Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 

Do try this at home !

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007

View Postciutacu, on Jan 19 2008, 21:05, said:

Dupa ce faci, baga-l la microunde ! Sunt sigur ca efectul este mai puternic decat la C60. :lol:
macar sa scot cardul de memorie ca sa vedeti si voi :lol: ..cand o sa bag telefonul nu pot sa mai filmez..sau filmeaza si chibritele ca d'alea am destule :huh:

View PostAndyM, on Jan 19 2008, 21:08, said:

Da sa lanseze bricheta la fereastra vecinilor cum am facut eu, chiar nu a facut nimeni? :lol:
vecina de la 1 e plecata,la parter sta o baba..o punem de un parastas? :notangel:

#20
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Incearca cu un lemn la etajul superior :lol:

#21
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Am luat o sticluta mica, am pus citeva bucati de sapun inauntru, am turnat apa pina sus, am inchis-o bine si am uitat-o o luna (sau mai mult, nu mai stiu exact). Rezultat: cristale lichide. :)

Isn't that cute? :)

#22
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007

View PostAndyM, on Jan 19 2008, 21:12, said:

Incearca cu un lemn la etajul superior :lol:
pai tot niste mosi sunt :mellow: la 4 nu sta nimeni ca a murit vecina :mellow: ..suntem singura familie mai zdravana dupa palierul ala..

View PostDihorul Razboinic, on Jan 19 2008, 21:57, said:

Am luat o sticluta mica, am pus citeva bucati de sapun inauntru, am turnat apa pina sus, am inchis-o bine si am uitat-o o luna (sau mai mult, nu mai stiu exact). Rezultat: cristale lichide. :)

Isn't that cute? :)
ai facut si tu cateva poze asa la saptamana?sau macar rezultatul final :rolleyes:

#23
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View PostDihorul Razboinic, on Jan 19 2008, 21:57, said:

Am luat o sticluta mica, am pus citeva bucati de sapun inauntru, am turnat apa pina sus, am inchis-o bine si am uitat-o o luna (sau mai mult, nu mai stiu exact). Rezultat: cristale lichide. :)

Isn't that cute? :)
Tu vorbesti serios?  :mellow:

Poti da mai multe detalii?
De cati litri era sticla, cat sapun ai pus...
As vrea sa incerc :D

#24
ccrst

ccrst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 11.07.2007
Eu am facut alta. Pe youtube chiar exista o serie "Do try this at home". Si acolo este un video despre un motor cu reactie din hartie. Poate il voi cauta. Am incercat chestia si chiar a mers. A scos o flacara de parca avea NOS in NFS! Albastra asa si lunguiata. Dar proiectul a fost de unica folosinta, pentru ca duza s-a marit destul de mult (ca a luat foc).

Acuma eu vreau sa imi fac o arma cu socuri electrice dintr-un blitz. Problema e ca nu am aparatul foto. Am auzit ca una din aia nu doare asa de rau.

#25
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postbadboyallyn, on Jan 19 2008, 20:49, said:

LE:daca faci asta as vrea si eu un video :D

Au facut altii, nu va bateti capu', mai bine uitati-va aici!

Eu n-am pus vaza aia, pur si simplu am infipt chibritu intr-un dop de pluta si l-am aprins, se produceau niste vapai, probabil pe masura ce se acumula/incalzea o cantitate de gaz de ardere ... se transforma in plasma!

Edited by Berti, 20 January 2008 - 00:48.


#26
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View PostBerti, on Jan 20 2008, 00:46, said:

Au facut altii, nu va bateti capu', mai bine uitati-va aici!

Eu n-am pus vaza aia, pur si simplu am infipt chibritu intr-un dop de pluta si l-am aprins, se produceau niste vapai, probabil pe masura ce se acumula/incalzea o cantitate de gaz de ardere ... se transforma in plasma!
Marfa  :thumbup:

#27
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Wow, nice >> [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/29uNiSSdon8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si faza cu "jet engine" >> [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nZskLP8Q7AY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by darkangelbv, 21 January 2008 - 10:26.


#28
costei

costei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 30.04.2007
Am avut si eu o experienta de genul acesta... cu mult timp in urma si se putea solda cu niste consecinte foarte urate dar din fericire nu a fost asa. ^_^

   Intr-o zi m-am apucat eu sa fac cartuse. Si cum nu aveam materiale pirotehnice am incercat cu ce aveam prin garaj fiind la bunici la tara in vacanta.  Am cotrobait prin garaj si am gasit o balama "baba mos" si niste bile de rulment de intrau fix in balama iar ca explozibil am folosit pucioasa de la chibrite, 10 bete de chibrit ereau suficiente. Ca sa le detonez am legat cartusul cu sarma de o oala iar in interior o lumanare incalzea glontu intr-un minut tragea cu un zgomot asurzitor. Se formau un oala urme de la bilele de rulment dar nu perforau tabla. Atunci am facut un glont mai baban :) am pus peste jumatate de chibrit in balama si l-am strin in menghina dar nu asa tare sa se autoaprinda.
   Cand am detonat cartusul s-a auzit o asa bubuitura de a iesit vecini afara sa vada ce s-a intamplat. Bila a perforat oala si a trecut la cativa metri de noi printr-un gard de scanduri. eram intr-un grup de copii si eu ma dadeam mare cu gloantele mele.  -_-
   Ma certat si tata dar am realizat ce puteam face cu timpeniile astea asa ca am abandonat proiectul sa fac un pistol cu bile de rulment detonate de o flacara pe acetilena si zic eu bine am facut .  :D


RECOMAND cu toata seriozitatea sa nu incerce nimeni asa ceva pentru ca e foarte periculos.

#29
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postciutacu, on Jan 19 2008, 20:07, said:

In Mithbusters, Brainiac, Jackass etc. auzim tot felul de mesaje: "Urmatorul experiment este periculos ! Nu incercati asta acasa !" Unii ignora astfel de avertizari.
Care sunt experimentele pe care le-ati incercat ? Care sunt cele pe care vreti sa le incercati ?

Eu, de exemplu, am incercat sa pun un CD in cuptorul cu microunde. De fapt, cam asta fac cu CD-urile care sunt uzate sau care nu au fost scrise corect. De asemenea, am pus un bec ars in cuptorul cu microunde. A luminat putin dupa care a explodat.

Voi ce ati facut ?
sunt curios care este explicația acestor experimente.
la ăla cu cd-ul în microunde n-am nici cea mai vagă idee. aia cu becul e relativ simplă(după mine)
în bec există un oareșce gaz(nu știu să spui ce gaz e) și datorită microundelor se produce o descărcare în respectivul gaz, care se pare că-i instabilă ceva în genu.

bec în microunde n-am pus încă. dar cd-uri da.

#30
alex_5kg

alex_5kg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 07.07.2007

View PostBerti, on Jan 20 2008, 00:46, said:

Au facut altii, nu va bateti capu', mai bine uitati-va aici!

Eu n-am pus vaza aia, pur si simplu am infipt chibritu intr-un dop de pluta si l-am aprins, se produceau niste vapai, probabil pe masura ce se acumula/incalzea o cantitate de gaz de ardere ... se transforma in plasma!
fain :D ce sunet  :)

#31
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
Try this : Borcan+apa1/2+cartof+ou decojit+ridiche+peste. A se amesteca, a se sigila BINE de tot si dupaia lasati-l 2 saptamani in soare sau la caldura. Dupaia mergeti cu el intr-o toaleta (de preferabil sa fie cat mai departe de clasa in care invatati) si turnati continutul pe jos (cei tari de inima nu se vor tine de nas) . Ah, si foarte important: FUGITI cat mai repede. Efect garantat!

#32
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,916
  • Înscris: 28.11.2006

View Postgigel de hohențolărn, on Jan 26 2008, 08:39, said:

sunt curios care este explicația acestor experimente.
la ăla cu cd-ul în microunde n-am nici cea mai vagă idee. aia cu becul e relativ simplă(după mine)
în bec există un oareșce gaz(nu știu să spui ce gaz e) și datorită microundelor se produce o descărcare în respectivul gaz, care se pare că-i instabilă ceva în genu.

bec în microunde n-am pus încă. dar cd-uri da.
Cand bagi CD-ul in microunde se formeaza un arc electric intre peretii cuptorului si foita metalica de pe CD. Nu bubuie, dar din cauza curentilor care se formeaza risti sa ti se buleasca generatorul de microunde. Eu am bagat din greseala in cuptor un castron care avea pe margine o banda metalica si facea niste scantei de toata frumusetea :w00t:

Apropo de ce zicea AndyM mai devreme, am patit si eu ceva asemanator cand eram prin clasa I. Am gasit printr-un sertar un stecher cu 2 fire legate de el si, normal, l-am bagat in priza si... nimic. Pana la urma am descoperit problema: nu era curent (se intampla pe vremea lui Ceasca, si se intrerupea zilnic curentul cateva ore ca sa facem "iconomie tovarasi") :ciocan:

Dar binenteles ca nu m-am lasat cu una cu doua. Am asteptat sa vina seara, cand stiam sigur ca era curent pentru ca erau luminile aprinse, si am incercat din nou. Normal ca firele s-au atins si a facut o flama si un "poc" destul de tare. Taica-miu vorbea la telefon in alta camera si a crezut ca a pocnit cineva pe afara. A aflat de patania mea abia cand eram pe la liceu :surprise:

#33
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007

View PostChampy0n, on Jan 26 2008, 22:02, said:

Try this : Borcan+apa1/2+cartof+ou decojit+ridiche+peste. A se amesteca, a se sigila BINE de tot si dupaia lasati-l 2 saptamani in soare sau la caldura. Dupaia mergeti cu el intr-o toaleta (de preferabil sa fie cat mai departe de clasa in care invatati) si turnati continutul pe jos (cei tari de inima nu se vor tine de nas) . Ah, si foarte important: FUGITI cat mai repede. Efect garantat!
daca oul e deja imputit are ceva? :huh: ..

care-i efectul?

#34
kastor

kastor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 17.12.2006
PUTE!  :w00t:

#35
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
A incercat cineva ceva de pe Experimente Trasnite? M-ar interesa mai mult faza cu oul prajit pe hartie.

Edited by Gady_paul, 27 January 2008 - 15:55.


#36
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

View Postkastor, on Jan 27 2008, 12:39, said:

PUTE!  :w00t:
PUTE mai rau ca un cadavru

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate