Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#6571
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 cezar0707, on 11 iulie 2017 - 10:11, said:

din cauza sticlei care reflecta soarele gen 4s nu e posibil sa fie un semnal mai prost la telefon daca geamurile sunt inchise? am mai patit prin alte cladiri unde aveau geamuri fumurii
Normal, creste atenuarea ca la orice geam atermic.

#6572
narmer

narmer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.08.2006
Salutare! Ma puteti ajuta va rog cu un sfat? Am 2 usi de balcon identice 2.45X1.37 cu parte fixa si cea mobila cu deschidere de 75 cm. Usile oscilobatante si foaia doar din sticla fara modele,cu sustinere doar din rame. Una din usi o vreau si cu rulou exterior. Plasele de tantari ma gandeam sa fie tip rulou cu glisare pe orizontaa. Balconul este deschis, deci supus intemperiilor. Ce profil, sticla(bipan sau tripan), feronerie imi recomandati? Multumesc!

#6573
blazzelia

blazzelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.08.2013
Buna ziua,

Am nevoie de un sfat pentru alegerea unui profil si feronerie de calitate pentru o usa de acces pietonal la un atelier/garaj. Usa va fi folosita intens.

Multumesc,

B

#6574
milion73

milion73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.09.2011
Buna seara,
Nu stiu daca este topicul corect dar nu stiu unde as putea posta. Pe scurt am nevoie de ajutorul dvs, al celor care lucrati cu termopane. Parintii mei si-au inchis balconul ieri cu termopan profil Rehau Euro 70, sticla Low e si feronerie Roto. Astazi am fost si am vazut lucrarea mesterilor si mi se pare ca la garnituri ar fi ceva probleme. Cum vi se par garniturile sunt ok sau nu ?



Nu sunt montate geamurile pentru a putea constructorul sa izoleze balconul partea superioara..vin apoi si cu geamurile atasez cateva fotografii.
Multumiri anticipate...

Attached Files



#6575
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Saptamana ce urmeaza incep zidaria la casa si inca de cateva saptamani am impresia ca suprafata vitrata e cam mica. Am prevazute ferestre de 1,3m inaltime si 0.8 m, 1,6 m si 2,4 m lungime. Sa zicem ca lungimea ramane la fel dar 1,3 m nu este putin? 1,4; 1,6 m e prea mult ? Standard ce dimensiuni au ferestrele. Exista vreo formula de calcul a suprafetei unei ferestre in functie de suprafata camerei?

As vrea cel putin la living(22m2) sa il fac mai inalt, din 1,3 x 2,4 cat e in proiect as vrea sa il fac cel putin 1,6 x 2,4, sa plece de la h50-h60, nu de la h90. Mi se pare mic pt living cum e acum proiect... E fezabil sa il fac mai inalt, am voie, trebuie dispozitie de santier?

Edited by Mirel_85, 15 July 2017 - 22:59.


#6576
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 Mirel_85, on 15 iulie 2017 - 22:55, said:

Saptamana ce urmeaza incep zidaria la casa si inca de cateva saptamani am impresia ca suprafata vitrata e cam mica. Am prevazute ferestre de 1,3m inaltime si 0.8 m, 1,6 m si 2,4 m lungime. Sa zicem ca lungimea ramane la fel dar 1,3 m nu este putin? 1,4; 1,6 m e prea mult ? Standard ce dimensiuni au ferestrele. Exista vreo formula de calcul a suprafetei unei ferestre in functie de suprafata camerei?

As vrea cel putin la living(22m2) sa il fac mai inalt, din 1,3 x 2,4 cat e in proiect as vrea sa il fac cel putin 1,6 x 2,4, sa plece de la h50-h60, nu de la h90. Mi se pare mic pt living cum e acum proiect... E fezabil sa il fac mai inalt, am voie, trebuie dispozitie de santier?
Eu stiam de urmatoarele proportii:
- 1:7 la zonele de activitate in timpul zilei, sufragerie, bucatarie, dining
- 1:10 la dormitoare

#6577
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 Mirel_85, on 15 iulie 2017 - 22:55, said:

Saptamana ce urmeaza incep zidaria la casa si inca de cateva saptamani am impresia ca suprafata vitrata e cam mica. Am prevazute ferestre de 1,3m inaltime si 0.8 m, 1,6 m si 2,4 m lungime. Sa zicem ca lungimea ramane la fel dar 1,3 m nu este putin? 1,4; 1,6 m e prea mult ? Standard ce dimensiuni au ferestrele. Exista vreo formula de calcul a suprafetei unei ferestre in functie de suprafata camerei?

As vrea cel putin la living(22m2) sa il fac mai inalt, din 1,3 x 2,4 cat e in proiect as vrea sa il fac cel putin 1,6 x 2,4, sa plece de la h50-h60, nu de la h90. Mi se pare mic pt living cum e acum proiect... E fezabil sa il fac mai inalt, am voie, trebuie dispozitie de santier?

Exista  niște proporții într-adevăr, eu nu le știu și nici nu le voi retine din postarea lui Kendo,  însă mai exista și alte aspecte care trebuie luate in considerare, orientarea încăperilor fata de punctele cardinale, destinația acestora, arhitectura casei, modul de accesorizare al ferestrelor și probabil mai sunt.

Însă asta nu tine de termopanisti, exista arhitecți și proiectanți care ar trebui sa știe toate astea și sa le ia in considerare cind lucrează la proiectul tău.

Altfel, este posibil ca atunci când ajungi la faza de tamplarie sa-ți dai seama ca golurile trebuiau sa fie mai mari sau mai mici, ca la usa de intrare era bun un stâlp de beton in partea cu deschiderea curenta și mai sunt multe, ca de asta arhitectii și proiectanții le "vomita" in cap termopanistilor (chiar dacă sunt mai mici de înălțime), ca sa-ți lase ți-e senzația ca ei știu ce fac.

Nu vrei sa fii intr-o situație des întâlnită  in care cineva înaintea termopanistilor a abordat proiectul tău la un mod superficial și dezinteresat. Când ajungi la tamplarie poți sa plătești și bani mai mulți (fără ca tu sa-ți fi dorit asta) și nici lucrarea sa nu iasă așa cum ți-ai fi dorit.

Cunosc situații in care beneficiarul nu-și dorea luminatoare fixe la uși de terasa sau de intrare, însă datorită golurilor prea mari pe înălțime a mai plătit ceva in plus pe tamplarie.

Așa cum știu și situații in care golurile de geam erau de 1100/1300 lățime și 1200/1300 înălțime (nu la baie, cămara sau camera tehnica), dorința beneficiarului când a ajuns la termopanisti a fost sa aibă și  niște rulouri suprapuse -160mm pe înălțime. Termopanistii  nu au făcut nici ei ferestrele cu o singura deschidere pe toată suprafața (nici nu prea era indicat), profilul ales desigur printre cele mai late. Astfel încât prin ferestrele respective intra lumina și caldura naturală cât printr-un vizor.

#6578
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 Kendo, on 16 iulie 2017 - 10:24, said:


Eu stiam de urmatoarele proportii:
- 1:7 la zonele de activitate in timpul zilei, sufragerie, bucatarie, dining
- 1:10 la dormitoare

 Dorel-Mesterel, on 16 iulie 2017 - 18:12, said:

Cunosc situații in care beneficiarul nu-și dorea luminatoare fixe la uși de terasa sau de intrare, Ăźnsă datorită golurilor prea mari pe Ăźnălțime a mai plătit ceva in plus pe tamplarie.

Așa cum știu și situații in care golurile de geam erau de 1100/1300 lățime și 1200/1300 Ăźnălțime (nu la baie, cămara sau camera tehnica), dorința beneficiarului cĂąnd a ajuns la termopanisti a fost sa aibă și  niște rulouri suprapuse -160mm pe Ăźnălțime. Termopanistii  nu au făcut nici ei ferestrele cu o singura deschidere pe toată suprafața (nici nu prea era indicat), profilul ales desigur printre cele mai late. Astfel ĂźncĂąt prin ferestrele respective intra lumina și caldura naturală cĂąt printr-un vizor.

Ok, stiu ca spatiile virtrate prea mari sunt scumpe si au pierderi iarna, iar prea mici fac camera intunecoasa si ar fi loc de mai mult in zilele insorite, dar strict obiectiv, la o camera de zi si trafic, orientat cu ferestra spre SV, un living de ~ 23 m2 in care este integrata si scara de acces la etaj,  voi ce credeti ca e mai indicat, un gol tehnic de ferestra de 1,3m x 2,4 m sau unul mai inalt de 1,6 m x 2,4 m ?

#6579
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

 Mirel_85, on 16 iulie 2017 - 22:51, said:

Ok, stiu ca spatiile virtrate prea mari sunt scumpe si au pierderi iarna, iar prea mici fac camera intunecoasa si ar fi loc de mai mult in zilele insorite, dar strict obiectiv, la o camera de zi si trafic, orientat cu ferestra spre SV, un living de ~ 23 m2 in care este integrata si scara de acces la etaj,  voi ce credeti ca e mai indicat, un gol tehnic de ferestra de 1,3m x 2,4 m sau unul mai inalt de 1,6 m x 2,4 m ?
Aici tre sa faci un compromis..intre pierderile termice de iarna (caldura vara)..si nevoia / necesarul de lumina pe tot parcursul anului (bineinteles  ca pozitionarea casei/camerelor zi-noapte e si ea importanta). Eu pe parter am inaltimea de 1.4 la geamuri si latimi de 70 la bai / CT, 80/160/200/250 la dormitoare/living/buc. La leaving si bucatarie is niste geamuri mai inalte .. 180-200.

Pe etaj am inaltimea geamurilor de 1.25 si latimea de 80-160. Eu am parterul mai inalt decat etajul cu..o caramida.

Edited by manghels, 17 July 2017 - 07:33.


#6580
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 Mirel_85, on 16 iulie 2017 - 22:51, said:





Ok, stiu ca spatiile virtrate prea mari sunt scumpe si au pierderi iarna, iar prea mici fac camera intunecoasa si ar fi loc de mai mult in zilele insorite, dar strict obiectiv, la o camera de zi si trafic, orientat cu ferestra spre SV, un living de ~ 23 m2 in care este integrata si scara de acces la etaj,  voi ce credeti ca e mai indicat, un gol tehnic de ferestra de 1,3m x 2,4 m sau unul mai inalt de 1,6 m x 2,4 m ?

Fiind pe SV poate îți dai mai târziu seama ca sticlele cu control solar recomandate de termopanisti nu sunt tocmai ce ai vrea tu, poate ca te gândești sa-ți pui un rulou exterior, atunci ar fi bine ca înălțimea sa nu fie doar 1300mm având in vedere ca ruloul are carcasa de 160mm pe înălțime.

Pana la urma din 1300 mm se scad 30/40mm  pentru montaj, 30mm pentru solbanc, fereastra in sine ajunge sa fie de 1230/1240, din care profilele la deschideri sunt de aproximativ 240mm in total (sus și jos), deci sticla pe înălțime va avea in jur de 1000mm. Nu e rău însă cred ca te apropii prea mult de înălțimea unui geam de bloc. Pe de alta parte și 1600mm mi se pare cam mult, însă probabil nu te lasă zidaria la ceva intermediar, 1400/1450.



#6581
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015

 Mirel_85, on 16 iulie 2017 - 22:51, said:





Ok, stiu ca spatiile virtrate prea mari sunt scumpe si au pierderi iarna, iar prea mici fac camera intunecoasa si ar fi loc de mai mult in zilele insorite, dar strict obiectiv, la o camera de zi si trafic, orientat cu ferestra spre SV, un living de ~ 23 m2 in care este integrata si scara de acces la etaj,  voi ce credeti ca e mai indicat, un gol tehnic de ferestra de 1,3m x 2,4 m sau unul mai inalt de 1,6 m x 2,4 m ?

Eu la aprx. aceiasi configuratie am prevazut spatiu vitrat de 10mp! ;)

#6582
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 Dorel-Mesterel, on 17 iulie 2017 - 16:10, said:

Fiind pe SV poate îți dai mai târziu seama ca sticlele cu control solar recomandate de termopanisti nu sunt tocmai ce ai vrea tu, poate ca te gândești sa-ți pui un rulou exterior, atunci ar fi bine ca înălțimea sa nu fie doar 1300mm având in vedere ca ruloul are carcasa de 160mm pe înălțime.

Pana la urma din 1300 mm se scad 30/40mm  pentru montaj, 30mm pentru solbanc, fereastra in sine ajunge sa fie de 1230/1240, din care profilele la deschideri sunt de aproximativ 240mm in total (sus și jos), deci sticla pe înălțime va avea in jur de 1000mm. Nu e rău însă cred ca te apropii prea mult de înălțimea unui geam de bloc. Pe de alta parte și 1600mm mi se pare cam mult, însă probabil nu te lasă zidaria la ceva intermediar, 1400/1450.

Daca fac ferestrele de 140 cm deja e problema de h parapet si buiandrugul de deasupra, plus ca vor fi nu cu 10 cm ca acum, ci cu 20 cm peste tocul usilor(interior si exterior). Ma voi limita la 130 cm, rulouri voi vedea pe parcurs, cred(sper) ca un lowE sau un 4S pe partea de SV va fi suficient.

La 160 cm m-am gandit deoarece as vrea sa incastrez in zona ferestrei un raft prevazut cu sezut in zona geamului precum in pozele atasate. Un scaun, fotoliu, etc are 45/50/55 cm inaltime astfel in cazul de fata inaltimea parapetului de sub geam trebuie sa fie de 50/60 cm ca sa se potriveasca cu "canapeaua" inglobata acolo.

Cred ca deviem de la subiectul topicului, scuze moderatorilor!

 froome, on 17 iulie 2017 - 22:09, said:

Eu la aprx. aceiasi configuratie am prevazut spatiu vitrat de 10mp! Posted Image

Wow..., fereastra 10 m2 la o incapare de ~22 m2. Ala e mai mult perete de sticla, nu fereastra.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   59.74K   30 downloads
  • Attached File  2.jpg   39.24K   30 downloads

Edited by Mirel_85, 18 July 2017 - 22:26.


#6583
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ramplast cu 4 camere are ceva probleme majore ? Ma refer aici la toxicitate, daca flambeaza nejustificat, daca se ingalbeneste la umbra etc.
Mersi

#6584
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 overseas, on 19 iulie 2017 - 10:54, said:

Ramplast cu 4 camere are ceva probleme majore ? Ma refer aici la toxicitate, daca flambeaza nejustificat, daca se ingalbeneste la umbra etc.
Mersi
Am pus undeva pe la tara o fereastra si o usa cu profilul asta (ca doar asta era disponibil pentru banii pe care doream eu sa-i cheltui atunci).
Fereastra e spre nord, usa spre vest, dar acoperita de o terasa si un zid de terasare (deci nu o vede soarele).
Intr-un an si jumatate nu am vazut modificari de culoare si alte neajunsuri.
Dar: nu stau acolo si deocamdata bucataria e folosita doar de paianjeni si alte putine gaze. :lol:

#6585
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 overseas, on 19 iulie 2017 - 10:54, said:

Ramplast cu 4 camere are ceva probleme majore ? Ma refer aici la toxicitate, daca flambeaza nejustificat, daca se ingalbeneste la umbra etc.
Mersi

Cu feronerie VORNE din cate inteleg asa vine Ramplastul.

#6586
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Habar nu am ce feronerie a pus.
Am dat prea putini bani ca sa am mofturi.

Dar nu am avut zapada in casa si nici vantul nu bate printre.

#6587
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 overseas, on 19 iulie 2017 - 10:54, said:

Ramplast cu 4 camere are ceva probleme majore ? Ma refer aici la toxicitate, daca flambeaza nejustificat, daca se ingalbeneste la umbra etc.
Mersi

Ce probleme ar putea avea o "conducta" de plastic? La fel ca la toate celelalte (bănuiesc ca te referi la tamplaria care conține Ramplast), dacă tamplaria este executata intr-un "grajd" e posibil sa aibă probleme de "toxicitate", poate sa puta îngrozitor, pe lângă "grajd", dacă "Ninja", "Dorel" sau alții îl armează cu profile destinate construcțiilor de rigips e posibil sa aibă probleme de "flambare". Îngălbenirea este cea mai mică problema a unui profil necalibrat (prezintă imperfecțiuni uriașe pe bara) și cu un "finisaj" care da senzația ca profilul a mai fost folosit înainte, el fiind nou.

Problema majora de fapt nu e Ramplast, ci faptul ca dacă vrei un produs eficient și funcțional pe Ramplast, atunci el va fi foarte aproape de prețul profilelor renumite, pentru ca "conducta" reprezintă o mică parte din prețul final al tamplăriei PVC.

Ramplast, Teraplast, Extruplast, Etem, Exem etc., cu Vorne, Kale, Romb, TNT, GU eco, etc., sunt o combinație nefericita pentru beneficiar, completată cu "Dorel" la productie și cu "Ninja" la montaj, e " dauna totala".

Mare grija, la mine in zona unii dintre cei care aleg profilele enunțate mai sus plătesc mai puțin, dar nu primesc nimic, deci mai plătesc odată, deci mai scump decat prima data pe orice profil.

#6588
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pe site Ramplast scrie mare ca e material eco la toate profilele deci sper sa scap de toxicitate.
Feroneria ar fi de ales intre Roto si o copie turceasca a acesteia.
Voi urmari armarea.
Ca oferta de pret vorbim de 2500 Lei pentru 2 pistoale de apartament, adica spatiul de trecere din camera in balcon, deci la interior.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate