Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

La cat ajunge chiria

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postspare-me, on Jan 16 2008, 13:43, said:

Uita-te cat e in centrul New York-ului.
gasesti ceea ce se cheama 1 bedroom pe post de garsoniera sau apartament cu 2 camere de la 500 de dolari...adica mai putin de 400 de euro.
la 1000-1500 dolari pe luna, semicentral poti sa-ti iei apartament cu 4 camere, 3 bai, terasa...

ia da-ti un search pe net...

Nu cred ca au rost comparatile cu NY-ul. Preturile care le-ai dat tu o fi fiind pt ghetouri pline de gandaci si drogati. Crede-ma sunt destul de in tema si la zi cu preturile chiriilor din NY si CT.  Pe langa faptul ca e imposibil ca in NY sa gasesti apartament fara gandaci, pt ceva decent(cat de cat renovat) cu 2 camere ,fara ciorchini de negri si indieni la toate colturile, trebe sa scoti pe putin  1500-2000$.

#20
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostIvanna, on Jan 16 2008, 14:16, said:

Nu cred ca au rost comparatile cu NY-ul. Preturile care le-ai dat tu o fi fiind pt ghetouri pline de gandaci si drogati. Crede-ma sunt destul de in tema si la zi cu preturile chiriilor din NY si CT.  Pe langa faptul ca e imposibil ca in NY sa gasesti apartament fara gandaci, pt ceva decent(cat de cat renovat) cu 2 camere ,fara ciorchini de negri si indieni la toate colturile, trebe sa scoti pe putin  1500-2000$.
eu tot nu inteleg de unde atitudinea asta jignitoare.
am specificat f. clar zona, nu e vorba de ghetouri plinda de gandaci si drogati.

si nu, nu te cred ca esti in tema, ca nu esti iisus hristos.
daca vrei sa te creada cineva, vino cu argumente.

eu ti-am spus ca "gasesti" nu ca sunt vile de lux in "Pipera"...
inca ceva doamna experta in America, un salariu minim, decent in america variaza intre 18.000 si 30.000 de an

x 2 (sot si sotie) = 36-60.000

daca dai 1500x12 = 18.000 pe chirie, ramai cu ceva nu ?

asa ca nu mai abera.

intr-adevar, ai dreptate cu ceva, e o prostie sa compari ghena asta de lux in care traim noi cu o natie civilizata

pies : da-i un search si vezi niste chirii in south bronx...destul de aproape de manhattan...si vezi, gasesti sau nu la 1000 de dolari  = ~ 700 euro

Edited by spare-me, 16 January 2008 - 15:01.


#21
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Nu ma dau expert... da' din ce stiu eu problema chiriilor din Romania e putin diferita de cea din USA. In sensul ca in State chiria pe o luna (indiferent ca e 500 $ sau 1.500-2.000 $) include tot... adica in banii aia propretaru' iti asigura si caldura, si apa, si curentul. Nu cred ca include si internet, telefon si cablu TV (sau vreo femeie :naughty: ), dar oricum e alta mincare de peste fata de ce e la noi.
In plus, tot din ce mi-a ajuns la urechi, propretaru' american repara tot ce se strica, gen tevi, robinete, usi, yale etc. So, oricum am lua-o, chiria de Romanica si aia de State tot nu-s acelasi drac :nonobad: . Asa ca trebuie judecate cu unitati de masura diferite.

#22
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
exact ! adica acolo e mult mai "ieftin" in comparatie cu la noi, desi, daca e asa cum zici, nu mi se pare normal ca dupa 1 an de locuit intr-o locatie, proprietarul sa repare din banii lui o clanta facuta praf de tine sau un bec ars...
deci oricum am lua-o, bineinteles ca nu-s acelasi la drac.
la noi te jupoaie de o suma exorbitanta pentru rahatul asta de bucuresti in care ne zbatem, dupa care tu platesti orice altceva pe langa...

#23
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

View Postspare-me, on Jan 16 2008, 14:02, said:

deci se da o tanara familie din provincie care termina facultatea, se angajeaza pe o pozitie entry-level maxim 400 de euro net/luna la 1 ianuarie ( asta inseamna primul salariu la sfarsitul lui ianuarie sau februarie)

de unde scot tinerii astia la sfarsitul lui decembrie, sa zicem 2800 de euro + cheltuieli de amenajare, relocare, mutare, etc ?


Pai acea tanara familie provinciala, in cazul in care nu-si permite acele mii de euro, ar putea sa nu mai vina la Bucuresti. It is as simple as that.

Jdemiile de provinciali care vin sa caute laptele si mierea in Bucuresti au o contributie (foarte) serioasa la stabilirea nivelului chiriilor.

Edited by Dragon Warrior, 17 January 2008 - 13:24.


#24
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu nu zic ca nu sunt de acord cu tine...dar pe partea cealalta nu poti nici sa-i opresti, nici sa le refuzi acest drept...

#25
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Pai cine le refuza frate acest drept?

Mie cine imi refuza dreptul de a conduce un Ferrari Modena 350? Nimeni. Si totusi conduc un Opel Corsa 1.2i

Edited by Dragon Warrior, 17 January 2008 - 13:25.


#26
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
zau ca nu-ti inteleg abordarea in discutia asta.
sa inteleg ca tie nu ti se par preturile mari...

exemplul meu cu apartamentul de doua camere a plecat de la ideea lui duculeana ca pretul este absolut corect !
si tu esti de aceeasi parere ? ca sa stiu de pe ce planuri discutam...

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
se exagereaza cu pretul apartamentelor. in primul rind nu e obligatoriu sa iei prin agentie. in al doilea rind, tot ce zic aia la stirile pro tv sint imbecilitati. in toamna, abia inchiriasem un apartament cu o camera cu 150 de euro si la stiri ziceau ca chiriile din timisoara sint de la 250 de euro in sus. si asta dupa ce refuzasem unu cu 2 camere nedecomandat cu 200 de euro :lol: :wacko: important este sa cauti, evident ca daca te duci la agentie te jupoaie aia cu tot cu fulgi. cind vrei sa inchiriezi trebuie sa cauti din timp, nu gata, saptamina viitoare ma mut, vai ce mari sint chiriile. depinde si de ceea ce vrei sa inchiriezi, evident ca o garsoniera proaspat renovata, mobilata, blabla nu poate costa 150 de euro pe luna, pentru ca pur si simplu costa o gramada si prostiile aleam, chiar daca sint de cea mai joasa spetza

#28
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postaljarreau, on Jan 17 2008, 12:48, said:

Nu ma dau expert... da' din ce stiu eu problema chiriilor din Romania e putin diferita de cea din USA. In sensul ca in State chiria pe o luna (indiferent ca e 500 $ sau 1.500-2.000 $) include tot... adica in banii aia propretaru' iti asigura si caldura, si apa, si curentul. Nu cred ca include si internet, telefon si cablu TV (sau vreo femeie :naughty: ), dar oricum e alta mincare de peste fata de ce e la noi.
In plus, tot din ce mi-a ajuns la urechi, propretaru' american repara tot ce se strica, gen tevi, robinete, usi, yale etc. So, oricum am lua-o, chiria de Romanica si aia de State tot nu-s acelasi drac :nonobad: . Asa ca trebuie judecate cu unitati de masura diferite.
Numa sa-ti gaseasca instalator/electrician in NY!!

View Postspare-me, on Jan 17 2008, 13:06, said:

exact ! adica acolo e mult mai "ieftin" in comparatie cu la noi


Uite,ca sa nu zici ca-s rea, eu  iti doresc din tot sufletul sa locuiesti cu chirie in NY!!! Doar per ansamblu e aproape  mai ieftin ca la noi, nu?

Edited by Ivanna, 17 January 2008 - 14:16.


#29
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pai da...dar exemplul meu, pe cei care nu sunt din buc, sau orice alt oras vreto voi, e ca nu POT sa caute din gura in gura, ca nu cunosc si n-au unde, si nici nu au unde sa stea in timpul ala sa sem iste repede la fata locului
si ag. imob. profitand de asta...taie-n carne vie...si nu e normal...

#30
thinker

thinker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 05.01.2006
Eu zic ca omul care a initiat topicul a cam aflat ceea ce vroia sa afle.

#31
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

View Postsphinks, on Jan 14 2008, 17:04, said:

Salut,
Vreau sa ma mut la Bucuresti(motive personale) si trebuie sa inchiriez ceva. M-am gandit l o garsoniera.
Singura conditie ar fi sa fie aproape de metrou si mobilata minim.
Cam la ce preturi pot gasi asa ceva? Stiti niste situri unde as putea gasi oferte?
Multumesc!

Ca sa fiu fix on-topic, iti dau o solutie. Chiriile la apartamentele de 2-3 camere sint mai avantajoase decit chiriile la garsoniere. In sensul ca daca ai un alt prieten sau doi care vor sa stea cu tine, iesi mai ieftin. Fiecare cu camera lui, totul impartit in 2 sau 3. Bine, asta daca vrei sa stai cu o altcineva. Dar am prieteni care fac asta, chiar si cupluri. Stau patru in 2 camere. Au zis ca e mai bine asa. Decit sa dea 300 fiecare cuplu pe cite-o garsoniera mai veche prin Macarale, au zis ca mai bine aleg un apartament mai bine renovat, cu mobila mai noua, cu termopan, usa metalica etc. si platesc mai putin, adica 225 de euro fiecare. Asa ca totul depinde de cit de... zgomotos esti noaptea (si in somn si treaz :naughty: ) si de cit de dispusi esti sa imparti baia si bucataria cu niste prieteni.

#32
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
4 in doua camere este un coshmar. am stat 4 in 3 camere si asta numai pe perioade scurte, pentru ca al 4-lea pleca des prin boscheti si aveam 2 bai si tot era inghesuiala. eu NU CRED ca cu 300 de euro gasesti numai puroaie de garsoniere la dracu-n praznic. ori ce-i 300 de euro la salariile din bucale? se laudau bucalistii pe alt thread mai demult ca e de la 1000 de euro in sus si ca prin bucale rar mai vezi cite un logan, numai beamvee si mertzane si gipane :w00t:

#33
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostMosotti, on Jan 18 2008, 09:52, said:

4 in doua camere este un coshmar. am stat 4 in 3 camere si asta numai pe perioade scurte, pentru ca al 4-lea pleca des prin boscheti si aveam 2 bai si tot era inghesuiala. eu NU CRED ca cu 300 de euro gasesti numai puroaie de garsoniere la dracu-n praznic. ori ce-i 300 de euro la salariile din bucale? se laudau bucalistii pe alt thread mai demult ca e de la 1000 de euro in sus si ca prin bucale rar mai vezi cite un logan, numai beamvee si mertzane si gipane :w00t:

... iar cei ce nu s-au laudat inca, inseamna ca n-au cu ce :D.

Moso, presupunem ca aici nu vorbim de cei care au salarii de peste 500 de euro. Pentru ca cineva care castiga suficient, nu-si pune deloc problema ca nu-si permite o chirie. Acel cineva isi permite chiar sa faca un credit in banca si sa-si cumpere un apt/gars. ca doar la un asemenea salar iti permiti o rata de niste sute de euro la banca, nu?
Personal, doar 2 persoane cunoscute de mine au salariul de peste 500. Sa nu mai pun la socoteala ca exista si studenti care nu lucreaza si poate n-au parinti plini de bani. Asa se vede din afara, ca in Bucuresti ploua cu bani.

#34
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de-afara se vad salarii de mii de euro, numai posturi 'executive'...dar preturile nu le vede nimeni. studiile si experienta nu le vede nimeni...
eu altceva nu-mi explic...duculeana care contesta si biletul de ratb care daca nu ma insel este 1,1 lei...spune ca preturile asta gonflate sunt corecte.

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Pai incepe spunand ca este total de acord ( postul anterior avand o orientare terorista impotriva chiriilor mari ..:) ) si apoi incearca sa le justifice... :huh:

Poate ca are un apartament ceva, pe care-l inchiriaza la pretul zonei...:)

#36
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postspare-me, on Jan 18 2008, 12:00, said:

de-afara se vad salarii de mii de euro, numai posturi 'executive'...dar preturile nu le vede nimeni. studiile si experienta nu le vede nimeni...
eu altceva nu-mi explic...duculeana care contesta si biletul de ratb care daca nu ma insel este 1,1 lei...spune ca preturile asta gonflate sunt corecte.
Nu, n-ai inteles, eu nu am spus ca sunt corecte, ci doar ca nu putem avea pretentia, oricat ne-am dori, ca pretul chiriilor sa fie acelasi ca acum 7-8-10 ani. Din moment ce pretul apartamentelor a crescut, era firesc ca si pretul chiriilor sa creasca, nu? Acuma, ca preturile or fi umflate de proprietari sau de agentiile imobiliare, asta e alta problema. Dar ele cresteau oricum, chiar daca nu erau umflate!
Pot sa nu fiu de acord cu o chirie de 400 de euro la 37mp cand la aceiasi bani gasesc chirie pentru un apartament de 50-55 mp. Ofertele sunt fel de fel, trebuie doar sa stii sa alegi si sa nu te lasi pacalit de primul anunt!  :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate