Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Asigurare medicala privata

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Courage, on Jan 30 2008, 15:03, said:

Azi am primit si de la EuroClinic - Interamerican.

La ce foloseste aceasta sigurare ?

1. Se adreseaza clasei cu venituri medii/mari, in general.

  Asa este ! De ce sa facem o asigurare pentru sarantoci . Dorim sa luam bani multi deodata de la cativa decat sa adunam firfirei de la mai multi fraieri.
Suna ca si cum ar fi o asigurare de fitze .
Oricum ar fi , este total opus unui sistem de asigurari (de sanatate) sanatos . Normal ,  un sistem de asigurari se adreseaza unui numar cat mai mare de persoane . Intr-un grup mare riscurile sunt mai mici , si se compenseaza mai usor .

Quote

2. Ofera servicii de calitate, care doar teoretic sunt "gratuite la stat".

   Daca prin calitate intelegi doar la faptul ca stai mai putin la coada , atunci ai dreptate . In rest , in sistemul privat aparatura este de aceeasi calitate sau de calitate mai proasta decat la stat (profit rapid cu investitie minima ). Din cate am observat toate spitalele din romania sunt deservite de laboratoare private de analize . Cu asigurare privata sau fara , globulele albe se numara in aceeasi masina , deci rezultatul trebuie sa fie acelasi .
    Angajatii sunt cam tot aia , platiti aproape de salariul minim pe economie si cu o placere nebuna de munca pe de-a moaca .
    Medicii , aceeasi , de obicei obositi de la job-ul de DINCOLO , autosuficienti , haladiti , dezinformati si la fel de prost platiti cam ca la stat .

Quote

3. Nu trebuie sa pierzi timpul si sa iti consumi nervii si banii prin spitalele de stat, cu 100 de hartii, medici indiferenti si cozi interminabile.
E civilizat si incredibil, dar merita sa vedeti.

Lasa-lasa ! Am fugit eu de la job in pauza de masa sa-mi fac o analiza care-mi era urgenta si necesara . Am fost informat la modul cel mai scarbos ca recoltarile se fac "... DOAR PANA LA ORA 10 am !!" Si doream sa platesc numerar !!


Quote

4. O asigurare FULL, pt 2 persoane/an costa ~ 1400 euro.
Pt un set de analize si 2 consultatii de 10 minute am dat ~ 10 mil de lei, dar intr-o ora eram gata si am citit 2 reviste intre timp.

  Este extrem de scump pentru o familie cu venituri medii . In schimb eu doresc si ceva medicina preventiva cum ar fi un set complet de analize de cel putin 2 ori pe an . Asigurarea asta a ta nu cred ca acopera decat riscul .

Quote

Nu uitati ca sanatatea este foarte importanta, iar daca va permiteti, o astfel de asigurare este de dorit.

  Daca ti-ai permite , ai plati CASH . Asigurarile sunt pentru cei care nu-si permit ! Daca ai 1 milion de $ in banca ai cea mai buna asigurare . Nu-ti mai trebuie alta . Daca te imbolnavesti , angajezi 3-4 medici si inchiriezi o clinica privata doar pentru tine .

Quote

La noi nu exista o astfel de cultura, dar la STAT tot dai bani (impozit si spaga), te caciulesti si PIERZI enorm de mult timp.
Nu mai vorbesc ca daca ajungi la cutit/internare, chiar si saloanele "VIP" sunt infecte.

    Cand vine vorba de sanatate , timpul devine relativ . Daca esti patron , angajat , administrator de firma sau femeie de serviciu trebuie rezervi timp pentru eventuale probele de sanatate , atat ale tale cat si ale eventualilor angajati .
   Daca tot veni vorba , mai degraba m-as opera la stat decat la privat . Cel putin acolo exista un minim necesar de siguranta .  Nu vreau sa stau sa ma gandesc ca  vreun administrator - economist a redus timpul de sterilizare al intrumentelor sau ca s-au cumparat bisturie mai ieftine din china .

Quote

Daca operatia se face DOAR/Preferabil in strainatate, sa dea D-zeu sa aveti bani, ca altfel esti MORT !

      Medicina repara doar ceea ce poate fi reparat . Nu cred sa existe asigurare care sa acopere eventuale interventii in strainatate si daca exista nu cred ca vreau sa stiu cat costa .

#20
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

 cspot, on Sep 26 2008, 01:14, said:

Cam asta este sistemul de sanatate in ro. Confidentialitatea nu inseamna nimic desi sunt legi care obliga .
      Sa presupunem prin absurd ca ai avea epilepsie. Medicul de familie e obligat sa-ti scrie afectiunea pe aderverinta pe care ti-o elibereaza , si cum prea putina lume cunoaste , te vor trata ca pe un nebun .  Medicul de medicina muncii e platit de catre firma angajatoare , asa ca nu prea detine notiunea de confidential fata de patronat .
   Sa mergem si mai departe si sa presupunem ca ai avea schizofrenie . Din punct de vedere medical nu este o afectiune invalidanta , deci esti apt pentru munca . Boala poate fi tinuta sub control perioade foarte lungi de timp , iar o eventuala recurenta ar afecta angajatorul doar prin faptul ca individul trebuie sa -si ia un concediu pentru a depasi momentul .
O persoana cu o asemenea afectiune nu va gasi nimic de lucru in romania , chiar daca este o persoana capabila si bine pregatita .
    In schimb nu te opreste nimeni sa ai si sa administrezi o firma cu cateva sute de angajati , chiar daca ai afectiuni psihice grave .
Contrar parerii tale, confidentialitatea chiar se respecta in unele locuri.

 cspot, on Sep 26 2008, 02:05, said:

Daca prin calitate intelegi doar la faptul ca stai mai putin la coada , atunci ai dreptate . In rest , in sistemul privat aparatura este de aceeasi calitate sau de calitate mai proasta decat la stat (profit rapid cu investitie minima ). Din cate am observat toate spitalele din romania sunt deservite de laboratoare private de analize . Cu asigurare privata sau fara , globulele albe se numara in aceeasi masina , deci rezultatul trebuie sa fie acelasi .
    Angajatii sunt cam tot aia , platiti aproape de salariul minim pe economie si cu o placere nebuna de munca pe de-a moaca .
    Medicii , aceeasi , de obicei obositi de la job-ul de DINCOLO , autosuficienti , haladiti , dezinformati si la fel de prost platiti cam ca la stat .

Nu cred ca e cazul sa generalizezi. Multe clinici private investesc sume colosale in aparatura de ultima generatie, inclusiv pentru laboratoare.

Lasa-lasa ! Am fugit eu de la job in pauza de masa sa-mi fac o analiza care-mi era urgenta si necesara . Am fost informat la modul cel mai scarbos ca recoltarile se fac "... DOAR PANA LA ORA 10 am !!" Si doream sa platesc numerar !!

Sunt curios ce analiza era. O glicemie nu o poti recolta in aceleasi conditii ca un PSA. Si, da, laboratoarele au un program de recoltare, unele pana la ora 10, altele pana aproape de inchiderea clinicii. In plus, sunt laboratoare care iti elibereaza rezultatul intr-un timp foarte scurt (cu sau fara a plati in plus).

  Este extrem de scump pentru o familie cu venituri medii . In schimb eu doresc si ceva medicina preventiva cum ar fi un set complet de analize de cel putin 2 ori pe an . Asigurarea asta a ta nu cred ca acopera decat riscul .

Daca-mi aduc bine aminte, in asigurarea de la Interamerican era prevazut si un control general anual care cuprindea anumite analize/investigatii/consultatii in functie de tipul de asigurare.


Daca ti-ai permite , ai plati CASH . Asigurarile sunt pentru cei care nu-si permit ! Daca ai 1 milion de $ in banca ai cea mai buna asigurare . Nu-ti mai trebuie alta . Daca te imbolnavesti , angajezi 3-4 medici si inchiriezi o clinica privata doar pentru tine .

De acord. Dar ce te faci cand ai nevoie de servicii medicale foarte scumpe si nu detii cei 1 milion de $? Daca-ti permiti, daca-ti convin conditiile contractuale cred ca e de preferat sa-ti faci asigurare. Daca vrei, compara asigurarile de sanatate cu o asigurare CASCO.

    Cand vine vorba de sanatate , timpul devine relativ . Daca esti patron , angajat , administrator de firma sau femeie de serviciu trebuie rezervi timp pentru eventuale probele de sanatate , atat ale tale cat si ale eventualilor angajati .
   Daca tot veni vorba , mai degraba m-as opera la stat decat la privat . Cel putin acolo exista un minim necesar de siguranta .  Nu vreau sa stau sa ma gandesc ca  vreun administrator - economist a redus timpul de sterilizare al intrumentelor sau ca s-au cumparat bisturie mai ieftine din china .

O mica tema de gandire: cine crezi ca e controlat mai mult, statul sau privatul?

      Medicina repara doar ceea ce poate fi reparat . Nu cred sa existe asigurare care sa acopere eventuale interventii in strainatate si daca exista nu cred ca vreau sa stiu cat costa .


#21
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
pana la urma existe vreo asigurare care sa acopere tratamentele scumpe pt ....de exemplu :cancer , hepatita C etc ?

(interferonul e extrem de scump )

#22
fritza777

fritza777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.04.2009

 quantico2708, on 3rd June 2009, 08:44, said:

pana la urma existe vreo asigurare care sa acopere tratamentele scumpe pt ....de exemplu :cancer , hepatita C etc ?

(interferonul e extrem de scump )

in general, asigurarile nu acopera ce ai deja, cu atat mai putin daca boala e fff grava. Sau iti acopera, dar cu o prima suplimentara.

#23
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007

 RainbowDemon, on 29th January 2008, 21:48, said:

La MedLife e superOK dar nu fac inca la persoane individuale, este in perspectiva...

La MEDLIFE se fac asigurari de sanatate individuale,nu prea la firma lor, dar in alte variante, da.
Daca vrei cea mai buna varianta MEDLIFE ai la BCR Asigurari Viata 3 abonamente (unul si cu spitalizare inclusa).
BCR e partener MEDLIFE pentru toti salariatii din grup, asa ca daca-ti iei un abonament MEDLIFE-BCR vei fi tratat regeste si au si preturi omenesti, nicio clinica n-ar da cu piciorul la parteneriatul asta cu atatia salariati, deci Medlife e cam cu "saru-mana" cu BCRul.
La 15euro/luna ai toate consultatiile si analizele de laborator incluse nelimitat.
La 24euro/luna ai si tratamente si interventii de policlinica incluse.
La 45euro/luna ai si spitalizare in conditii hoteliere cu asistenta personala.

Be smart!

#24
dni

dni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2006

 Vifor, on 11th June 2009, 15:08, said:

La MEDLIFE se fac asigurari de sanatate individuale,nu prea la firma lor, dar in alte variante, da.
Daca vrei cea mai buna varianta MEDLIFE ai la BCR Asigurari Viata 3 abonamente (unul si cu spitalizare inclusa).
BCR e partener MEDLIFE pentru toti salariatii din grup, asa ca daca-ti iei un abonament MEDLIFE-BCR vei fi tratat regeste si au si preturi omenesti, nicio clinica n-ar da cu piciorul la parteneriatul asta cu atatia salariati, deci Medlife e cam cu "saru-mana" cu BCRul.
La 15euro/luna ai toate consultatiile si analizele de laborator incluse nelimitat.
La 24euro/luna ai si tratamente si interventii de policlinica incluse.
La 45euro/luna ai si spitalizare in conditii hoteliere cu asistenta personala.

Be smart!


...nu inteleg cum tot ce-i prost prinde imediat la noi....copiem imediat de la altii toate timpeniile....o sa ajunga sistemul medical ca la americani: platesti de te spagi pentru ce?...de ce nu copiem sistemul englezesc daca tot trebuie sa copiem ceva ?....
Be smart for what ? sa-ti dau tie bani ?

#25
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Vifor, on 13th June 2009, 08:43, said:

....Sunt clinici private in care imaginea este absolut diametral opusa: civilizatie, tratament de calitate, raspundere fata de actul medical...

Mai sunt si alte asigurari medicale in afara de cea de la BCR, care sa acopere si spitalizare ? Era un articol pe tema asta si in Capital, dar nu foarte aprofundat ...

Acuma, daca e sa socotim 45 de EUR lunar, in mod sigur procentajele de plata pe salar la CASS lunar depasesc lejer 200 RON (5.2% angajator + 5.5% angajat) la un salar brut de 3000 RON ...

#26
fritza777

fritza777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.04.2009

 horia66, on 17th June 2009, 21:29, said:

Mai sunt si alte asigurari medicale in afara de cea de la BCR, care sa acopere si spitalizare ? Era un articol pe tema asta si in Capital, dar nu foarte aprofundat ...

Acuma, daca e sa socotim 45 de EUR lunar, in mod sigur procentajele de plata pe salar la CASS lunar depasesc lejer 200 RON (5.2% angajator + 5.5% angajat) la un salar brut de 3000 RON ...

Da, mai sunt. Eureko(fostul Interamerican) e in prezent lider pe segmentul asigurarilor de sanatate si e in colaborare cu spitalul Euroclinic, de pe Floreasca - e al lor.
In rest, celelalte companii ofera mai mult polite, de forma celor de accidente, nu e o acoperire full a serviciilor medicale. Cele BCR si Eureko sunt asigurari in adevaratul sens.

#27
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007

 fritza777, on 18th June 2009, 17:55, said:

... Eureko... Cele BCR ... sunt asigurari in adevaratul sens.


Mare atentie la Eureko, asigurarile au preturi f.mari.  :newblush:
De exemplu asigurarea corespondenta celei BCR-MEDLIFE de 45eur/luna la Eureko costa 120eur/luna si are plafon maxim de servicii de 20.000eur/an.Adica, daca ai parte de niste investigatii mai scumpe, e posibil ca de la un anumit moment sa te anunte Euroclinic ca ai depasit plafonul  :frust: asigurarii si trebuie sa platesti serviciile ulterioare.
La BCR nu exista aceasta limitare.

#28
fritza777

fritza777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.04.2009

 Vifor, on 18th June 2009, 21:21, said:

Mare atentie la Eureko, asigurarile au preturi f.mari.  :newblush:
De exemplu asigurarea corespondenta celei BCR-MEDLIFE de 45eur/luna la Eureko costa 120eur/luna si are plafon maxim de servicii de 20.000eur/an.Adica, daca ai parte de niste investigatii mai scumpe, e posibil ca de la un anumit moment sa te anunte Euroclinic ca ai depasit plafonul  :frust: asigurarii si trebuie sa platesti serviciile ulterioare.
La BCR nu exista aceasta limitare.

Nu stiu in baza caror informatii ai facut aceasta afrmare, comparand niste preturi pe care le stie oricine a discutat pe marginea unei oferte Eureko si care sunt aceleasi de ani de zile, pentru ca eu stiu asa: planul corespunzator este 33 euro/luna cu un plafon maxim de 25.000 euro sau 66 euro/luna cu 100.000 euro cu tot ce vrei. Si mi-e greu sa cred ca plafonul se atinge vreodata.

#29
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 fritza777, on 18th June 2009, 23:30, said:

Nu stiu in baza caror informatii ai facut aceasta afrmare, comparand niste preturi pe care le stie oricine a discutat pe marginea unei oferte Eureko si care sunt aceleasi de ani de zile, pentru ca eu stiu asa: planul corespunzator este 33 euro/luna cu un plafon maxim de 25.000 euro sau 66 euro/luna cu 100.000 euro cu tot ce vrei. Si mi-e greu sa cred ca plafonul se atinge vreodata.

Plafoanele astea anuale, daca nu ai avut "parte" de nici o interventie in anul respectiv, se reporteaza (macar partial) anul viitor ?
Sau, asta e, ai fost sanatos tun, nu conteaza, un an sau 5 la rand (timp in care ai cotizat ...), tot de 25.000 EUR  ai parte ca plafon maxim ? Nu stiu daca m-am facut inteles ...

#30
fritza777

fritza777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.04.2009

 horia66, on 20th June 2009, 00:11, said:

Plafoanele astea anuale, daca nu ai avut "parte" de nici o interventie in anul respectiv, se reporteaza (macar partial) anul viitor ?
Sau, asta e, ai fost sanatos tun, nu conteaza, un an sau 5 la rand (timp in care ai cotizat ...), tot de 25.000 EUR  ai parte ca plafon maxim ? Nu stiu daca m-am facut inteles ...


Plafonul nu se reporteaza, adica nu e ca si cum tu ai 100.000 euro pe card si incepi sa cheltui. Totusi, suma este valabila pe an calendaristic, adica daca iti inchei contractul sa spunem pe 1 iulie ai 100.000 euro pana pe 31 dec 09, si de la 1 ian ai din nou 100.000. Cat despre "cotizare", nu e ca la casco, nu beneficiezi de acoperirile alea doar daca ti se intampla/te doare ceva, ci poti sa te duci sa soliciti ce te intereseaza.

Edited by fritza777, 20 June 2009 - 12:06.


#31
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Vifor, 3 zile pentru limbaj,
restul...calmati-va cu limbajul pentru ca unii sunteti f. aproape de aceeasi sanctiune.

#32
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Am cerut la Eureko o oferta de asigurare de sanatate individuala si mi-au trimis-o pe email pe cea ieftina. De 101 euro pe trimestru.

BASIC PLAN

§         Limita superioară de despăgubire pentru fiecare an calendaristic este de 25.000 EUR.

§         Vă acoperă financiar 7 consultații pe an efectuate de medici de orice specialitate din rețeaua EUREKO Health Services.

§         Vă acoperă financiar toate procedurile medicale ce se efectuează la cabinetul medical din rețeaua EUREKO Health Services în timpul consultației, indiferent de numărul sau gravitatea lor.

§         Vă acoperă financiar toate examenele de diagnostic recomandate de medicul din rețea.

§         Vă acoperă o singură dată într-un an calendaristic toate cheltuielile aferente controlului anual general , control ce include, pe langă examenele de diagnostic, un control clinic efectuat de un medic din rețeaua EUREKO Health Services.

§         Vă acoperă 100% din cheltuielile de spitalizare și pentru intervenții chirurgicale în spitalul Euroclinic , cu condiția ca dumneavoastră să primiți autorizare și formular de trimitere de la un medic membru al rețelei EUREKO Health Services.

§         Vă acoperă 70% din cheltuielile de spitalizare și pentru intervenții chirurgicale în orice alt spital care face parte din rețeaua EUREKO Health Services, cu condiția ca dumneavoastră sa primiți autorizare și formular de trimitere de la un medic membru al rețelei de sănătate și să prezentați factura emisă de spitalul respectiv.

§         Vă acoperă 60% din cheltuielile de spitalizare și pentru intervenții chirurgicale pentru sumele ce depasesc 250 EUR într-un spital agreat de Rețeaua serviciilor de sănătate EUREKO Health Services, în cazul în care nu aveți formular de trimitere, cu condiția să prezentați factura emisă de spitalul respectiv.

§         Vă oferă indemnizație zilnică de spitalizare în valoare de 20 EUR/zi , timp de maximum 10 zile de spitalizare pe fiecare eveniment și indemnizație pentru intervenții chirurgicale , în funcție de gravitatea operației, în orice spital care nu face parte din rețeaua EUREKO Health Services, cu condiția ca dumneavoastră să primiți în prealabil autorizare de la Centrul de Coordonare.

§         Vă acoperă transportul medical de urgență de 3 ori/an calendaristic , cu condiția ca dumneavoastră să primiți în prealabil autorizare de la Centrul de Coordonare.

§         Vă garantează acces 24/7 la Centrul de Coordonare.

Si tot felul de vorbe ciudate despre centrul de coordonare al lor, care trebuie sa iti dea autorizare ca sa te internezi (si daca e al dracu si nu vrea sa iti dea?), sau notiuni neexplicate de tipul:

medic membru al rețelei EUREKO Health Services (daca nu iti da un astfel de medic trimitere catre spital, platesti din buzunar - si daca e al dracu si iti prescrie aspirina in loc sa te trimita la spital cand tu ai meningita?)

spital care face parte din rețeaua EUREKO Health Services (aici a rezultat ca numai euroclinic este spital care face parte din din rețeaua EUREKO Health Services ;)

spital agreat de Rețeaua serviciilor de sănătate EUREKO Health Services (inca neclar, n-a reiesit de nicaieri care sunt dansele)

Am cerut lamuriri. M-au trimis intai sa citesc site-ul spitalului euroclinic. Am citit si n-am lamurit notiunile. Dup-aceea am mai cerut lamuriri si mi-au raspuns:

·         Medic membru al retelei Eureko este oricare medic din Spitalul Euroclinic si din oricare policlinica, cabinet medical , spital din Bucuresti si din provincie din reteaua Euroclinic.

·        reaua Euroclinic o gasiti pe www.eureko.ro/Asigurari/Asigurari de sanatate/reteaua euroclinic/

·         atasat aveti si spitalele agreate de Euroclinic

·         locatia centrului de coordonare nu este importanta.Aveti un nr. de tel. 021/9677 al centrului de coordonare la care vi se raspunde  oricand.

Daca este nevoie de o autorizare, cel care o va cere este medicul la care asiguratul nostru a programat  o consultatie .


Avand in vedere ca notiunile par relative, am solicitat un draft al contractului. Ia uite ce mi-au raspuns:

Ca si procedura de lucru se completeaza mai intai o cerere de asigurare in urma careia se editeaza un contract. Contractul il cititi impreuna cu consultantul de asigurare si abia apoi il platiti si deveniti asigurat Eureko.

Deci cam atat si despre eureko asta. Din partea mea, sa isi citeasca singuri contractele pana le invata pe de rost. Sau cu cine gasesc ei.
Probabil este buna de ceva doar daca locuiesti in Bucuresti si ai cunostinte la o clinica din reteaua tralala. Si doar complementar cu o asigurare de sanatate CAS.

#33
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

 quantico2708, on 3rd June 2009, 08:44, said:

pana la urma existe vreo asigurare care sa acopere tratamentele scumpe pt ....de exemplu :cancer , hepatita C etc ?

(interferonul e extrem de scump )

Tare as vrea sa vad pe aia care acopera un tratament de cancer cu Mabtera ( 4 pastile= 16.000 ron), care teoretic ar trebui sa fie gratuit daca esti asigurat la stat, dar de care nici un doctor nu-ti spune daca nu esti "generos", si cand zic generos ma gandesc la cel putin 1/2 din valoarea tratamentului, pt ca oricum la doctor este mentalitatea "sa dai".
Daca esti pensionar, nici macar tomografie 3D nu vor sa-ti faca....pt ca oricum mai ai putin de trait.
Cine ma contrazice, il invit sa se  duca dupa tata sa-l intrebe, la cimitirul de Nord din Craiova.

Pana una-alta, din punctul meu de vedere, asigurarile sunt o afacere in care nu castiga decat asiguratorii. Aceiasi oameni in general sunt si la stat si la privat. Rar cate unul "doar particular".

#34
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Azi o sa primesc o un contract de asigurare medicala de la o firma de asigurari din strainatate si o sa va spun aici ce si cum.

In principiu pentru 468 de euro pe an (39 de euro pe luna) am asa:

Plafon maxim de asigurare: 200.000 de euro

Indemnizatie pe zi: 60 de euro fara limita de zile

Cheltuieli pre si post spitalizare acoperite: 350 de euro

Daca ai asigurare medicala de stat trebuie sa participi cu 10%. In cazul asta plateste asigurarea privata, tu nu dai niciun ban pentru orice fel de operatie la stat.

Chirurgie plastica de reconstructie a sanilor in caz de masectomie datorata cancerului in limita a 5200 de euro

Nastere normala: 600 de euro

Cezariana: 800 de euro

Cheltuieli de spitalizare in strainatate: 350 de euro pe zi

Cheltuieli de spitalizare in unitate de urgenta in straintate: 700 de euro pe zi

Asistenta medicala de urgenta local: 120 de euro


Plus inca multe cheltuieli medicale de urgenta in strainatate printre care repatriere, repatrierea cadavrului, transportul rudelor la spitalul la care esti internat si inapoi, etc.

Pentru 620 de euro pe an cumperi asigurare in limita a 500.000 de euro si toate cheltuielile de mai sus acoperite cresc cu aproximativ 40%.

In primul an ai cateva excluderi de la asigurare: hernie, hernie de disc si inca cateva chestii, vi le zic cand primesc contractul.

Cheltuielile pentru nastere nu se acorda mai devreme de 18 luni de la semnarea contractului de asigurare.

#35
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
Am citit si eu acest subiect cu interes si as vrea sa stiu daca ati gasit in cele din urma cea mai buna oferta.
Pe mine m-ar interesa pentru un cetatean strain care ar dori sa se mute in RO. Ar vrea sa isi faca o asigurare de sanatate si sa aiba acces la servicii medicale in caz de boala/urgenta. Se pot face aceste pachete de asigurari si pt persoane de alta cetatenie?

#36
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Pai ar putea de exemplu sa isi faca la el in tara. Posibil sa beneficieze de asigurari mai mature, obisnuite cu oameni mai cinstiti, mai putin speriate de fraude, cu prime de asigurari mai mici si cu sume asigurate mai mari ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate