Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Panouri fotovoltaice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10172 replies to this topic

#91
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postluciangpl, on May 5 2009, 21:52, said:

tu vrei cositorita pe o parte in ideea in care incerci sa lipesti prin cositorire pe celula? din testele mele am vazut ca daca pui pistolul de lipit pe celula se distruge.


Mai exista si alta metoda de lipire pe celula ?
Poate doar cu vreo solutie de lipit ce conduce electric?

View Postblimpyway, on May 5 2009, 22:08, said:

0,1mm grosime si 1,5 latime nu e cam subtirica? Cred ca poate sa dea si 4A o celula.

Romii din Sibiu au si alt fel de foi de cupru, sau tevi?


Vezi la magazinul lor virtual www.bronz-neferoase.ro

#92
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View Postketa, on May 6 2009, 17:42, said:

Mai exista si alta metoda de lipire pe celula ?
Poate doar cu vreo solutie de lipit ce conduce electric?

vezi post-ul 77, recomandam eu ceva pt lipire

Edited by scheleton, 06 May 2009 - 19:13.


#93
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Am mai cercetat pe net si pina acum metoda consacrata de lipire este in felul urmator :

1. Se ia celula si se aseaza pe un suport care transfera rapid caldura.
2. Se utilizeaza acea solutie de curatare a suprafetei cositorite de pe fata celulei (doua linii mai groase)
3. Se foloseste banda speciala de conectare ce este pe rola fara a o atinge cu mina (este curata si degresata)
4. Se pune statia termostatata de lipit la temeratura optima (aici nu stiu exact care este, multi zic 150 C)
5. Aici mai intervine o chestie. In multe sfaturi am vazut ca dau cu flux de lipire pe banda argintata si fac o precositorire.
6. Cu celula fixata pe pozitie si banda pozitionata peste stratul cositorit de pe celula se aplica varful de lipit incalzit fara a apasa prea tare si fara a sta prea mult in acelasi loc pina la lipirea intregii benzi pe celula.
7. La terminarea lipirii se mai lasa celula cam 1 min sa-si revina termic si apoi trecem la alta.


Deocamdata eu deja la 3 celule (experimental) am gresit cu multe.

1. Am incercat sa lipesc banda de cupru de 0,15 care s-a dovedit prea groasa.
2. Nu am folosit un suport pentru celule care sa preia din caldura
3. Din acestea doua a rezultat o dilatare diferita a materialelor si dupa terminarea lipiturii care a decurs destul de bine (se putea cu mult mai bine daca aveam statie termostatata) si m-am trezit ca la doua zile de la prima experienta mi-au crapat celulele.

Ma asteptam la esecuri asa ca de acum inainte macar vor sti si altii .

Nu mai lucrez nimic pina nu primesc banda argintata (originala).

Ca flux de lipire am folosit cu rezultate bune pasta de lipit tevi de cupru, insa trebuie avut mare grija la cantitatea folosita pentru ca stropeste cam mult daca este in exces, si cred ca totusi nu este buna pentru ca este coroziva in timp pe unde mai sare, iar posibilitatea de a curata celulele dupa lipire este demna de chinezi mici si multi.

#94
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Din pacate seful mi-a fortat puterile sa fac din rahat bici si care sa mai si pocneasca, adica nu mi-a adus banda de cupru argintata (cositorita)standard ce este consacrata si se foloseste cu succes.
Am facut rost in schimb de banda de cupru de 0,1 mm grosime, dar lata de 50 mm.
Si nici macar nu era curata.

M-am apucat sa o tai in fasii de 1,5 mm latime si la lungime de doua celule.
Am curatat la prima vedere cu diluant banda lata de urme de cauciuc (a fost luata de pe un cablu probabil)
Am incercat la variante de taiere si o ghilotina foto insa tot cu o foarfeca normala merge mai bine desi abaterile de la 1,5 mm se vad.

Am luat apoi toti carliontii rezultati si i-am indreptat la prima vedere.
I-am pus in apa cu detergent pina a doua zi.
Am incercat varianta de a-i pune in solutie de HCl ( am folosit detartrant) se curata foarte bine dar se oxideaza rapid apoi, Asa ca am apelat la o curatare mecanica cu o pasla de instalatii pt cupru.

Merge, asa ca am continuat pe aceeasi linie si am folosit si pasta pentru tevi de cupru si cu un letcon de 100 w a mers rapid cositorirea benzilor de cupru pe ambele fete.

Am optat pentru cositorirea pe abele fete pentru ca oricum aveam nevoie de 1/2 fata cositorita pe o parte si de 1/2 fata cositorita pe cealalta parte, plus ca in practica am observat ca nu prea merge sa transmiti caldura de la letcon daca nu ai o suprafata bine cositorita.


Avand benzile pregatite mi-am luat iar inima in dinti si am incercat din nou sa aplic banda pe celula.

Am citit tot pe net ca suprafata trebuie curatata cu foarte putin timp inainte de lipire asa ca am folosit acea solutie de curatare exact inainte de lipire.

Ca suport pentru celula am folosit o bucata de foaie de tabla zincata perfect dreapta de grosime 1 mm si cu suprafata suficienta.

Ca rezultate urmand aceeasi tehnologie in cazul a 80 de lipituri (2 / celula) rata de succes a fost de 80 %, adica la cele ratate cauza a fost nu defect de lipire ci craparea celulei.

Acum depinde cum crapa, cel mai rau este sa crape colturi, atunci este ratata, dar daca pe fata de minus  ramine lipitura facuta si pe spate se poate lipi ca plus atunci este inca bine.

Asa cu chiu cu vai am reusit sa asamblez un panou. Am folosit ca ajutor o banda adeziva de aluminiu ce conduce ccat de cat, dar mai mult pentru fixarea benzii de cupru din punct de vedere mecanic pe celula.


La teste :
- Cu 32 de celule am avut U in gol 18 V si curent de incarcare prin regulator de 2,2 A
- Cu 36 de celule am avut U in gol 20 V si curent de incarcare prin regulator de 2,3 A

In specificatia celulelor au 2,5 A.

Avand in vedere modul empiric de realizare cred ca este bine, Mai ramine de vazut cum le incapsulez
sa reziste in timp.

Attached Files



#95
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006
Keta, sunt uimit de cata rabdare ai avut... Si eu m-am chinuit pana sa aflu de adezivul de care-ti spuneam cu ceva timp in urma. Oricum vad ca ai obtinut rezultate foarte bune. Felicitari!

#96
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
Felicitari @keta.
Am gasit pe net un studiu pentru iluminat cu panouri a orasului Calarasi:
Attached File  POS_CCE_APL_CALARASI_18.05.2009.pdf   682.51K   260 downloads
unde sunt niste studii interesante.

#97
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
@keta felicitari si mersi ca ai ne-ai impartasit experientele tale!

----------
Documentul ala despre calarasi arata ca la 35 de grade incliinarea panoului in decembrie pica pe el 1,9kwh pe zi si in iulie-august 6kwh. E o diferenta, care cel mai bine cred ca ar fi compensata cu o eoliana.

Despre iluminatul public cu panouri puse pe stalp nu mi se pare o idee prea grozava.. poate pentru cazul in care nu poti trage cabluri, adica stalpu e la mama dracu' si e nevoie si de baterii -> o sursa de venit pentru "intreprinzatori" . Parca si vad pe piata neagra (in spate la obor) "panouri eftine de calarasi... cu eliana pe stalp cu tot"

#98
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006

View Postketa, on May 19 2009, 18:37, said:

...
Ca suport pentru celula am folosit o bucata de foaie de tabla zincata perfect dreapta de grosime 1 mm si cu suprafata suficienta.

Ca rezultate urmand aceeasi tehnologie in cazul a 80 de lipituri (2 / celula) rata de succes a fost de 80 %, adica la cele ratate cauza a fost nu defect de lipire ci craparea celulei.
....
Incearca ca dupa ce la asezi pe tabla zincata sa incalzesti aduci tabla la o temperatura apropiata de cea de lipire, insa incalzirea tablei sa se faca intr-un timp destul de lung ca celulele sa se incalzeasca uniform (gradientul de crestere a temperaturii sa fie mic). Dupa aceasta poti face lipiturile in voie.

#99
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postblimpyway, on May 20 2009, 11:24, said:

Despre iluminatul public cu panouri puse pe stalp nu mi se pare o idee prea grozava.. poate pentru cazul in care nu poti trage cabluri, adica stalpu e la mama dracu' si e nevoie si de baterii -> o sursa de venit pentru "intreprinzatori" . Parca si vad pe piata neagra (in spate la obor) "panouri eftine de calarasi... cu eliana pe stalp cu tot"
Si eu cred ca ar fi fost mai rentabil daca se inlocuiau acele stalpuri (cu panouri si eoline in unele orase) cu un numar de panouri si eoliene pe un camp in afara zonei populate (binentels tot in intravilan) si se baga in sistem ar fi scos mai multa energie raportat la pret decat asa cu baterii si invertor la fiecare stalp (care nu costa tocmai putin).

#100
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postnik1965, on May 20 2009, 12:42, said:

Incearca ca dupa ce la asezi pe tabla zincata sa incalzesti aduci tabla la o temperatura apropiata de cea de lipire, insa incalzirea tablei sa se faca intr-un timp destul de lung ca celulele sa se incalzeasca uniform (gradientul de crestere a temperaturii sa fie mic). Dupa aceasta poti face lipiturile in voie.


Ai dreptate si eu ma gandisem ca s-ar putea sa fie ceva gresit in acele sfaturi de pe net.

In mod normal daca si celula ar fi calda cam pe la 60 de grade si apoi s-ar lipi banda de cupru amandoua s-ar contracta mai uniform la racire si riscul de a crapa ar fi mult mai mic.


Astazi am primit si banda argintata originala.

Am facut experienta pe 3 celule si a mers perfect , nu s-au mai ondulat si s-au lipit ca in tutorialele de pe net adica perfect. Este mai subtire ca ce am folosit eu si foarte moale.


Din pacate panoul realizat este sub asteptari.

Prima data am inteles ca o celula trebuie sa dea 2,5 A, dar de fapt era vorba de 2,5 W si atunci datele se schimba pentru ca la 0,53 V cat da celula in gol curentul ar trebui sa fie de cam 4,5 A.

Plus ca de unde le-a cumparat seful meu au zis ca sint pentru un panou de 90 W. Au venit 40 de celule in cutie, sa fi fost cei 90 w raportati la un un panou cu 40 de celule sau la unul cu 36.

Trebuie sa iau la verificat fiecare celula in parte sa vad daca nu este vreo problema.

Asta trebuia facut dela inceput de cand am lipit banda de cupru. Trebuiau verificate, dar mai invatam.

#101
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postnik1965, on May 20 2009, 12:42, said:

Incearca ca dupa ce la asezi pe tabla zincata sa incalzesti aduci tabla la o temperatura apropiata de cea de lipire, insa incalzirea tablei sa se faca intr-un timp destul de lung ca celulele sa se incalzeasca uniform (gradientul de crestere a temperaturii sa fie mic). Dupa aceasta poti face lipiturile in voie.

Interesant, oare merg lipite la cuptor?

---
O alta idee - e posibil sa crape si din cauza ca banda de cupru se contracta mai mult la racire si atunci trage de celula?

In cazul asta merita folosit un conductor indoit ca in desenul (cam urat) atasat?

Attached Files



#102
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postblimpyway, on May 21 2009, 17:47, said:

Interesant, oare merg lipite la cuptor?

---
O alta idee - e posibil sa crape si din cauza ca banda de cupru se contracta mai mult la racire si atunci trage de celula?

In cazul asta merita folosit un conductor indoit ca in desenul (cam urat) atasat?


Blimpy ai dreptate, dar partial, acea indoitura un pic maimica se foloseste doar itre celule pentru a compensa dilatarea, daca faci asa ceva pe suprafata celulei se poate sa creezi un punct de tensiune cand fixezi sticla si atunci va crapa. Aici este un alt capitol cu alte multe probleme. Nu am ajuns inca la faza aia dar cred ca va fi durere mare cand va trebui sa fixez panoul definitiv.

Am vazut pe youtube un film cu o masina automata ce asambleaza siruri de ceule.

Este o chestie destul de simpla, unde coordonarea miscarii este esenta.

Celulele separate vin pe o banda (sau stack), sunt preluate de o ventuza cu vacuum asezate pe masa de asamblare (in linie) si automat se aplica flux si banda de cupru taiata la dimensiune.

Celula asa pregatita merge pe banda mai departe si intra intre doua piese ca un cuptor ce dau o lumina rosie (poate este cu rezistenta) . banda merge uniform si celulele ies gata lipite in sir de  "n".

Nu stiu cum realizeaza lipitura exact, dar cred ca este esential faptul ca si banda de cupru cat si celula se incalzesc in acelasi timp.


De cand am primit banda stas pentru celule am mai facut cam 10 lipituri cu aceasta si toate merg pefect.
Este adevarat ca am acum un nou stoc de celule care arata din start cu 400 % ma bine decat celelalte.

Cred ca seful a vrut sa ma incerce si mi-a luat numai rebuturi la prima incercare. De fapt cred ca el s-a pacalit la inceput ne stiind ce sa cumpere.

M-am sfatuit cu Danpet, sintem consateni din Sibiu si am ajuns la concluzia ca va trebui sa testez fiecare celula in parte din panoul de incercare pentru a vedea de unde provine problema cu lipsa de putere.

Am o intrebare ce ma roade in urma unui test :

Am acoperit integral o celula cu o bucata de material opac exact pe dimensiunea ei. Este normal sa-mi scada curentul la zero ?  Ce se intimpla cu acea celula ? In practica stiu ca este imposibila situatia asta , dar eu intreb ?

Edited by keta, 21 May 2009 - 20:44.


#103
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postketa, on May 21 2009, 21:40, said:

...
Am acoperit integral o celula cu o bucata de material opac exact pe dimensiunea ei. Este normal sa-mi scada curentul la zero ?  Ce se intimpla cu acea celula ? In practica stiu ca este imposibila situatia asta , dar eu intreb ?

Chestia asta am mai vazut-o pe un site unde un tip folosea oglinzi ca sa mareasca intensitatea luminii..curentul era limitat de cea mai prost luminata celula, adica era necesar ca lumina sa fie egala si uniforma pe toate celulele.
Daca am retinut bine era alta discutie in care  ziceau ca trebuie si celulele imperecheate, ca sa fie fie egale in curenti (si putere). Oarecum ca la pack-urile de baterii de modelism, cu baterii inseriate.

#104
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postblimpyway, on May 21 2009, 22:39, said:

Chestia asta am mai vazut-o pe un site unde un tip folosea oglinzi ca sa mareasca intensitatea luminii..curentul era limitat de cea mai prost luminata celula, adica era necesar ca lumina sa fie egala si uniforma pe toate celulele.
Daca am retinut bine era alta discutie in care  ziceau ca trebuie si celulele imperecheate, ca sa fie fie egale in curenti (si putere). Oarecum ca la pack-urile de baterii de modelism, cu baterii inseriate.



Cred ca m-am exprimat eu gresit cand am pus intrebarea. Daca obturez o singura celula din panou acel panou este egal cu zero ???

Binenteles ca in practica nu exista asa ceva, adica sa blochezi total o celula, dar am observat ca si daca umbresti o singura celula rezultatul este dezastru.




Revin cu detalii despre noile celule, care au total o alta calitate fata de prcedentele, in primul rand se observa calitate traseului imprimat pe suprafata lor si apoi au o grosime aproape dubla.

M-am apucat sa cositoresc banda pe celule si de la prima celula am sesizat diferenta.
Nu este nevoie de nici un sistem care sa preia caldura in timpul lipirii.
Pur si simplu se pune celula pe o suprafata plana, se curata traseele imprimate, se pozitioneaza banda cositorita si cu un pistol de lipit de putere 100 w SAU CARE ESTE CAPABIL SA MENTINA CALDURA PE VARF, se
trece peste banda cositorita .

La prima vedere cand se pozitioneaza varful pistolului pe banda respectiva se va observa cum se formeaza un mic val de fludor topit, in acel moment nu se mai insista pe acel loc si se dirijeaza acel val pe directia benzii cositorite pina la final.

Eu personal am folosit un letcon de 100 W cu un varf dalta masiv care s-a incalzit destul de bine.

Am reusit astfel sa cositoresc 40 de celule ca intr-o ora.


Am facut si panoul intreg care are rezultate mult mai bune decat precedentul.

tensiune in gol 20 V si curent de scurt 4,85 A

Inca este in probe.

Attached Files


Edited by keta, 26 May 2009 - 22:41.


#105
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006
cam ce costuri estimezi ca ai la 10W?

#106
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postluciangpl, on 27th May 2009, 05:41, said:

cam ce costuri estimezi ca ai la 10W?


Celulele pentru un panou de 85 w au iesit cam la 3 euro/w

Banda cositorita este cam 0,4 euro/m

Placajul suport l-am avut.

Profilul "U" din aluminiu l-am avut si s-a nimerit la fix.

Sticla de 6 mm am comandat-o 115 cm X 61 cm asa a iesit panoul. Putea iesi mai mic pe latime.

Silicon si in rest munca. de data asta nu au mai fost nervi pentru ca socotind ca timp per total nu au iesit mai mult de 3 ore efectiv.

Poze cu panoul gata si cu un sir de alte noi celule (16 cm X 16 cm) la inseriere.
Le-am tras de la bun inceput o banda adeziva lata pe spate pentru a prelua din tensiunile mecanice generate de lipire. Si are efect. Sunt din acelasi material ca si primele si extrem de subtiri , dar nu a crapat nici una.

Attached Files



#107
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View Postketa, on 28th May 2009, 17:45, said:

Celulele pentru un panou de 85 w au iesit cam la 3 euro/w

Banda cositorita este cam 0,4 euro/m

Placajul suport l-am avut.

Profilul "U" din aluminiu l-am avut si s-a nimerit la fix.

Sticla de 6 mm am comandat-o 115 cm X 61 cm asa a iesit panoul. Putea iesi mai mic pe latime.

Silicon si in rest munca. de data asta nu au mai fost nervi pentru ca socotind ca timp per total nu au iesit mai mult de 3 ore efectiv.

Poze cu panoul gata si cu un sir de alte noi celule (16 cm X 16 cm) la inseriere.
Le-am tras de la bun inceput o banda adeziva lata pe spate pentru a prelua din tensiunile mecanice generate de lipire. Si are efect. Sunt din acelasi material ca si primele si extrem de subtiri , dar nu a crapat nici una.

da... nu e prea ieftin... macar daca il scoteai la jumatate fata da unul gata facut dar iese peste. Oricum, stiu ca e satisfactia mare

#108
ramona_1986

ramona_1986

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.06.2009
In primul rand vreau sa va intreb cat m-ar costa un racord la electrica daca  vreau sa imi pun un sistem fotovoltaic.Precizez ca nu imi tb stalp pt ca distanta pana la locuinta am ar fi de max 50m.
2)cat m-ar costa un sistem fovoltaic din bani mei,si cat m-ar ajunge cu finantare 90%?
La sistemul fotovoltaic tin sa spun ca nu e doar pt o lucuinta simpla ,nu vreau sa aiba panouri solare de incalzire a apei(televizor,frigider..etc)
E bun un sistem de max 10kW    sau mai putin?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate