Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7137 replies to this topic

#7039
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Am bena, nu e problema,probl3.a e ca sga găsit sa ploua într-una ușurel asa... Parca vad ca nu îngheață dar nici nu are ce ingheta, ca nu polenizeaza.
Albinele sunt la 10m de ei🤣

#7040
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Lasa ca daca nu vine albina vine Moni, se pare ca va mai ploua

#7041
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
acum, in perioada asta in care am si flori deschise (caisi si migdali)  si muguri (ciresi), pomi de diverse soiuri, ar merge dat cu ceva zeama bordeleza? A tot plouat, e umezeala mare, si as da "profilactic" sa mai dezinfectez pomii. Anu trecut am avut ceva monilioza, si ma gandeam anul asta sa ii fac fosforescenti de la inceput sa nu las monilioza sa-si faca de cap. Sau sa dau cu altceva ?
Am stropit acu vreo 4saptamani cu Champ77, si acu vreo 3 saptamani cu Confidor Oil. Sau invers, dracu mai stie...

Edited by l_stoian79, 14 March 2024 - 09:55.


#7042
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Nu ai ce zeama sa dai la floare.
Da un chorus.

#7043
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 21.11.2021
Se pare ca,la general pt caisi,2023 a fost preferatul moniliozei.Eu am sa tratez cu Chorus in sud sambata,unde vor fi probabil deschise 50% flori(din informatiile primite) iar ceva mai la nord(si mai aproape) probabil luni.La scuturat petale,fiindca infectia a fost puternica,am sa mai dau un Score.Primul tratament il vor primi si ciresii la buton alb-inceput inflorit.Desi piersicii nu au fost afectati de monilioza dar au avut un inceput de basicare,vor primi acum,la buton roz un Score.
Nu este rea nici zeama bordeleza pt oarece deparazitare dar este mai indicat Chorus fiind un tratament specific si potrivitmomentului.Sa nu se inteleaga ca Scorus nu ar fi potrivit acum.Eu l-am folosit altadata si a fost eficient.Nu stiu daca in perioada cresterii intensive a lastarilor,cupricele nu au acelasi efect ca la vita de vie-inhiba cresterea acestora.

Nu stiu daca zeama bordeleza 0,5% afecteaza florile.Unii spun ca nu.Parintele stie mai bine,insa am comentat in acelasi timp.

#7044
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

View Postparintele, on 13 martie 2024 - 22:50, said:

Parca vad ca nu îngheață dar nici nu are ce ingheta, ca nu polenizeaza.
Albinele sunt la 10m de ei��

Da, nici la mine nu polenizeaza albinele cand e vreme proasta si is chiar in mijlocul livezii.
Ideea este ca la vreme nasoala mai bine polenizeaza viespea, albina e mult mai sensibila la frig, practic daca scade temp cu 1-2 grade brusc nu mai ajunge la stup... e gata.

Oricum la Suceava ninge binisor de dimineata.

Stima.

#7045
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 27.01.2012
Pe ploaie albina nu iese la păscut, sta la ea acasă în stup!

#7046
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,502
  • Înscris: 28.12.2010
Am fost azi pe la Lumina. Erau vreo 9 grade, nu batea vantul tare dar albine canci. Nu erau de nici o culoare. Asa ca pana la urma macar decorativ caisii astia sunt simpatici :))))

Attached Files



#7047
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 03.11.2012
Buna seara! Astazi am stropit   ora 17( se retrag albinele ) caisii infloriti 70% cu Signum 15gr,Cropmax 20ml,Mospilant gr.Locatie Baragan.

#7048
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Cine ți-a spus sa bagi mospilan acum?


#7049
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,588
  • Înscris: 10.01.2019
O fi vazut vreo musca zburand pe la caisi.

Edited by AlexD2, 16 March 2024 - 22:46.


#7050
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,502
  • Înscris: 28.12.2010
Prezinta toxicitate scazuta pentru om, animale si mediu.
Este prietenos cu etnomofauna utila (albine etc.).

Asta scrie in prospectul de la Mospilan. Cum mama dreaq poate fi prietenos cu albinele daca omoara tot felul de insecte eu nu inteleg. Prietenos mi se pare un cuvant folosit aiurea. Pai eu sunt trist ca nu vad albinute la caisii mei de vreo 2 zile si de ciuda dau si un Mospilan ca deh e prietenos cu albinutele.

#7051
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 03.11.2012
Buna ziua ,un alt pomicultor care are livada mare,oricum eu am dat cind albinele au intrat la stup nu mai erau la flori.

#7052
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
Dai seara cand nu mai zboara, ca sa nu dai pe ele. Asta incearca ei sa spuna, ca pe urma a doua zi nu mai e problema cand vin albinele.
Daca e asa sau nu cine stie.
Dupa google si unele studii Acetamiprid ( substanta activa din mospilan ) in cantitati limitate nu dauneaza coloniilor.
https://www.ncbi.nlm...les/PMC9247745/

Eu am dat aseara tarziu pe caisi mospilan si luna. Ieri a fost plin de albine, dar azi s-a anuntat vant.
Si asa a fost, azi vant rau si zero albine.
Maine iar e vant, nu cred ca zboara.

Edited by danr, 17 March 2024 - 15:13.


#7053
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005

 marian_nic65, on 17 martie 2024 - 15:00, said:

Buna ziua ,un alt pomicultor care are livada mare,oricum eu am dat cind albinele au intrat la stup nu mai erau la flori.

Sa ii spui lu ala de mă-sa din partea mea, e un tâmpit, indiferent ce pretinde producătorul.
Aceeasi aberație a fost și cu Calypso, dobitocii spunrau aceeași aberație și brusc, după 2-3ani a fost interzis de tot.

Și asa mospilan ul e o mizerie de insecto-acaricid, măcar de ar fi bun de ceva, aberstii asta susținută de producător e un motiv în plus da nu le dau bani.

Sfwtul meu, la modul cel mai serios:nu mai stropi în floare, cu nimic. Folosește fungicide la buton și insecticide când 80% din flori sunt scuturate și asta doar la prun. La restul lasă florile sa. Se. Scuture bine și sa nu mai reprezinte deloc atracție pt albine.

Eu nu sunt nici pe. Departe împotriva folosirii pesticidelor însă în orice fsci pe lumea asta consider ca trebuie sa ai un minim de bun simt, bun simt la modul general fata de lume și viata.
Sa dai cu ceva toxic, indiferent ce, în momentul în care o vietate îți face un bine aproape imposibil de cuprins în cuvinte, a cărui lipsa e ultimul lucru pe care vrei sa îl constati, este cea mai mare dovada de prostie, este o crima de cea mai joasa speță.

Asta e părerea mea și mi se.tupe dacă cineva se simte vizat, lezat sau pur și simplu deranjat.
Omul merge mult prea departe cu unele lucruri, e mult prea mult.

PS. Sa nu jnteleg ca ma iau de tine, dacă voiam sa fac asta o face direct de. La bun început, am considerat de la bun inceout ca ești o victima a prostiei altora. Totuși, nu ar fi rău dacă ți-ai selecta mai atent sursele.

#7054
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 03.11.2012
Aveti perfecta dreptate.Am comis-o -am comis-o! Mea culpa ! Pe viitor ramine lege de capatai-fara insecticide la floare..

Edited by marian_nic65, 17 March 2024 - 17:43.


#7055
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006

View Postgabiroa, on 17 martie 2024 - 11:30, said:

Cum mama dreaq poate fi prietenos cu albinele daca omoara tot felul de insecte eu nu inteleg.
Le omorara cu blandete Posted Image
Azi am ajuns si eu la mosie si constat ca am scapat de problema asta cu stropitul ( nu ca m-as fi omorat cu vermorelul), caisii si zarzarii mei sunt scuturati complet
La mine brumele vin de obicei pe la inceputul lui aprielie, traim cu speranta

#7056
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Pai bre, tocmai ca era momentul sa le dai un chorus, ceva... Monilioza abia o sa înceapă sa facă talente.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate