor si sa  pun capatul mai lung? SAu trebuie sa inlocuiesc complet firul de retea?

#48
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Recomandat ar fi sa inlocuiesti tot cablul, dar o varianta ar fi si sa achzitionezi o mufa RJ45 mama si doar ca ultima varianta lipitura.

#49
acronis

acronis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 25.10.2007
Trebuie sa mai fac precizarea ca innaditura trebuie sa o fac afara. Efectiv, switchul la care sunt conectat acum, va fi mutat la o alta casa mai departe de mine, si v trebui sa prelungesc firul. Firul este bagat in tencuila, deci nu prea am cum sa-l inlocuiesc.
Daca prelugesc cu o mufa, trebuie sa izolez mufa bine, nu?

#50
acronis

acronis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 25.10.2007
Variantele le-am gasit aici: http://forum.softped...on/t137965.html
O sa aleg varianta cu innadirea, ca nu pot sa urc switchul sus in copac, sau alte mufe.

#51
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
probat, merge excelent innadit sau lipit, inca am un fir lipit care de 6 ani merge beton
la tine insa problema este legata de faptul ca e in exterior..ploaie, zapada, daca intra umezeala la lipituri s-a zis cu reteaua ta
deci izoleaza cum trebuie, banda izolatoare nu e suficient, pune silicon, tub de cauciuc, etc.

#52
prozatos

prozatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 30.10.2005
vreau si eu sa imi schimb cabluldin casa pana pe scara pentru internet, intrucat cablul e destul de vechi si nu prea calitativ
am facut "rost" de un cablu de retea, dar cred ca e ftp din cate mi-am dat seama
e mai gros
am inteles ca cei de la rds pe casa scarii au switchuri
intrebarea este: exista mufe care sa poata fi puse pe un astfel de cablu si sa il bag in switch? ca la o mufa normala nu incape cablul in ea???
in casa am priza din aia in care intra cablu de pe scara si iese net si telefon. in priza aia pot pune cablu asta ftp...dar pb e pe scara cum pot face sa il bag in switch
multumesc mult

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Si ce daca e FTP, de sertizat il poti sertiza usor, e mai gros no problem, poti sa ii pui mufa. Daca problema e pe scara suna la provider ca vor inlocui cablul in loc sa tragi tu altul. Daca problema e in casa poti cumpara cablul de la orice magazin de profil, in teorie, si il sertizeaza oamenii acolo.

Edited by MembruAnonim, 26 April 2010 - 09:49.


#54
prozatos

prozatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 30.10.2005
pai eu am cablu deja, din asta mai gros, problema e ca nu incap firicelele alea 8 in locasul lor din mufele obisnuite, ca am incercat
pana la urma,cred ca o sa iau de la un magazin un cablu utp mai bunisor si il voi schimba

Edited by Ravy, 26 April 2010 - 11:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate