Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Asigurare medicala privata

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006

 SPF, on 2nd February 2010, 07:48, said:

Pai ar putea de exemplu sa isi faca la el in tara. Posibil sa beneficieze de asigurari mai mature, obisnuite cu oameni mai cinstiti, mai putin speriate de fraude, cu prime de asigurari mai mici si cu sume asigurate mai mari ;)


Am inteles ca ar fi foarte mult asigurarea acolo, de genul 500 euro/luna. La noi am vazut ca ar fi 1400 euro/an pt 2 persoane, asa mai merge.

#38
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
eu am o asigurare platita de firma la care lucrez...  este inclusa si nevasta..
asiguratorul este ALLIANZ WORLD WIDE CARE... dar este al dracului de scump. este worldwide mai putin US.
vroiam sa plec de la firma asta ...si ma gandeam sa-mi fac eu asigurare platita de mine...numai ca ....atunci cand am calculat mi-a iesit vreo 4000 de euro pe an..... scump al dracului.
o am pe un an...n-am prea folosit-o...doar nevasta care e insarcinata acum...si-a decontat toate cheltuielile legate de ecografii, consult si analize.
o sa deconteze si naserea la o materinate privata in constanta...

cum functioneaza? cand ma duc la doctor (care vreau eu) iau cu mine un claim form completat de mine...completeaza si doctorul cu datele lui plus diagnostic si tratament.... scanez acest formular + bonul de plata si intr-o saptamana am banii in cont.
la chestii ce necesita internare si nu-s urgente (nasteri, operatii)...trebui completat cu alt formular..in care doctorul scrie acolo ce trebuie sa iti faca, cat o sa coste etc....iar asigurratorul isi da aceptul.....
e f simplu si e bine ce te poti duce la ce doctor vrei tu.... numai ca e scump tare.....
pe site-ul lor iti poti construi planul de  beneficii...

#39
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Mie planul ala din strainatate imi pare slabut... Numai 600 de euro pentru o nastere imi pare foarte putin... Sincer, spaga la spitalele de stat e pe-acolo, daca vrei un spital privat insa, nu e unul sa te accepte in banii astia.

Cat despre Allianz, am gasit pe saitul lor Sana PLan, nu stiu daca despre asta se vorbea mai sus, dar e foarte slab pentru urmarire de sarcina raportat la banii platiti.
Pai daca ma uit la ce includ ei acolo si la ce programari de analize si ecografii am eu, nu fac jumatate din planul meu la ei. Ca sa nu spun ca nu au analize preventive trecute, gen toxoplasmoza etc.
Pe ce scrie acolo inclus, dai cam 100 de lei (fara cele de ginecologie, secretiile, sa mai fie inca pe-atat), or eu am dat peste 600 de lei analize de sange, urina etc. Si nu am facut nimic de ginecologie inca... si am o sarcina fara nicio problema, standard, normala, fara niciun risc, nicio analiza proasta. Totul in grafic.
4 consultatii in sarcina ajung poate numai daca ramai insarcinata prin septembrie, ca sa te intinzi pe 2 ani calendaristici cu sarcina, altfel...

Or, fara suparare, dar la 4000 de lei pe an, pai eu ajung sub cifra asta cu analizele facute ca la carte si nascut, totul la privat (in Bucuresti, nu in Constanta, unde e jumatate de pret). Eu am 6 ecografii programate, standard, fara sa apara vreo problema. Si nu apare bitestul, daca, eventual, e vreo problema la eco de 12 saptamani... Nu apare glicemia, care e un risc major in sarcina...

Pentru primele de asigurare platite, pare ca putin inclus; ideea nu e atat sa-ti asigure niste analize minime pe care le poti face in caz de o boala sau o sarcina, ci tocmai sa-ti asigure niste riscuri care apar suplimentar fata de normal, niste interventii deosebite, o amniocenteza, un bitest etc. Sau... asa vad eu o asigurare.
Imi pare inutila asigurarea asa cum e descrisa pe saitul lor, indiferent ca ai probleme de sanatate, indiferent ca nu ai.
Caut o asigurare privata insa, din nefericire, nu am gasit inca nimic satisfacator; si nasterea in anumite spitale private este plina de interdictii si conditionari. Nu vad diferenta intre a avea asigurare de peste 1 an ca sa includa nasterea si a face o asigurare care sa includa nasterea si in primul an, dar incheiata obligatoriu pe 2 sau 3 sau x ani...
Lipsa de maleabilitate, de apreciere a fiecarui caz in parte ma fac sa cred ca marjele lor standard sunt enorme. E normal ca asiguratorul sa iasa in profit, ca doar nu face opere de caritate, e o afacere, dar pentru mine, ca si client platitor, nu vad avantaje reale. Pe care poate ca nu le-as folosi niciodata, dar sa stiu ca am plasa de siguranta intinsa daca e cazul de ceva, nu?

#40
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

 lalea, on 14th February 2010, 11:32, said:

Mie planul ala din strainatate imi pare slabut... Numai 600 de euro pentru o nastere imi pare foarte putin... Sincer, spaga la spitalele de stat e pe-acolo, daca vrei un spital privat insa, nu e unul sa te accepte in banii astia.

Cred ca 600 de euro sunt bonificatia de nastere, factura clinicii este acoperita de firma de asigurari. Am sa ma interesez oricum ca nici mie nu mi-e clar.

#41
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Adica sa-ti dea un fel de premiu?  :rolleyes:  
Mai degraba studiaza bine contractul, ca sumele nu sunt atat de importante pe cat e coroborarea lor...
De exemplu: spitalizare 700 euro/zi strainatate se cumuleaza cu indemnizatia pe zi? Sau e valabila si pentru urgenta de nastere (de exemplu) sau orice alte combinatii de gen.
Asta e deosebit de important, felul in care se combina sumele si, mai ales, exceptiile.

Uite, de exemplu, la asigurarile de sanatate pentru turisti in strainatate, sarcina peste luna a 6-a nu e acoperita. In rest, exceptiile sunt de genul bolilor cronice. Adicatelea, trateaza sarcina ca pe o boala!  :coolspeak:
Oricum, ideea unei asigurari e sa vezi cat de mult ti se potriveste ca riscuri asigurate efectiv. De exemplu, eu am o boala cronica, motiv pentru care asigurarea mea este, de regula, mai scumpa. Dar forma mea se astm este extrem de ciudata si cu extrem de putine manifestari, asa incat m-as bucucra daca cineva mi-ar face o asigurare la acelasi pret cu simpla excludere a acestei boli.
Din nefericire, nu o fac, pentru ca nu personalizeaza indeajuns politete, pentru ca studiul medical de caz e facut de un functionar de birou care incadreaza intr-un formular pacientul/asiguratul si atat, fara o analiza de catre medic.
Nu stau ei sa faca anamneza sau evaluarea pacientului pe actele medicale trimise ca sa vaza daca internarea x a fost datorata unui episod astmatic etc.

Oricum, daca aflati de ceva bun in domeniu m-ar interesa si mine, atata timp cat e sa fie potrivit familiei mele. Ma intereseaza atat planuri de familie, dar si individuale (in viitor, si pentru copii). MIe imi par putine si nu prea variate ofertele de pe piata.
Ce am gasit avantajos pentru copii este un abonament (nu asigurare) la CMDT Dr. Victor Babes, 10-11 euro copil. Copilul iti raceste anual aproape, ai de facut vaccinuri, chiar justifica abonamentul si e ieftin, pe bune.
Nu mai siguranta pe care ti-o da ca te duci undeva decent, ca nu astepti in frig si curent cu pruncul etc. face mai mult.

Voi mai stiti altceva?

Edited by lalea, 15 February 2010 - 11:06.


#42
danielle89

danielle89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.03.2010

 Courage, on 29th January 2008, 12:37, said:

Ma intereseaza pt mine & Co asigurare medicala privata.

Informatiile in materie sunt sublime, dar lipsesc cu desavarsire, mai ales la capitolul sarcina.
Ma intereseaza sa lucreze cu cat mai multe policlinici private, servicii de urgenta si salvare.

Orice idei si amanunte sunt binevenite.


Later Edit - pun mai jos ofertele primite de la diverse societati de asigurare.

1) Sanacare - Medlife
Medlife.zip

2) Ambulanta SOS (nu este o asigurare, ci contract de servicii)
sos.zip

3) InterAmerican - Euroclinic
interamerican.zip


DACA VREI MAI MULTE INFO PUTEM VORBI!

#43
phanebest

phanebest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 20.06.2007
Eu am asigurare la Medicover, pentru toata familia (2 adulti, 2 copii). Asigurarea include si supravegherea sarcinii daca a aparut dupa cel putin un an de la inceperea abonamentului. Nu include asistarea la nastere; pentru asta sotia s-a dus la un spital de stat, unde a nascut cu doctorul care i-a supravegheat sarcina.

Tariful e mai mic decat ce s-a vehiculat mai sus, dar nu cred ca e relevant deoarece e un tarif preferential (firma la care am lucrat are un contract cu Medicover). Oricum, cred ca merita intrebat - eu sunt multumit de serviciile lor.

#44
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 phanebest, on 5th April 2010, 11:32, said:

Eu am asigurare la Medicover, pentru toata familia (2 adulti, 2 copii). Asigurarea include si supravegherea sarcinii daca a aparut dupa cel putin un an de la inceperea abonamentului. Nu include asistarea la nastere; pentru asta sotia s-a dus la un spital de stat, unde a nascut cu doctorul care i-a supravegheat sarcina.

Tariful e mai mic decat ce s-a vehiculat mai sus, dar nu cred ca e relevant deoarece e un tarif preferential (firma la care am lucrat are un contract cu Medicover). Oricum, cred ca merita intrebat - eu sunt multumit de serviciile lor.
contractul e "pe persoana fizica"?.... cum ar zice vanghelie...
sau e facut de firma la care lucrezi/ai lucrat.
din ce stiam eu Medicover nu lucrau decat cu firme

#45
danielle89

danielle89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.03.2010

 phanebest, on 5th April 2010, 09:32, said:

Eu am asigurare la Medicover, pentru toata familia (2 adulti, 2 copii). Asigurarea include si supravegherea sarcinii daca a aparut dupa cel putin un an de la inceperea abonamentului. Nu include asistarea la nastere; pentru asta sotia s-a dus la un spital de stat, unde a nascut cu doctorul care i-a supravegheat sarcina.

Tariful e mai mic decat ce s-a vehiculat mai sus, dar nu cred ca e relevant deoarece e un tarif preferential (firma la care am lucrat are un contract cu Medicover). Oricum, cred ca merita intrebat - eu sunt multumit de serviciile lor.


Bun, totusi cat platesti prima pentru toata familia?

#46
justjosie

justjosie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2010

 danielle89, on 5th April 2010, 01:06, said:

DACA VREI MAI MULTE INFO PUTEM VORBI!
Sunt curioasa ce cuprinde asigurarea ta. Dar e asigurare sau este un abonament. Eu am o asigurare de sanatate la o firma germana si pentru doar 500 euro pe an beneficiez de consultatii nelimitate la multe specializari medicale(medicina generala, interna, dermatologie, ginecologie, cardiologie,ORL, oftalmologie,alergologie,endocrinologie) plus o sumedenie de analize, investigatii,si proceduri medicale intre care operatii diverse. In total peste 1200 de acte medicale.
Pentru aspectul legat de monitorizare sarcina si nastere, se poate naste in reteaua de clinici partenere a companiei de asigurari sau daca alegi alta unitate medicala primesti indemnizatie.
inainte sa fac aceasta asigurare am studiat si alte oferte si mi s-a parut aceasta a fi cea mai cuprinzatoare.

#47
RamonaP1

RamonaP1

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.09.2009

 justjosie, on 8th June 2010, 15:11, said:

Sunt curioasa ce cuprinde asigurarea ta. Dar e asigurare sau este un abonament. Eu am o asigurare de sanatate la o firma germana si pentru doar 500 euro pe an beneficiez de consultatii nelimitate la multe specializari medicale(medicina generala, interna, dermatologie, ginecologie, cardiologie,ORL, oftalmologie,alergologie,endocrinologie) plus o sumedenie de analize, investigatii,si proceduri medicale intre care operatii diverse. In total peste 1200 de acte medicale.
Pentru aspectul legat de monitorizare sarcina si nastere, se poate naste in reteaua de clinici partenere a companiei de asigurari sau daca alegi alta unitate medicala primesti indemnizatie.
inainte sa fac aceasta asigurare am studiat si alte oferte si mi s-a parut aceasta a fi cea mai cuprinzatoare.

Si eu am un  abonament la Medicover, dar sincer nu sunt deloc multumita de servicii...
Va sfatuiesc insa sa va faceti asigurari de viata cu clauze de sanatate- pentru ca in acest caz primiti bani pentru ziele de spitalizare (indiferent de spitalul unde veti fi internat) si cu banii primiti puteti sa face orice - inclusiv sa ii folositi pentru plata zilelor de spitalizare sau altceva...

#48
justjosie

justjosie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2010

 RamonaP1, on 12th June 2010, 18:55, said:

Si eu am un  abonament la Medicover, dar sincer nu sunt deloc multumita de servicii...
Va sfatuiesc insa sa va faceti asigurari de viata cu clauze de sanatate- pentru ca in acest caz primiti bani pentru ziele de spitalizare (indiferent de spitalul unde veti fi internat) si cu banii primiti puteti sa face orice - inclusiv sa ii folositi pentru plata zilelor de spitalizare sau altceva...
de acord cu tine, si aceste asigurari au utilitatea lor insa cele de sanatate, exclusiv de sanatate, asigura orice act medical fara costuri suplimentare.Adica daca ai o problema medicala beneficiezi de analize fara costuri din momentul diagnosticarii pana in cel al vindecarii. cred ca e mare lucru...
si in plus e vorba de gestionarea costurilor si de siguranta pe care o ai cand stii ca se ocupa cei mai buni de sanatatea ta.

#49
justjosie

justjosie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2010

 RamonaP1, on 12th June 2010, 18:55, said:

Si eu am un  abonament la Medicover, dar sincer nu sunt deloc multumita de servicii...
Va sfatuiesc insa sa va faceti asigurari de viata cu clauze de sanatate- pentru ca in acest caz primiti bani pentru ziele de spitalizare (indiferent de spitalul unde veti fi internat) si cu banii primiti puteti sa face orice - inclusiv sa ii folositi pentru plata zilelor de spitalizare sau altceva...
Asigurarile de viata cu clauze de sanatate functioneaza pe principiul indemnizatiilor platite de companie in momentul producerii evenimentului asigurat. Asta presupune ca, in cazul unei  probleme medicale eu sa platesc costurile procedurilor de care beneficiez si abia apoi, daca nu exista clauze contractuale incalcate, sa primesc acea indemnizatie de la companie. in traducere am nevoie de bani la momentul in care ma imbolnavesc fie ca am de unde , fie ca nu.....
Ceea ce am eu imi asigura ingrijiri medicale in momentul existentei unei necesitatio de acest gen, fara a mai plati NIMIC( exceptand prima de asigurare).
Aopera si nasterea, se poate face si pt copil din prima zi de nastere..... Exista conditii contractuale ca la orice serviciu oferit dar e f cuprinzator produsul..

#50
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
studiez si eu de cateva zile problema asigurarilor de toate felurile.
intrebarea mea este: se poate face (sau mai corect a facut cineva) care locuieste in Ro si este cetatean RO asigurare (de orice fel - sanatate, viata, unit-linked etc) cu firme straine? ma refer la firme pur straine nu cu reprezentante pe aici?

daca da, cum functioneaza?

#51
lavinia123

lavinia123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.06.2010

 SPF, on 2nd February 2010, 08:48, said:

Pai ar putea de exemplu sa isi faca la el in tara. Posibil sa beneficieze de asigurari mai mature, obisnuite cu oameni mai cinstiti, mai putin speriate de fraude, cu prime de asigurari mai mici si cu sume asigurate mai mari ;)

Ar putea sa isi faca si in RO, poate nu asigurari de sanatate pure, si asigurari de viata cu astfel de clauze incluse. Diferenta este ca daca se imblonaveste in RO sau in alta parte (nu conteaza tara) isi primeste banii pe spitalizare si poate sa faca ce vrea cu ei..:)) - sa ii dea spaga, de ex ca la noi asa functioneaza lucrurile..:((

#52
Doc_Mishu

Doc_Mishu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.06.2010
Dar ce ziceti de o retea de clinici (peste 200) , monitorizare sarcinii si nasterea  incluse in asigurare, plus salvare la domiciliu . Cei de la Signal-Iduna va  ofera solutia.
O companie germana cu preturi bune.

sediul in b-dul Dacia 99

#53
Razvante

Razvante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.11.2007
Cei de la signal-iduna sunt buni, dar putin cam scumpi. Cel putin 2 alte variante sunt mai convenabile, pentru ca e foarte important nu numai la nivel local ci deasemenea si cu ce clinici din tara colaboreaza, dar si in ce procent denteaza interventiile din clinicile non partenere. Eu lucrez la un broker de asigurari si pentru detalii suplimentare si prezentari complete de solutii, va stau la dispozitie pe ym: popescurazvan85

#54
lolia

lolia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.07.2010

 popovicias, on 23rd June 2010, 15:08, said:

studiez si eu de cateva zile problema asigurarilor de toate felurile.
intrebarea mea este: se poate face (sau mai corect a facut cineva) care locuieste in Ro si este cetatean RO asigurare (de orice fel - sanatate, viata, unit-linked etc) cu firme straine? ma refer la firme pur straine nu cu reprezentante pe aici?

daca da, cum functioneaza?

Buna,

Da, eu mi-am facut o asigurare medicala cu o firma straina. BUPA se numeste compania de  asigurare si nu au reprezentanta in Romania. Frumusetea este ca am gasit o firma in  Romania, MediHelp International care ofera asistenta pentru ei. Adica te ajuta sa completezi cererea de asigurare, iti ofera asistenta pe tot parcursul asigurarii, iti gestioneaza toate rambursarile...noi suntem asigurati cu ei de 4 ani si nu am schimba...am asistenta in romana, imi fac programari unde vreau ei, am plata directa la clinicile agreate de ei (eu nu platesc nimic daca merg la consultatii)..

Daca vrei mai multe amanunte, sa imi spui. Ii gasesti pe net, da o cautare dupa MediHelp.  Oricum eu ii recomand cu toata increderea!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate