Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Bloc Nou (ne)construit de Irimies Ioan - Cluj Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
Nevi2008

Nevi2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.07.2008

View Postistv4n, on Jan 31 2008, 18:11, said:

Salut! Probabil toti stiti cum se procedeaza cu, cumpararea apartamentelor in blocuri nou construite.. Clujul e plin de astfel de blocuri.. Problema mea este ca "domnul" Irimies Ioan a intarziat mai bine de 2 ani cu predarea blocului unde se afla apartamentul meu situat pe strada Fagului (pe partea de jos - blocuri portocalii au deja geamuri si usi, dar interiorul este gol).. As dori sa stiu daca se mai afla cineva in situatia mea cu IRIMIES IOAN? Daca da, atunci ar trebui sa ne organizam, sa-l dam in judecata si sa luam Hummerul (!!) de sub p-la sa.. si desigur sa ne recuperam banii. Astept raspunsuri, eventual sugestii. Numai bine va doresc!

Buna Istvan!

Din pacate ma aflu intr-o situatie similara. Am contractat un apartament cu domnul Irimies in urma cu 3 ani si ceva. Apartamentul se afla in unul din imobilele de pe strada Fagului. Din cate am inteles sunt familii care deja locuiesc acolo dar autorizatia de constructie inca lipseste asa ca presupun ca nu exista nici o sansa de intabulare. Din pacate nu sunt in tara si mi-e destul de greu sa obtin informatii. As vrea sa cedez contractul dar banui ca fara autorizatie nu am nici o sansa. As fi recunoscatoare daca ai putea sa-mi dai mai multe informatii...care e situatia actuala si ce masuri ar trebui sa iau?

Multumesc anticipat!
O zi buna!

#20
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Istvan, scuze de intarziere, dar n-am mai lucrat in domeniu. Si la noi, in "Regat" constructorii intarzie cu anii, in contracte fiind inserate insa anumite clauze legate de posibilitatea intarzierii lucrarilor. Pana la urma blocul se ridica, iar proprietarul si-l preaia multumit ca este gata intr-un final glorios.

Nevi, problema cea mai grava este cea legata de autorizatia de constructie. De ce nu a primit autorizatia de constructie? A construit ilegal? O simpla neglijenta, sau (partea cea mai proasta) a incalcat norme elementare privind siguranta si calitatea constructiilor? Daca nu o obtineti intr-un termen rezonabil, mergeti mai multi pe un proces penal. Tipul va fi cerecetat pentru inselaciune in contracte. In cadrul procesului penal, cereti rezilierea contractului cu daune-interese.
Banuiesc ca alti clienti nemultumiti au facut o sesizare la Primarie. Ce raspuns au primit din partea inspectorilor?

Edited by clara_spiele, 30 July 2008 - 14:59.


#21
istv4n

istv4n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.04.2007
Bine ai venit Nevi2008 :). Nu sunt sigur in care dintre imobilele construite de Irimies ai contractat apartamentul. A construit mai multe pe Fagului, si cred ca le-a si finalizat pe toate pana la urma (cu intarzieri de 1 an 2) in afara de asta, in care am / voi avea (?) si eu (si noi) apartamentul. Nu sta nimeni in blocul respectiv, nici nu are cum, avand in vedere ca nici macar la reteaua de gaz nu este legat imobilul. Cu autorizatia de constructie nu stiu care este situatia.. la semnarea contractului ne-a aratat (la unii chiar a anexat) o autorizatie, insa dupa cateva verificari am aflat ca era pentru un alt imobil, construit la cativa metri distanta - tot de el. Mai multe din pacate nu am reusit sa aflu nici eu.
  Ligia - secretara / persoana de contact acum 2 saptamani pur si simplu a recunoscut ca nu mai primeste bani sa plateasca nici macar muncitorii (cei 2 care in afara ca beau Burger si lasa flacoanele in apartamentele noastre nu fac nimic).
  Momentan si eu sunt plecat din tara, insa peste cateva saptamani ma intorc si o sa incerc sa aflu mai multe..


Clara_spiele: iti multumim pt faptul ca incerci sa ne ajuti. Sper sa ne adunam cativa sa-ti urmam sfatul si sa-l chemam in instanta.

#22
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
O intarziere de 1 an, maxim doi nu e o drama. Oricum, daune-interese pe zi de intarziere trebuie sa-i cereti in instanta. Vi se pare normal ca voi sa platiti dublu sumei datorate daca intarziati un an, iar constructorul nimic? Sau munca voatra nu are valoare?
Ia legatura cu Nectarina si cu alti "vecini" si interesat-va de stadiul in care se afla lucrarea, autorizatie,  respectarea normelor privind calitatea constructiilor! In functie de gravitatea abaterilor, cereti de la penalitati de intarziere pana la rezilierea contractului. Eventual mergeti si pe o plangere penala pentru Inselaciune, il va impulsiona putin sa dea bataie. Mare atentie la siguranta si calitatea constructiei!



Ciudata afirmatia secretareai cum ca nu are bani pentru plata lucratorilor. Pai unde s-au evaporat banii din moment ce voi ati platit anticipat valoarea apartamentului?!

#23
Nevi2008

Nevi2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.07.2008

View Postistv4n, on Jul 29 2008, 20:55, said:

Bine ai venit Nevi2008 :). Nu sunt sigur in care dintre imobilele construite de Irimies ai contractat apartamentul. A construit mai multe pe Fagului, si cred ca le-a si finalizat pe toate pana la urma (cu intarzieri de 1 an 2) in afara de asta, in care am / voi avea (?) si eu (si noi) apartamentul. Nu sta nimeni in blocul respectiv, nici nu are cum, avand in vedere ca nici macar la reteaua de gaz nu este legat imobilul. Cu autorizatia de constructie nu stiu care este situatia.. la semnarea contractului ne-a aratat (la unii chiar a anexat) o autorizatie, insa dupa cateva verificari am aflat ca era pentru un alt imobil, construit la cativa metri distanta - tot de el. Mai multe din pacate nu am reusit sa aflu nici eu.
  Ligia - secretara / persoana de contact acum 2 saptamani pur si simplu a recunoscut ca nu mai primeste bani sa plateasca nici macar muncitorii (cei 2 care in afara ca beau Burger si lasa flacoanele in apartamentele noastre nu fac nimic).
  Momentan si eu sunt plecat din tara, insa peste cateva saptamani ma intorc si o sa incerc sa aflu mai multe..


Clara_spiele: iti multumim pt faptul ca incerci sa ne ajuti. Sper sa ne adunam cativa sa-ti urmam sfatul si sa-l chemam in instanta.

Buna, Istvan!

Multumesc pentru raspuns.
Apartamentul e in imobilul de pe strada Fagului Nr.28, langa sunt 2 blocuri identice la care s-a inceput constructia mult mai tarziu si care au fost date in folosinta de un an si ceva...evident un alt constructor.

Din pacate problema cu autorizatia e destul de grava si nu cred ca se va rezolva in viitorul apropiat. Incerc sa scriu cateva detalii despre experienta mea din momentul contractarii apartamentului:

-am semnat contractul de consructie in luna martie 2005. Initial totul parea in ordine...am solicitat CF-ul terenului pe care urma sa fie amplasat imobilul, am verificat si totul a fost OK. La momentul respectiv inca nu avea PUD SI PUZ dar am mers pe incredere. Semnele de intrebare au aparut in momentul in care, dupa 2-3 luni am gasit PUD-ul pe siteul primariei in care regimul de inaltime era diferit de cel specificat in contract. Apartamentul contractat aparea ca fiind la etajul 3, imediat sub mansarda. Dar in PUD imobilul aparea P+2E+M. In fine am primit niste explicatii de genul ca inaltimea in PUD e cea din partea cu strada si ca blocul fiind construit in panta, nu e nici o problema un nivel in plus in partea de jos. Am sperat ca va fi ok..

-pe la sfarsitul lui 2005 am intrat oarecum in panica...asteptasem deja mai bine de 6 luni si nici un semn in legatura cu autorizatia si in plus a trebuit sa sisteze lucrarile pe perioada iernii. Dupa insistente, d-ul Irimies a fost de acord sa-i dea nr. de inregistrare al dosarului depus pt. obtinerea autorizatie. Avand un nivel al increderii destul de scazut am hotarat sa merg la primarie sa verific daca dosarul exista sau nu si nu mare mi-a fost mirarea cand mi s-a spus ca nu exista un dosar cu numarul respectiv. Am crezut ca a fost o greseala si am insistat sa caute dosare pe numele de Irimies...dar nimic, urmatoarea incercare a fost pe numele proprietarilor terenului...tot nimic. Explicatia d-ului Irimies a fost ca dosarul e pe maini bune si ca va fi depus in curand de unul din angajatii primariei dupa ce se vor efectua modificarile sugerate de comisia de urbanism. Avand si mai putina incredere in dansul am insistat sa-mi dea numele angajatului primariei dupa care l-am contactat dar am primit doar minciuni cum ca ar fi modificari minore de facut si ca va fi totul ok. Oarecum in naivitatea mea inca speram ca se va rezolva......

- anul 2006 a trecut cu promisiuni...eram oricum multumita ca s-au reluat lucrarile.

- in 2007 mai pe la sfarsit eram in culmea fericirii....Intr-o dimineata frumoasa primesc un telefon de la mama care-mi spune ca in sfarsit exista autorizatie, ca Ligia o anuntase si ca urma sa mearga personal la birou sa primeasca o copie. Nu stiam initial daca sa ma bucur sau sa fiu sceptica...dar in momentul in care vorbesc din nou cu mama si imi spune ca intr-adevar autorizatia exista cu toate semnaturile necesare m-am linistit. Nu trece bine o saptamana si problemele apar din nou. Avand deja atatea experiente neplacute, mama hataraste sa apeleze la o cunostinta sa verifice autorizatia....cred ca va puteti imagina ce a urmat....tragedie.... angajatii primariei au constatat ca e un document fals si si mai grav semnatura primarului a fost una din semnaturile  falsificate asa ca l-au "contactat" pe domnul Irimies. Ce a urmat a fost furia constructorului la adresa mamei mele si justificari de genul ca a avut nevoie de foaia de hartie doar pt. racordarea utilitatilor si nu sa ne insele pe noi....

- in februarie 2008 a fost ultima mea intalnire cu d-ul Irimies...a decurs normal ...adica alte promisiuni.
Asta a fost povestea de pana acum....sper ca ce urmeaza sa fie inspre bine dar....

Am vorbit de curand cu o prietena care a "cumparat" un apartamnet in unul din imobilele construite de d-ul Irimies pe strada Negoiului...se pare ca nici dupa 4 ani autorizatia nu exista. "Proprietarii" apartamentelor din blocul respectiv i-au intentat proces d-ului Irimies da se pare ca dureaza cam mult. Ei au angajat un arhitect si un avocat si au facut toata documentatia de la cap la coada si spera sa se rezolve curand...poate ca asta e singura solutie.

Eu vin in Romania la sf. lui august...poate ar fi bine sa contactam cat mai multi "vecini" si sa ne unim eforturile sa gasim o solutie...

Astept vesti...bune sper...

O zi buna!
Nevi

-

#24
KiCSi

KiCSi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2008
Salut,


am urmarit discutiile voastre de pe acest forum, am si eu o intrebare.

Dimpacate am contractat si noi un apartament, Mai 2007, de la D-l Irimies, in Borhanci.

Mai aveti cunostinte cumva, care au contractat tot in Borhanci? Situatia e la fel si acolo...intarzie de f. mult timp, am ramas doar cu promisiuni si acum nu mai putem da de D-l Irimies. Efectiv nu se mai lucreaza de luni in sir, stau blocurile neschimbate..si noi ne mancam nervii...
De saptamana viitoare se pare ca intram in instante, altfel nu se mai poate, am asteptat 8 luni, si nu s-a predat apartamentul cum s-a promis.

Am vazut, ca unii dintre voi au asteptat 2 ani, nu am dori sa ajungem acolo.
Ati auzit despre Irimies, ca a fi predat vreun apartament  / proiect in timp? Si in sfarsit, le-a predat? sau cunoasteti si cazuri, unde s-a oprit efectiv constructia?

As dori doar sa aflu, daca mai sunt si altii, care si-au cumparat acolo, sa ne 'unim' sau sa ne poata da alte informatii despre constructiile din Borhanci, speram, cat mai bune!

Mersi.

#25
diana45

diana45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.09.2008

View PostKiCSi, on Aug 30 2008, 17:18, said:

Salut,


am urmarit discutiile voastre de pe acest forum, am si eu o intrebare.

Dimpacate am contractat si noi un apartament, Mai 2007, de la D-l Irimies, in Borhanci.

Mai aveti cunostinte cumva, care au contractat tot in Borhanci? Situatia e la fel si acolo...intarzie de f. mult timp, am ramas doar cu promisiuni si acum nu mai putem da de D-l Irimies. Efectiv nu se mai lucreaza de luni in sir, stau blocurile neschimbate..si noi ne mancam nervii...
De saptamana viitoare se pare ca intram in instante, altfel nu se mai poate, am asteptat 8 luni, si nu s-a predat apartamentul cum s-a promis.

Am vazut, ca unii dintre voi au asteptat 2 ani, nu am dori sa ajungem acolo.
Ati auzit despre Irimies, ca a fi predat vreun apartament  / proiect in timp? Si in sfarsit, le-a predat? sau cunoasteti si cazuri, unde s-a oprit efectiv constructia?

As dori doar sa aflu, daca mai sunt si altii, care si-au cumparat acolo, sa ne 'unim' sau sa ne poata da alte informatii despre constructiile din Borhanci, speram, cat mai bune!

Mersi.

Buna

Aceeasi problema in Borhanci.
Am contractat un apartament in 2006.

Ar fi bine sa stabilim o intalnire si sa vedem ce e de facut!

#26
istv4n

istv4n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.04.2007
Din pacate nu ne-a predat apartamentele de pe fagului nici pana in ziua de azi :(. Situatia e similara ca si pe Borhanci.. Nu se lucreaza de luni de zile.. Mai sunt norocosi care-l mai gasesc pe Irimies pe la birou, am inteles ca raspunde in continuare f calm la intrebari si "tipete" : "pana in octombrie vor fi gata apartamentele". Desigur acum cateva luni spunea "4 Iulie", iar inainte "pana in primavara".

#27
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
E grava situatia daca nu a obtinut autorizatiile de constructie iar lucrarile nu au avansat. Tipul are resurse sa-si onoreze obligatiile? Intre timp a finalizat alte constructii?

Edited by clara_spiele, 02 September 2008 - 20:07.


#28
KiCSi

KiCSi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2008
Buna,


adresa de email eventual? Sa discutam mai detaliat.
In care Bloc este Apartamentul? Cand ati vb. cu Irimies ultima data?


View Postdiana45, on Sep 1 2008, 12:44, said:

Buna

Aceeasi problema in Borhanci.
Am contractat un apartament in 2006.

Ar fi bine sa stabilim o intalnire si sa vedem ce e de facut!


#29
borhanci

borhanci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.09.2008
salut,

din nefericire , irimies nici nu mai are  de gand sa finalizeze constructiile incepute. Singura cale de atac este justitia -care il va condamna (cu siguranta) fara suspendare si pentru inselaciune,declaratii false, falimentare intentionata,etc.  
Repet, singura cale pentru recuperarea banilor ramane justitia. avand in vedere antecedentele acestui constructor pe pita clujeana -nu va fi dificila obtinerea unei condamnari definitive.In mod normal  nimeni nu isi doreste acest lucru, insa exista o singura exceptie: Irimies! Care mizeaza pe lipsa de implicare a celor afectati.

pentru detalii suplimentare - scrieti-mi pe adresa [email protected]

#30
diana45

diana45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.09.2008

View PostKiCSi, on Sep 2 2008, 22:50, said:

Buna,


adresa de email eventual? Sa discutam mai detaliat.
In care Bloc este Apartamentul? Cand ati vb. cu Irimies ultima data?


[email protected] - am ceva probleme de conectare cu modemul, iar momentan nu pot sa ajung la cei responsabili, insa sper sa ma pot conecta si sa pastram leg prin e-mail..

Cu Irimies am vb de curand

#31
istv4n

istv4n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.04.2007
Diana45 - siii...? ceva noutati? :-p

#32
iples72

iples72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.09.2008
[quote name='KiCSi' date='Aug 30 2008, 16:18' post='5139328']
Salut,


am urmarit discutiile voastre de pe acest forum, am si eu o intrebare.

Dimpacate am contractat si noi un apartament, Mai 2007, de la D-l Irimies, in Borhanci.

Mai aveti cunostinte cumva, care au contractat tot in Borhanci? Situatia e la fel si acolo...intarzie de f. mult timp, am ramas doar cu promisiuni si acum nu mai putem da de D-l Irimies. Efectiv nu se mai lucreaza de luni in sir, stau blocurile neschimbate..si noi ne mancam nervii...
De saptamana viitoare se pare ca intram in instante, altfel nu se mai poate, am asteptat 8 luni, si nu s-a predat apartamentul cum s-a promis.

Am vazut, ca unii dintre voi au asteptat 2 ani, nu am dori sa ajungem acolo.
Ati auzit despre Irimies, ca a fi predat vreun apartament  / proiect in timp? Si in sfarsit, le-a predat? sau cunoasteti si cazuri, unde s-a oprit efectiv constructia?

As dori doar sa aflu, daca mai sunt si altii, care si-au cumparat acolo, sa ne 'unim' sau sa ne poata da alte informatii despre constructiile din Borhanci, speram, cat mai bune!

Mersi.
Buna......din pacate si eu am blocat cu promisiune de vanzre-cumparare cu d-ul irimies in anul 2006 in borhanci.......pe contract scrie zona pietroasa.....am incercat sa-l contactez pe d-ul irimies dar nu este de gasit .....numarul de cellular este gresit....nu pot sa merg in romania.....va rog sa-mi scrieti daca stiti noutati pe adresa email [email protected] multumesc...

#33
istv4n

istv4n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.04.2007
FYI: 3 articole despre Irimies:

http://www.ziuadecj....rticle?ID=15082
http://www.ziuadecj....rticle?ID=15219
http://www.ziuadecj....rticle?ID=15199

#34
crisbig

crisbig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.12.2006
Buna ziua,

In primul rand, as dori sa incep prin a-mi cere SCUZE tuturor persoanelor de pe acest forum (si in special de pe acest threat) care au fost sau s-au simtit JIGNITE de catre user-ul KRISDUR.
Mentionez ca voi incerca prin TOATE MIJLOACELE sa aflu cine este aceasta persoana care, FARA VOIA MEA, mi-a FURAT identitatea, postand pe acest forum in numele meu !!!
Oricum, din cele scrise, se pare ca ma cunoaste cat de cat, asa ca sper sa nu-mi fie prea greu sa-l DESCOPAR !!! (RUSINE pentru cele facute, cel putin putea sa-mi solicite politicos ajutorul si as fi facut-o cu placere, descriind totul in limita REALITATII !!!!!!!!!!)
Asadar, numele meu este Cristi DURAIN, locuiesc in Olanda si am achizitionat intr-adevar in trecut apartamente de la domnul Irimies.

Intreaga poveste este urmatoarea:
- in anul 2003 am contractat si platit integral 2 apartamente in blocul de pe strada Fagului nr 38 (cel portocaliu, de la strada).
- constructia la acest bloc a mers destul de bine, asa incat fara prea mari intarzieri (doar cateva luni), am intrat in posesia lor (blocurile aveau Autorizatie de Constructie).
- sincer sa fiu, datorita faptului ca domnul Irimies mi s-a parut un tip cu care puteai discuta (a fost foarte serviabil si prompt in rectificarea micilor imperfectiuni aparute in apartamente), pot spune ca am avut cu dansul o relatie mai mult decat de afaceri, chiar de prietenie. Drept dovada, dansul a fost chiar in vizita la mine in Olanda.
- drept urmare a acestei relatii, am avut mereu incredere in dansul atunci cand, din diverse motive, mi-a cerut ajutorul (chiar si financiar). Asta nu inseamna catusi de putin ca as avea incredere (nici in dansul nici in altcineva) sa contractez/cumpar apartamente intr-un imobil ce urmeaza sa-l construiasca si pentru care NU ARE Autorizatie de Constructie (indiferent DE PRET !!!!)
- din pacate (cel putin asa am aflat, eu, dupa cum spuneam, locuind in Olanda) in ultima vreme (si din motive total NECUNOSCUTE mie) a inceput sa aiba tot felul de probleme (in special cele legate de constructiile fara autorizatie).

Pe de alta parte, tin sa mentionez ca INTELEG PERFECT sentimentul de FRUSTRARE, DEZNADEJDE si chiar URA pe care cei care au platit apartamentele si nu le-au primit inca (unii chiar de 2 ani de zile) il incearca !!! Si asta cu atat mai mult cu cat si eu ma aflu acum in aceeasi situatie cu un alt apartament contractat de la un alt constructor. Trebuia sa intru in posesia lui in decembrie 2007 si nu il am nici acum. Drept urmare, am instiintat respectivul constructor ca doresc sa reziliez contractul (pe cale amiabila si fara penalizari), dorind doar sa mi se returneze suma platita initial de mine - valoarea integrala a apartamentului. Din pacate, aceasta doleanta a mea nu a fost satisfacuta inca, pe motiv ca respectivul constructor se afla momentan intr-o incapacitatea "temporara" de plata. Sper din tot sufletul sa fie asa si situatia sa se rezolve cat mai repede.

Cam atat pot sa spun despre domnul Irimies si relatia mea cu dansul. Repet, nu vreau sa se creada ca iau APARAREA nimanui, eu doar redand faptele asa cum le-ai trait eu.

In cazul in care considerati ca pot sa va fiu de folos in vreun fel cu alte informatii, va stau la dispozitie.
Adresa de email: [email protected]

Cu deosebita stima si RESPECT,
Cristi DURAIN

#35
istv4n

istv4n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.04.2007
Domnul Durain! Va rog nu induceti cititorii in eroare. S-a clarificat cu cateva posturi inainte faptul ca ne-a fost anexat la contract o AUTORIZATIE DE CONSTRUCTIE FALSIFICATA.

#36
bubblegum007

bubblegum007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.07.2008
Va scriu ca probabil sunt cativa pe care va intereseaza:
M-am intalnit recent cu dl Irimies si va comunic si voua ce mi-a zis, in legatura cu blocurile de pe Colonia Borhanci (aproximativ):

- constructia a stagnat cateva luni pentru ca a fost o perioada in care pretul materialelor a explodat
- acuma se pune acoperisul, sa nu mai ploua pe interior. Va face apoi compartimentarea pentru P5 (cred ca asta e singurul care e compartimentat in interior doar pe jumatate!)
- urmeaza apoi izolarea exterioara si ferestrele (pana acuma is puse jumatate dintre ele), toate astea anul asta.
- la anul se trece la interior: tencuiala + un strat de glet + usa + tras utilitati. In momentul asta a spus ca spera ca spera ca beneficiarii sa ii mai dea 2, 3 mii de euro fiecare.

Una peste alta, noul termen de predare este in aprilie/mai anul viitor, dar beneficiarii ar putea lucra pe interior mai repede de data asta. Termenul zicea ca e realist, pentru ca are materialele pentru ce a mai ramas, si nu are nici o datorie la banci.

Cam atata. N-am tras nici o concluzie ca va las sa le trageti voi.
Stiu doar ca din februarie l-am sunat de vreo 10 ori, si tot de atatea ori am primit raspunsul ca e gata la rosu in 2 saptamani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate