Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#6589
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017

View Postmilion73, on 13 iulie 2017 - 21:55, said:

Buna seara,
Nu stiu daca este topicul corect dar nu stiu unde as putea posta. Pe scurt am nevoie de ajutorul dvs, al celor care lucrati cu termopane. Parintii mei si-au inchis balconul ieri cu termopan profil Rehau Euro 70, sticla Low e si feronerie Roto. Astazi am fost si am vazut lucrarea mesterilor si mi se pare ca la garnituri ar fi ceva probleme. Cum vi se par garniturile sunt ok sau nu ?



Nu sunt montate geamurile pentru a putea constructorul sa izoleze balconul partea superioara..vin apoi si cu geamurile atasez cateva fotografii.
Multumiri anticipate...
garniturile par a fi ok . Stiinta  evolueaza ,  tehnica  la  fel  ,  in  consecinta  si  pretul .......
Sa nu  fim  carcotasi ....

#6590
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
intre rehau synego cu feronerie winkhaus si gealan s8000 cu feronerie maco care ar fi mai calitativ? ambele pe alb, tripane, armare 2mm, 44mm, 4s evo +float+ lowe pretul primit intre cele doua e aproape identic. mai conteaza aici profilul sau sa merg pe care firma e mai serioasa?

Edited by cezar0707, 23 July 2017 - 14:11.


#6591
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postcezar0707, on 23 iulie 2017 - 14:08, said:

intre rehau synego cu feronerie winkhaus si gealan s8000 cu feronerie maco care ar fi mai calitativ? ambele pe alb, tripane, armare 2mm, 44mm, 4s evo +float+ lowe pretul primit intre cele doua e aproape identic. mai conteaza aici profilul sau sa merg pe care firma e mai serioasa?

Pe alb armare de 2mm? Si la color sunt unii care folosesc 1,5 sau mai puțin, la alb 2mm este foarte rar întâlnită, îmi este greu sa cred ca ai nimerit doi care armează tamplarie albă cu 2mm, oricum recomandările producătorilor de profile sunt de minim 1,5mm.

Synego are 80mm și trei garnituri, iar S8000 are 74mm și din câte am văzut eu doar doua garnituri (nu cred sa aibă varianta cu trei garnituri), deci avantaj synego. Totuși dacă lucrurile stau așa cum cred eu, tamplaria fiind la prețuri similare, cred ca ofertantul cu S8000 trebuie sa compenseze prin ceva diferența de profil, poate chiar armează cu 2mm, poate oferă un pachet de geam mai bine executat, și poate este mai competent și mai serios.

Faptul ca un profil este superior altuia nu înseamnă neaparat ca și produsul din care face parte este mai bun.

#6592
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Poate cel cu Rehau armeaza cu 2mm, poate executa la fel de bine geamul,  poate are un adaos mai mic, poate e la fel de serios, POATE ambii ofertanti sunt trompete. Ufff......prea multi de poate.
Cezar0707, incearca să vezi produse finale facute de cei doi ofertanti.
Spor.

#6593
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
de ce sa nu puna armare 2mm daca e alb? oferta cu synego e atasata cu cateva pagini in urma, cea gealan nu mi-a printat-o si nu stiu exact toate detaliile cum ar fi manere etc, dar armare parca 2mm dar nu mai retin daca la toate geamurile sau doar la balcon unde e suprafata mai mare si restul 1,5. gealan nu au sticla de la sgg, au ceva echivalent sau poate e aceeasi dar rebranduit. gealan ofera garantie 2 ani pe tot cu o extindere pentru eventualele reglari sau daca se sparge geamul, rehau 2 ani profile, 5 ani feronerie si 10 ani sticla (sau 2 ani feronerie si 5 ani profile nu mai retin ordinea). ambele par serioase, cu fabrica mare(cea rehau ceva mai mare, e si dealer oficial), ce aveau pe acolo pareau lucrate foarte bine, oferta gealan e cu vreo 500lei aprox mai putin fata de rehau. mai sunt si alte firme in zona care lucreaza cu profile rehau si gealan si pretul obtinut tot pe acolo e dar cam neseriosi agentii care pareau mai mult incepatori.

la restul profilelor cu 2 sticle doar 1,5 armare

Edited by cezar0707, 25 July 2017 - 18:06.


#6594
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
inca o intrebare...

la una din camere am spatiul pt ferestre de 110cm inaltime x180cm latime...initial am dorit sa fie 3 ferestre cu deschidere doar pe mijloc...din cauza ca profilele sunt mai groase si ca sa nu opreasca lumina mult din cauza geamului din mijloc m-am gandit ca as pune doar 2 geamuri mai mari egale, unul fix si celalalt cu deschidere culisanta ca sa nu ocupe mult spatiu cand e deschis. e diferenta mare de pret intre cele 2 configuratii? e recomandat la tripan din cauza greutatii?

#6595
t-bone

t-bone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.12.2004
Salut! Sunt mutat intr-un apartament nou de 1 an si deja am probleme cu geamurile si usile termopan - motiv pentru care intentionez sa schimb o parte din ele. Problema: nu am timp sa studiez toate detaliile despre ce profiluri sunt bune si de ce, care e diferenta dintre geamul x si geamul y (am incercat sa citesc aici pe forum si informatiile cu adevarat clare si relevante sunt ingropate sub mormane de bla bla-uri). Asa ca vreau sa platesc pentru consultanta: exista cineva care se poate deplasa la mine, sa vada problema si sa imi spuna cum se poate rezolva si la ce costuri, sub rezerva faptului ca este posibil sa nu fac acea lucrare cu el (bineinteles, platind deplasarea)?  Stau in sectorul 1, Bucuresti.

Multumesc!

#6596
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Salut.

Geamul de la bucătărie este destul de apropiat de balconul vecinilor, motiv pentru care aș vrea o soluție de tipul "eu văd perfect din interior spre afară, dar din exterior nu se poate vedea nimic înăuntru" :) Bănuiesc că tehnologia asta are un nume, dar eu nu mă pricep și nu-l știu... Deci, cum se numește tipul de geam care are caracteristicile astea? Sau e doar o folie care se montează peste geam?

Nu aș vrea totuși ca geamurile să aibă pe dinafară un efect de oglindă, mi se pare "cocălăresc".

#6597
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,447
  • Înscris: 15.01.2017
Am de construit un chioșc cu dimensiunile de 800x400.
Planul este Atașat. Se va minta pe placa beton existența. Acoperișul sa fie din panouri sandwich si sa iasă in exteriorul chioșcului cu 1 metru pe toate laturile.

Profilul sa fie alb, cat mai ieftin din gama de profile bune. (3camere probabil)
Sticla cu doua foi, simpla.

Attached Files



#6598
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.12.2002
Buna seara.
O estimare de pret pentru dimensiunile din imagine, se poate? Pana acum am o oferta la 7500 si una la 12500 cu aceleasi profile si vreau sa ma dumiresc de unde vine diferenta...

Attached Files



#6599
sabinp

sabinp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.02.2007
Cand va puneti termopane si "sigilati" casa, luati in calcul si un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura? ESTE OBLIGATORIU! altfel tot ce "castigam" prin low e, geamuri tripan, 15 cm de polistiren, celuloza in pod, aruncam pe fereastra cand trebuie sa aerisim macar de doua ori pe zi. Am un prieten care are firma de termopane si care cand mi-am pus la casa mi-a zis ca nu merita toate gaselnitele de marketing, cu nspe camere si nus ce gaz, ca ORICUM TREBUIE sa AERISESTI!
Si chiar cu 2 aerisiri, in timpul noptii nivelul de CO2 ajunge in dormitor sa depaseasca de peste 5 ori nivelul din aerul exterior. Adica vom avea un somn neodihnitor si nesanatos. Asta aerisind la 8 seara si la 7 dimineata.
Toata lumea isi pune polistiren, geamuri tripan, usi la intrare cu chedere dar uita de ventilatie. Apoi se plang de probleme de umiditate..
De ce toate mall-urile, cladirile de birouri au sisteme centralizate de ventilatie? Ca sa existe aer si sa economisesca energie.
Acum ma bucur ca au aparut si la noi sisteme descentralizate de ventilatie cu recuperare, pe care si le pune omul in camerele de zi si dormitoare, fara problema tubulaturii.
Au randament de pana la 90% si costa cam cat un aer conditionat
Mai nou, baiestii destepti de la "regele " termopanelor, niste nemti, au integrat sistem de ventilatie cu recuperare de caldura fix in rama tamplariei: https://www.schueco....ueco_VentoTherm
https://www.schueco....ilation_systems

Uite aici de la Schuco un catalog despre ventilatia locuintei moderne
: https://www.google.r...AVI_-pfbTutos6Q

Edited by conu71, 01 August 2017 - 12:54.


#6600
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
ai 8 posturi si in toate dai linkurile alea:)))

99% le comercializezi, asa ca te voi bana putin si voi sterge linkurile. cine vrea sa cumpere asa ceva gaseste pe google. banuiesc ca sunt destul de utile. am lasat doar linkurile de la schuco

Edited by conu71, 01 August 2017 - 12:55.


#6601
aiurelbn

aiurelbn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.07.2007

View Postsabinp, on 01 august 2017 - 12:45, said:

... mi-a zis ca nu merita toate gaselnitele de marketing, cu nspe camere si nus ce gaz, ca ORICUM TREBUIE sa AERISESTI!
Deci, daca tot pierdem caldura prin aerisire / ventilatie, atunci hai sa pierdem caldura si cand ferestrele sunt inchise, nu ?   :))  E tare!

#6602
aiurelbn

aiurelbn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.07.2007
Tepes
Nu exista ceea ce cauti tu. Ori e sticla clara si se vede prin ea din ambele directii, ori e sticla mata (sau cu folie mata lipita) si NU se vede clar prin ea din NICIO directie. Daca inauntru e mai intuneric decat afara (ziua), NU se vede in interior prin sticla reflexiva, aia cocalareasca. Insa cand inauntru e mai lumina decat afara (seara/noaptea, cu lumina aprinsa inauntru), te vede de afara foarte bine si prin sticla reflexiva..
Tot ceea ce poti sa faci este sa alegi cand sticla sa fie mata, si cand clara. Exista folie care se lipeste pe sticla, si care se conecteaza la priza, si care devine mata sau clara apasand pe un intrerupator sau telecomanda. Cand este strabatuta de curent, folia devine mata, cand nu, este clara. Ceva de genul asta: http://www.iglass.ro/

cezar0707
Diferenta de pret, la dimensiunile tale, este de vreo cateva sute de euro (2-3). La banii astia, sunt convins ca vei putea rabda lumina mai putina in varianta clasica, cu 3 canate Posted Image   Dar daca totusi o faci culisanta, poti pune linistit orice tripan pe ea.

Edited by aiurelbn, 03 August 2017 - 12:24.


#6603
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
200-300euro in plus doar pt sistemul culisant?  nu e cam mult?

alta chestie, discutam cu cativa prieteni care lucreaza in constructii, renovari locuinte in spania, la cat de cald e acolo mi-au spus ca n-au vazut la nimeni tripan, chiar si cei care baga 50k euro in renovare tot geamuri simple si fara control solar aleg dar cu jaluzele exterioare. ma face sa gandesc daca toata treaba asta e doar marketing.

#6604
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
Până la urmă ai comandat ceva, sau încă prospectezi?

#6605
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postcezar0707, on 04 august 2017 - 09:18, said:

200-300euro in plus doar pt sistemul culisant?  nu e cam mult?

alta chestie, discutam cu cativa prieteni care lucreaza in constructii, renovari locuinte in spania, la cat de cald e acolo mi-au spus ca n-au vazut la nimeni tripan, chiar si cei care baga 50k euro in renovare tot geamuri simple si fara control solar aleg dar cu jaluzele exterioare. ma face sa gandesc daca toata treaba asta e doar marketing.

1. Nu, 2-300 euro este un sistem ieftin de culisare in tamplaria de exterior.
2. Noi locuim in România, ceva diferit as zice.
Și 3. Prietenii constructori sunt constructori, nu sunt specialiști in tamplarie termoizolantă. Adică dacă te interesează tamplaria termoizolantă, te consulți cu cineva din domeniu, care îți poate oferi date cât mai concrete, scrise, cifre etc..

Ca așa pe "eu cred", "bănuiesc" sau "am certitudinea", dacă cel care oferă "consultația" este termopanist e posibil sa știe ceva, dar dacă e croitor bine-ar fi sa nu iei in considerare nimic din ce spune. Și la termopanisti, cu cifre clare, concrete, emise de producătorii de materii prime, nu pe bănuieli sau certitudini nedemonstrate in scris.

#6606
andreisfecla

andreisfecla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.03.2009
Buna ziua,
Am si eu 2 ferestre de 1500 H X 1500 L mm si un geam de 1500 H X 1700 L mm, impartite in doua geamuri egale la fecare dintre cele 3.
As dori o cotatie pentru ele si in principiu vreau profil Rehau Geneo sau ceva asemanator Salamander, bagheta calda si sticla sa fie 4season + LowE(nu stiu daca se poate tripan) feronerie ROTO si rulouri exterioare.
Toate cele 3 sa aiba o parte cu deschidere normala si cealalta deschidere si batanta.
Imi cer scuze daca am scris aberatii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate