Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Efect video - "timp de expunere"

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006

View PostBodyy, on Jan 27 2008, 01:25, said:

... nu stiu .. deci te intreb ... ce este acela un PD ?
Bun. La intrebarea cu PD-ul vad ca s-a raspuns. Recunosc, e gresala mea, nu m-am gandit ca nu stie cineva (de pe aici de forum) ce e ala un PD, mai ales ca intrebarea ta, legata de efectele alea cu farurile e destul de "evoluata".
Vis-a-vis de chestia cu aparatele care fac poze si care fac filme, la un moment dat nu prea conteaza, principiul de functionare pe partea de expunere este acelasi. Imi cer scuze fata de cei care sunt obisnuiti cu expresia "shutter speed" care inseamna viteza obturatorului, eu am invatat fotografie in prima faza dupa o carte scrisa de un neamt si tradusa in romana in 1958 si apoi dupa unele rusesti - de, alea erau vremurile. Acolo scria ca viteza obturatorului da timpul de expunere. Intre timp nu s-a schimbat nimic, din cate stiu eu, doar ca peicula a fost inlocuita cu senzori...
Aparatele de filmat fac de fapt niste poze, dar... repede, repede.
Deci, ceea ce iti trebuie tie sunt niste poze "miscate" facute "repede, repede". Chestia asta o realizeaza camerele care permit timpi de expunere lungi (adica shtter speed mic). Acest shutter speed (in primul rand trebuie sa fie reglabil manual - adica sunt excluse "savonierele", desi...) este exprimat in fractiuni de secunda. Adica, ceea ce vezi 50 pe LCD inseamna de fapt 1/50 dintr-o secunda. 2000, de exemplu, inseamna 1/2000 dintr-o secunda si se foloseste la sport, ca sa nu iasa imaginile miscate (blurate, cum ar spune filoamericanii). Aceasta fractiune de secunda reprezinta timpul in care lumina ajunge la senzor, adica timpul cat senzorul este expus la lumina pe durata unui cadru (timpul de expunere pana la urma).
In cazu tau, VREI sa ai imaginea miscata, deci iti trebuie... ce ziceam mai sus. Nu neaparat un DSR-PD 170, care nici macar nu este cea mai "tare" camera, ci o chestie care permite expuneri lungi.
Bafta multa!

Edited by srjKhan, 28 January 2008 - 10:47.


#20
Bodyy

Bodyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.02.2005
Va multumesc mult tutoror !! srjKhan mi-ai fost de mare folos. Din pacate eu am un Sony HDr UX1 .. care nu are optiunea asta... poate imprumut de pe la cineva pentru o zi o camera.  HAve a nice day !

Topicul ramane deschis tuturor subiectelor referitoare la efecte video , preluate din fotografie.

#21
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

View PostsrjKhan, on Jan 28 2008, 10:46, said:

In cazu tau, VREI sa ai imaginea miscata, deci iti trebuie... ce ziceam mai sus. Nu neaparat un DSR-PD 170, care nici macar nu este cea mai "tare" camera, ci o chestie care permite expuneri lungi.
Bafta multa!

Eu recunosc ca nu le am cu .... teoria sa ii spun asa. Cum pot afla, din spcificatii, daca o camera poate sau nu sa faca asa ceva (expuneri lungi). Personal am un TRV 110E (care are si focus manual cu inel) din care am cam scos untul... Vreau altceva si as vrea sa am si aceasta ...optiune...

Multumesc anticipat

#22
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006

View PostBogdanra, on Jan 28 2008, 20:35, said:

Cum pot afla, din spcificatii, daca o camera poate sau nu sa faca asa ceva (expuneri lungi).

Pai, daca ai manualul, te uiti la specificatii tehnice dupa "shutter speed". Iti va da niste valori, sa zicem 1/50 - 1/2000 sec. Asta inseamna ca nu ai timpi mai lungi de 1/50sec si te-ai linistit. Timpul asta de 1/50 este de fapt cel mai lung acceptabil in sistem PAL in modul interlaced, intrucat acesta are de fapt 2 x 25 semicadre pe secunda.
Si asa nu prea imi explic eu cum reuseste o camera cu un frame rate de 25 de cadre pe secunda (de fapt 50 de semicadre) sa expuna un cadru timp de 1/3 sec. Chestia functioneaza sigur, am verificat-o, de la 1/25 incepe sa dea imagini miscate dar cred ca este vorba de un truc tehnic, menit in cele din urma sa duca la pierderi de calitate.

Acum, daca aceste valori nu sunt specificate (sau chiar daca sunt), exista riscul sa nu ai acces manual la ele. Sa fie accesibile numai din modul AE Program - ala care seteaza diversi parametri pentru sport, spot light, portret etc. Problema este ca aceste moduri de lucru actioneaza in paralel si asupra diafragmei si a amplificarii de lumina (gain). Deci, daca nu ai comenzi full manual pe camera... nu stiu ce sa-ti spun.
Bafta multa!

#23
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

View PostsrjKhan, on Jan 28 2008, 21:53, said:

Pai, daca ai manualul, te uiti la specificatii tehnice dupa "shutter speed". Iti va da niste valori, sa zicem 1/50 - 1/2000 sec. Asta inseamna ca nu ai timpi mai lungi de 1/50sec si te-ai linistit. Timpul asta de 1/50 este de fapt cel mai lung acceptabil in sistem PAL in modul interlaced, intrucat acesta are de fapt 2 x 25 semicadre pe secunda.
[...]Deci, daca nu ai comenzi full manual pe camera... nu stiu ce sa-ti spun.
Bafta multa!

La camera asta am full setari (mai putin customizarea de whitebalance, dar aia o fac apoi in alte programe filmand o foaie alba in avans in acelasi conditii). Ma voi uit, este bine ca stiu valorile si la video. Cu fotot am reusit simplu s afac genul de ungi sau de oameni care nu se mai vad...

Multumesc!

PS: La mine scrie asa:Max Shutter Speed: 1/4000 sec    Min Shutter Speed: 1/60 sec
Sa incerc sa fac ceva cu ea? Oare merita?

Edited by Bogdanra, 28 January 2008 - 22:16.


#24
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006

View PostBogdanra, on Jan 28 2008, 22:09, said:

La mine scrie asa:Max Shutter Speed: 1/4000 sec    Min Shutter Speed: 1/60 sec
Sa incerc sa fac ceva cu ea? Oare merita?
Cu 1/60 nu prea. Este exact cum ai fotografia cu 1/60sec (poti sa incerci ca sa te convingi).
De fapt, cred ca in cea mai mare parte a timpului camera foloseste acest timp. La filmarile de interior sigur foloseste 1/60. Deci, concluzia: asta e timpul "normal de lucru" al camerei.

#25
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

View PostsrjKhan, on Jan 29 2008, 10:36, said:

Cu 1/60 nu prea. Este exact cum ai fotografia cu 1/60sec (poti sa incerci ca sa te convingi).
De fapt, cred ca in cea mai mare parte a timpului camera foloseste acest timp. La filmarile de interior sigur foloseste 1/60. Deci, concluzia: asta e timpul "normal de lucru" al camerei.

Mda, si mai are o traznaie... De fapt viteza shutterului este predefinita si trebuie sa ii regasesc valorile din icoane... Shuuterul care este 1/60 este reprezentat de o lumanare si intra-adevar imaginile sunt ghosty daca shake camera...

O sa incerc ceva de pe o terasa de bloc si o sa pun si expunerea/deschiderea (aia macar o pot regla eu) cat mai mica si las sa curga ceva timp...

Oricum multumesc... Am inceput sa ma mai uit dupa camere, pe de o parte sunt o gramada de bani si cum eu nu scot bani din hobby este cam greu de "decontat", pe de alta parte vreau sa trec la alt nivel....

Multzam tare de sfaturi. Cred ca este bine ca topicul sa ramana deschis pentru discutii pe tema...

#26
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
n-o sa poti sa faci dire ca lumea asa.
daca vrei dire in urma unei masini care e clara trebuie desenate, adica particule, spline, ce vrei. daca vrei dungi similare cu fotografia trebuie sa tii camera f fixa si sa filmezi cu cel mai mare fps posibil. dupa aia ori aplici un motion blur cu grija ori poti sa extragi vectori de miscare sa blurezi in alte moduri mai sofisticate ori printr-un retime cu trail si or mai fi si alte variante. deci sunt posibilitati dar destul de alambicate.

Edited by sorin79, 29 January 2008 - 11:09.


#27
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008

View Postandjar, on Jan 26 2008, 09:31, said:

pai in cazul asta probabil s-a folosit After Effects si pluginul trapcode Particular pentru generarea acelei dare.
Daca sti after effects priveste tutorialul asta :
http://www.videocopi...ials.html?id=42
si nu-ti ramane decat sa faci rost de Trapcode Particular si sa trackezi  sursa de particule pe stopuri si(sau) s-o animezi,sa-i dai forma de sectiune si culoarea care-ti trebuie/convine tie.
Nu exista si alt soft cu care se poate face asta (stiu ca am deschis un topic pe tema asta, dar nu mi-a raspuns nimeni!).

#28
Bodyy

Bodyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.02.2005

View PostGady_paul, on Jan 30 2008, 10:43, said:

Nu exista si alt soft cu care se poate face asta (stiu ca am deschis un topic pe tema asta, dar nu mi-a raspuns nimeni!).


Ce are After Effectu ? Este foarte bun ;) altul ... de ce sa folosesti cand exista asta ?!

#29
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

View PostBodyy, on Jan 30 2008, 16:24, said:

Ce are After Effectu ? Este foarte bun ;) altul ... de ce sa folosesti cand exista asta ?!

Unii mai si dau bani:) de asta... probabil

#30
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Body

incerc sa-ti dau un raspuns, desi sunt constient ca tu nu ai cum sa produci astfel de efect din caza limitarilor technice pe care le ai.

La ce te referi tu se numeste overcranking, time lapse, camera speed rampe e.t.c. fiecare face un tip distinct de incetinitor, gresita denumirea de shutter speed si alte porecliri spuse pe aici.
E un efect facut in camera, si cele care se prefera in videclipuri sunt pe pelicula Arri, cu o frecventa variabila controlat de un CCU, la fel pe camera Vision, Varicam, HDX500 e.t.c
Este o sincronizare perfecta intre frecventa FPS, unghiul opturatorullui si in unele cazuri diafragma sau filtre de densitate neutra ND speciale.
In mare, efectul asta, se face cu timp lungi de expunere, asa se formeaza o coada stearsa. Vezi fotografii nocturne cu masini pe autrostrada, sunt cu timpi de expunere mari ex 30sec - 4sec. Vezi filmul 300 unde s-a folosit technica de speed ramp sau Matrix cu bulet cam, o serie de zeci de camere foto SRL sincronixate.
Cu cat ai opturatorul sub fregventa standard cu ata e mai pronuntat efectul. La o filmare progresiva cu 24fps similar cu opturatorul la un unghi de 180 pt 35mm, ca sa percepi efectul asta, ar trebuie sa lucrezi cu opturatoul sub 1/24, adica 1/17, 1/15, 1/10 s.a.m.d, de retinut ca frecventa de filmare e aceiasi 24 fps se modifica doar opturatorul.  cantitatea de lumina care iti cade pt CCD o sa fie direct proportional cu frecventa opturatorul si o sa trebuiasaca sa folosesti filtre ND si sa controlezi lumina ca sa compensezi.

Se poate realiza efectul si in post-pro dar e foarte fals, exceptie daca folsesti combustion sau technica de morphing cum s-a facut pt matrix. Cele mai bune rezultate sunt cu camera, iar post-pro poate inbogatii efectul cu un look aparte, dar nu sa creeza de la zero un time lapse perfect cu un editor cum ar fi adobe premier.
Ca si experiment, fa un time lapse cu o cameara SRL digitala, ex o strada, asta iti poate servii ca fundal, PP il poti filma incrustat/croma chey. Asta cu orice camera, bineinteles ca rezultatul e departe de a fi profesional dar macar o sa intelegi mai bine conceptul.
mai multe gasesti aici http://en.wikipedia....wiki/Time-lapse, sau pe forumuri ca si Cinematographer si altele dedicate FX.

Gabriel Bordas
[email protected]

Edited by VHS, 30 January 2008 - 23:04.


#31
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
ups

Edited by VHS, 30 January 2008 - 23:22.


#32
Bodyy

Bodyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.02.2005
VHS  meriti un premiu pentru raspunsul pe care mi l-ai dat. Intr-adevar sunt foarte limitat dpdv tehnic momentan dar sigur o sa pun in practica tot ce mi-ai zis. Merci frumos !

#33
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Un timelapse facut cu o camera foto digitala SRL, perfect pt anumite scenarii sau pt cei care nu au la indemana un camcorder cu opturator deschis. Asta poata fi folosit ca fundal, si prin incrustare/chroma key suprapus un actor si in prim plan adagat efecte de particule, dare de lumina. Asa iese un composit, o scena creata din mai multe surse, imbinand diferite technici incat sa para o scena filmata o singura data.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0rfL00UCANA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Gabriel Bordas

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate