Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Asigurare medicala privata

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Ma intereseaza pt mine & Co asigurare medicala privata.

Informatiile in materie sunt sublime, dar lipsesc cu desavarsire, mai ales la capitolul sarcina.
Ma intereseaza sa lucreze cu cat mai multe policlinici private, servicii de urgenta si salvare.

Orice idei si amanunte sunt binevenite.


Later Edit - pun mai jos ofertele primite de la diverse societati de asigurare.

1) Sanacare - Medlife
Attached File  Medlife.zip   280.61K   458 downloads

2) Ambulanta SOS (nu este o asigurare, ci contract de servicii)
Attached File  sos.zip   58.71K   84 downloads

3) InterAmerican - Euroclinic
Attached File  interamerican.zip   7.19K   247 downloads

#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
sotia mea beneficiaza de servicii medicale la medlife. Analize gratuite, medic de familie + 700 Euro costuri suportate de asigurare la nasterea unui copil + medicina muncii. Mai are si alte clauze acolo, da' nu le stiu.
Abonamente gasesti pe situ' lor.

Cit il costa pe patron?!!! Habar n'am.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Euroclinic lucreaza cu Interamerican, dar nu prea ma conving conditiile lor.

Mai studiez si va informez.

In general, cand ii intrebi de salvare/servicii de urgenta, deja s-a terminat iluzia.

#4
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
La ce ar folosi o asemenea asigurare in Romania?

#5
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
cand am intrebat eu la medlife faceau doar pt persoane juridice, minim 10 pers.
la euroclinic faceau si individuale/familiale.
deci daca reusiti mai multi sa va convingeti angajatorul, medlife ar fi o optiune.
cred ca in ambele cazuri se lucreaza cu o singura clinica doar cu medlife respectiv euroclinic.
ce mai stiu este ca la medlife acopera 1000 de euro per interventie chirurgicala, la euroclinic scad din limita anuala de 25.000 de euro(asigurare basic). un plus pentru euroclinic aici.
la euroclinic nu au spital de copii, daca necesita internare te trimit la gr alexandrescu(un mare minus zic eu).
daca mai stiti si despre alte asigurari mai scrieti, si eu interesata.

#6
RainbowDemon

RainbowDemon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.01.2008
La MedLife e superOK dar nu fac inca la persoane individuale, este in perspectiva, dar la Allianz-Tiriac ai incercat?

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Azi am primit si de la EuroClinic - Interamerican.

La ce foloseste aceasta sigurare ?

1. Se adreseaza clasei cu venituri medii/mari, in general.
2. Ofera servicii de calitate, care doar teoretic sunt "gratuite la stat".
3. Nu trebuie sa pierzi timpul si sa iti consumi nervii si banii prin spitalele de stat, cu 100 de hartii, medici indiferenti si cozi interminabile.
E civilizat si incredibil, dar merita sa vedeti.
4. O asigurare FULL, pt 2 persoane/an costa ~ 1400 euro.
Pt un set de analize si 2 consultatii de 10 minute am dat ~ 10 mil de lei, dar intr-o ora eram gata si am citit 2 reviste intre timp.

Nu uitati ca sanatatea este foarte importanta, iar daca va permiteti, o astfel de asigurare este de dorit.
La noi nu exista o astfel de cultura, dar la STAT tot dai bani (impozit si spaga), te caciulesti si PIERZI enorm de mult timp.
Nu mai vorbesc ca daca ajungi la cutit/internare, chiar si saloanele "VIP" sunt infecte.

Daca operatia se face DOAR/Preferabil in strainatate, sa dea D-zeu sa aveti bani, ca altfel esti MORT !

#8
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
10 miloane!? Nu-i cam scump? Intreb ptr. ca eu ptr. prelungirea la carnet imi trebuia un set de n analize, la Policlinica CFR nu faceau aia fata si le-am facut la Synevo parca. Si au costat undeva la 1 milion. Bine acum depinde si ce analizde ai facut tu.

Eu as vrea sa stiu mai multe detalii despre Medicover.

#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Au fost o groaza de analize, insa de exemplu, o urocultura costa 85 RON, un sumar urina ~ 30 RON.

Adunate, dau multi bani !
Mi-a placut ca pot sa imi trimita rezultatele pe e-mail, fax sau sa mi le comunice telefonic.

#10
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View PostCourage, on Jan 30 2008, 14:03, said:

Azi am primit si de la EuroClinic - Interamerican.
4. O asigurare FULL, pt 2 persoane/an costa ~ 1400 euro.
Pt un set de analize si 2 consultatii de 10 minute am dat ~ 10 mil de lei, dar intr-o ora eram gata si am citit 2 reviste intre timp.
Daca operatia se face DOAR/Preferabil in strainatate, sa dea D-zeu sa aveti bani, ca altfel esti MORT !
-ce include asigurarea full ?
-cam scump... o interventie chirurgicala cat mai costa ? se face la ei sau te trimite in spital...?

#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Vezi in primul post, ai acolo conditiile in mare.
Din cate am inteles, au facilitati de spital.

#12
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
la medlife, analizele sunt postate pe net. bagi CNP'u' din buletin si ai tot raportu'. Il printezi si te duci cu el la doctor.

Partea buna e ca au spital. NU stiu cit de "performant", dar am fost cam de 3 ori la centrul lor de pe Grivita si impresia a fost una buna. Pe mine m'a costat un RH si grupa de singe 25 roni.
Ziua de spitalizare este aprox 160 roni parca (nu stiu daca'i zvon sau am citit undeva asta)...doctorii sunt ok, majoritatea profeseaza si in spitale de stat cu traditie.

Cit despre "sistemu clasic" de functionare, nu'ti dau intr'u totu' dreptate.  O nastere la Elias ajunge: 300  Euro  doctoru' (te asista personal) + 100 roni  anestezistu' (daca'i nevoie), 100 Roni moasa si inca pe atit cele 2-3 zile de stat la pat. In total ajungi  pe la 4-500 Euro si se poarta impecabil cu tine.

#13
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Pe scurt, o sa dau copy&paste din mesajul trimis catre Interamerican.

Quote

Pe 29 ianuarie 2008 m-am apucat sa studiez ofera de asigurari private; am contactat firmele de asigurari si am intrebat si alti
oameni, aici (eu sunt userul Courage):

http://forum.softped...howtopic=344647

M-a interesat in special subiectul sarcinii si nasterii, care au fost discutate in detaliu cu agentii de asigurari.

Cand am incheiat polita cu d-voastra am avut o lunga discutie cu D-na Maria Gogota - Unit Manager - Agentia B407 despre sarcina, nastere, copil si a fost foarte CLAR ca asigurarea acopera 15% din costul NASTERII, iar tot ceea ce tine de actul fiziologic al sarcinii si urmaririi ei, va fi acoperit in totalitate de asigurare.

Intre timp am optat pentru Full Plan si sotia a ramas insarcinata.

Azi, in urma unui control efectuat la Euroclinic, am aflat ca asigurarea NU acopera decat 15% din nastere, dar si din tot ceea ce tine de sarcina (analize, ecografii etc).

Am discutat cu agenta Interamerican de la Euroclinic (*****), care m-a informat ca doar AZI au fost trei cupluri cu aceeasi problema !

Da, conform hartiilor semnate, SARCINA NORMALA este tratata ca un risc, NU ca un act normal si fiziologic, dar altceva mi-a fost comunicat in DETALIU de agentul d-voastra.

Mai mult, in "Manualul Agentului" (aratat de *******), NU este precizata sarcina, ci doar nasterea + intreruperea sarcinii la capitolul Riscuri Excluse - art VIII pct B.

Firma este facuta din oameni, iar cand discuti cu oamenii ceva sigur si alta scrie in acte, NU este in regula, mai ales cand actele le primesti in varianta finala dupa ce ai semnat acordul.

Ma felicit ca am semnat polita cu plata la 3 luni.


#14
johnnybgood

johnnybgood

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2008
Am si eu o intrebare. Pentru a obtine o asemenea asigurare medicala este necesar sa ai domiciliu stabil in Romania ? E necesar sa prezinti buletin ?
Cind am citit preturile era sa cad jos, noroc ca stateam pe scaun.
1400 euro pe an pentru 2 persoane ?
Sunt sigur ca nu o sa va vina sa credeti, dar ca exemplu va spun ca eu locuiesc in California si am acum asigurare medicala, pentru care platest 900 dolari pe luna pentru 2 persoane. Nu prea am de ales, socotind ca o zi de spitalizare aici costa intre $1800 si $6000 pe zi, si o operatie usoara cum ar fi o operatie de cataracta costa $8000

#15
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

View Postpunkt, on Jan 31 2008, 11:24, said:

la medlife, analizele sunt postate pe net. bagi CNP'u' din buletin si ai tot raportu'. Il printezi si te duci cu el la doctor.
Deci daca eu iti aflu CNP-ul, iti pot afla tot istoricul medical de la medlife. Foarte sigur mod de a pastra confidentialitatea. (LE: mai cer si numar cerere) Oricum, mai bine decat la Sanador unde am fost sa iau rezultatul de RMN al mamei mele si nu m-a intrebat nimeni nimic (cine sunt, de ce le cer eu etc). Profi, ce mai!


M-am uitat pe clauzele unui contract de asigurari de sanatate cu Interamerican si la ce afectiuni sunt exceptate si ma gandeam ca trebuie sa fii nebun sa semnezi un asemenea contract (bineinteles daca ai toate datele la indemana). Practic platesti niste bani pentru cateva consultatii si analize care te-ar costa mai putin la o clinica privata iar pentru cazurile de spitalizare se pot foarte usor fofila cu lista lor de exceptii.

johnnybgood, sistemul functioneaza cam asa: tu platesti 450 de dolari pe luna la asigurari, la fel ca toata populatia Californiei. Din intreaga populatie, intr-un an, sa spunem ca doar 10 sau 15% are nevoie sa acceseze serviciile medicale rezultand un raport venituri/cheltuieli avantajos pentru asigurator (in teorie). Acelasi principiu functioneaza si la noi cu diferenta ca asigurarile private de sanatate sunt la inceput de drum, cumparatorii acestor produse sunt destul de putini (si se mai si imputineaza dupa ce afla pe ce dau banii), cheltuielile sunt mari.
Pe partea de abonamente la clinici private e la fel: firma cu 100 de angajati plateste lunar 5 euro/angajat sa spunem. Din cei 100 de angajati doar 10 acceseaza serviciile medicale cuprinse in abonament intr-o luna, rezultand (teoretic) un profit bunicel pentru clinica. Spun teoretic deoarece este foarte posibil ca cei 10 sa consume intr-o luna mai mult decat se plateste pentru toti 100.
Cineva intreba de ce nu prea sunt abonamente la clinicile private pentru persoane fizice. Simplu: nu sunt rentabile sau ar avea preturi mult prea mari pentru a fi rentabile si nu s-ar gasi doritori.

#16
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007

View PostCourage, on Jan 30 2008, 16:13, said:

Au fost o groaza de analize, insa de exemplu, o urocultura costa 85 RON, un sumar urina ~ 30 RON.

Adunate, dau multi bani !
Mi-a placut ca pot sa imi trimita rezultatele pe e-mail, fax sau sa mi le comunice telefonic.
   Urocultura 85 lei?   :eek: Unde? Eu pe la laboratoare am vazut preturi intre 20-30 lei, iar de aici pana la 85 este muuuuuuuuult.
   Asigurarile private ofera servicii destul de limitate si te mai si trezesti ca nu-ti acopera procedurile de care ai nevoie. Despre asta, a se vedea "Sicko" de Michael Moore

#17
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmica23, on Sep 25 2008, 12:27, said:

Urocultura 85 lei?   :eek: Unde? Eu pe la laboratoare am vazut preturi intre 20-30 lei, iar de aici pana la 85 este muuuuuuuuult.
   Asigurarile private ofera servicii destul de limitate si te mai si trezesti ca nu-ti acopera procedurile de care ai nevoie. Despre asta, a se vedea "Sicko" de Michael Moore

Daca intr-adevar asa functioneaza sistemul american de sanatate bazat pe asigurari private, Doamne fereste sa avem asa ceva in Romania, la cata coruptie exista la noi. Sa iti refuze asigurarea de sanatate doar pentru ca ai o anumita afectiune. In felul acesta sa fii nevoit sa platesti pentru orice fel de serviciu medical. Prefer atunci sistemul romanesc de stat.

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postjay333, on Sep 25 2008, 12:04, said:

Deci daca eu iti aflu CNP-ul, iti pot afla tot istoricul medical de la medlife. Foarte sigur mod de a pastra confidentialitatea. (LE: mai cer si numar cerere) Oricum, mai bine decat la Sanador unde am fost sa iau rezultatul de RMN al mamei mele si nu m-a intrebat nimeni nimic (cine sunt, de ce le cer eu etc). Profi, ce mai!


      Cam asta este sistemul de sanatate in ro. Confidentialitatea nu inseamna nimic desi sunt legi care obliga .
      Sa presupunem prin absurd ca ai avea epilepsie . Medicul de familie e obligat sa-ti scrie afectiunea pe aderverinta pe care ti-o elibereaza , si cum prea putina lume cunoaste , te vor trata ca pe un nebun .  Medicul de medicina muncii e platit de catre firma angajatoare , asa ca nu prea detine notiunea de confidential fata de patronat .
   Sa mergem si mai departe si sa presupunem ca ai avea schizofrenie . Din punct de vedere medical nu este o afectiune invalidanta , deci esti apt pentru munca . Boala poate fi tinuta sub control perioade foarte lungi de timp , iar o eventuala recurenta ar afecta angajatorul doar prin faptul ca individul trebuie sa -si ia un concediu pentru a depasi momentul .
O persoana cu o asemenea afectiune nu va gasi nimic de lucru in romania , chiar daca este o persoana capabila si bine pregatita .
    In schimb nu te opreste nimeni sa ai si sa administrezi o firma cu cateva sute de angajati , chiar daca ai afectiuni psihice grave .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate