Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5020 replies to this topic

#2809
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 18.04.2007
Ai sau n-ai nevoie rămâne o enigmă. Dar să vă văd cum vă certați cu Garciovii de dinainte de pod și le explicați că voi n-ați fost decât până la Metro. Aștept prima relatare de la o întâmplare de felul ăsta încheiată favorabil pentru cel fără vinietă. Și da, am prins controale de vinietă fix în zona PTF.

Și dacă mă uit pe lista lor cam trebuie, deci nu mai e o enigmă: Attached File  Capture.JPG   145.56K   45 downloads

#2810
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
O bună confirmare o avem dacă există vreo spânzurătoare la ieşirea din vamă. Şi din câte ştiu eu, există, deci vigneta e obligatorie în Ruse.
Acuma, recunosc că eu am luat-o de la OMV Midia Enos, şi până acum nu mi-a venit amendă, dar din iunie n-au trecut decât 3 luni şi ceva, mai e timp.
Sau poate încă nu e funcţională camera respectivă.


Sănătate şi tcb !

#2811
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.02.2009

View PostOvidiuNS, on 08 octombrie 2019 - 01:26, said:

O bună confirmare o avem dacă există vreo spĂąnzurătoare la ieșirea din vamă. Și din cĂąte știu eu, există, deci vigneta e obligatorie Ăźn Ruse.
Acuma, recunosc că eu am luat-o de la OMV Midia Enos, și pĂąnă acum nu mi-a venit amendă, dar din iunie n-au trecut decĂąt 3 luni și ceva, mai e timp.
Sau poate Ăźncă nu e funcțională camera respectivă.


Sănătate și tcb !

Nea Ovidiu, imediat ce ieși din giratoriu și intri pe drumul spre Sofia, Varna... sunt semne de circulație inscripționate cu "Vignette".

#2812
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 18.04.2007
Să zicem că nu mergi pe centura Ruse-lui (bd. Bălgaria), ci intri spre oraș (pe bd. Turtucaia/Tutrakan -  se poate ajunge la Metro prin oraș). Probabil nu sunt semne de vinietă. Dar conform pozei de mai sus, obligația de plată a vinietei începe de la granița cu Ro, adică de la mijlocul podului. Asta conform regulilor lor; cum se descurcă fiecare, ce riscuri își asumă, treaba lui.

Edited by Brainie, 08 October 2019 - 08:15.


#2813
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Q: Do I need to purchase a vignette for visiting Ruse when entering Bulgaria from Giurgiu?
A: To be a fair road user you need to buy a vignette.

[email protected]

#2814
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Posteumorocanosul, on 08 octombrie 2019 - 08:04, said:

Nea Ovidiu, imediat ce ieși din giratoriu și intri pe drumul spre Sofia, Varna... sunt semne de circulație inscripționate cu "Vignette".

Ai dreptate, sunt semne, dar eu ziceam că există chiar cameră mai devreme, adică atunci când ieşi din vamă, înainte de a intra în marele giratoriu. Şi era şi la ieşirea din vechea vamă. Pe de altă parte e drept că nu reţin ca pe bd. Bulgaria să fie camere (spânzurători). Dar din posturile lui Brainie şi c_alecs e clar că e nevoie de vignetă de la graniţă, chiar dacă Ruse e localitate de frontieră. Să vedem dacă voi primi amendă, eu încă mai sper ca acea cameră să nu fie funcţională.


Sănătate şi tcb !

#2815
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.04.2007
Cred ca treaba cu vigneta pentru Ruse este ceva nou.
Acum 1 sau 2 luni am verificat harta de pe siteul lor oficial ( bgtoll.bg ) si cu siguranta pe bd Bulgaria aparea ca nu este nevoie de vigneta.

Ciudat este ca acum acea harta nu o mai pot vedea pe site. La voi apare ?

View PostBrainie, on 08 octombrie 2019 - 08:14, said:

... Dar conform pozei de mai sus, obligația de plată a vinietei începe de la granița cu Ro, adică de la mijlocul podului. ..
Asta ar insemna ca atunci cand ai parcurs primul metru de pe pod in Bg, sa primesti amenda.
Cred ca e absurd.
In cazul acesta ar fi trebuit sa monteze tonomatul de vignete chiar la mijlocul podului. Posted Image

#2816
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 28.02.2006
Nu musai, o poti lua on line. Eu, de cand s-a introdus asta cu on line-ul numai asa am luat. Si am un ranjet pe 16 mm cand trec pe langa cozile de la tonomat :D

#2817
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.04.2007
Si eu la fel, dar sunt destui care prefera coada de la tonomat ...

#2818
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 16.02.2017

View Postcristiany, on 08 octombrie 2019 - 13:19, said:

Cred ca treaba cu vigneta pentru Ruse este ceva nou.
Acum 1 sau 2 luni am verificat harta de pe siteul lor oficial ( bgtoll.bg ) si cu siguranta pe bd Bulgaria aparea ca nu este nevoie de vigneta.

Ciudat este ca acum acea harta nu o mai pot vedea pe site. La voi apare ?


Asta ar insemna ca atunci cand ai parcurs primul metru de pe pod in Bg, sa primesti amenda.
Cred ca e absurd.
In cazul acesta ar fi trebuit sa monteze tonomatul de vignete chiar la mijlocul podului. Posted Image
Din ce stiu cand ai iesit din Ruse si nu ai vigneta esti pasibil de amenda.
Regula asta nu este valabila cand iesi din vama Makaza pt ca acolo nu ai localitate.Am vazut anul asta masina de BGtoll la 200 metri de vama Makaza si erau pusi pe verificari.

#2819
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007
Este foarte adevara ce spune  Music-Box in topicul de mai sus,vineta este obligatorie doar in afara localitati,de alfel este la fel si in Romania,pe "centura" Bucurestiului nu iti trebuie

#2820
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 18.04.2007
Nu știu cum e în Bg, dar în Ro TREBUIE și în localități (cu unele excepții, clar specificate), inclusiv pe CB.

#2821
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,936
  • Înscris: 31.03.2003
Chiar daca sunt DN-uri care trec prin localitati, nu e nevoie de rovigneta intravilan.

#2822
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 02.11.2009

View Postpiciul, on 08 octombrie 2019 - 19:10, said:

Este foarte adevara ce spune  Music-Box in topicul de mai sus,vineta este obligatorie doar in afara localitati,de alfel este la fel si in Romania,pe "centura" Bucurestiului nu iti trebuie
Te inseli, pe sublima CB iti trebuie vigneta, nu este necesara daca o traversezi mergand apoi pe un DJ cum e cel spre comuna Berceni

#2823
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcristiany, on 08 octombrie 2019 - 13:19, said:

... Ciudat este ca acum acea harta nu o mai pot vedea pe site. La voi apare ? ...

Nu apare. A pus @teodanm linkul şi nu apare nicio hartă. Probabil e un bug temporar.
Eu am preferat să iau buvigneta de la casă la OMV, cum făceam şi în trecut. Tot am oprit să-mi iau ţigări şi să beau o cafea, n-avea niciun rost să o iau on-line. Aşa am gândit atunci, acum nu mai gândesc aşa.

Oricum, în cazul de faţă nu contează modul de achiziţionare, ci dacă e nevoie sau nu de vignetă pentru Metro Ruse.


Sănătate şi tcb !

#2824
teodanm

teodanm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.03.2006
Harta nu mai apare pe site. Poate e ceva temporar, poate urmează să fie modificata astfel încât să fie nevoie de vignetă inclusiv în Ruse (sau şi alte oraşe). Până la apariţia vignetei electronice nu am luat niciodată vignetă pentru un drum până la Ruse. Nu am luat nici la drumul făcut sâmbătă. Acum.... să vedem dacă mi se pregăteşte ceva. O să vă ţin la curent. Apropo de spânzurători, cred că am văzut una chiar la intrarea în sensul giratoriu cum vii dinspre vama nouă (stânga podului cum te duci spre Bulgaria).

#2825
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postteodanm, on 09 octombrie 2019 - 07:27, said:

... Apropo de spânzurători, cred că am văzut una chiar la intrarea în sensul giratoriu cum vii dinspre vama nouă ...

Exact de aceea ziceam şi eu.
Ieşi din vamă şi faci dreapta ca să intri în giratoriu. Şi apare spânzurătoarea. E drept că în iunie nu a flash-uit, ceea ce mă face să sper că încă nu au pus la punct toate (în aşa fel încât să taxeze inclusiv drumul din vamă).
Şi ar mai fi un aspect, care poate fi diferit de ce e la noi. Adică poate că la ei există o perioadă de graţie în care să ai timp să-ţi cumperi vigneta şi abia apoi să dea amenzi. Nu ştiu, presupun şi sper.


Sănătate şi tcb !

#2826
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostOvidiuNS, on 09 octombrie 2019 - 15:52, said:

. E drept că în iunie nu a flash-uit,
La ce te referi cu "flash-uit"? Au cumva si un blitz care declanseaza cand treci? Intreb pentru ca nu stiu...Acum 2 ani,pe o sosea din BG, cand am trecut,am vazut ceva ca un flash,dar era pe stanga fata de sensul meu de mers (spre Sunny Beach pe drum "judetean"). Cred ca era ceva pe un trepied si mi-a fost teama sa nu fi fost vreun radar ca aveam putin peste limita legala. Era ziua,ora 10-11, vreme frumoasa (de ce blitz?)...Oricum, aveam vigneta lipita pe parbriz si nu mi-a venit nicio amenda pana acum (de 2 ani). Ma intreb si acum, ce o fi fost aia?! Am fost de 4 ori la mare, in BG si a fost singura data cand am vazut un flash...

Edited by danpet, 11 October 2019 - 07:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate