Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7103 replies to this topic

#1981
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Am niste meri carora a inceput sa li se usuce frunza si nu stiu ce boala este.
Imi puteti spune va rog ce credeti ca este si cu ce as trata eficient?
Multumesc.

Attached Files



#1982
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Nici un sfat?

#1983
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Nu sunt sigur 100% dar acolo se pare ca ai si un atac masiv de purici meliferi (negreala aia de pe crengi, fumagina, se formeaza pe excrementele lor) dar in a treia poza acel lastar uscat complet daca nu s-a uscat in urma unei ruperi ar putea fi foc bacterian. Afidele in general sunt vectori de transmitere a bolilor. Nu ai ce pierde daca faci o curatare a pomului de acele parti uscate care oricum nu se mai refac, apoi stropesti cu un produs cupric in amestec cu un insecticid care combate puricii si paduchii de genul Calypso, Actara, Mospilan etc.

#1984
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View Postcotzi, on 05 iunie 2018 - 14:23, said:

daca nu s-a uscat in urma unei ruperi ar putea fi foc bacterian.
Multumesc pentru opinie.
Nu sunt rupte ci au ajuns in acest stadiu in urma bolii.
Am cautat si eu pe net si mi se pare ca ar fi Mumificarea fructelor produsa de ciuperca Monilia fructigena - https://www.botanist...fructiferi-mar/
Merge oare zeama bordeleza? Sau mai bine un score?

#1985
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Pare a fi foc bacterian....eu as taia mult in tesut sanatos si as stropi cu Aliette

#1986
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc mult.
Uitandu-ma la pozele de pe net pare a fi foc bacterian.

#1987
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004

View Postanasstasia, on 06 iunie 2018 - 22:15, said:

Pare a fi foc bacterian....eu as taia mult in tesut sanatos si as stropi cu Aliette
Aliette se aplica in timpul infloritului!
Dupa toaleta pomului se recomanda in vegetatie produse cuprice. In anii urmatori se aplica un singur tratament cu Aliette in perioada de buton roz pana la scuturarea petalelor.

#1988
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Scuze pentru informatiile eronate

#1989
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Și de ce se aplica doar in perioada înfloritului ? E prima data cand aud treaba asta.

#1990
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Citeste recomandarea producatorului.
Apoi, in avertizarile de la oficiul fitosanitar la care sunt abonat, doar in perioada infloritului am primit recomandarea de a folosi Aliette.
Si nu in ultimul rand, un articol de pe un site. Nu stiu cat contezi pe informatia data de ei, dar mie fata de alte aberatii gasite pe net, nu neaparat despre erwinia, mi se pare ca ofera informatii corecte, verificate partial si practic in ograda mea si pana acum a fost ok.
Mai este o chestie, din cate am inteles eu si Aliette si cupricele sunt preventive. E clar ca trebuie indepartat ce-i bolnav. Curativ, am inteles ca se administreaza anumite antibiotice dar nu sunt de gasit oriunde si nici nu stiu daca si cat sunt de eficiente.

Edited by cotzi, 07 June 2018 - 22:40.


#1991
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Impotriva la oricare boala si inclusiv la erwinia se pot folosi uleiuri esentiale si dadeam ca exemplu uleiul de oregano.
Cred ca se poate folosi si la aceasta boala aceeasi concentratie de 20 ml/10 l de apa pe care am folosit-o si eu la piersici.

#1992
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Daca vei avea ghinionul să te pricopsesti cu focul bacterian in bătătura, ne spui și nouă eficienta uleiului de oregano.

#1993
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

View Postcotzi, on 07 iunie 2018 - 22:31, said:

Citeste recomandarea producatorului.
Apoi, in avertizarile de la oficiul fitosanitar la care sunt abonat, doar in perioada infloritului am primit recomandarea de a folosi Aliette.
Si nu in ultimul rand, un articol de pe un site. Nu stiu cat contezi pe informatia data de ei, dar mie fata de alte aberatii gasite pe net, nu neaparat despre erwinia, mi se pare ca ofera informatii corecte, verificate partial si practic in ograda mea si pana acum a fost ok.
Mai este o chestie, din cate am inteles eu si Aliette si cupricele sunt preventive. E clar ca trebuie indepartat ce-i bolnav. Curativ, am inteles ca se administreaza anumite antibiotice dar nu sunt de gasit oriunde si nici nu stiu daca si cat sunt de eficiente.
La ce  oficiu fitosanitar ești abonat ?

#1994
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Explicatia pentru treaba cu infloritul consta im faptul ca in perioada respectiva in general conditiile climatice sunt favorabile si inflorescenta reprezinta una din cele mai vulnerabile porti de intrare ale bacteriei.
Ideea este ca in principiu un tratament in perioada infloritului este cam obligatoriu.



#1995
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
mcbos, Suceava.

Mi-am trecut locatia in semnatura pentru ca cea de sub avatar a disparut odata cu noua legislatie privind datele personale.

#1996
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012

View Postcotzi, on 09 iunie 2018 - 10:58, said:

mcbos, Suceava.

Mi-am trecut locatia in semnatura pentru ca cea de sub avatar a disparut odata cu noua legislatie privind datele personale.

off topic: mai sunt radioamatori?

#1997
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Aici pe forum sau in general? Raspunsul e da :) Putem trece in privat daca vrei detalii.

#1998
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Attached File  20180623_172142.jpg   340.56K   45 downloads
asta e ceva paianjen care ataca lastarul din moment ce sunt urme de panza? cu ce se poate da?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate