Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7145 replies to this topic

#2017
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 30.04.2017
ghice ce, am renuntat sa iau topsin si am luat shavit pe naiba e la fel de rau daca citesti prospectul de pe plic te ia cu dureri de cap. Cu siguranta voi incerca uleiul de oregano cand imi permit sa observ daca chiar functioneaza

PS gusphi sper sa nu ajung sa-ti dau dreptate

Edited by Powerup, 17 July 2018 - 15:20.


#2018
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,188
  • Înscris: 17.01.2012

View PostPowerup, on 17 iulie 2018 - 15:19, said:


PS gusphi sper sa nu ajung sa-ti dau dreptate

având un teren cam cu 15% pantă, la vale de casă am pus 4 rânduri de viță, apoi 2 de pomi în ideea de a stabiliza la maxim solul
dacă nu întrețin corect materialul vegetal, am surpriza că pierd pomul cu totul - nu doar rodul...
deci dacă tot fac manevre curative, de ce să nu culeg și roada?

PS: în jurul casei au apărut și alți copaci: arțari, tei, pawlovnia, nuci etc... dar ăștia cresc greuuu... greuuu
PPS: tare mi-aș dori să mă reîncarnez ca stranepot al meu.... că io nu mai apuc pădurea ce-am început-o...

#2019
grgapitic22

grgapitic22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.10.2006
salutare!
de cate ori sa da cu foliar?
mentionez ca am dat o singura data pe 02.06.2018 cu bionat.
merci.

#2020
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Acum dai degeaba, 3-4 tratamente din primavara de cand apare frunzulita.

#2021
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Eu dau si mai multe, se pot da la fiecare 10-15 zile si nu e nicio problema daca produsul nu este chimic.

#2022
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 08.09.2010
Am trecut si eu, dupa 1 saptamana, printre pomii mei, care abia se mai vad de buruianul care nu se mai opreste din crescut. Sunt plini de rapan cam toti merii (exceptie piros, rapanosul si jonagold-ul). Eu personal nu ma gandesc sa bag nimic acum mai ales ca ploua continuu. Deci ce va fi va fi. Asa de curiozitate intreb: are sens sa bag chimicale, mai ales ca intr-o luna probabil vor fi cam toate soiurile aproape de coacere? Sigur ca aspect comercial nu mai au, dar le bag in beci sau le valorific personal, nu le duc la piata.

Stima.

#2023
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
La cata ploaie a fost anu asta  fara stropiri  sistemice slabe sanse sa ai pomi  sanatosi....cand ii aud pe unii cu bio...nu ramai cu nimica fara stropiri...a si dupa ploi observ iar  o generatie nouade omizi...in general le elimin  manual  la cei 100 de pomi din curte dar intr-o livada mare sigur nu ai timp.....sunt cu sutele larvele mici pe o frunza mai ales pe ciresi.

#2024
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,188
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmuscleman, on 06 august 2018 - 13:44, said:

La cata ploaie a fost anu asta  fara stropiri  sistemice slabe sanse sa ai pomi  sanatosi....cand ii aud pe unii cu bio...nu ramai cu nimica fara stropiri...a si dupa ploi observ iar  o generatie nouade omizi...in general le elimin  manual  la cei 100 de pomi din curte dar intr-o livada mare sigur nu ai timp.....sunt cu sutele larvele mici pe o frunza mai ales pe ciresi.

WOOOW... la servici nu te duci? io la 45 nu apuc decât să stropesc și să mănânc
Apropo: mă temeam de grindină, dar o pății cu altceva - UMIDITATEA excesivă face ca boabele strugurilor de masă să explodeze... :(

#2025
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
nu prea m-am omorat cu stropitu  doar ce am reusit pana in ploi abia am reusit 2 stropiri anu asta  si alea pt viermi ca in rest nu am probleme cu rapan si fainare la meri ..acu dupa ultima ploaie a fost cred ceva acid ca  ciresii/visinii au patare rosie  si ceva rapan  si patare cafenie la unii  peri si un pic de rapan la 1-2 meri ca restul sunt rezistenti.
Sunt in concediu/vacanta momentan da si in timpul scolii am teoretic timp de stropiri doar sa nu fie ca anu asta ploaie 1 luna jumate

#2026
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,188
  • Înscris: 17.01.2012
boli n-am, în schimb urechelnițe sunt la greu în meri
(ultima stropire fu cam acu 3 săptămăni..., și chiar cu insecticide)
noroc că s-au făcut de mâncat și de țuiculiță!!!

#2027
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,188
  • Înscris: 17.01.2012
mai acu 2 ani, din 6 caiși, unul muri
anul ista se mai duce încă un frate...
(toți din aceeași pepinieră, plantați în 2010 toamna, toți fac fructe mari și foarte aromate...)

la naibaaa!!!

Attached Files



#2028
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postmuscleman, on 06 august 2018 - 13:44, said:

La cata ploaie a fost anu asta  fara stropiri  sistemice slabe sanse sa ai pomi  sanatosi....cand ii aud pe unii cu bio...nu ramai cu nimica fara stropiri...a si dupa ploi observ iar  o generatie nouade omizi...in general le elimin  manual  la cei 100 de pomi din curte dar intr-o livada mare sigur nu ai timp.....sunt cu sutele larvele mici pe o frunza mai ales pe ciresi.
Omizile le combati foarte usor cu spinosad - Laser 240 SC, care este si bio :)

#2029
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postgushpi, on 27 august 2018 - 12:55, said:

mai acu 2 ani, din 6 caiși, unul muri
anul ista se mai duce încă un frate...
(toți din aceeași pepinieră, plantați în 2010 toamna, toți fac fructe mari și foarte aromate...)

la naibaaa!!!
La caisul ala sa te uiti daca exista vreo afectiune grava a tulpinii pe interior si care sa fie mascata. Am observat ca exista aceasta tendinta ca pe tulpina la diversi pomi sa apara anumite afectiuni grave care sa determine afectarea iremediabila a pomului. Daca cangrena este descoperita la timp si este extirpata pomul poate fi salvat, dar daca afectiunea incepe sa produca efecte vizibile, atunci deja este prea tarziu.

De exemplu la mine m-am trezit cu o afectiune grava pe tulpina la un cais Viorica ca din senin in aceasta vara.

Iata cum arata caisul pe data de 01.04.2018:

[ https://s15.postimg.cc/a2iba5dvd/DSC03039.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De urmarit este exact partea din fata a tulpinii unde am descoperit afectiunea in aceasta vara.

Pe data de 11.07.2018 am descoperit problema pe tulpina printr-o neregularitate in partea de jos a tulpinii, in locul cu acea mica cotitura, unde am pus mana si am observat ca era moale. Am luat imediat un fier cu care m-am apucat sa scormon acolo si am crezut ca este doar acolo jos, dar de fapt problema era mult mai grava decat am crezut la inceput.
Iata in ce hal:

[ https://s15.postimg.cc/buba54htl/DSC03661.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bine, probabil ca am curatat mai mult decat trebuia, dar nu mai conteaza, important este ca am descoperit-o, altfel caisul s-ar fi uscat probabil cel mai tarziu la anul.

Iata si pozele facute pe 23.08.2018:

[ https://s15.postimg.cc/suu6dsffd/DSC03741.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s15.postimg.cc/oyguhsmq1/DSC03740.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deocamdata nu pare sa aiba o afectiune sistemica de la acea problema, deci cred ca ar putea sa scape.

Edited by Vincentiu_1981, 27 August 2018 - 22:55.


#2030
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Balega de vaca amestecata cu pamant galben, "lipita" toata rana, acoperit cu sac si legat.
Era bine de facut atunci cand ai descoperit rana.

#2031
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Poate, dar n-am mai dat cu nimic, puteam sa dau si cu pamant gol facut mocirla, ca vaci n-am la Bucuresti :D
Oricum, macar asa vad direct acolo ce se intampla si daca mai apare ceva.
Am data o data acolo cu ulei de oregano cand am facut o stropire, poate o sa mai dau.

#2032
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,613
  • Înscris: 27.01.2012
Daca n-ai chirpic, un mastic pomicol  ;)

#2033
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 07.09.2004
Eu am vazut pe youtube pe cineva care are livada de pruni ca face pasta din alcupral si putina apa si pune pe ranile mari pentru dezinfectie si cicatrizare. o fi bine? o fi rau?  Nu stiu. Il gasiti usor daca cautati pe youtube "livada de pruni"...userul Andreescu Aurelian.

#2034
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Daca face pasta inseamna o concentratie prea mare totusi de fungicid si nu prea are sens. Mai degraba amesteci niste pamant pe care sa-l pui pe rana cu un pic de alcupral, zeama bordeleza etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate