Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7137 replies to this topic

#1909
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Se poate amesteca ulei horticol cu produse cuprice ? Peste tot unde citesc nu se recomanda... Deci ?
La mine inca nu s-au desfacut mugurii si vreau sa stropesc vineri, sambata cu ulei horticol.

Edited by livyu_s, 29 March 2018 - 07:20.


#1910
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
DA; pune intai solutia pe baza de cupru dupa aia uleiul.
Cei care spun ca nu, le recomand mai intai sa incerce si dupa aia, vorbim.

#1911
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,130
  • Înscris: 17.01.2012

View Postlivyu_s, on 29 martie 2018 - 07:18, said:

Se poate amesteca ulei horticol cu produse cuprice ? Peste tot unde citesc nu se recomanda... Deci ?
La mine inca nu s-au desfacut mugurii si vreau sa stropesc vineri, sambata cu ulei horticol.

pân acu ceva vreme nu le amestecam nici io, dar noile prafuri de Cu (Champ) se pretează a fi dizolvate în apă călduță, apoi să adaugi uleiul horticol
(la naiba, era așa o pierdere de vreme și material...)

#1912
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Mda si in plus,  fungicidul va fi mult mai bine fixat pe  ramuri. Nu mai vorbim de timpul castigat, avand in vedere primaverile noastre  tot mai capricioase, cand, asteptand intre cele doua tratamente, risti sa o ratezi pe aia cu ulei.

#1913
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006
Pomii care sunt deja la faza de dezmugurit ii mai stropesc cu sulfat de cupru? Pentru ulei cred ca e deja tarziu. In noiembrie (dupa taieri) au fost aplicate cele doua tratamente.

Attached Files



#1914
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
In buletinul de avertizare primit azi de la oficiul fitosanitar scrie clar ca NU se amesteca produse pe baza de cupru sau sulf cu uleiurile Confidor si Nuprid Oil. Se poate amesteca un produs cupric cu produsul Ovipron.
Una e sa poti sa le amesteci fara sa precipite, alta e sa fie OK zeama ce rezulta. Asta am inteles eu. Acuma, fiecare face cum crede ca e mai bine. Eu doar am vrut sa arat si punctul de vedere al celor de la oficiul fitosanitar.
Spor la treaba!

#1915
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,130
  • Înscris: 17.01.2012

View Postcotzi, on 29 martie 2018 - 13:54, said:

In buletinul de avertizare primit azi de la oficiul fitosanitar scrie clar ca NU se amesteca produse pe baza de cupru sau sulf cu uleiurile Confidor si Nuprid Oil. Se poate amesteca un produs cupric cu produsul Ovipron.
Una e sa poti sa le amesteci fara sa precipite, alta e sa fie OK zeama ce rezulta. Asta am inteles eu. Acuma, fiecare face cum crede ca e mai bine. Eu doar am vrut sa arat si punctul de vedere al celor de la oficiul fitosanitar.
Spor la treaba!

...la naiba! :(

#1916
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postcotzi, on 29 martie 2018 - 13:54, said:

In buletinul de avertizare primit azi de la oficiul fitosanitar scrie clar ca NU se amesteca produse pe baza de cupru sau sulf cu uleiurile Confidor si Nuprid Oil. Se poate amesteca un produs cupric cu produsul Ovipron.
Una e sa poti sa le amesteci fara sa precipite, alta e sa fie OK zeama ce rezulta. Asta am inteles eu. Acuma, fiecare face cum crede ca e mai bine. Eu doar am vrut sa arat si punctul de vedere al celor de la oficiul fitosanitar.
Spor la treaba!
Stai linistit ca se amesteca; am facut acest lucru dupa ce am urmarit emisiunea "Ce vor plantele" din februarie, unde realizatorii spuneau ca au experimentat acest amestec timp de cativa ani si recomandau sa se faca amestecul. Nu se combat una pe alta, cele doua substante.
Pe prospectul de la Confidor spune asa:

Quote

Produsul nu se va amesteca cu zeama bordeleza, polisulfuri si produse pe baza de sulf, diclofluanid, captan sau TMTD. Pentru orice alte combinatii, se va face in prealabil un test de compatibilitate fizico-chimica.
E o diferenta intre ce spun aia de la oficiul sanitar, nu?

Edited by iancuMIC, 29 March 2018 - 17:10.


#1917
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
Ok.

#1918
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Iancu, ala cu plantele lui e un papagal...asta asa ca fapt divers.
Cotzi are deptate in sensul ca nu doar precipitarea e semn de interferenta in actiune, in general vorbind nu doar in cazul culeului cu uleiul e valabila chestia asta.
Mai departe, ca unele merg si altele nu...e o discutie mult prea lunga, exista pareri si pareri venite de.la oameni care au pe mana livezi de sute de ha uneori...e complicat ca pe un forum 3 lesinati ca noi cu 5 pomi langa wc-ul din fundul curtii sa dea " verdicte".
De ex. Ionathan chiar aici pe forum exprima o opinie cf careia cuprul ala e mai mult vax albina cu foartr mici exceptii...eu am alta parere dar cand eu am 500 pomi si el poate a munvit ani de zile 500 ha cred ca e nepotrivit sa " ma iau la harta" cu el pe tema asta...

Opinii si opinii, material de " gandeala" si cu asta basta.

Exista pareri dar exista si studii...
Parerea mea e ca nu e atat de simplu...daca nu se branzeste e ok....nu prea sau nu chiar.
Personal ascult pe.toata lumea si fac cum stiu eu daca pot, adica dau separat, dau sulfat chior nu alte cele
Daca nu pot sau sunt fortat di  ratiuni economice aplic o combinatie despre care am citit studii facute de oameni seriosi( adica universitati de prestigiu)  sau de.catre producatori( de.ex nufarm are alcupral si nuprid si ei spun ca merg impreuna).
Ca ultima varianta cand nu pot aplica acestea, aplic ce stiu de la un fermier experimentat ...daca iminspune unul ca a dat cu rezultate bune x cu y ....aia e..il cred si pe el si in lipsa de alta varianta mai buna....

Sa ma iau dupa nea mospilan de la debara tv care are 20 de pomi...cu tot respectul dar am vazut si citit prea multe ca sa halesc asa ca guvidul lucruri fara sa caut sa verific din surse adevarate o informatie
..repet, studii despre cupric plus ulei sunt pe net destule iar cercetarile ju se refera doar la branzit asa cum cand amesteci fungicid cu insecticid si bagi si ceva foliare  nu verifici doar uitandu-te la cat de tulbure e zeama aia..


#1919
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
O doamna inginer de la o fitofarmacie mi-a explicat:
-se poate amesteca daca nu se branzeste solutia (de obicei nu se branzeste), dar scade eficienta (uleiul formeaza o pelicula), deci cel mai bine se da inatai cupru, ziua urmatoare ulei horticol).

#1920
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,548
  • Înscris: 27.01.2012
Depinde ce fel de cupric...si de ce neaparat cupric?...mai sunt si alte optiuni mult mai eficiente...
;)

Edited by subway_guru, 30 March 2018 - 16:05.


#1921
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Care ar fi alea?

#1922
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,548
  • Înscris: 27.01.2012
Tocmai tu Brutus intrebi?
:)

#1923
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Pai raspunsul meu este ca solutiile cuprice alaturi de cele pe baza de sulf sunt mama si tatal "igienizarii" pomilor in sezonul rece.
Sunt altele, multe, mult mai bune, insa acum se face o baie nu tratamente cosmetice, masti cu acid hialuronic si extract de castraveti.
Intai dam jegul jos cu sapun, dupa aia alifii, parfumuri si alte farafastacuri.



#1924
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,130
  • Înscris: 17.01.2012
Amestecul meu nu s-a brâzit ..., deci e OK!
Și am utilizat de 3x10 litri în acea zi..., nici urmă de sediment de  la un recipient la altul ...

#1925
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006

View Postionathan, on 12 martie 2018 - 20:04, said:

stropirile de iarna sunt cam bani aruncati in vant, eficienta am remarcat numai la piersic unde stropirile cu cuprice din toamna au redus mult gradul de atac
Nu ne recomandati un minim al stropirilor la pomii fructiferi, a.i. nici sa nu ne imbuibam cu chimicale, dar nici sa avem doar 2-3 fructe in pom?
Si inca  o chestie: am plantat in aceasta primavara niste pomisori. Se stropesc si acestia acum cu ulei si cupru, sau sint prea mici?
Multumesc

#1926
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postparintele, on 30 martie 2018 - 11:12, said:

Iancu, ala cu plantele lui e un papagal...asta asa ca fapt divers.
Cotzi are deptate in sensul ca nu doar precipitarea e semn de interferenta in actiune, in general vorbind nu doar in cazul culeului cu uleiul e valabila chestia asta.
O fi, nu stiu, dar mie mi se pare ca e in domeniu, totusi. Ma rog...
Atat timp cat nimeni nu vine cu o explicatie clara, care sa ne spuna in ce consta neajunsul ca amestecam uleiul peste Champ 77, eu voi continua sa dau impreuna cele doua substante. Vorba dumitale, am 30 de pomi si nu o ditamai livada si vin de la 100km sa-i stropesc; timpul si vremea nu ma ajuta intotdeauna sa fac separat cele doua tratamente.
Daca mi se vor imbolnavi pomii din cauza asta, sunteti primii care veti afla. :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate