Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7137 replies to this topic

#7075
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,588
  • Înscris: 10.01.2019
Parinte se intampla ca si cossus sunt multi. Cand eram mai tanar si ma ocupam si eu cu recoltatul de viermi, recordul a fost de 40 de viermi maturi dintr-o bucata de salcie de 50 cm lungime si cca 15 cm diametrul. Rachidete mele, din care cum am spus, s-au recoltat peste 500 de viermi erau 7 la numar , aveau cca 2 m (aveau doar trunchi pt ca cresterile le taiam anual in totalitate) si 15- 20 cm diametrul. De fapt unul din criteriile dupa care recunosteam copacii cu viermi era ca parti intregi din acestia erau uscate din cauza viermilor, cossusul hranindu-se doar cu lemn viu.

#7076
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Corect, doar ca e vorba de specii diferite de cossus.
Ala de salca e unul, cel care ataca pomii fructiferi e cu totul alta specie.
În plus, iar asta am uitat sa spun, dacă studiezi puțin ciclul de viata al dăunător ului cu pricina înțelegi ca făcând tratamentele obișnuite, apoi tăierile anuale în mod corect, incidenta apariției este mica spre foarte mica pentru ca probabilitatea sa omori ouăle apoi chiar larva tânără este destul de mare.
În mod normal incidenta apariției galeriilor în lemn multianual este extrem de mica spre zero.


Evident ca în livezile lăsate în voia sortii e altceva iar în cazul pomilor din curțile oamenilor unde se fac tratamente mai mult nu sau se fac aiurea și parțial incidenta poate fi mai mare.

Dar tot nu ar trebui sa fie o problema semnificativa.


La salcie e legea junglei, dincolo de faptul ca specia care o ataca este mult mai prezenta/frecvent întâlnită, total necontrolata în vreun fel, nici oamenii nu își pun problema sa facă tratamente vreodată.

Nu e totuna sa ai 3 fluturi într-o livada și sa faci tratamente vs a avea milioane de fluturi și din ce depun aia tu sa nu elimini absolut nimic.




#7077
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,588
  • Înscris: 10.01.2019
E exact aceiasi specie sau cel putin ce am gasit eu in rachite am gasit si in pruni. Diferenta este ca viermele prinde un miros foarte concentrat al lemnului cu care se hraneste, mirosul celor din salcie este diferit de mirosul celor din pruni, mirosul puternic si persistent potentat de secretiile lichide generate fiind o caracteristica a acestor viermi. Si cu toate ca se intampla ca viermii sa treaca de la un arbore gazda la altul, in mod sigur, cel putin o parte din prunii afectati au fost colonizati direct de fluture pt ca am gasit larve foarte mici de cca 1cm lungime sub scoarta unui prun. De asemenea am gasit pruni afectati la distanta considerabila de zona cu rachide, de cca 70 m, distanta imposibil de parcurs de un vierme care altfel se misca foarte incet.

#7078
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
În cazul tău, avand o sursa atât de generoasa, e posibil sa fie aceeași specie.
Eu ma refeream la general, nuntoata lumea are salcii lângă curte.
Și evident ca nu viermii se deplasează ci adulții care depun direct pe pomi.

#7079
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 21.11.2021
Vizand daunatorii,in repaus dau cele doua stopiri albastre pe care ie-am complicat in primavara,pt comparatie cu Zeama sulfocalcica si Scudo.
In aceeasi idee,uleiul horticol la semintoase la urechiuse la unii pomi sau dezmugurit la altii.Prezint tratamentele mai pe larg sa arat ca stropesc doar ce cred eu ca este necesar.Destul ca in anul II pomii au fost zugraviti complet in negru,nici nu stiam,nici timp suficient.S-au descurcat,cel de sus stie cum.,Anul trecut,un par a fost tare zdruncinat de ceva afide(sper,nu Psylla).Acum a aparut si Zeuzera(Cossus).Cu un cocteil-Hunter,Boundary,Trainer plus Tepeki,la scuturat petale si doar la semintoase,il voi baga in seama si pe sfredelitor.Toate sunt sistemice,Tepeki si translkaminar si cu actiune acropetala,selectiv cu entomofauna si prietenos cu albinele,remanenta 21 zile-spune producatorul (si cu dedicatie pt afide).
In locatia cu 52 pomi,nu m-a calcat focul bacterian nici monilioza,nu tratez.3 pruni anul IV vor primi pt viespe si un mar tot de 4 ani pt vierme.La inceputul cresterii lastarilor Coragen,tot la semintoase,in rest monitorizare.
In locatia cu 30 de pomi pe rod(mai putin 6),vizitata mai rar,tratamentele generale plus foc bacterian gutui,viespe pruni,musca cires,viermi de tot felul,monilioza si Taphrina,sper sa stropesc mult mai putin in 2025.
Va multumesc pt sfaturi.

#7080
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 17.05.2012
salutare! Ce ingrasamine foliare bune stiti pentru pomi ? Sper ca nu s-a vorbit de curand despre asta :)

#7081
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 06.01.2014
Eu folosesc Foliplant .

#7082
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 21.11.2021
Pana sa stropesc la scuturat petale semintoase,a dat buzna gandacul paros peste peri.Chiar am admirat pe la 11-12 cat de frumos au inflorit perii.Dupa ora 14,am urcat panta si nu mi-a venit sa cred-florile cam ciufulite.M-am apropiat si am vazut ventuze bine infipte in flori.Temperaturi,in jur de 25 C.A inceput jihadul.In trei ture am scapat de peste 60 de jivine.Cateva au apucat sa zboare.Cum chimic nu este indicat acum si nici nu faci mare branza,am sa procedez la fel cand caldurile cresc peste 23 C.Imi pare rau doar de Argessis,Favorita lui Clapp si Wiliams galben care sunt anul 4.Ceilalti sunt anul 2,oricum nu lasam decat maxim 2 fructe daca pomul mergea bine.Nici cei de 4 ani nu sunt cine stie cat de dezvoltati din cauza afidelor si fumaginei in anul 2 nefiind nici prea bagati in seama pana atunci.In afara de o sapa prin iulie-august,ce se mai poate face?In cateva ore au distrus cred,o treime din flori!

#7083
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Stai liniștit, mizeriile alea zboară.. Kilometri..
Poți sa sapi tu pana dai de apa.


#7084
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 06.01.2014

Vizualizare mesajcristobob, pe 01 aprilie 2024 - 05:39, a scris:

Eu folosesc Foliplant .
Am văzut ca dr Ghibu de la "Ce vor plantele?" recomanda , mai nou, Turbo root, bun ca si starter, si Amistar. Ati folosit aceste produse?

#7085
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,502
  • Înscris: 28.12.2010
Sunt atatea produse similare pe piata, concurenta este atat de acerba incat probabil ca Domnul Ghibu mai face si el reclama la cate un produs si nu intotdeauna dezinteresat.

#7086
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006

View Postfane52, on 02 aprilie 2024 - 09:45, said:

Pana sa stropesc la scuturat petale semintoase,a dat buzna gandacul paros peste peri.Chiar am admirat pe la 11-12 cat de frumos au inflorit perii.Dupa ora 14,am urcat panta si nu mi-a venit sa cred-florile cam ciufulite.M-am apropiat si am vazut ventuze bine infipte in flori.Temperaturi,in jur de 25 C.A inceput jihadul.In trei ture am scapat de peste 60 de jivine.Cateva au apucat sa zboare.Cum chimic nu este indicat acum si nici nu faci mare branza,am sa procedez la fel cand caldurile cresc peste 23 C.Imi pare rau doar de Argessis,Favorita lui Clapp si Wiliams galben care sunt anul 4.Ceilalti sunt anul 2,oricum nu lasam decat maxim 2 fructe daca pomul mergea bine.Nici cei de 4 ani nu sunt cine stie cat de dezvoltati din cauza afidelor si fumaginei in anul 2 nefiind nici prea bagati in seama pana atunci.In afara de o sapa prin iulie-august,ce se mai poate face?In cateva ore au distrus cred,o treime din flori!
Cica nemerniciile astea neepilate sunt proaste la culoarea albastra si mirosul floral de balsam, iar o galeata de 5 l albastra (sau cu un sac albastru in ea), umpluta cu apa si cateva linguri de balsam de rufe cu miros floral le cam aduna in ea si mor innecate. Cand nu poti stropi, poti sa incerci si varianta asta, poate functioneaza sau macar diminueaza intensitatea atacului.

#7087
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 21.11.2021
Am citit si eu poezia.Cat sant insa de bine infipte in stigmat-ca o lipitoare-,nici nu se sinchiseau ca le pun menghina pe gat,atat de nesimtite pareau.Crezi ca dau ele bunatatea de polen pt balsamul floral?Poate cele in zbor sa dea vrabia din mana...Posted Image Oricum,cred ca au ramas ceva fructe si pt alde noi iar coroana este la un nivel accesibil-culesul lor a fost fl;are la ureche.
Multumesc.

#7088
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Balsamul floral nu isi are rostul, magia o face culoarea albastra. E suficient sa puneti recipiente albastre cu apa in ele. Sigur ca o data ce-s infipte in floare nu mai coboara in vas, recipientele se pun din timp, cand apar primii scarbosi.
Eu am folosit metoda cativa ani si functioneaza foarte bine, sigur ca se mai gasea si cate unul mai smecher sa ajunga in floare dar minim 90% din ei plonjau in vasele albastre.

#7089
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 21.11.2021
Multumesc Claudia.Daca  functioneaza,chiar este magic!Vor fi clientii mei anul viitorPosted Image .

#7090
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005

 claudia313, on 08 aprilie 2024 - 18:12, said:

Balsamul floral nu isi are rostul, magia o face culoarea albastra. E suficient sa puneti recipiente albastre cu apa in ele. Sigur ca o data ce-s infipte in floare nu mai coboara in vas, recipientele se pun din timp, cand apar primii scarbosi.
Eu am folosit metoda cativa ani si functioneaza foarte bine, sigur ca se mai gasea si cate unul mai smecher sa ajunga in floare dar minim 90% din ei plonjau in vasele albastre.

Uite ca asta nu știam... Merci! 👍

#7091
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006
Din ce am mai citit, riscul foarte mare este acolo unde ati avut sau aveti campurid e rapita in apropiere.

#7092
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View Postparintele, on 08 aprilie 2024 - 21:06, said:

Uite ca asta nu știam... Merci! ��

Ma mir ca nu stiai, cred ca am mai postat asta pe undeva pe Pomicultura cu ceva ani in urma, cand am incercat metoda si am vazut ca functioneaza.

View Postfane52, on 08 aprilie 2024 - 19:33, said:

Multumesc Claudia.Daca  functioneaza,chiar este magic!Vor fi clientii mei anul viitor .

Nu trebuie sa astepti pana anul viitor, daca mai ai peri infloriti pune si acum, ca nu dorm in floare, pleaca seara si revin dimineata si gasesc piscina  albastra irezistibila.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate