Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#6553
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 cezar0707, on 08 iulie 2017 - 23:42, said:

pui senzor de gaz si aia e, geam deschis permanent in balcon.
Senzorul de gaz nu anuleaza necesitatea aerisirilor , iar geamul deschis nu se pune .
..
Dar de ce mai pui termopan sf daca stai cu geamul deschis ? Crezi ca cei ce-au facut legile sint fraieri si clientii smecheri ????

Edited by 86-APP, 08 July 2017 - 23:58.


#6554
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012

 Dorel-Mesterel, on 08 iulie 2017 - 23:28, said:

Da așa e, teoretic aici ar fi cu prețuri, când însă sunt reprezentate trei județe (din care unul ofertează la mișto, respectiv eu)  prețul e mai puțin important.

Importante sunt alte lucruri, dar pare ca ești interesat de preț, dacă e așa, in funcție de zona in care ești pot exista ofertanți care sa facă jegul ăla de usa la jumătate de preț.
Esti foarte ostil si folosesti cuvinte mari...esti frustrat rau. Detaliile despre calitate sunt trecute in poza: tip profil, feronerie, sticla si ce mai e pe acolo. Tot ce imi lipsea era un pret orientativ, pentru materiale la fel sau  echivalente.

#6555
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016

 86-APP, on 08 iulie 2017 - 23:57, said:

Senzorul de gaz nu anuleaza necesitatea aerisirilor , iar geamul deschis nu se pune .
..
Dar de ce mai pui termopan sf daca stai cu geamul deschis ? Crezi ca cei ce-au facut legile sint fraieri si clientii smecheri ????

bucataria lui fiind cu deschiderea larga spre balcon si nefiind usa nu ar mai avea nevoie de grila aer, daca are si hota cu evacuare e si mai bine.  chiar daca pui termopan sf tot trebuie sa aerisesti in casa ca se acumuleaza miros, tot lasi un geam deschis la balcon permanent.... desigur mai putin iarna dar si aici aerisesti un 10 min pe zi..

la ce mai izolezi locuinta daca stai si dai gauri in pereti sa faci aerisire? chiar daca aceste lucruri reprezinta o masura de siguranta in plus, cei care au dat legea mai ales la senzor fii tu linistit ca beneficiaza frumos de pe urma lor

cel mai sigur e sa cumperi o plita pe curent daca tot gazul se scumpeste si nu mai ai nevoie de gauri si alte prostii, pt centrala n-ai nevoie de nimic.

Edited by cezar0707, 09 July 2017 - 08:22.


#6556
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 cezar0707, on 09 iulie 2017 - 08:20, said:

.........
la ce mai izolezi locuinta daca stai si dai gauri in pereti sa faci aerisire? ........
cel mai sigur e sa cumperi o plita pe curent daca tot gazul se scumpeste si nu mai ai nevoie de gauri si alte prostii, pt centrala n-ai nevoie de nimic.
Izolezi ca trebuie , dar unde exista gaz cu ardere directa , astea sint conditiile .  Mai presus de normele de la gaze , avantajul este ca se mai si aeriseste casa , caci eu iti spun , casele noi superetansate put groaznic , Exista niste mirosuri de vomiti . Multi nu realizeaza , dar cind intra un strain simte . Put !
Da , plita electrica este o solutie , insa ramine duhoarea ...
PS. Nu vad o crima sa ai aerisire la bucatarie , caci s-a inventat usa .

#6557
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 stefan011, on 09 iulie 2017 - 02:10, said:


Esti foarte ostil si folosesti cuvinte mari...esti frustrat rau. Detaliile despre calitate sunt trecute in poza: tip profil, feronerie, sticla si ce mai e pe acolo. Tot ce imi lipsea era un pret orientativ, pentru materiale la fel sau  echivalente.

E adevărat ca la modul "ostil", însă eu încercam sa te fac sa înțelegi ca la usa aia cel mai puțin important este prețul, mai ales dacă este usa de intrare in casa.

Frustrări poate am și poate sunt multe însă in ceea ce privește tamplaria și discuțiile de aici e un pic mai greu sa fiu frustrat.

Poți găsi ofertanti care sa-ți facă usa mai ieftină sau mai scumpă, tu nu prea poți sa știi dacă materialele utilizate și celelalte componente sunt la un nivel calitativ inferior, similar sau superior.

Eu cred ca tot ce îți lipsește este o usa mai bine configurată, mai bine "desenata" și implicit sau nu, mai scumpă, sigur asta depinde de amplasarea și modul de utilizare al ușii.  

Dar dacă tu înțelegi ca as fi frustrat caută in continuare prețuri și vezi, poate ai noroc sa achiziționezi o usa buna.

#6558
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012

 Dorel-Mesterel, on 09 iulie 2017 - 09:21, said:

E adevărat ca la modul "ostil", însă eu încercam sa te fac sa înțelegi ca la usa aia cel mai puțin important este prețul, mai ales dacă este usa de intrare in casa.

Frustrări poate am și poate sunt multe însă in ceea ce privește tamplaria și discuțiile de aici e un pic mai greu sa fiu frustrat.

Poți găsi ofertanti care sa-ți facă usa mai ieftină sau mai scumpă, tu nu prea poți sa știi dacă materialele utilizate și celelalte componente sunt la un nivel calitativ inferior, similar sau superior.

Eu cred ca tot ce îți lipsește este o usa mai bine configurată, mai bine "desenata" și implicit sau nu, mai scumpă, sigur asta depinde de amplasarea și modul de utilizare al ușii.  

Dar dacă tu înțelegi ca as fi frustrat caută in continuare prețuri și vezi, poate ai noroc sa achiziționezi o usa buna.

In legatura cu aspectul usii..nu prea e de discutat. Am vazut usa "pe viu" la cineva, mi-a placut,  culoarea e aceeasi, casele asemanatoare. In fine, sper sa se incadreze in peisajul meu acolo. M-am tot uitat pe catalogul producatorului si nu m-am putut hotari, asa ca am ales ce am mai vazut si mi-a placut.
In legatura cu calitatea...aici nu ma prea ma pricep, decat din auzite. Profil rehau nu stiu de care, sticla reflexiva am cerut eu. Feroneria sigenia sau cum ii zice nu stiu cum se comporta, unde se situeaza fata de roto/g-u?( astea am auzit ca-s bunicele). Balamalele le-am cerut 3d, mi se par mai simplu de reglat.
In rest armaturi si alte chestii nu am cum sa ma uit in interiorul profilului sa vad daca si de care sunt.
Oricum, faptul e consumat, comanda de usa e deja data, voiam doar sa verific pretul, daca producatorul mi-e prieten sau ma trage in teapa.

#6559
Marshall_Tm

Marshall_Tm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.04.2015

 johannes, on 30 iunie 2017 - 16:23, said:

Mai nene, este ilogic ce-ai scris: te contrazici (singur)!
Pe de o parte te referi nervos "la faptul ca multi INTREABA de clasa profilelor... ce importanta are acest lucru? cu ce va incalzeste... Mai nou vad ca incep unii sa INTREBE de tot felul de aberatii" iar pe alta concluzionezi ca "nu numai profilul este important... feroneria... sticla, ci produsul care contine si profile si armatura si feronerie si sticla si o doza foarte mare de cunostinte, profesionalism si nu in ultimul rand factorul uman".

Adica ma certi ca INTREB (pe motiv ca nu stiu si vreau sa aflu, fireste) si imediat ma mai certi o data c'as fi ignorant, tu neoferind nicio informatie concreta, la obiect, asa cum procedeaza alti colegi de forum, care spre deosebire de tine sunt AMABILI.

Afla de la mine ca TOTI marii ofertanti de ferestre si usi din Iasi ori nu stiu (sau stiu prea putin), ori ii dor gurile sau degetele sa impartaseasca INFORMATIE si, ca si matale, nu ascund ca se simt agasati de cineva care vrea sa stie pe ce e pe cale sa cheltuie nu putini bani.

Despre pachetul de geamuri am ajuns la Saint-Gobain sa intreb cum imi dau seama (vreo bulina sau vreo foaie A4 cu antet, ceva...) ca geamurile care ar trebui sa fie facute de ei, chiar sunt. Niciun RASPUNS; doar o replica "ca sa nu taca"... X(
Adica PRESTAREA are numele scris in relief pe capacelele de la aerisirea inferioara, pe toata suprafata disponibila, iar S-G nu da o "holograma" pe care sa o aplice mai mult sau mai putin discret cine foloseste marfa lor!..
Ui'te: de exemplu eu vreau geamuri Pilkington (firma care a venit/fost adusa de Ion Ratiu, fiind mostenita de sotia domniei sale). Dar nu pot sa ALEG; nu am NICIUN CONTROL asupra pachetului de geamuri! (Mint: bagheta se vede daca e "calda"!.. :"> ) Dar argon.., kripton..? Ce ATESTA ca exista acolo.., ca mi s'a livrat?
Asa ca ma simt "legat de maini si de picioare" si nu mai suport sa ma si certe cineva din breasla aceasta si pentru ca VREAU SA STIU!

Buna seara,

Intentia mea nu este sa va cert, ci sa va ajut, incerc si cred ca am reusit sa ajut pe unii care mi-au cerut sfatul, fac acest lucru voluntar, nu caut clienti, nu fac oferte aici. In cei 18 de ani de activitate in acest domeniu am intalnit multi care nu stiu sa citeasca printre randuri, de cele mai multe ori cei ca TINE cred ca au inventat apa calda, vor sa invete in 2-3 saptamani ce inseamna acest domeniu de pe net, dar majoritatea din dorinta de a afla de a stii...o iau prin aratura. Care parte nu ai inteles ? Cu ce m-am contrazis ? cu ce te-am certat mai "NENE" ? Ia mai cauta tu sa vezi daca nu cumva am oferit si INFORMATII?
Am incercat sa sugerez celor care cumparati "termopane" sa va concentrati pe produs... vad insa ca pentru unii este foarte greu sa inteleaga. Iata si balariile scrise chiar de tine...   ...Ion Ratiu, Pilkington, Kripton etc.. mai de Stefan cel Mare trebuia sa pomenesti si sigur erai pe calea cea buna.
Ca sa ma fac inteles ... "produsul finit" (fereastra sau usa, etc) care contine si profile si feronerie si armatuara si sticla la unii producatori din Romania POATE SA FIE CERTIFICAT!
Poate nu ai cautat unde trebuie. Nu cred ca firma PRESTAREA care este o firma cu prestigiu si pe care ai cunosc de multi ani nu ti-au explicat ce vroiai defapt TU sa aflii.
Daca vrei geamuri Pilkington inseamna ca ai un motiv anume... dar vrei sa pui la ferestre sau la masina?

Edited by Marshall_Tm, 09 July 2017 - 23:18.


#6560
Marshall_Tm

Marshall_Tm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.04.2015

 Dorel-Mesterel, on 29 iunie 2017 - 22:43, said:

Sunt dispus sa mergem împreuna intr-o fabrica de sticla de la mine din oraș care are pe eticheta CE, sunt convins ca vei constata și tu ca "ceferticatul" e pe bani.  Și oricine dacă are in fata un pachet executat de "fabrica" in cauza și un pachet executat intr-un garaj, grajd etc. poate constata ca marcajul CE nu face diferența.

Din fericire majoritatea dintre noi suntem conștienți ca fiind romani, țara in care trăim nu are cum sa se numească Germania.

Din nefericire însă, unii dintre noi au senzația ca sunt cetățeni europeni și ca au drepturi.

Salut,

Depinde la ce nivel ducem discutia. Ai dreptate in Arad nu stiu sa produca in acest moment cineva tamplarie sau geam termoizolant de calitate. Dar sa vezi sunt si eu dispus (numai bine ne si cunoastem) sa te duc la mine in oras care este aproape sa iti arat ca se poate. Astept un semn de la tine in PM. Numai bine!

Edited by Marshall_Tm, 09 July 2017 - 23:34.


#6561
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

 stefan011, on 08 iulie 2017 - 19:39, said:

Buna seara! Va rog sa-mi dati o cotatie pentru usa de mai jos. De retinut, canatele din dreapta vor fi cu panel, cele din stanga cu sticla.


am vazut ca vrei sa stii daca ai fost pacalit sau nu. pe salamander streamline 76 clasa a, 7 camere, cercevea de usa de 104mm, coltari termosudabili, rama inchisa, balamale mari te ajunge undeva la 470 euro cu tva transport si montaj inclus

de curiozitate... cat ai dat pe ea?

#6562
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012

 conu71, on 10 iulie 2017 - 08:40, said:



am vazut ca vrei sa stii daca ai fost pacalit sau nu. pe salamander streamline 76 clasa a, 7 camere, cercevea de usa de 104mm, coltari termosudabili, rama inchisa, balamale mari te ajunge undeva la 470 euro cu tva transport si montaj inclus

de curiozitate... cat ai dat pe ea?

Conule...nu e prima data cand imi dai o mana de ajutor. Merci mult!

Am avut 3 oferte: rehau 2 sticle 445 euro
                            rehau 3 sticle 475 euro
                            decco 3 sticle 395 euro

#6563
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
de curiozitate sticlele low e de cine sunt fabricate? tot de sgg ?

planistar sun este noua sticla de la sgg care permite mai multa luminozitate decat 4s/evo, 70-72% vs 59-62 %, tot fac reclama la ea. din restul specificatiilor pare aproape identica cu 4s/evo, doar luminozitatea care intra difera.

planitherm xn din ce am citit e recomandat pt case pasive, luminozitate in functie de bipan-tripan 74-82% dar termic ajunge pana la 0,5 w/mpk fata de 1 w/mpk la celelalte si la control solar sta foarte prost daca am inteles eu bine, defapt ea nu se afla in categoria cu control solar cum sunt cele mai sus.

cam astea sunt recomandate pt rezidentiale, mai sunt si altele dar pentru cladiri din sticla si banuiesc ca sunt mult mai scumpe.

a lucrat cineva cu planistar sun? este vizibila diferenta de lumina fata de 4s evo? la sticla asta tot asa se configureaza planistar sun/float/ low e?

Edited by cezar0707, 10 July 2017 - 22:20.


#6564
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
din cauza sticlei care reflecta soarele gen 4s nu e posibil sa fie un semnal mai prost la telefon daca geamurile sunt inchise? am mai patit prin alte cladiri unde aveau geamuri fumurii

#6565
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

 stefan011, on 10 iulie 2017 - 20:56, said:


Conule...nu e prima data cand imi dai o mana de ajutor. Merci mult!

................
sa traiesti:))

#6566
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 stefan011, on 10 iulie 2017 - 20:56, said:



Conule...nu e prima data cand imi dai o mana de ajutor. Merci mult!

Am avut 3 oferte: rehau 2 sticle 445 euro
                            rehau 3 sticle 475 euro
                            decco 3 sticle 395 euro

Din ce zice Conu ofertantul nu prea îți e prieten.  Din ce înțeleg eu la aceiași bani puteai lua ceva mai bun.

#6567
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
ce am observat in topicul asta e ca daca nu esti din bucuresti, si din cauza ca marea majoritate din cei care lucreaza in domeniu sunt din bucuresti,  slabe sanse sa primesti cateva lamuriri in domeniu daca nu esti un posibil client si aproape ca esti ignorat. pe undeva prin topic se vorbea de educarea publicului in materie de termopane dar niciunul vad ca doreste sa spuna secretele...topicul fiind mai mult o arie de bazar

#6568
ionutbleaja

ionutbleaja

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2017
Buna ziua!
Va rog sa-mi transmiteti care este oferta de pret pentru executie si montaj ferestre si usi PVC in comuna Birla, Judetul Arges (50 Km de Pitesti)
1. Geam PVC 100 cm x 106 cm geam fix (fara deschidere) - bipan sau tripan cu 16 mm minim intre foile de geam LOW e.
2. Geam PVC 100 x 95 cm cu deschidere oscilobatant si plasa tantari, bipan sau tripan  cu 16 mm minim intre foile de geam, LOW e, armatura de minim 2 mm neintrerupta.
3. Geam PVC 100 x 95 cm cu deschidere simpla, bipan sau tripan  cu 16 mm minim intre foile de geam, LOW e, armatura de minim 2 mm neintrerupta.
4. Geam PVC 48 x 48 cm (geam baie cu deschidere simpla)
5. Geam PVC 100 x 72 cm oscilobatant cu plasa tantari, profil cu 5 camere minim, clasa A (grosime PVC minim 3 mm), armatura de minim 2 mm neintrerupta, geam tripan cu 16 mm minim intre  foile de geam, fara Argon si cu LOW -  E.
6. Usa 100 x 212 cm, fara geam cu tamplarie de usa, nu de fereastra, armatura de minim 2 mm neintrerupta, feronerie ROTO sau cv mai bun.

8. Usa 100 x 197 cm cu geam tamplarie de usa, nu de fereastra, armatura de minim 2 mm neintrerupta, feronerie ROTO sau cv mai bun
9. Geam PVC 100 cm x 106 cm geam fix (fara deschidere) - bipan sau tripan cu 16 mm minim intre foile de geam LOW e. care este legat de usa

10. Geam PVC 100 x 98 cm cu deschidere oscilobatant si plasa tantari, bipan sau tripan  cu 16 mm minim intre foile de geam, LOW e, armatura de minim 2 mm neintrerupta.
11. Geam PVC 100 x 95 cm cu deschidere simpla, bipan sau tripan  cu 16 mm minim intre foile de geam, LOW e, armatura de minim 2 mm neintrerupta.
12. Geam PVC 48 x 48 cm (geam baie cu deschidere simpla)
13. Geam PVC 98 x 97 cm oscilobatant cu plasa tantari, profil cu 5 camere minim, clasa A (grosime PVC minim 3 mm), armatura de minim 2 mm neintrerupta, geam tripan cu 16 mm minim intre  foile de geam, fara Argon si cu LOW -  E.
14. Geam paralelipipedic cu baza de 50 cm, inaltimea mica 60 cm si inaltimea mare de 100 cm - 3 buc din care 2 cu deschidere simpla si unul fix.
Tamplaria de mai sus este de preferat sa fie colorata.
Multumesc mult!

#6569
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

 cezar0707, on 12 iulie 2017 - 15:11, said:

ce am observat in topicul asta e ca daca nu esti din bucuresti, si din cauza ca marea majoritate din cei care lucreaza in domeniu sunt din bucuresti,  slabe sanse sa primesti cateva lamuriri in domeniu daca nu esti un posibil client si aproape ca esti ignorat. pe undeva prin topic se vorbea de educarea publicului in materie de termopane dar niciunul vad ca doreste sa spuna secretele...topicul fiind mai mult o arie de bazar

cezar, daca nu ai inteles inca, stau groaznic cu timpul. de asta ti am dat pm ca sa iti cer numarul de telefon. m-ai refuzat preferand sa discuti aici si sa umpli 4 pagini in loc sa stam 10 minute de vorba. daca tu ai timpul necesar asta nu inseamna ca noi stam la fel de bine ca tine. am ajutat peste 100 de softpedisti prin telefon care nu erau din bucuresti(200-300km) fara sa fac bazar sau sa le vand ceva. am vazut ca ti a raspuns dorel(el sta un pic mai bine cu timpul) asa ca m am dat la o parte. esti primul nemultumit de pe topicul asta din cauza la ce am spus in primul rand de mai sus


in rest, tu sa fii sanatos....

#6570
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
cand ti-am zis la inceput ca doresc in scris a fost pt ca nu doream sa ma pierd in termeni si nici timp aiurea nici mie si nici la altul, fiecare are metoda lui de invatare, degeaba imi explici, pana nu vad valori si comparatii e inutil. cum demonstrezi tu la telefon diferenta de luminozitate intre 4s si planistar sun? chiar sunt curios.

cat timp ti-a luat sa compui textul de mai sus era suficient sa-mi raspunzi la cateva intrebari, dar daca eram din bucuresti altfel era situatia si se gasea timp, evident.

si alta chestie e pretul, nimeni n-are nimic de comentat de parca are vreo importanta pentru altii ce pret are un produs in celalalt capat al tarii, nici macar in privat, foarte secretosi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate