Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Salariul minim pe 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,700
  • Înscris: 26.11.2001
De la 1 ianuarie, salariul minim pentru angajatii cu studii superioare este de 1.000 de lei  

Quote

Noua "grila de salarizare" de baza, valabila de la 1 ianuarie 2008, rezulta dintr-un calcul simplu care utilizeaza prevederile din doua acte normative: Contractul colectiv de munca la nivel national 2007-2010 si Hotararea Guvernului nr. 1507/2007 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata (pentru textele integrale, vezi documentele atasate)

Astfel, in Hotararea Guvernului nr. 1507/2007 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata se prevede:

"Art. 1. — incepand cu 1 ianuarie 2008, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 500 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 ore in medie pe luna in anul 2008, reprezentand 2,941 lei/ora.

Art. 2. — incepand cu 1 iulie 2008, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata va fi de 540 lei lunar, reprezentand 3,176 lei/ora, in conditiile realizarii principalilor indicatori economici pe care este construit bugetul de stat pe anul 2008, respectiv cresterea produsului intern brut, tinta de inflatie, precum si de nivelul productivitatii muncii."

Acest salariu minim trebuie corelat cu "grila" de coeficienti stabilita prin contractul colectiv de munca la nivel national, valabil pe perioada 2007-2010:

"ART.40. - (1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele
categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificati = 1,
2. calificati = 1,2;
B) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2
2. postliceala = 1,25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1,3;
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii
superioare = 2.
(2) Coeficientii de salarizare de la alin. 1 se aplica la salariul minim negociat pe unitate.
(3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. 1 se va stabili tinand cont si de
standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective."


In concluzie, tabelul salariilor minime in 2008 este urmatorul:

                                                                            1 ianuarie 2008     1 iulie 2008
a) muncitori:
1. necalificati                                                      500                          540
2. calificati                                                           600                          648    
B) personal cu pregatire:
1. liceala                                                              600                          648
2. postliceala                                                      625                          675
c) personal cu pregatire:
1. scoala de maistri                                          650                          702    
2. studii superioare de scurta durata            750                          810
d) personal cu studii superioare                   1000                       1080

Posibile modificari pe parcursul anului

Coeficientii luati in calcul sunt cei negociati si agreati in 2007. Insa, potrivit lui Mihai Pasculescu, vicepresedintele organizatiei patronal UGIR-1903, acestia (precum si intregul Art.40 mentionat, din Contractul Colectiv de munca) trebuie renegociati anual. "Pentru 2008, nu s-a ajuns inca la o forma finala, in urma negocierilor", spune Pasculescu.

Potrivit acestuia, exista chiar posibilitatea ca grila de coeficienti sa fie eliminata din Contractul colectiv, urmand sa fie negociata de la firma la firma.

"Deocamdata, contractul colectiv de munca la nivel national pe anii 2007-2010 este in vigoare in forma publicata", spune Florin Popescu, directorul firmei de consultanta Florital Consulting. Exista totusi posibilitatea sa intervina modificari in decursul acestui an.

In cazul in care se va ajunge la o negociere la nivel de firma a coeficientilor, aceasta nu ar trebui sa fie in dezavantajul angajatilor. "Conform legislatiei, in cazul unei derogari, trebuie se se aplice o prevedere mai favorabila angajatilor", adauga Florin Popescu.

http://economie.hotn...00_lei_nbsp.htm

#2
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
Nu mă prea pricep, dar salariile cresc, pensiile cresc, importăm o grămadă, nu prea producem mare lucru, anul trecut recolta a fost slabă, deficitul comercial e mare ca naiba, totuși, de unde sunt bani în țara asta? Sau urmează un colaps?

#3
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Si chestia asta cand intra in vigoare? Ca de obicei se da o lege azi si intra in vigoare peste jdemii de luni. Oricum sper sa fie asa ca sa imi mareasca si mie sefa salariul pe cartea de munca.  Mai iau si eu un cred ceva.  :lol:

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,700
  • Înscris: 26.11.2001
E in vigoare, deja.
Intra in vigoare in ianuarie, deci in februarie (cand esti platit pt ianuarie), ar trebui sa ai salariul minim nou (cel putin).

Chestia cu salariul minim mi se pare anacronica, dar stiu dc se pastreaza :)
La buget le trebuie bani pt maririle aplicate si viitoare, asa ca forteaza industria sa mareasca salariile.
Unde mai pui ca bugetarii au salarii ce concureaza adesea firmele private => o avalansa de mariri salariale si o crestere a consumului.
Din pacate producem prea putin si doar importam. E o chestie de timp pana se va sparge buba. Nu stiu cum si ce va fi, dar nu scapam, pt ca nici in realitate si nici pe hartie nu vad imbunatatiri.

A.. si era sa uit inflatia anuala e de.. 4.85%.. oare in ce tara ?

#5
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,745
  • Înscris: 13.10.2003
sa plateasca si Statul angajatii cu min. 1000 de lei.
de ce sa oblige privatii sa dea un salariu minim iar profesorii, doctorii, functionarii, etc au salarii de cacat.
ori o lege pentru toata lumea ori sa lase piata (muncii) sa decida...

#6
rook

rook

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.08.2006

View Postradumiki, on Jan 18 2008, 19:39, said:

sa plateasca si Statul angajatii cu min. 1000 de lei.
de ce sa oblige privatii sa dea un salariu minim iar profesorii, doctorii, functionarii, etc au salarii de cacat.
ori o lege pentru toata lumea ori sa lase piata (muncii) sa decida...
Profesori cu salariul de cacat?  :lol:
O invatatoare are salariu 15 milione s.a.m.d
Si pe privati ii obliga sa dea salariul de 1000 lei astfel se mai scoate din economia gri, cate firme din domeniul privat dau un salariu pe cotract si restul pe sub mana! Cand facem afirmatii e bine sa le si argumentam. Iar functionarii parerea mea sunt destul de multi, nu mai exista in lumea asta tara in care 25 % din salariatii efectivi sa fie incadrati in diverse sectoare ale administratie invatamant, medical, etc!

#7
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,745
  • Înscris: 13.10.2003

View Postrook, on Jan 18 2008, 19:47, said:

Profesori cu salariul de cacat?  :lol:
O invatatoare are salariu 15 milione s.a.m.d
Si pe privati ii obliga sa dea salariul de 1000 lei astfel se mai scoate din economia gri, cate firme din domeniul privat dau un salariu pe cotract si restul pe sub mana! Cand facem afirmatii e bine sa le si argumentam. Iar functionarii parerea mea sunt destul de multi, nu mai exista in lumea asta tara in care 25 % din salariatii efectivi sa fie incadrati in diverse sectoare ale administratie invatamant, medical, etc!

nevasta-mea are mai putin de 1000 de lei, probabil nu are asa vechime (numai 6 ani)..  ;)
un debutant in sistemul de invatamant sau medical are 600 de lei...
sa scoata functionarii, cu asta sunt de acord, dar acest lucru nu se poate face decat prin simplificarea sistemului. nu e normal ca taxele pe salarii sa le platesti in 'nspe mii de conturi, hartogaraiele pe care trebuie sa le tina o firma sunt absolut aiuristice ca si cantitate si continut... normal ca e nevoie de o armata de functionari sa urmareasca toate astea... de ce sa nu platim intr-un cont, doua, sa se repartizeze apoi electronic sumele de acolo unde trebuie, sa facem cateva hartii si sa ne dea voie sa muncim nu sa pierdem timpul cu birocratia... asa e in alte tari, si o duc bine...  B)

#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
rook, habar nu ai pe ce lume traiesti...

ia vezi aici cum a fost cu salariile pe 2007 si cat lua un profesor debutant :

http://www.calificat...outati1604.html

#9
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,745
  • Înscris: 13.10.2003
ma deranjeaza clar discriminarea la vedere pe care o face onoratul stat, chit ca pana la urma el functioneaza tot din banii mei si ai tai...
pur si simplu la noi am impresia ca se dau premii la MF pentru cei ce au o idee originala cum sa mai colecteze nicte banuti de la contribuabilul cinstit, care plateste... ca ceilalti sunt in Top 300.
inventeaza taxe peste taxe, amintesc de mediu desi tot statul nu s-a sesizat cand s-au chelit muntii, amintesc de locuinte pentru tineri desi pana la urma ajung sa stea acolo cei din ministere, procurori sau alti smecheri,  controale peste controale la fraieri care nu se finalizeaza  pana nu gasesc ceva (am un amic caruia nu i-au gasit nimic si tot i-au scris o ,,observatie"... fara amenda, dar ceva trebuia scris...). asta pentru cei cinstiti.

#10
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

View Postradumiki, on Jan 18 2008, 20:13, said:

nevasta-mea are mai putin de 1000 de lei, probabil nu are asa vechime (numai 6 ani)..  ;)

Si ce fac de banii astia?  :confuzzled:
Scuza-mi expresia, dar toti profesorii o bat in cap.
Merg la tabla, le spun poezia, a 2 a ora luycrare de control, si apoi asteapta atentia.
In plus se scot bani din meditatii, bani pt care nu se plateste impozit la stat.

#11
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,745
  • Înscris: 13.10.2003

View Postortega, on Jan 18 2008, 20:42, said:

Si ce fac de banii astia?  :confuzzled:
Scuza-mi expresia, dar toti profesorii o bat in cap.
Merg la tabla, le spun poezia, a 2 a ora luycrare de control, si apoi asteapta atentia.
In plus se scot bani din meditatii, bani pt care nu se plateste impozit la stat.

nu-i tin apararea, dar e genul ,,dedicat profesiei"
toata ziua studiaza, seara corecteaza lucrari si teze, citeste, acum e si in nu stiu ce proiect UE, dimineata uneori se scoala la 5 sa pregateasca lectiile... dupa cat munceste, zau ca salariul e jenant.
sunt de acord ca sunt si jigodii, sau altfel spus, oameni care muncesc la nivelul la care sunt platiti fara sa se gandeasca ca lucreaza cu copii... nevasta-mea e profa de romana, zice ca e important ca macar atata sa stie elevii cand termina...
salariul ei pana la urma nu conteaza la bugetul familiei, dar dupa cat munceste, e putin.

#12
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

View Postortega, on Jan 18 2008, 20:42, said:

Si ce fac de banii astia?  :confuzzled:
Scuza-mi expresia, dar toti profesorii o bat in cap.
Merg la tabla, le spun poezia, a 2 a ora luycrare de control, si apoi asteapta atentia.
In plus se scot bani din meditatii, bani pt care nu se plateste impozit la stat.
in cazul tau se pare ca nu au facut nimic  :D
probabil ai fost chinuit in copilarie de "doamna invatatoare" daca ai ajuns sa-ti pui asemenea intrebari  :nonobad:

#13
visez.trance

visez.trance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 31.12.2006

View Postrook, on Jan 18 2008, 19:47, said:

Profesori cu salariul de cacat?  :lol:
O invatatoare are salariu 15 milione s.a.m.d
Si pe privati ii obliga sa dea salariul de 1000 lei astfel se mai scoate din economia gri, cate firme din domeniul privat dau un salariu pe cotract si restul pe sub mana! Cand facem afirmatii e bine sa le si argumentam. Iar functionarii parerea mea sunt destul de multi, nu mai exista in lumea asta tara in care 25 % din salariatii efectivi sa fie incadrati in diverse sectoare ale administratie invatamant, medical, etc!
O doamne .. am lucrat in invatamant trei ani .. aveam un coleg, definitivat, plus dirigentie lua 8 mil(asta era vara trecuta!). Avea studii superioare de lunga durata.

#14
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Si te mai intrebi de ce se duce dracului sistemul...

#15
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,745
  • Înscris: 13.10.2003

View PostC.F.S., on Jan 18 2008, 21:00, said:

Si te mai intrebi de ce se duce dracului sistemul...

e mai usor sa te legi de salariile profesorilor (aia rai care te-au chinuit cand erai mic  :D ) decat sa te intrebi cate salarii de profesori au castigat smecherii care au castigat licitatiile pentru dezapezire.
ganditi-va ca aceste ,,licitatii" au avut loc pentru fiecare tronson de asfalt din Romania, nu numai ptr. Bucuresti. Ganditi-va cati bani au castigat ! (impartindu-i normal cu organizatorii),  niste smecheri care habar nu aveau de drumuri, tratamente, utilaje, experienta, etc...
sa discutam si despre autostrazi?


noi suntem pe o pista gresita, ne agatam de lucruri minore, nevazand adevaratele lacune ale sistemului.
birocratia, coruptia, lipsa strategiei si a sprijinului pentru intreprinzatori, pentru cei ce aduc plus valoare.


ne-o meritam, pe undeva...  -_-

#16
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Intrebare: cam cat impozit in plus plateste angajatorul daca imi da 1000 de lei cum e obligat, in loc de 700, de exemplu? Asta-vara am lucrat pe contract provizoriu aproape 3 luni, si am castigat 700 de lei/luna, dar cred ca am fost incadrat la M.N. Intrebarea e de ce s-a zgarcit si nu mi-a dat 800 de lei cat ar fi trebuit? E posibil ca in acte sa ma fi trecut cu mai putin si decat 700 de lei cat am luat in mana?  :o Daca da, se poate verifica la fortele de munca? Acolo am facute toate actele, am inclusiv carnetul de somaj, dar nu am primit nici un leu, deoarece inca nu mi-am terminat studiile post-universitare.

Edited by duculeana, 19 January 2008 - 16:53.


#17
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
cum adica daca se poate verifica ?

in contractul individual de munca pe care l-ai citit si semnat este trecut si salariul brut.
tu ai primit acel contract, emis in 3 exemplare, stampilat si semnat de la ITM...ce scrie acolo, asa e...

#18
andreipandrei

andreipandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.10.2007
15 milioane o invatatoare .....pe ce lume traiesti flacau ??

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate