Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7137 replies to this topic

#1945
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Atat Calypso cat si Cyperguard sunt insecticide si nu au nicio legatura cu combaterea bolilor (fungi).
Pentru asta trebuie aplicate fungicide. La piersici eu am stropit cu ulei de oregano, 20 ml in 10 l de apa si n-am treaba cu deformarea frunzelor - Taphrina deformans.
Singurul tratament pe care l-am facut cu un fungicid chimic a fost la stadiul de buton roz, cand am dat cu Chorus 50 WG preventiv contra moniliozei.

Edited by Vincentiu_1981, 30 April 2018 - 08:39.


#1946
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
Basicarea frunzelor la piersic e boala nu atac al daunatorilor in consecinta se foloseste un fungicid. Calypso si Cyperguard sunt insecticide! Ca si fungicid poti utiliza Score. Frunzele afectate se pot indeparta de pe pom daca nu sunt foarte multe si le pui intr-o punga apoi la tomberonul de gunoi. Nu le arunca pe jos! Evita sa atingi apoi frunzele sanatoase sa nu imprastii chiar tu sporii. Boala va stopa intr-un final cand temperaturile vor depasi zilnic 28-30 grade. Dar pana atunci poti face 1-2 tratamente, eventual alternezi cu Bravo. Anul acesta probabil nu ai avut conditii pentru o manifestare agresiva a bolii, nu neaparat ca ai stropit cu zeama bordeleza. Bordeleza e cam frectie la basicare. In 2014 a fost dezastru cu basicarea. Unul sau doi ani mai tarziu a fost trai pe vatrai, nu prea s-a manifestat boala. Depinde de conditiile din acel an...

#1947
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,136
  • Înscris: 17.01.2012
Io am mereu problemă cu piersicii! Confirm atacul din 2014

#1948
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Anul trecut am dat cred cu dithane si cred ca  am pus si ceva insecticid.

#1949
didilica

didilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 06.09.2006
Bine v-am gasit!
Avem o gradina mica cu gazon, plante decorative, 7 pomi fructiferi (cires, visini, meri, par, nectarin) si cateva fire de vita de vie.
Plantele sunt tinere, au maxim 3 ani.
Gradina o ingrijim noi.
Desi ne-am dorit si cativa pomi fructiferi, nu prea ne pricepem la ei si in fiecare din acesti 3 ani am avut probleme cu daunatorii si bolile.
I-am stropit, de fiecare data, cu ce ni s-a recomandat la farmacia fitosanitara.
De data aceasta as vrea sa va cer sfatul, pentru a gasi cea mai buna solutie de tratament. Abia au inverzit si deja sunt pline de probleme.
Via, cocazii, nectarinul sunt bolnavi. Merii sunt plini de afide verzi si furnici.
Si cateva plante decorative, photinia, prunus, rododendron au fost “mancate” de nu stiu ce.
Atasez cateva poze.
Oare ce as putea sa fac si cu ce sa le tratam?
N-am facut niciun fel de stropiri preventiv.
Multumesc!

Attached Files



#1950
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
La piersic ai basicare (taphrina deformans). E o boala raspandita se trateaza cu fungicide gen Score, Bravo. Un singur tratament nu e suficient. Se repeta la 7-10 zile.
La vie ai de toate: acarieni si ceva boala (boli) cel mai probabil fainare. La coacaz, la fel, acarieni. Trebuie administrat un acaricid gen: Vertimec, Envidor, Voliam Targo, sau Nissorun insa asta din urma pe mine nu m-a convins vreodata ca e bun de ceva. La vie trebuie in plus ceva fungicid dar nu sunt sigur daca e numai fainare acolo. Dar acarieni sunt sigur.
La meri afidele le poti "trata" cu Calypso, Mospilan, Actara etc... dar sunt solutii bio "homebrewed" pe baza de urzici, oregano sau ulei de neem, trebuie sa cauti singur cum se fac ca aici nu te pot ajuta.
Problema e ca ai foarte putine plante de tratat si iti va ramane solutie pe care nu o poti pastra pentru alta data, e interzis sa o deversezi in canalizare sau pe sol. Daca ai vecini cu probleme similare si vor restul de solutie e o varianta sa scapi de ea. Ca idee, insecticidele pentru afide merg la cartof (colorado). Score merge pe mar contra fainarii si rapanului iar pe restul de samburoase (cires, visin, cais) contra moniliozei dar trebuie sa tii cont ca daca ai fructe timpurii (cires de mai) sa nu stropesti acel pom.
Si nu in ultimul rand nu uita sa faci tratamentele din iarna cu fungicid pe baza de cupru (gen Coppermax, Champ, Funguran, Alcupral) si apoi cu ulei horticol (Confidor oil, Nuprid oil). Vor diminua presiuna atacului de daunatori sau boli. Asa cum se vede la tine desi abia bate vara la usa bolile si daunatorii isi fac de cap. Vanzatorul de la fitofarmacie iti va da un tratament cand vii si-i spui ce problema ai dar de cele mai multe ori acel tratament se repeta eventual cu alt produs. Probabil ca uneori ti s-a spus sa repeti dar poate ai uitat.
Exista soiuri noi de pomi (in special la mar) si vie cu rezistenta ridicata la boli. Era buna o documentare inainte de achizitia pomilor si viei. Dar nu e tarziu niciodata sa faci schimbari avand in vedere ca au abia trei ani. Eventual te documentezi temeinic si in ce priveste "leacurile" bio. Succes!

#1951
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Score + Topsin in aceeasi pompa a folosit cineva? Am o problema serioasa cu fainarea la niste pomi si vreau sa le dau o concentratie sistemica mai serioasa...poate se mai calmeaza.
Ms.

Stima.

#1952
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
Eu nu am folosit combinatia dar cred ca poti merge cu Score in prima faza si revii dupa 7 zile cu Topsin. Sunt ceva fungicide mai bune pt. uz profesional dar se vand la cantitate mare gen 1L si costa ceva banuti. Embrelia si Maccani. Ambele au actiune sistemica dar si de contact.
Si eu am ceva fainare pe unii meri. Tot mi-am propus sa nu ratez stropirea cu sulf (Kumulus) in fenofaza urechiuse de soarece dar pana acum nu am facut-o. La anul sper sa nu ratez momentul pentru ca e tot mai enervanta fainarea asta.

#1953
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Apropo de faza urechiuselor: ceea ce spunea domnul Ionathan despre stropirile din primavara ca-s frectie ... eu am experimentat la mine stropirea cuprului mai tarziu (aproape de faza asta de urechiuse) si am vazut ca ajuta si la fainarea asta pe unii dintre pomi (desi nu se recomanda cuprul in faza respectiva). Anul acesta am reusit sa dau cuprul mai repede si nu pot spune acelasi lucru...
Dar este doar o observatie si o presupunere...nimic altceva.

Stima.

PS> si decat sa bagam sute de lei in solutii mai economic pentru cei care au putini pomi, pe termen lung, este sa-i scoata afara si sa planteze altii care nu-s asa sensibili... si poate mai sanatos.

#1954
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,136
  • Înscris: 17.01.2012
Io, dacă adun câți bani bag în chimicale, mâine tai toți pomii! Și-i inlocuiesc cu arțari, castani, tei și salcâmi!!!

#1955
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Am observat ca avem un daunator la pomii fructiferi si la multe alte culturi de fapt, despre care am aflat nu de multa vreme, pentru ca nu stiam ce face acest gandac.
Este vorba despre gandacul acela care pute urat atunci cand este deranjat si sunt mai multe varietati de culori diferite: maro, verzi etc.
Combaterea lui este greu sa se faca cu chimicale si cred ca ar trebui gasite niste metode mai naturale cumva.
Voi ce metode folositi pentru indepartarea acestui gandac?

#1956
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Despre gandacul paros este vorba sau despre plosnita cerealelor?
Nu prea ai ce le face fara insecticide...
Eu le-am mai cules/strivit de pe copaci, dar ca solutie la culturi intensive trebuie combatuti chimic.
Problema majora la acesti daunatori o reprezinta zonele de pamant nelucrat (pasuni, terenuri in paragina) unde s-au inmultit exagerat si se inmultesc in continuare nestingheriti.

Stima.

#1957
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
Va recomand un soi de mar rezistent. Eu il am in anul patru. N-am vazut pic de fainare sau rapan pe el fara stropiri. Se numeste Redix, seamana oarecum cu Starkrimson dar gustul e diferit. Vad ca a aparut in oferta d-lui Roman de la Afumati.

#1958
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postsebybastian, on 03 mai 2018 - 08:41, said:

Despre gandacul paros este vorba sau despre plosnita cerealelor?
Nu prea ai ce le face fara insecticide...
Eu le-am mai cules/strivit de pe copaci, dar ca solutie la culturi intensive trebuie combatuti chimic.
Problema majora la acesti daunatori o reprezinta zonele de pamant nelucrat (pasuni, terenuri in paragina) unde s-au inmultit exagerat si se inmultesc in continuare nestingheriti.

Stima.
Este vorba despre plosnita cerealelor. Am vazut de cativa ani ca piersicile atunci cand erau mici incepeau sa le apara niste neregularitati in anumite zone sub forma de adancituri si nu stiam de la ce provin acele afectiuni. Acum am vazut ca acelasi lucru se intampla si la cirese din cauza acestor mizerii de gandaci.
Partea buna este ca la piersici chiar daca acesti gandaci se hranesc cu seva din fructe si le provoaca afectiuni, totusi ele nu cad din pom, isi continua cresterea si atunci cand ajung mari acele adancituri incep sa se inchida in mare parte. Dar ciresele odata afectate vor cadea din pom.
Dar dupa cum se pare acesti gandaci ataca foarte multe culturi si pomi fructiferi. Chiar si rosiile ajung sa le fie trasa seva din gogonele si sa se innegreasca in zona respectiva.

#1959
adibrl

adibrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 01.09.2014
Ce este acesta boala?
Apare pe toți pomii, măr ,  prun

Attached Files


Edited by adibrl, 09 May 2018 - 13:11.


#1960
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
M-a rugat un prieten sa incerc sa aflu de unde se pot cumpara, in cantitati rezonabie din Romania, urmatoarele solutii:
Tordon 101
Printazol N
Kuron
MCPA2,4-D
Sper ca le-am copiat bine denumirile.
In speta, e vorba de o livada de cires, care a fost cam neglijata in ultimii ani si s-a cam umplut de tot felul de animalute si boli.
Orice sfat e binevenit, eu sunt pe dinafara, dar il transmit mai departe.

Edited by myshyk, 09 May 2018 - 19:29.


#1961
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postadibrl, on 09 mai 2018 - 13:04, said:

Ce este acesta boala?
Apare pe toți pomii, măr ,  prun
Copacii aia nu prea au vazut tratamente; daca aplicai ceva sulfat de cupru si Confidor in februarie urmat de un var pe tulpina nu mai avea ce poza acum.

#1962
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Seara buna!
O intrebare scurta:  Aliette este compatibil cu Calypso sau Lambda-cihalotrin (Karate, Zebra)?

Sau, unde as putea gasi un tabel al compatibilitatii diferitelor chimicale?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate