Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bloc Nou (ne)construit de Irimies Ioan - Cluj Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
crisbig

crisbig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.12.2006
Domnule Istvan,

Imi pare rau ca din cele scrise de mine mai sus, Dvs. ati tras concluzia ca as dori sa induc pe cineva in eroare.
Oricum, va multumesc ca mi-ati atras atentia si pentru a evita alte interpretari gresite, doresc sa fac urmatoarele clarificari:
1. In primul rand, am dorit sa-mi exprim profunda indignare fata de faptul ca o alta persoana a postat pe acest forum sub identitatea mea si mai mult decat atat, a folosit cuvinte si expresii JIGNITOARE, lucru care, va asigur, stimate domnule Istvan, ca nu imi sta deloc in caracter.
2. Am incercat sa expun exact situatia si experienta pe care am avut-o PERSONAL cu domnul Irimies.
3. Nu am incercat in nici un fel sa sugerez (dupa cum vad ca ma acuzati) ca cei care au contractat apartamente de la domnul Irimies ar fi cumva responsabili pentru situatia extrem de neplacuta in care se gasesc acum. Faptul ca am specificat ca eu nu as contracta in nici un fel apartamente intr-un imobil fara autorizatie se refera doar la ACELE IMOBILE care nu au autorizatie de nici un fel (fie ea FALSA sau nu). Ca sa fiu mai clar, va ofer exemplul blocului de pe Negoiu, bloc pentru care domnul Irimies nu cred ca a avut nici un fel de autorizatie si pentru care a si fost dealtfel amendat.

Cu deosebita stima,
Cristi DURAIN

#38
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Constructorul respectiv a finalizat recent macar o parte din locuintele pentru care a primit plata in avans?
Personal, ati vazut stadiul lucrarilor in Colonia Borhanci? Ma refer la situatia reala, nu ma intereseaza declaratiile lui.
Interesul sutelor si miilor de clienti ai lui Irimies Ioan este sa finalizeze lucrarile, asa cum sunt, cu sau fara autorizatie, numai locuibile sa fie! Si, cu cat trece mai mult timpul, cu atat pretul materialelor de constructie creste.

A nu se uita ca termenul de prescriptie este de trei ani de la data stipulata in contract pentru predarea lucrarii.

Edited by clara_spiele, 13 October 2008 - 20:29.


#39
white_spirit_ro

white_spirit_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.10.2008
Salut

Am citit toate topicurile si din pacate ma aflu in aproximativ aceasi oala. Sunt si eu "proprietar" al unui apartament in Borhanci.

Toata lumea vorbeste pe aici de procese, judecati, luatu grumazului, etc. Atata timp cat apartamentul meu ramane neconstruit pe mine nu ma incalzeste cu nimic ca Irimies e la puscarie sau ca arde in iad sau mai stiu eu ce... nu-mi pasa. Nu vreau sa-mi dea banii inapoi, nu vreau sa-i iau Hummerul, nu vreau sa-mi vand contractul. Vreau un singur lucru... apartamentul contractat.

Ca sa nu ajungem in situatia celor de pe Fagului si Negoiu eu zic ca cel mai bine ar fi sa ne organizam.
Am facut un grup de discutii pe aceasta tema
    - home page: http://groups.yahoo.com/group/borhanci
    - email: [email protected]
unde sunt asteptati toti viitorii proprietari. Impreuna putem pune cap la cap toate informatiile pe care le primim de la Irimies si din alte surse, iar in cazuri de necesitate putem fi informati si conectati. Cei care v-ati lasat adresele de e-mail pe acest topic ati fost invitati. Ceilalti sunt asteptati.

Pentru cei care nu au vazut situl constructiei ar fi de mentionat faptul ca toate cele patru blocuri sunt in picioare. Cel mai avansat dintre blocuri cel din stanga fata are acoperis si geamuri este tencuit pe dinafara, iar din cate am vazut si in interior este compartimentat si tencuit. Celalalte trei blocuri sunt in asteptarea geamurilor, tiglei de pe acoperisuri (partea de lemn este montata), si tencuielii. Blocul cel inalt de la strada are pare-mi-se doua etaje ridicate, iar cel din spate de tot are doar fundatia.

Toate bune

#40
diana45

diana45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.09.2008
Azi, 16 oct, ora 18.00, are loc o intalnire la Liga- Sigma, Zorilor. Pentru recunoastere, pe masa va fi un notes

#41
borhanci

borhanci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.09.2008
Nu sunt de acord cu urmatoarea  afirmatie : pretul materialelor a explodat! lucrez in constructii si nu a existat aceea explozie pe perioada in care a stagnat constructia. pur si simplu , banii nostrii au fost folositi pentru a finaliza alte proiecte. acest aspect se poate demonstra foarte usor prin studierea actelor contabile.
Cat priveste finalziarea lucrairlor- pot sa va spun ca nu exista niciun proiect pentru canalizare! pentru ca acest lcuru costa!

Legat de suplimentarea financiara a contractului initial exista doua optiuni :
1. sa nu ii dam nimic si sa raspunda/demonstreze ca explozia preturilor a generat acest aspect - in conditiile in care niciun constructor care a demarat o lucrare din 2007 In Cluj  nu a fost in aceasta situatie. Faptul ca furi din bani - nu poti sa ii justifici prin explozia  preturilor. Stim care este marja de profit pentru lucrarile in constructii! deci nu tine.
2. cei care decid sa dea bani - sa o faca insa doar la predarea apartamentului . altfel , ca urmare a actualelor intarzieri cu siguranta ca nu isi vor ma vedea deloc banii inapoi.

Pe de alta parte - irimies si-a ales clienti astfel incat sa nu ii faca probleme- adica oameni care dispun de ceva bani -si nu vor fi deranjati daca ii vor pierde . singura greseala a lui irmies cu acest calcul este ca -da, unii nu stau mult in acesti bani-insa tocmai din acest motiv -au toate mijloacele pentru ca irimies sa ajunga acolo unde ii este locul. Pentru inselaciune, fals in acte,etc.

#42
gabbi000

gabbi000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.10.2008
Buna,

E imposibil ca blocurile din Borhanci sa fie gata in primavara 2009, este foarte mult de lucru, materiale nu sunt, bani nu sunt, nici muncitori.

Singura cale ramane justitia si nu ca sa stea Irimies dupa gratii (cu toate ca nu ar fi rau, ar fi un exemplu), dar poate va constientiza, in sfarsit, situatia reala.

Unde sunt banii nostri? Multi au achitat apartamentele integral sau aproape integral.

Anul trecut spunea ca n-a reusit sa termine apartamentele pentru ca a trebuit sa stopeze lucrarile pe perioada iernii. Dar anul asta n-a facut mai nimic. Scuza, de data asta, a fost scumpirea materialelor. Cat de mult au putut sa cresca preturile de lucreza doar unul sau doi muncitori?

Asa spunea Irimies ca are materialele pentru interior?Chiar surprinzator, oare unde le-a depozitat avand in vedere ca sunt 6 blocuri?

Si eu as vrea chiar foarte mult sa imi vad apartamentul terminat, dar decat sa raman doar cu promisiuni si scuze, prefer sa fac demersuri pentru a obtine ceva.

Adresa mea: [email protected]

#43
istv4n

istv4n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.04.2007
Sa va spun un lucru amuzant: saptamana trecuta am primit si eu (inc-o data) eterna scuza: e prea frig, muncitorii nu mai pot sa lucreze!  :rolleyes:

Edited by istv4n, 30 October 2008 - 09:55.


#44
gabbi000

gabbi000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.10.2008

View Postistv4n, on Oct 30 2008, 09:54, said:

Sa va spun un lucru amuzant: saptamana trecuta am primit si eu (inc-o data) eterna scuza: e prea frig, muncitorii nu mai pot sa lucreze!  :rolleyes:


Da, e amuzant intr-adevar, nici nu ma asteptam la alt motiv, acum si cei doi muncitori care se mai invarteau pe acolo n-o sa mai fie pentru jumate de an, pentru ca"e frig".

Voi, totusi, nu l-ati dat in judecata, ca asa aveam impresia?

#45
eladea2005

eladea2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.09.2008

View Postgabbi000, on Oct 28 2008, 12:29, said:

Buna,

E imposibil ca blocurile din Borhanci sa fie gata in primavara 2009, este foarte mult de lucru, materiale nu sunt, bani nu sunt, nici muncitori.

Singura cale ramane justitia si nu ca sa stea Irimies dupa gratii (cu toate ca nu ar fi rau, ar fi un exemplu), dar poate va constientiza, in sfarsit, situatia reala.

Unde sunt banii nostri? Multi au achitat apartamentele integral sau aproape integral.

Anul trecut spunea ca n-a reusit sa termine apartamentele pentru ca a trebuit sa stopeze lucrarile pe perioada iernii. Dar anul asta n-a facut mai nimic. Scuza, de data asta, a fost scumpirea materialelor. Cat de mult au putut sa cresca preturile de lucreza doar unul sau doi muncitori?

Asa spunea Irimies ca are materialele pentru interior?Chiar surprinzator, oare unde le-a depozitat avand in vedere ca sunt 6 blocuri?

Si eu as vrea chiar foarte mult sa imi vad apartamentul terminat, dar decat sa raman doar cu promisiuni si scuze, prefer sa fac demersuri pentru a obtine ceva.

Adresa mea: [email protected]



As dori sa stiu daca ai intreprins ceva in acest sens ca sa ne asociem si noi.

#46
gabbi000

gabbi000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.10.2008
Buna,

trebuie sa vedem cati suntem pentru a-l da in judecata. Acum caut avocat in Cluj, unul competent ca sa nu mai dam gres si de data asta, a fost de ajuns neatentia in privinta alegerii constructorului. Daca suntem mai multi avem sanse reale de castig.

Cat sa mai asteptam si de ce? Ca se mai pune din cand in cand cate un geam si o tigla, e nimic......ar trebui enumerate cate au ramas de facut si va asigur ca sunt foarte multe.

Cu cat lasam mai mult sa treaca timpul cu atat avem de pierdut. Si avem de recuperat si cei 250 de euro/luna pentru intarziere, plus 4 la % interes. Nici nu se pune problema sa-i mai dam cate 2-3000. Trebuie sa fim realisti.

#47
aderu52

aderu52

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.11.2008
Buna, d-le Istvan ati reusit ceva in demersurile facute pt.a-l pedepsi pe Iri asa cum se cuvine?

#48
borhanci

borhanci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.09.2008
Conteaza si pe mine.

#49
KiCSi

KiCSi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2008

View Postgabbi000, on Nov 8 2008, 11:59, said:

Buna,

trebuie sa vedem cati suntem pentru a-l da in judecata. Acum caut avocat in Cluj, unul competent ca sa nu mai dam gres si de data asta, a fost de ajuns neatentia in privinta alegerii constructorului. Daca suntem mai multi avem sanse reale de castig.

Cat sa mai asteptam si de ce? Ca se mai pune din cand in cand cate un geam si o tigla, e nimic......ar trebui enumerate cate au ramas de facut si va asigur ca sunt foarte multe.

Cu cat lasam mai mult sa treaca timpul cu atat avem de pierdut. Si avem de recuperat si cei 250 de euro/luna pentru intarziere, plus 4 la % interes. Nici nu se pune problema sa-i mai dam cate 2-3000. Trebuie sa fim realisti.



*********************
Ceva noutati in legatura cu Ap. din Borhanci?
Aveti Avocat?
L-a mai dat pe Irimies cineva in judecata?

Astept raspunsurile d-voastra.

#50
gabbi000

gabbi000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.10.2008
Cu parere de rau nu am gasit avocat inca......Intrece orice limita, cineva care zice ca nu are bani cu ce sa termine constructiile isi permite atata lux...vacante peste hotare, Hummer etc.

#51
istv4n

istv4n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.04.2007
Alte info aici: http://groups.yahoo....group/borhanci/

#52
istv4n

istv4n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.04.2007
http://www.clon.ro/s...090204-11194159

#53
mikiva2009

mikiva2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.02.2009
Mikiva2009 catre toti cei interesati in cautarea unei solutii de rezolvare a problemei apartamentelor din str. Borhanci,FN!
Va salut cu respect pe toti cei care ati intreprins cateva actiuni pana acum. V-am descoprit tarziu, cu toate ca demersurile mele in acest sens dateaza aprox.de la data la care voi ati inceput sa comunicati pe forum. Suntem, iata, oblgati de imprejurari, sa ne cunoastem si sa ne organizam inainte de a deveni locatari/vecini in mult ravnitele si indelung asteptatele apartamente marca Irimies.
O sa explic pe scurt situatia mea, care, evident, seamana f. mult cu a voasra:
    - in iulie 2007 am “cumparat” un ap. in loctia amintita si am achitat lui Irimies Ioan 45.000 Euro, respectiv 85% din costul acestuia, in conditiile unui antecontract cunoscut de voi;
    - medierea “tranzactiei a fost facuta prin interm. fiicei lui Irimies, Ioana-Alxandra, care actiona in calitate de agent imobiliar la Agentia SC Lexnov Construct SRL, cu sediul in str. Regele Fedinand, nr.8, ap.8. Costul “intermedierii” a fost de 1000 Euro. Ulterior, aceata persoana a aparut si in cal. de actioar/asocat alaturi de tatal sau;
    - antecontractul a fost intocmit in prezenta si avizt de avocatul Predescu Silviu, care avea obligatia sa verifice dreptul de proprietate si valabilitatea documentatiei de construire a clientului sau. Prin prezenta si avizul sau, omul legii i-a intarit prbitatea, bonitatea si increderea cumparatorului in demersul intreprins vanzator;
    - referitor la intarzierea exagerata a finalizarii constructiei, am procedat asemanator ca si voi iar raspunsurile lui Irimies sunt indentice, adica: puerile, incoerente, lipsite de responabilitatea elementara;
    - personal, am cam aceleasi probleme, le-asi numi dramatice, ca si voi: am contractat un credit care ma costa lunar peste 500 Euro, locuiesc in chirie unde platesc inca 300 Euro, venturile mele nu acopera aceste cheltuieli, apeland la ajutorul parintilor, planurile de viitor sunt ratate(casatorie, familie, copii), instabilitatea locului de munca, etc… In acest timp fam. Irimies calatoreste, conduce masini de top si ne sfideaza cu nerusinare.
Aceasta expunere de motive are rolul de a intelege mai bine care este punctual meu de vedere privind modul de actiue in viitor, astfel:
• cred ca cel mai important lucru este sa ne cunoastem, sa ne intalnim si sa actionam;
• pana la intianlire sa analizam toate aspectele propunerii d-lui Farcas (se pare un nou asociat/promotr alaturi de Irimies) de a ne aduna si consulta despre situatia creata;
• sa avem in vedere ca “asaltul” actual de activitate din santier este concentrat pe cladirile de jos (langa parau) preluate, se pare, de un nou asociat, fratele lui Ioan Irimies cu scopul de a le aduce la “rosu”si de a incasa o parte din sumele prevazute in antecontracte pentru aceasta faza;
• din demersurile intreprinse personal - avocot, politie, protectia consumatorului, primarie, etc.., se pare ca cel mai indicat ar fi sa actinam organizat, cat mai multi si pe mai multe planuri;
• in plan penal trebuie aduse dovezi pivind infractiunea de inselaciune, actunea ar fi mai putin scumpa si mai rapida;
• in plan civil, taxa de timbru este individuala, aferenta sumei ce o dorim recuperata ( apox. 3% din suma) iar onorariul avocatului este comun aferent numarului de reclamanti, insa procedurile sunt greoaie, impun in final, executarea silita cu alte cheltuieli. Se pare ca Irimies a actionat premeditat/precaut si nu are bunuri mobile si imobile pe numele sau;
• daca actiunea in urmarire penala sau civila a fost demarata de cineva, ne putem alatura si alti pagubiti, evident cu acordul acestora si cu o cntributie cota parte la cheltuielie de judecata;
• cred ca trebuie vazut daca avocatul care a avizat antecontractele are raspundere in acest caz (sigur are asigurare de “mall praxis”), daca agentia imobiliara amintita avea raspunderea verificarii actelor aferenta tranzactiilor, etc…
In final, concluzionind, va propun urmatoarele:
- sa acceptam intalnirea cu noul asociat d-nul Farcas- tel.0748-548527, sa vedem ce ganduri are si sa actionam mai departe in una din variantele posibile sau pe mai mule planuri. Desiugur ca d-nul Farcas ne va solicita sume de bani restante, noua celor ce am platit aproape integral apartamentul dar cel mai sigur celor care au achitat un avans mai mic si care au stipulate in antecontracte , achitarea de sume la faza costructiei “in rosu”.
-este de anticipat care va fi reactia oricaruia dintre noi in aceasta situatie creata de Irimies- vom refuza sa mai dam bani pe iluzii. Se pare ca in situatia creata suntem “condamnati” la un pact cu “sarlatanul”, adica sa-l sustinem. Pentru a finaliza lucrarile este nevaie de bani. Criza actuala poate fi benefica pentru noi-forta de munca este mai usor de anagjat si mai iftina, materialele se vor mai ieftini.
-pentru a da incredere oamenilor sa mai investeasca in aceste apartamente, trebuie sa li se acorde garantii suplimentare. Ma gandesc la varianta contituirii unui grup/comitet de actiune, compus din o parte din noi, cei pagubiti/inselati care sa coadministram banii ce s-ar putea aduna in aceasta faza. Am putea spori increderea eventualilor platitori, am putea aduce o nota de seriozitate firmei ce construieste, comerciantilor ce furnizeaza materiale.S-ar putea gasi si variante legale de coadminisrare a banilor, de evidenta contabila, etc., urmand ca beneficiul promotorului sa fie completat la achitarea sumelor finale, odata cu primirea extrasului CF.
-in urma afiselor cu adresa [email protected] raspandite in zona, nr. celor interesati creste in fiecare zi. Astept sugestii de la voi pe forum dar si la aceasta adresa de posta electronica.
Cred ca ar terbui sa ne intinlm inainte de sedinta la care ne convoaca d-nul Farcas.
Cu respect, miki2009
Anexez cateva poze cu nr. Autorizatiilor de construire si data la care au fost emise cu mentiunea ca cele 4 blocuri de langa parau (la care se lucreaza acum) sunt cele in care apar Irimies Ioan si Alexandra.

P.S. – Nu este adevarat ca Irimies a vandut apartamente sub pretul pietei. Majoritatea sunt vandute cu 1000 euro mp ceea ce este peste pretul pietei avand in vedere ca terenul a fost cumparat cu 50 euro mp.
- este important sa apelam si la presa in cazul in care nu vom gasi intelegere la Dl. Farcas.
- cred ca cea mai potrivita data de intalnire a nostra ar fi 28 februarie 2009, iar data de 7 martie sa o propunem ca data de convocare a viitorilor proprietari pentru Domnul Farcas. Aceasta ar avea urmatoarea motivatie: - consider ca ar fi mult mai bine sa discutam toate aspectele acestei probleme, noi, cei ce ne gasim situatia dificila;
- am putea sa avem un punct de vedere comun la adunarea convocata de Dl. Farcas;
- s-ar castiga timp foarte pretios in constructii primavera,
- am putea conta pe o apreciere (asteptata) a leului fata de euro care sad ea posibilitatea celor ce mai au de platit sume restante sa foloseasca un curs de schimb mai favorabil decat acum.

#54
borhanci

borhanci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.09.2008
foloseste grupul de pe yahoo; http://groups.yahoo....group/borhanci/

In acest  fel comunicam mai usor. Trebuie sa ne intalnim cat mai repede. Lucrurile scapa de sub control.am auzit zvonuri despre unele familii disperate, amenintari,sinucideri  : drame de familie. Totul pe fondul crizei economice. Irimies trebuie sa aibe o constiinta groasa.Din pacate este doar inceputul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate