Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Plita vitroceramica vs. plita cu inductie

- - - - -
  • Please log in to reply
532 replies to this topic

#235
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

View PostBalki, on 10 decembrie 2013 - 03:06, said:

Salutare, caut o plita cu inductie, cu rama metalica, de calitate peste medie.

Am gasit:
1815 lei http://www.aeg.ro/Pr...ĹŁie/HK634200XB
2070 lei http://www.bosch-hom...PIA645B18E.html - doar 4kW putere instalata?
1590 lei http://www.electrolu...ĹŁie/EHH6340FOK - din pacate fara rama metalica!?
2055 lei http://www.ideall.ro...31/produs-29388 (nu am gasit link oficial cu ea)

Ce ati alege din cele de sus? Alte recomandari?

Acel model de bosch este conceput pt instalatii cu putere instalata redusa (ideale pt 220v), caci daca aduni puterile individuale pe fiecare zona,  obtii peste 6 kw. Variantele superioare iti permit sa setezi tu puterea maxim consumata.

#236
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postandrei_0, on 23 aprilie 2013 - 01:39, said:


Dpmdv, lasand costurile la o parte (pentru mine sunt irelevante) alegerea se rezuma la: Vrei ceva sa dea bine, sa fie "modern": inductie. Vrei simplitate, fiabilitate si control maxim: gaz.

-Siguranta la gaz: oricand se pot aprinde hainele de la flacara.
-Fiabilitate: 2 senzori de flacara din 4 au picat in 4 ani.
-Control maxim? Asta chiar e cusuta cu ata alba:
a) poti seta exact puterea sau temperatura de lucru?
B) poti seta timpul dupa care se opreste procesul de incalzire?
Gazul a ramas, dupa parerea mea doar o solutie invechita, periculoasa si putin mai ieftina.

#237
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
O parere despre plita pe gaz ?

#238
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acum, dupa aproape un an am vazut si eu ce a scris andrei Posted Image Deci sa o luam pe rand:

View Postandrei_0, on 23 aprilie 2013 - 01:39, said:

Fiecare cioara isi lauda puiul
Corect. Doar nu era sa laud ce nu am folosit. Dar acasa la parinti am avut si aragaz de tip vechi si plita pe gaz de tip "nou". Plus o caruta de alte feluri de plite/aragazuri pe care le-am folosit in multele chirii pe unde m-am plimbat. Incepand de la gioarse care nu se inchideau bine pana la bucatarii mobilate modern si relativ scump. Deci sa zicem ca as avea si eu destule experiente cu gazul ca sa pot sa fac comparatie.

View Postandrei_0, on 23 aprilie 2013 - 01:39, said:

Ai plite pe gaz cu arzator wok de 4 sau chiar 5KW cu care poti incalzi rapid 1 litru de apa. Oricum testul cu "cat de repede incalzesti 1L de apa" e cam irelevant, decat daca mancarurile tale preferate sunt oua fierte, macaroane sau iti place mancarea arsa.
Adevarat, e irelevant in mare, dar este un punct in plus. Oricum, nu vad eu cum incalzesti un ibric de apa pe un arzator de wok. Adica precis unele plite au gratarul destul de mic incat sa stea pe ele un ibric (la wok), dar sunt deasemenea si multe care au spatiu mare pentru arzator, si nu ai efectiv loc unde sa pui ibricul pe gratar, pentru ca baza lui e mai mica decat gratarul. Plus de asta, arzatorul de wok radiaza flacara si caldura pentru o suprafata mare, deci tu daca dai wokul la max tot ce reusesti e sa arzi (innegresti) suprafata ibricului, eventual sa strici de tot manerul daca e din ebonita/plastic. Lucru care la inductie nu se intampla. Pe orice ochi.

View Postandrei_0, on 23 aprilie 2013 - 01:39, said:

Nici pe un aragaz penal marca Metalica nu se fac cine stie ce cruste daca nu esti un dezastru complet in bucatarie. Plita nu se incalzeste chiar atat de tare cat sa se lipeasca instant orice chestie care cade pe ea. Si daca iti cade/curge ceva pe ea trebuie s-o lasi nestearsa cu saptamanile ca sa fie chiar greu de curatat. In plus exista si variante de sticla, care se curata la fel de usor ca plitele pe inductie.
Ei, aici te contrazic. Cand faci mancare si sare uleiul incins pe langa, nu dai deoparte imediat mancarea si faci curat, astepti sa termini de gatit totusi. Moment in care uleiurile si grasimile expuse unei flacari deschise se fac cleiul ala urat. Daca cumva se termina mancarea de facut la 11 seara si tu pici de somn si nu mai ai chef sa faci si curat decat  doua zi... crede-ma, e jale. Deci inductia castiga aici fara drept de apel, si nu o zic doar eu, o zice si nevasta-mea care e responsabila si cu mancarea si cu curatenia in bucatarie (mai mult si mai atent decat mine Posted Image ) si diferenta constatata de amandoi e enorma. Da, la plita gaz cu suprafata de sticla e mai bine, dar intervine tot treaba cu flacara deschisa care arde orice grasime. Deci sorry, gazul pierde la situatia de fata.

View Postandrei_0, on 23 aprilie 2013 - 01:39, said:

Pai e cum zici... calitatea vaselor. Nu te opreste nimeni sa cumperi niste vase mai de doamne-ajuta, cu fund gros si capsulat, care se incalzesc uniform si la care nu ai puncte fierbinti unde sa se arda mancarea. Cu alea poti gati si pe soba de tuci a bunicii.
Corect.

View Postandrei_0, on 23 aprilie 2013 - 01:39, said:

Aburii aia sunt nesemnificativi in comparatie cu aburii generati de procesul de gatire. Si daca luam in calcul plite pe inductie inseamna ca nu suntem chiar atat de sarantoci incat sa nu ne permitem si-o hota. Caldura, da, inductia genereaza mai putina caldura.
Corect. Eu ma refeream acolo si la stilul de batrani care se incalzesc cu aragazul. Oricine a facut asta stie ce miros si ce atmosfera inchisa ramane in casa/camera incalzita astfel. Si trebuie sa aerisesti daca vrei o gura de aer curat. Si pierzi tot ce ai facut pana atunci, adica incalzirea. Ma rog, pe unii nu ii deranjeaza, pe unii nu mai apuca sa ii deranjeze ca ii vezi morti la tv cu intoxicatie cu monoxid de carbon...

View Postandrei_0, on 23 aprilie 2013 - 01:39, said:

Sunt o multime de plite pe gaz care au sigurante care taie gazul la stingerea flacarii. In plus, exista si senzori de gaz, care cel putin la locuintele noi cred ca sunt obligatorii.
Sunt si plite pe gaz cu protectie pentru copii.
Corect.

View Postandrei_0, on 23 aprilie 2013 - 01:39, said:

Deci plita pe gaz e naspa fiindca te poti incalzi cu ea. Plita pe inductie e misto fiindca nu te poti incalzi cu ea. Oare incalzitul locuintei sa fie scopul unei plite?
Eu aduceam plusuri unei solutii de gatit, nu de incalzit. Ca unii aleg sa foloseasca incalzirea pe baza de gaz pentru ca platesc pausal si nu se simte la buzunar (cred ei), e problema lor, dar e un mod incorect de folosire a unui agregat. Pe de alta parte, eu ma distrez cand vad factura la gaz cum creste la cativa zeci de lei la toate apartamentele din bloc iarna (si ca sa fiu rau: exceptand al meu, care ramane la un constant 0 Posted Image)

Ca tot discutam pe subiectul asta cu sotia, daca maine mi s-ar strica plita, as lua alta pe inductie la loc fara probleme, pentru noi confortul generat de prezenta ei si a cuptorului electric este cu mult mai mare decat ne asteptam initial, iar partile care conteaza cel mai mult sunt curatenia( in primul rand timpul dedicat ei), siguranta (nu "miroase a gaz", ori merge ori nu merge) si mentinerea vaselor de gatit in timp ca noi. Nu se innegresc, nu se ard manerele de la flacara (fie cea de gatit, fie cea adiacenta).

#239
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
La folosirea gazului se generează și apa, adică umiditate(vezi băbuțe și nu numai care se încălzesc cu aragazul și se plâng de igrasie) .


#240
adycopilu

adycopilu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.10.2007
@ducualex plita ta nu este pe inductie. Chiar n-a observat nimeni asta?

#241
Andalia

Andalia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 13.08.2010
Ce parere aveti despre plitele mixte inductie- gaz, cum este cea de la Electrolux?
Ca si firme pt plitele pe inductie ce imi recomandati? In afara de Bosch care depaseste bugetul alocat. Electrolux sau Whirpool sunt ok?

Multumesc.

#242
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
NU am experienta decat cu ce am cumparat eu, Gorenje. :)

#243
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011
Whirpool eu ZIC ca e mai ok. Eu am o vitroceramica FAGOR de acum 10 anii si este ca in 1a zi.

#244
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Nu prea are rost o plita combinata.
Nu îți bate capul prea mult cu firmele. Concentrează-te pe funcții și preț. De preferat cât mai puternica și cu rama de inox.
Mai intra ceva bănuți și în instalația electrică.
Eu am un Aeg(Electrolux) de vreo 4 ani și nu sunt probleme. Și sticla însă se zgârie.

#245
MugurelM

MugurelM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.05.2013

View PostAndalia, on 29 ianuarie 2014 - 21:40, said:

Ce parere aveti despre plitele mixte inductie- gaz, cum este cea de la Electrolux?
Ca si firme pt plitele pe inductie ce imi recomandati? In afara de Bosch care depaseste bugetul alocat. Electrolux sau Whirpool sunt ok?

Multumesc.
Electrolux sunt foarte fiabile. Recomand plitele lor cu inductie!

#246
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Va salut. Doar ce am comandat :"Plita incorporabila inductie Bosch PIV675N17E, 2 Zone FlexInduction, Touch control, 60 cm, Sticla neagra" dar nu gassed manualul ei pe nicaieri. Vreoiam as vad daca o pot lega la 380 V ca am pregatit instalatia de ceva vreme cu circuit separat de 380 V si doream SA citesc Mai multe despre acest model. Nici review-uri nu am gasit... Puterea plitei este de 7,2 kW .
Daca are cineva vreo informatie , este bine venit SA o posteze.
Multumesc anticipat.

De obicei nu vezi nimic pentru ca in general se conecteaza direct in circuit prin regleta si nu prin stecher ...


azi mi-a venit plita comandata. Din nefericire am avut proasta inspiratie de a nu deschide coletul inainte de a plati si...am avut ghinion... Imagine publicată
Cand am deschis coletul , am observat ca un colt al plitei are un mic defect Imagine publicată o crapatura chiar pe unul din colturi , foarte mica intr-adevar dar ...este!
Am sunat la emag dar mi-au spus sa trimit un mail cu reclamatie si o sa primesc raspuns.
Sper din tot sufletul sa o inlocuiasca pentru ca nu a costat 2 lei si nu as vrea sa raman cu ea ciupita cum este momentan.
Problema este ca a fost comanda speciala si nu cred ca o sa fie prea binevoitori sa o ia inapoi si sa imi trimita alta fara prea mult efort.
Eu inca sper sa se rezolve cumva pozitiv si intr-un termen rezonabil.
atasez cateva poze cu defectul , sper sa se vada bine.

http://forum.softped...tach_id=1290150

Edited by flp014, 05 March 2014 - 09:26.


#247
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Uff, dacă nu citiți cu atenție recomandările....  Eu am recomandat plita cu rama inox.
Dacă plita este cu 2 ochiuri atunci puterea de approx 3.5 KW nu justifică o conectare trifazata.
Succes!

#248
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Attached File  DSC02086.JPG   367.55K   104 downloadsAttached File  DSC02082.JPG   305.73K   107 downloads

View Postapanoiu, on 05 martie 2014 - 11:28, said:

Uff, dacă nu citiți cu atenție recomandările....  Eu am recomandat plita cu rama inox.
Dacă plita este cu 2 ochiuri atunci puterea de approx 3.5 KW nu justifică o conectare trifazata.
Succes!
daca raspunsul este pentru mine , tin sa precizez ca plita are rama de inox dar nu si pe partea frontala Posted Image. Doar lateralele si spatele. Probabil de disign au facut-o asa.
Puterea este de 7.2 kwh(8 inductoare) deci o sa o leg la trifazat , avand aceasta posibilitate.

PS: am sunat la emag pentru ca nu mi-au raspuns la email si o domnisoara mi-a spus ca ei nu vad spartura din pozele trimise initial si nu pot lua decizia de a o lua inapoi sa o schimbe. Mi-a cerut sa le fac alte poze cu un aparat mai bun...
LE-am facut , acum astept sa vad ce o sa mai gaseasca de spus...

PS2:  conform legii , am dreptul sa inapoiez orice produs in maxim 10 zile la cumparaturile online, este corect?
Nu as vrea sa apelez la acest lucru dar il iau in considerare.

Edited by flp014, 05 March 2014 - 14:44.


#249
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
in sfarsit am montat acum o saptamana plita pe inductie de la Gorenje, pot doar sa spun ca cine nu are asa ceva traieste in bezna
incomparabil mai performanta decat orice plita pe gaz sau electrica, se curata cu un servetel imediat dupa ce ai terminat gatitul fara sa ramana cea mai mica urma sau sa se prinda
ceva pe ea

am cumparat tigaile de la Tefal, un set de oale de calitate speciale frantuzesti 4-500 lei iar gatitul a devenit o adevarata placere.
la noi se gateste zilnic deci e super utila
viteza fata de electrica este fenomenala, am conectat'o la trifazic (2 faze in realitate)
modelul montat este acesta cu senzori pe capac, consuma foarte putin si are o gramada de functii inteligente  , plita comunica mereu cu senzorii montati pe capac ptr a modula puterea si a mentine setarile dorite prin programul ales
http://www.gorenje.r.../plite?c=378085

#250
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Super tare plita, are slidere pt selectarea puterii.
Pentru inducție recomand totuși ți-ai mai bune decât tefal...  De exemplu Demeyere in 5-7 straturi de la kitchenshop sau Sensuell de la ikea. Înotul este cel mai bun non stick de pe piata

#251
Balki

Balki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.02.2003
E cam mare diferenta de pret intre Sensuell si Demeyere, ceva intre exista? Caut momentan o tigaie de clatite pentru a mea plita, si in afara de Demeyere la 850 de lei nu am gasit ceva mai rasarit. Si 850 de lei pentru folosit o data la cateva saptamani... :)

#252
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Mergi cu încredere pe sensuell.
Clătitele merg perfect in tigaia aceasta, tehnica este de a întinde compoziția cu un instrument(ca și cei care fac clătite pe marginea drumului)
La inox se face mai întâi seasoningul (cauta pe YouTube) și apoi se folosește normal.
Pana acum am folosit tigaia de 45 RON de la ikea, căreia i-am înlăturat eu teflonul(baza este din inox).  Am făcut super clătire cu ea, doar ca s-a deformat de la seasoninguri.
Sa vezi ce bine ies ouăle ochi....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate