Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Efect video - "timp de expunere"

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Bodyy

Bodyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.02.2005
Salut tuturor !

  Am vazut nenumarate clipuri in care sunt scene pe strada , autostrada etc  si este acelasi efect ca si cand ai face o poza cu timp de expunere mare. Spre exemplu o masina privita din spate , la semafor, pleaca ... si raman dungi rosii de la stopuri. Sau ... pui camera foto pe un trepied sus pe un bloc .. si fotografiezi un sens giratoriu ... rezultatul este o fotografie interesanta in care nu se vede nici o masina , ci doar dungile luminoase de la faruriri si stopurile din spate.

   As vrea sa stiu cum se poate face acest efect si in video ?

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005
Pui camera pe un trepied, si o lasi sa filmeze toata caseta.Apoi din ora aia de caseta faci 1 min de film. Cam asta e ideea.

#3
Bodyy

Bodyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.02.2005
Asta stiam si eu ... dar uite-te la clipul de la Kanye West - Stronger. Sa vezi k Motoru ala merge normal si totusi lasa dara de la stop in uram ;)

#4
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View PostBodyy, on Jan 26 2008, 04:15, said:

Asta stiam si eu ... dar uite-te la clipul de la Kanye West - Stronger. Sa vezi k Motoru ala merge normal si totusi lasa dara de la stop in uram ;)

pai in cazul asta probabil s-a folosit After Effects si pluginul trapcode Particular pentru generarea acelei dare.
Daca sti after effects priveste tutorialul asta :
http://www.videocopi...ials.html?id=42
si nu-ti ramane decat sa faci rost de Trapcode Particular si sa trackezi  sursa de particule pe stopuri si(sau) s-o animezi,sa-i dai forma de sectiune si culoarea care-ti trebuie/convine tie.

#5
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

View Postflorinel, on Jan 25 2008, 22:13, said:

Pui camera pe un trepied, si o lasi sa filmeze toata caseta.Apoi din ora aia de caseta faci 1 min de film. Cam asta e ideea.

Esti tu convins?:) Eu nu cred asta si iti voi spune si de ce: FOTO nu este egal FILM.
Ceea ce la foto merge asa cum ai spus tu la film din pacate nu merge; mai degraba cred ca se filmeaza cu camere speciale care filmeaza la 50-100 fps???? Sau la 10 fps si expuneri prelungite si abia apoi aplicat efectul tau de viteza?

Cat priveste AE este posibil dar cred eu numai la o masina-doua...nu la o intersectie...

#6
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
giucarii giucarii sau cum sa ne chinuim in AE. exista insa si o lume infinit mai complexa la acelasi pret (chiar daca pt noi nu conteaza pretul).

haide andjar lasa-ne sa te asimilam. rezistenta e inutila. color warper-ul te asteapta. stiu ca vrei sa atingi sferele :) o bucatica de inferno la tine acasa :punk:

Edited by sorin79, 26 January 2008 - 13:29.


#7
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postsorin79, on Jan 26 2008, 13:14, said:

haide andjar lasa-ne sa te asimilam. rezistenta e inutila. color warper-ul te asteapta. stiu ca vrei sa atingi sferele :) o bucatica de inferno la tine acasa :punk:
habar n-am de color warper...nu folosesc combustion2008 ...decat  FFI in vise :lol: ,sper sa pun mana cat mai curand pe Toxik 2008 :drac: . Combustion2008 cum e?

#8
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
e mai rapid, are niste imbunatatiri de workflow din flame (kiss connect etc) si management de fisiere, vectorscope, 3d histograme, un nou match... mai multe per total. insa cea mai tare chestie e warperu care imi provoaca bucurii interne puternice, e portat de pe ffi. tre' sa-l vezi. intr-un fel e un CC impreuna cu diamond keyer dar ai niste optiuni speciale care nu existau. eu folosesc comb. si pt imagini in loc de Ps si mi se pare mai robust cu poze gigant, la prima vedere.

am vazut ca toxik 2008 merge standalone si nu mai vrea doar quadro, ruleaza si pe geforce. io sunt pe ati n-am cum sa-l pun acum. fara quadro toxik si lustre sunt cam overkill totusi, prefer comb.

ai niste "what's new" gratis aici http://thestreetprod...s.com/tips.html

Edited by sorin79, 26 January 2008 - 15:03.


#9
Bodyy

Bodyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.02.2005
Bey bey .. nu schimbati subiectul ! Daca stiti cum se face efectul ok , nu va lansati in alte discutii va rog. Si app .. merci pt sfaturi. dak mai stie cineva ceva il ascult cu placere !

#10
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006
PD-ul, de exemplu, are timp de expunere pana la 1/3 sec. O masina care circula cu 40 Km/h face 11,11 m/sec, deci in 1/3 sec face 3,7m. E destul de lunga dara?
Daca mai aplici si sfatul lui florinel - gata efectul!

#11
Bodyy

Bodyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.02.2005

View PostsrjKhan, on Jan 27 2008, 00:49, said:

PD-ul, de exemplu, are timp de expunere pana la 1/3 sec. O masina care circula cu 40 Km/h face 11,11 m/sec, deci in 1/3 sec face 3,7m. E destul de lunga dara?
Daca mai aplici si sfatul lui florinel - gata efectul!

... nu stiu .. deci te intreb ... ce este acela un PD ?

#12
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005

View PostBodyy, on Jan 27 2008, 01:25, said:

... nu stiu .. deci te intreb ... ce este acela un PD ?
1 ghici ce obiecte folosesc timp de expunere....
2 ghici despre  ce era vorba in topic...
3 ghici care aparat se foloseste la fotografiere si care la filmare....

Edited by cerreal, 27 January 2008 - 01:51.


#13
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007

View PostBodyy, on Jan 26 2008, 23:59, said:

Bey bey .. nu schimbati subiectul ! Daca stiti cum se face efectul ok , nu va lansati in alte discutii va rog. Si app .. merci pt sfaturi. dak mai stie cineva ceva il ascult cu placere !

era f ontopic da' nu te-ai prins tu. in plus lasa moderatorii sa ghideze discutiile, daca e nevoie.

#14
Bodyy

Bodyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.02.2005
cerreal chiar nu m-ai lamurit cu nimik ...

#15
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005

View PostBodyy, on Jan 27 2008, 13:39, said:

cerreal chiar nu m-ai lamurit cu nimik ...
si raspunsul era.......PD-ul este o camera videoooooooooo
(premiul o masina de spalat ramane la organizator)

Edited by cerreal, 27 January 2008 - 17:53.


#16
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

View Postcerreal, on Jan 27 2008, 17:52, said:

si raspunsul era.......PD-ul este o camera videoooooooooo
(premiul o masina de spalat ramane la organizator)

Eu zic ca inainte de a ne arata muschii de pseudointelectuali (zic pseudo pentru ca nu din asta rezulta gradul nostru de intelectuali - remarca faptul ca m-am bagat si eu aici) ar fi bine daca ne-am gandi ca unii chiar nu stiu ce este ala un PD... deci... CE ESTE UN PD? In afar de un raspuns super manelistic ai putea spune: prodicator, model, eventual cu link?

Multumesc

#17
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007

View PostBogdanra, on Jan 27 2008, 19:16, said:

prodicator, model
producator sony, model PD

#18
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

View Postvajumic, on Jan 28 2008, 09:51, said:

producator sony, model PD

Multumesc vajule... la obiect ca intotdeauna...
Am gasit si aici depsre ce este vorba:

http://www.piatatm.r...-2700-euro.html

Ignorati ca este reclama, gasiti poza cu ea

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate