Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Samsung D410 sau Motorola E398?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,482
  • Înscris: 30.08.2003
Sunt intr-o dilema destul de mare ... M-am decis sa achizitionez un telefon in rate de 18 luni. Dar ma aflu in situatia ca nu pot sa aleg: Samsung D410 sau Motorola E398.

Ceea ce ma face sa aleg Samsung: Ecran ecstrem de frumos, design absolut perfect, tehnologie de top, arata elegant si stie sa inregsitreze videoclipuri de scurta durata. Ceea ce este contra: nu prea exista suport pentru telefon (mai ales aplicatii Java), nu are nici mp3 player nici radio.

Ceea ce este pro Motorola: memorie sanjabila, exista suport pentru el (aplicatii Java mai ales) player mp3. Contra: nu-mi place cum arata, ecranul nu este ca la Samsung.

Pentru ceea ce imi trebuie telefonul: vreau sa am si eu un telefon de ultima generatie, telefon GSM. Teoretic o sa folosesc telefonul 2-3 ani pana cand apare UMTS pe la noi. De player mp3 nu prea am nevoie cred din cauza ca acasa muzica am, in masina casetofon si radio am ... Dar totusi este o optiune super la Motorola.  Deci tind sa aleg Samsung dar totusi ... din cauza aplicatiilor Java tind sa aleg motorola ... Nu vreau recomandari pentru alte telefoane vreau opinii despre aceste telefoane ...

Imagin:

Samsung D410

[ http://www.mobile-review.com/review/image/samsung/d410/pic1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Motorola E398

[ http://www.mobile-review.com/review/image/motorola/e398/pic1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
balenax

balenax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 08.02.2004
eu unul ti-as recomanda motorola. ideal ar fi sa te duci sa le butonezi pe fiecare in parte si sa vezi cu care te-ai intelege mai bine. am inteles ca samsungul e ok si el, in special ecranul , care este absolut bestial. un mare minus la samsung este conectivitatea scazuta, are irda , insa se pare ca este mai mult de design acolo, tranferul de poze din - catre tel se poate face doar prin cablu ( care nu e inclus in pachet).  chestia cu jocurile si mp3 playerul la tel...sincer nu cred ca fac marea diferenta, pt ca dupa ce butonezi la tel cateva zile pana-l inveti pe de rost, il folosesti tot ca pe un simplu tel, indiferent ca are sau nu suport pt java sau te miri ce, mai ales ca vrei sa-l tii 2 ani de zile . daca vrei in schimb tel destept ,pe care sa poti instala aplicatii adevarate, arunca un ochi spre un smartphone, gen p900, 6600, 7610 .

oricum, nu te sfatuiesc sa-ti iei tel in rate.

#3
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,482
  • Înscris: 30.08.2003
De ce nu ma sfatuiesti sa iau telul in rate? Te intreb pentru ca situatia financiara pe care am momentan imi permite sa-mi iau maxim un SE T630 de pe "piata gri", personalizat pe retele din strainatate ... M-am gandit ca cumpar in rate, dar sa platesc anticipat cum am posibilitatea pentru ca dupa cum am inteles am aceasta posibilitate ...

#4
balenax

balenax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 08.02.2004
pai fa si tu un calcul serios. vezi cat costa telefonul daca-l cumperi cu banul jos si cat te duce la final platindu-l in rate. dupa mine, mai bine ma imprumut de la rude si prieteni care ma pot pasui cu banii o perioada ma lunga si-l iau cu banii jos. in plus, un telefon nu este un bun de folosinta indelungata, dupa cateva luni deja devine depasit, sa nu mai zic ca peste 1 an jumate tu vei plati ratele unui telefon care nu va mai avea poate nici o legatura cu ce se va gasi pe piata in momentul ala. si chiar tu spui ca vrei un tel de ultima generatie. oricum decizia finala e a ta. daca esti cu adevarat dispus sa tii un telefon 2 ani de zile fara ganduri de a-l schimba si iti convine dpdv financiar oferta de rate, go for it. daca te banuiesti ca ti-ai dori sa-l schimbi dupa o anumita perioada, gandeste-te ca ratele trebe oricum sa le platesti, iar ca sa vinzi un telefon la care inca platesti rate la jumatate de an de cand l-ai achizitionat cu un pret mare, la pretul pietei in perioada respectiva, nu cred ca iti va conveni.

#5
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,482
  • Înscris: 30.08.2003
Mda ... aici ai dreptate. Dar eu chiar nu as vrea sa-l schimb telul dupa 6 luni. Dar sa vedem. Poate apelez la rude :)

#6
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Daca te hotarasti sa iei ceva in rate si iti permiti sa dai suma X pe luna,nu mai stai sa faci calcule cat si cum platesti in plus, ca, nu vei mai cumpara nimic!!
Oricum, daca reusesti treaba cu rudele prietenii, go for it!!!! mai bine iei bani de la rude si prieteni decat de la banca!!!!

#7
balenax

balenax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 08.02.2004
pai matrixu asta era ideea totusi sa te uiti pe ce dai banii . nu de alta dar e vorba despre un tel mobil, nu despre vreun televizor, frigider, masina, casa ... doamne fereste ti-l fura, il pierzi pe undeva, il scapi pe jos si se sfarama... ce faci apoi? stai si dai din buze , dar rata oricum o platesti la banca :D.

#8
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Eu cand am auzit prima oara de Samsung am zis ca vreau si eu. Am citit putin despre telefonul asta parca nu il mai vroiam asa de tare. M-am jucat putin cu el parca il vroiam din nou. M-am jucat putin mai mult si mi-a trecut definitiv.
     Ideea este ca Samsung-ul este un fashion-phone. Este slab de tot la dotari dar adevarul este ca face impresie. Depinde ce vrei de la un telefon.
     Motorola insa este destept rau, face cam de toate iar ecarnul mie mi se pare chiar excelent(recunosc insa ca nu "la fel de excelent" ca al samsungului dar diferenta este mica)
      Daca iti iei Samsung sa te rogi sa nu ti se strice masina pt. ca in buzunar telefonul ala o sa fie ceva mai greu de purtat.

#9
val252

val252

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 14.12.2003
ia motorola!!

#10
yeu

yeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 14.12.2003
e mult mai bun la ecran d410 si la functii putin mai slab dar nu se compara cum arata

#11
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,482
  • Înscris: 30.08.2003
Ai dreptate yeu. Ca design D410 este number 1. Dar m-am decis sa cumpar Motorola, si o sa cumpar foarte curand. M-am decis din cauza functiilor.  O sa revin cu un review dupa ce am cumparat ...

#12
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Motorola is niste stricaturi! Imediat se fac praf! Meniul este groaznic. Vrei tel. destept? Ia Nokia 7610(mp3+camera megapixel), Nokia 6230(radio&mp3), Siemens SX1(radio&mp3+design misto), Siemens S65(camera megapixel, design super-misto), SE K700i (mp3&radio, design bunicel)

#13
yeu

yeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 14.12.2003
dintre toate astea cred ca s65 se merita cel mai mult

#14
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Da... S65 este pur si simplu o BIJUTERIE in materie de design, care e super-elegant si camera aia e si ea o BIJUTERIE... plus ca pretul este beeeton.

#15
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
SX1 arata grozav dar ai incercat vreodata sa faci ceva cu tastele alea aranjate in lateralul ecranului?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate