Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 

Jurnal de bord Golf V

- - - - -
  • Please log in to reply
2148 replies to this topic

#2125
Theone

Theone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 19.09.2003
Salut Ahile, nu stiu daca mai postezi pe aici, dar am promis ca daca am vreo pb. deosebita cu Golful V, voi face public. Am deschis un topic nou in area de service.

#2126
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Salut, nu prea mai postez, dar urmaresc discutiile!
O sa citesc topicul tau miine ca e al naibii de tirziu si tre'sa merg la scirbici din nou de dimineata  :wallbash:

Uleiul Castrol e OK. 5W-40 merge si pentru iarna si pentru vara fara probleme. Eu folosesc Softec de la Castrol.

#2127
DavidNicole

DavidNicole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.12.2007
Revin cu ceva impresii de drum dupa o iesire Tg Jiu-Bucuresti si retur de ~610 km cu G5 1.6 MPI.

Pe ruta Tg Jiu-Bucuresti consumul mediu a fost de 6,4 pe computerul de bord. Am mers in pas cu cei din trafic, viteza de croaziera 80-90, pe autostrada n-am mai avut chef de alergat si am pus pilotul la 100, mai rar in depasiri 120-140.

In Bucuresti consumul mediu a fost undeva peste 12%. Trafic neasteptat de "lejer" pt Bucuresti. Asta se intampla sambata cand cred ca lumea nu mai prea era prin oras. Mai mult de un semafor nu tin minte sa fi stat la o intersectie. Avand o experienta de astavara unde nu a coborat sub 16%, mai ales dupa 2 ore pe Iuliu Maniu si Cotroceni in care pe jos as fi intrat mai repede in Bucuresti.

La intoarcere consumul a fost de 7 pe CB, Am mers mai sportiv, viteza in jur de 90-100, pe autostrada tot 100 dar am avut o perioada in care am mers cu 120-140 numai pe prima banda.

Comportamentul este exemplar, masina iti ofera incredere, este stabila. Nici eu nu sunt vitezoman, nici DR nu imi inspira incredere ca s-o calc (1 singur Pyton intre Valcea si Targu Jiu si bineinteles un filtru de politie ca intotdeauna in Gorj - aviz amatorilor, in Gorj stau la panda mai rau ca in vestul salbatic - n-a fost drum in Gorj fara sa prind un R). Dar trebuie sa recunosc ca deja motorasul acesta ma plictiseste, nu e deloc sportiv si abia pe la 4000 rpm trage mai cu suflet. Nu stiu daca un 1.9 TDI mi-ar fi placut mai mult, ar fi fost in mod cert mai economic, dar deja cu pretul motorinei fata de EFIX nu cred ca mai e cine stie ce afacere dieselul.

Consumul general l-am facut cu plin inainte de plecare si plin la sosire la aceeasi pompa in Tg-Jiu. Stupoare, consumul mediu total dupa 610 km a iesit 7%.

De mentionat e ca am fost 3 persoane si fara bagaj, doar un ciocan o lopata de infanterie si lanturile de iarna in portbagaj :D.

Cred ca pt masinuta aceasta un motor potrivit ar trebui sa aiba cel putin 130-140 CP

#2128
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007

 DavidNicole, on Feb 29 2008, 12:28, said:

Cred ca pt masinuta aceasta un motor potrivit ar trebui sa aiba cel putin 130-140 CP
Merge si ala de 122 cai TSi ;).
Pe zi ce trece si eu imi dau seama din ce in ce mai mult ce masina extraordinara este golful si pe masura ce ma sui in mai multe masini imi intaresc convingerile. Am condus de curand Opel vectra C facelift (model 2004) si in afara de senzatia de masina impunatoare la exterior nu iti ofera absolut nici o alta senzatie mai placuta decat golful. Aceasta avea motor 2.2 dti care personal mi s-a parut mai puturos decat tdi-ul meu , cel putin la turatii joase.
Am stat si m-am gandit si singurele hibe /defecte pe care consider ca le are golful sunt : felul in care se pliaza oglinzile si rotile de dimensiuni penibile cu care vine echipat pentru variantele trendline si confortline; in rest nu e absolut nimic care sa aiba vre-o masina din clasa compacta pe care sa mi-o doresc si golful sa nu o aibe (ma refer ca parte tehnica nu dotari) .

#2129
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006
Am nevoie de o parere de la Golfarii mai vechi : sunt la revizia de 30.000 , astept chiar acum sa schimbe meseriasii filtrele si uleiul si tocmai ce a venit meseriasul sa ma anunte ca sunt gata placutele de frana pe fata iar pe spate mai duc vreo 1500 km...i-am zis sa le schimbe desi s-au adaugat alte 7 mil peste cele 7 mil initial stabilite pentru revizie...a mai avut careva genul asta de surprize ? Sa am incredere ( sunt la reprezentanta lor oficiala , de unde am si luat masina , tot aici am facut si revizia la 15.000 km ) sau sa-i banuiesc de vreo " combinatie " ?? Mentionez ca masina a fost condusa in cea mai mare parte a timpului de mine ( carnet de vreun an jumate...incepator , ce sa mai discutam...)...tks !

#2130
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Depinde cum mergi. La unul din golfuri s-au schimbat placutele la 60.000.
La gt am 32.000 dar n-am fost la revizie inca, nu s-a aprins nimic martor.

Cere sa iti lase ce iti schimba in portbagaj.

7mil revizia? ENORM, ce a costat atat? Normal toate filtrele + ulei duc undeva la 5mil.
Placutele sunt iar f scumpe la 7mil. Maxim 4.

#2131
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006
Asta e pretul de aici ( Bacau )...de obicei , pun totul in portbagaj oamenii fara sa le mai zic eu ceva ( la prima revizie , aveam acolo restul de ulei ramas , filtrul cel vechi , etc. )...insa daca e de facut o smecherie , se descurca ei sa faca rost de vechituri cu care umplu portbagajele oamenilor..pana la proba contrarie , sunt absolut onesti asa ca ma felicit ca masina e luata in leasing si factura reviziei va intra pe societate...altfel , imi rupea punga...mai astept si alte pareri...multumesc !

#2132
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007

 NetFlow, on Jun 3 2008, 15:13, said:

7mil revizia? ENORM, ce a costat atat? Normal toate filtrele + ulei duc undeva la 5mil.
Placutele sunt iar f scumpe la 7mil. Maxim 4.
Cam astea sunt perturile si pe Porsche Bucuresti pentru revizie: ulei + filtru aer + filtru polen +filtru ulei + verificari (pe care le fac doar daca stai langa ei) intre 600-650 ron . Placutele de frana am imp ca sunt in jur de 500 ron (700 si mie mi se pare exagerat , chiar si cu manopera cu tot). Cat despre placutele de frana , am mai auzit golfuri la care s-au schimbat la 30000 , mai ales daca mergi mai mult in oras. De exemplu si eu cred ca trebuie sa-mi schimb stilul de mers sa le mai protejez putin , ca am de gand sa le schimb la minim 45 000.

Edited by Vlad_int1, 03 June 2008 - 15:38.


#2133
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006
Alarma falsa : m-a confundat omul...am scapat cu placutele de frana !! M-a costat toata revizia 7 milioane !! Chiar a glumit omul : hai , domne , schimbam placutzele la 30.000 km ?? L-am iertat , ce era sa fac...

#2134
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Da avans la un Golf Young  Rosu foarte frumos si destept :)
Al 3lea golf in familie.. sper sa nu fie cu ghinion.

Pt cine e curios e un golf in 2 usi cu motor de  1.4L si 80 caluti si ca dotari are jante pe 16 (205/50/16), clima, cotiera, alarma, geamuri tenta inchis spate, kit individual (bari/bandouri in culoarea caroseriei - sport), cdplayer cu mp3, inchidere cu telecomanda, 6 airbags, roata de rezerva normala, proiectoare, computer de bord (tipul "mic" nu plus), volan in 3 spite.
Pretul a fost de 14300ddp (dupa un mic discount).

#2135
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Mda, liniste mare pe aici!
G5 FSI-ul de 90 cai a lui frati-miu are o problema la inchiderea centralizata. Uneori nu i se inchide usa pasager dreapta din telecomanda. Celelalte se inchid.
Are aproape 50.000 km cu ea si 4+ ani.

In rest masina merge bine. El se plinge totusi de consum. Cica ii ia mult in oras. Eu am mers cu ea 3 ani si imi lua 10-12% in oras, nu mi se parea mult, dar eu stiu cum o merge el?!

In plus eu cred ca Climatronicul lui e cam bolnav ca nu raceste cum racea in tinerete. Nu are puterea de altadata.

Edited by Ahile, 11 October 2008 - 15:33.


#2136
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
A venit golful young. Masina arata superb. Cred ca alba era si mai frumoasa ;)
Consumul mediu e cam mare.. insa probabil asta din cauza ca se merge repede cu masina cu un motor micut (acum are 9.8% consum mediu). Ca si comparatie gtu are 8.1%. Iar FSIul cam 7.5%.
FSIuil de 90cp are peste 100.000km si merge excelent. Nu s-a schimbat nimic la el.

#2137
adrian4u82

adrian4u82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.08.2007

 NetFlow, on Oct 14 2008, 12:24, said:

A venit golful young. Masina arata superb. Cred ca alba era si mai frumoasa ;)
Si ceva poze avem?

#2138
adrian4u82

adrian4u82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.08.2007
Alooo domnuuuu'... ne-ai lasat cu ochii in soare!
Ne arati si noua poze?

#2139
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006
de vreo ora a aparut o treaba ciudata rau : merg foarte incet si se aude un zgomot in fata de zici ca am tras cateva furculite si linguri in motor si le mesteca incet...e un sunet ascutit de metal pe metal , deranjant pana peste poate...bag a doua , o calc si sunetul dispare...apare destul de la intamplare ca sa nu-mi dau seama de la ce e....motorul in stationare suna normal , frana calcata nu influenteaza cu nimic , rotiri de volan in viraje tot asa...am dus-o la o vulcanizare si i-am pus pe meseriasi sa dea rotile din fata jos sa n-am vreun cablu incolacit pe acolo...nici vorba ! Ce sa fie oare ? Clar ingrijorat , m-am programat maine dimineata la service ( e la vreo 50 km de mine )...mi-a zis tipul la telefon de niste pietricele posibile pe undeva pe langa frane , oricum a zis sa vin incet cu ea...) ...vreo idee ?

#2140
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006
pietricele s-au dovedit a fi...probabil de la masinile care imprastie peste tot material antiderapant...am profitat de ocazie si am facut revizia la 45.000 km ( chiar daca mai aveam vreo 2000 ) si m-am lafait intr-un Scirocco in showroom...nice !

#2141
ciprianmadalina

ciprianmadalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 03.05.2007
Vin si eu cu o intrebare in legatura cu butonul ECON.
Pe golful meu CLIMATIC ,cand apas butonul ECON (beculetul galben este aprins ) ,se considera ca merge aerul conditionat sau nu?
Este pe modul economic sau nu?
Intreb asta pt ca in carte e o chestie foarte incurcata (probabil greseala de traducere).
Va multumesc

#2142
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Cand butonul ECON e apasat, compresorul NU functioneaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate