Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Panouri fotovoltaice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10172 replies to this topic

#73
tudorstan

tudorstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 14.12.2006
Poate sa imi dea si mie cineva o idee de miniproiect/aplicate cat de cat usor care sa implice folosirea celulelor fotovoltaice sa sa nu coste o caruta de bani?
Ca de exemplu un alimentator de laptop pe baza de energie solara sau ceva de genu.
Multumesc anticipat.

#74
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Am ceva celule solare de pe ebay.

Au cam 0,7 mm grosime si doar ceva mici locuri de conexiune pe fata lor  ca niste trasee de cositor de 1mm pe o fata, iar pe spate pe toata suprafata..

Cum se pot conecta , lipi intre ele fara sa le distrug in asa fel incat sa pot forma un panou ?

Se poate utiliza acea solutie de metal lichid ?

#75
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
La instructables.com, din diverse celule "defecte" :  http://www.instructa...V-Solar-Panels/

un panou micut: http://www.instructa...ll-Solar-Panel/

si cum se fac in fabrica: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qYeynLy6pj8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se gasesc si alte pagini/filme cautand "How to build PV solar panel", de ex.  http://www.virtualse...olar-panel.html
----------------------------
Vad ca in general le lipesc firele cu cositor.

Edited by blimpyway, 09 April 2009 - 12:33.


#76
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postblimpyway, on Apr 9 2009, 13:18, said:

La instructables.com, din diverse celule "defecte" :  http://www.instructa...V-Solar-Panels/

un panou micut: http://www.instructa...ll-Solar-Panel/

si cum se fac in fabrica: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qYeynLy6pj8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se gasesc si alte pagini/filme cautand "How to build PV solar panel", de ex.  http://www.virtualse...olar-panel.html
----------------------------
Vad ca in general le lipesc firele cu cositor.

Problema este ca eu nu am fire la ele este doar un traseu fin de cositor sau argintat depus pe celula si de acel traseu trebuie sa atasez firele de conexiune. la cea mai usoara incalzire cu un pistol de lipit acel traseu se distruge.
problema este in special pe fata de  " - " cea orientata spre soare, spatele se poate cositori pentru ca rezista mai bine.

Era foarte simplu sa am macar un mm de conductor iesit de care sa ma leg.

#77
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View Postketa, on Apr 9 2009, 18:23, said:

Problema este ca eu nu am fire la ele este doar un traseu fin de cositor sau argintat depus pe celula si de acel traseu trebuie sa atasez firele de conexiune. la cea mai usoara incalzire cu un pistol de lipit acel traseu se distruge.
problema este in special pe fata de  " - " cea orientata spre soare, spatele se poate cositori pentru ca rezista mai bine.

Era foarte simplu sa am macar un mm de conductor iesit de care sa ma leg.
salut,
incearca sa folosesti un adeziv conductor de genul asta [.. (sper sa nu fie considerata reclama) si sa lipesti o banda de cupru. Iti recomand ca eventualele cositoriri pe banda de cupru se la faci inainte de a utiliza adezivul conductor.

sa recapitulez - cu cositor lipesti niste fire flexibile si moi pe banda de cupru si apoi banda o lipesti cu adezivul conductor pe acele celule. Daca nu am fost de clar sa-mi zici te rog

Attached Files


Edited by scheleton, 23 April 2009 - 10:11.


#78
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View PostX-plane, on Feb 3 2009, 02:04, said:

Am ocazia sa cumpar celule 7,62x15,24cm, 0,5V, 3,6 amperi adica 1,75W.
Trebuie sa cumpar minim 1800 bucati, ambalajul este de 300bucati/cutie.

Pretul este 5,3$/bucata.

Eu am nevoie de 1000 bucati.
Daca este cineva interesat ne putem combina pentru o comanda.

ai facut comanda?
sunt si eu interesat

#79
nikrazv

nikrazv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.09.2007
Salut. am inteles de la cineva ca o baterie auto are nevoie doar de tensiune pentru a se incarca. Nu si de amperaj.9 panouri fotovoltaice de la lampile pentru gradina ar fi suficiente,in teorie.Voi ce parere aveti?

#80
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View Postnikrazv, on Apr 26 2009, 20:12, said:

Salut. am inteles de la cineva ca o baterie auto are nevoie doar de tensiune pentru a se incarca. Nu si de amperaj.9 panouri fotovoltaice de la lampile pentru gradina ar fi suficiente,in teorie.Voi ce parere aveti?
puterea panourilor din lampile de gradina este foarte mica. O sa incarci acel acumulator in foarte mult timp asta daca nu-l folosesti absolut deloc si daca panourile produc mai mult decat auto-descarcarea acumulatorului. De retinut ca mai e nevoie si de un circuit de incarcare.

Sa presupunem ca acele panouri "scot" 1W pe ora  la 13,5v si ca acumulatorul tau este de 50 Ah la 12v. Daca facem un calcul, in acumulatorul de 50 Ah "intra" 600W (12v x 50A = 600W). Asta inseamna ca in 600 ore de functionare la putere maxima o sa ai acumulatorul auto incarcat. Poti continua calculul asa - la 6 ore de putere maxima/zi o sa ai acumulatorul incarcat in 100 zile. Si nu uita ca in aceste 100 zile nu consumi nimic din acumulator.

Tot ce am scris mai sus e explicat intr-un limbaj nu foarte stiintific si se refera la conditii ideale. In realitate exista si pierderi .

Cine ti-a spus ca e nevoie doar de tensiune are foarte putina dreptate deoarece Puterea P (se masoara in W), tensiunea U(se masoara in v) si intensitatea I (se masoara in Amperi) sunt foarte legate intre ele prin formula P=U*I. Daca ai un curent cu tensiune suficienta pentru incarcare dar intensitate foarte mica, acumulatorul se va incarca in foarte mult timp asa cum se vede in exemplul de mai sus. Iti recomand se te uiti aici pentru a intelege mai bine legatura intre putere, tensiune si intensitate

#81
silencerpower

silencerpower

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.04.2009
Salut,

Am citit cate ceva despre panourile fotovoltaice de pe alt forum si aici, dar inca nu am aflat daca exista un kit (diverse capacitati) pentru cei care doresc sa monteze asa ceva singuri, date fiind vremurile prin care trecem.
Evident, nu vreau sa fie ceva low cost, dar care sa-mi permita montarea in situ de catre mine.

multumesc

Edited by scheleton, 28 April 2009 - 15:38.
ti-am mai editat odata mesajul-ul, dar tii tu neaparat sa pui un link catre alt forum.. Ma rog...


#82
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Pai sistemul la fotovoltaice e usor sa si-l configureze si instaleze fiecare, mult mai usor decat la panourile pentru apa calda. De asta nici nu castigi prea mult daca iti montezi singur panourile si componentele auxiliare - cabluri, controler, baterii, invertor, etc.
Probabil scade ceva costul daca iei celule individuale si iti construiesti singur panoul, dar asta presupune ca ai mai mult timp liber decat bani, ca daca te apuci sa socotesti pretul muncii o sa vezi ca investitia nu e mult mai mica.

Dar inainte de instalare trebuie sa spui ce speri sa obtii de la un astfel de sistem, apoi sa vezi cat te costa si in final sa decizi daca merita efortul si banii.

Edited by blimpyway, 28 April 2009 - 14:57.


#83
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Apropo de confectionat panouri fotovoltaice acasa :

Treaba nu este deloc simpla, adica de genul mi-am cumparat celulele si ma apuc sa le asamblez.

De aceea eu am luat bucati mici cu care experimentez tehnologia de asamblare.

Daca stranuti un pic mai tare pe celule s-au spart si iesi in paguba.

Am vazut tutorialele de pe net despre cum se confectioneaza panouri.

Acum am comandat si solutia de lipit (flux) si acea platbanda superfina de cupru ce leaga celulele. Sper sa mearga mai bine asa.

Cand voi ajunge la faza de a da gata un panou intreg si viabil cred ca ma pup pe ceafa.

Pina acum am reusit sa fac prin metode demne de epoca de piatra un sir de celule care scot 16 v si cam 0,01 A. din celule separate de 10mm X 20 mm

Am si unele de 60 mm X 60 mm dar insuficiente pentru a ajunge la 12 V. Cam 6 V si 1,5 A.

Nu vreau sa sperii pe nimeni (cel mult pe mine insumi) insa este o treaba extrem de grea.

Si mai urmeaza si asamblarea finala ....... unde daca ai gresit o iei de la capat (dar cu alte celule)


Sa avem spor la treaba.

Edited by keta, 29 April 2009 - 19:45.


#84
silencerpower

silencerpower

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.04.2009
Am inteles. Speram sa fie ceva mai simplu (plug and use) in contextul unei economisiri simtitoare. Deocamdata nu renunt la idee, o sa mai sap dupa informatii (cine stie, poate exista variante care nu implica un timp de montare indelungat) si revin daca dau peste ceva ce merita mentionat.

ps: nu mi-am dat seama ca ai scos linkul si nici nu am stiut ca nu este voie sa postam linkuri si cu atat mai mult numele unor forumuri, atat timp cat nu se face publicitate. Nu consider acest lucru ca facand parte dintr-un regulament sanatos pe un forum unde schimbul de informatie trebuie sa fie scopul principal, dar tu stii mai bine.

Edited by silencerpower, 29 April 2009 - 23:05.


#85
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View Postsilencerpower, on Apr 30 2009, 00:03, said:

Am inteles. Speram sa fie ceva mai simplu (plug and use) in contextul unei economisiri simtitoare. Deocamdata nu renunt la idee, o sa mai sap dupa informatii (cine stie, poate exista variante care nu implica un timp de montare indelungat) si revin daca dau peste ceva ce merita mentionat.


e destul de plug and use si economia e simtitoare daca achizitionezi un sistem de putere mare. Un sistem se compune in mare din unul sau mai multe panouri solare, circuit de incarcare acumulatori, acumulatori, invertor. Mai exista modele de invertoare care au si circuitul de incarcare integrat. Eu zic ca e destul de simplu. Mai greu e sa dai banii pe sistem

View Postketa, on Apr 29 2009, 20:41, said:

Apropo de confectionat panouri fotovoltaice acasa :...
Sa faci niste poze cu lucrarea te rog si sa le pui aici, iar daca descoperi chestii noi sa ne zici.
Si eu m-am chinuit pana cand am descoperit adezivul conductor.
Iti recomand sa le lipesti cu fata in jos pe un carton cu o banda dublu adeziva, astfel incat sa le ai aranjate -+-+-+..., sa lipesti cu adeziv banda de cupru de pe o celula pe cealalta Sa ai grija sa lasi un spatiu de 1-2 cm intre celule pe care sa-l umpli cu silicon. Dupa ce se intareste desfaci celulele de pe carton si le pui pe o bucata de sticla. Sa nu folosesti multa banda adeziva cand le fixexi pe carton ca sa se desfaca usor.
Spor

Edited by scheleton, 30 April 2009 - 10:08.


#86
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Am primit celulele de pe ebay. (Seful meu le-a cumparat asa ca nu stiu exact care este pretul).
Din pacate solutia (flux) pentru lipit banda de cupru ce face legatura intre celule este de fapt o solutie de curatare care cam miroase a diluant (cred ca e teapa).
Tot din pacate nu am primit nici banda de cupru ce leaga celulele.

Ma gandesc cam ce voi face.

Celulele (40 buc) au dimensiunea de 125 mm X 125 mm scot cam 0,560 V si in specificatie erau la 3,5 A.

Cu acestea voi face un panou.

Este primul si cred ca mai mult va fi experimental.


Va mai tin la curent cu fazele executiei.

Attached Files



#87
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View Postketa, on May 5 2009, 17:22, said:

Am primit celulele de pe ebay. (Seful meu le-a cumparat asa ca nu stiu exact care este pretul).
Din pacate solutia (flux) pentru lipit banda de cupru ce face legatura intre celule este de fapt o solutie de curatare care cam miroase a diluant (cred ca e teapa).
Tot din pacate nu am primit nici banda de cupru ce leaga celulele.
ai luat solutia tot de pe ebay? celulele arata bine in poza.

#88
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Tot de pe ebay este solutia. De fapt acum dupa ce am analizat mai bine cred ca si aceasta solutie are rostul ei desi eu la prima vedera nu l-am sesizat.

Ceea ce cred eu este ca aceasta solutie este pentru a indeparta stratul de protectie (un fel de vopsea subtire sau ceara) ce este aplicat peste traseele mai groase de pe celule. Acestea initial sunt albe, dar daca le finisezi un pic foarte usor se vede sub acel strat alb un luciu ca de cositor. De aceea zic ca poate acesta substanta este pentru a indeparta acest strat de protectie antioxidant inainte de a lipi banda de cupru. Eu am folosit un bat de urechi si am frecat destul de bine dar nu am reusit sa scot acel strat de protectie. Daca am trecut usor cu o lama peste el s-a luat imediat.

Am gasit in romania banda de cupru cositorita pe o fata special pt celule la 1,28 ron/m, dar am vorbit si cu manufacturieri romi din sibiu si mi-au spus ca-mi dau banda de cupru la grosime de 0,1 mm si lata de 1,5 mm la 40 ron/ kg.

Ce sa aleg ? Cred ca ies mai ieftin cu romii, iar daca le zic sa o si cositoreasca pe o fata cred ca ies la 60 ron/kg si cred ca am 200m la kg.

#89
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View Postketa, on May 5 2009, 20:26, said:

Ce sa aleg ? Cred ca ies mai ieftin cu romii, iar daca le zic sa o si cositoreasca pe o fata cred ca ies la 60 ron/kg si cred ca am 200m la kg.
tu vrei cositorita pe o parte in ideea in care incerci sa lipesti prin cositorire pe celula? din testele mele am vazut ca daca pui pistolul de lipit pe celula se distruge.

#90
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
0,1mm grosime si 1,5 latime nu e cam subtirica? Cred ca poate sa dea si 4A o celula.

Romii din Sibiu au si alt fel de foi de cupru, sau tevi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate