Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Kia Ceed versus Maximus si Genesis

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
189 replies to this topic

#1
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Sunt curios cei motiveaza pe cei doi sa duca o astfel de campanie contra Kia Ceed.
    Ii invit pe cei doi useri sa aduca niste argumente solide aici si astfel sa evitam sa poluam alte topicuri. Desigur ca oricine poate sa-si exprime parerea.
    Vreau sa stiu si eu ca daca Ceed-ul e o masina asa de proasta, sa o vand (ca e destul de cautata) si cu banii ramasii sa-mi cumpar altceva, eventual ce imi va recomanda Maximus.
    
    Ca idee, trebuie sa fim constiienti ca Ceed este totusi o masina ieftina.
    Hai sa incepem cu asta: http://forum.softped...howtopic=335164
    Eu am totusi o hartie de la Kia care spune altceva dar sa vedem...





PS: Maximus, nu ma intereseaza virginitatea ta, asta daca te intereseaza ca nu ma intereseaza, semnatura aia denota niste frustrari.

Edited by ozrind, 08 January 2008 - 09:36.


#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
dragu meu nu eu am niste frustrari. Ca unii proprietari de ceed se simt atinsi ca nu le recomanzi conserva din dotare, e partea a doua si sincer putin imi pasa. Vad insa in unii pe aici, proprietarii de accent de dupa lansarea in romania, care se simteau atinsi ca le spui ca masina are probleme & shit, de parca eu as fi inventat problemele alea. Ca mai tarziu, inclusiv importatorul marcii sa imi dea dreptate :) Oricum acest topic e nascut din frustrare, deci..

#3
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
"Draga" maximus nu vreau sa recomanzi Ceed, chiar nu vreau ca aceasta masina sa fie recomandata de unul ca tine.
Dar de ce unde se pomeneste de Ceed apari si tu cu tot felul de argumente contra? Ti-am cerut sa argumentezi cu fapte , atata tot.
Cate "directii" au fost schimbate la Ceed?


PS: Faza "conserva din dotare", fara cuvinte, rade ciob de oala sparta.



LE: Ai aflat cat costa un far de Ceed?, ca asa poate o sa mai ai un argument contra.

Edited by ozrind, 08 January 2008 - 10:19.


#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pentru ca e posibil sa se intample cum zic eu, fie ca iti place fie ca nu. Si mi-am argumentat pozitia. :)

#5
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
E posibil ca un asteroid sa loveasca Pamantul, s-a mai intamplat. :)
Argumentat?!
Maximus, daca nu te superi, cati ani ai? Eu am 27.

#6
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
da e posibil :lol: variaza insa probabilitatea de a se intampla un lucru sau altul. oricum presimt ca topicul asta va merge pe aria de fun :lol:

#7
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Asa cum ar trebuii sa se intample cu toate posturiile tale.
Scuze, nu toate, doar majoritatea.
Sa inteleg ca nu vrei sa spui ce varsta ai, e OK, era mai mult o curiozitate, oricum am inteles ca ai peste 18.

#8
gstef

gstef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 22.12.2007
Eu nu am gasit sa existe pana acum o masina perfecta pana in 20.000 de euro, fiecare are o hiba, doar e din fier, nimic nu e perfect.
Asa ca orice masina cumparati sigur o sa aveti probleme cu ea, iar ca marca nu mai conteaza, GLOBALIZAREA ne-a acaparat de tot.
Eu am vazut, condus  ceed-ul si momentan nu exista masina cu calitatile ei pana in 15000 euro, ca atare chiar o sa-mi cumpar masina asta in viitorul apropiat (sa scap mai intai de logan).

Edited by gstef, 08 January 2008 - 11:16.


#9
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Pai asta este si ideea, nu e perfecta nici macar o masina de 100K +,
Daca ai 15.000 mai ai si alte alternative, si desigur poti sa iei un Ceed mai dotat, imi pare rau ca nu am avut posibilitatea sa fac la fel, deocamdata is multumit si de varianta Best dar daca imi pica directia... cred ca mai bine o bag in garaj  si o tin acolo ca nu cumva sa pice ceva.

#10
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postozrind, on Jan 8 2008, 10:41, said:

Asa cum ar trebuii sa se intample cu toate posturiile tale.
Scuze, nu toate, doar majoritatea.
Sa inteleg ca nu vrei sa spui ce varsta ai, e OK, era mai mult o curiozitate, oricum am inteles ca ai peste 18.


doar alea care lovesc in maretul ceed nu? :lol:

View Postgstef, on Jan 8 2008, 11:08, said:

Eu nu am gasit sa existe pana acum o masina perfecta pana in 20.000 de euro, fiecare are o hiba, doar e din fier, nimic nu e perfect.
Asa ca orice masina cumparati sigur o sa aveti probleme cu ea, iar ca marca nu mai conteaza, GLOBALIZAREA ne-a acaparat de tot.
Eu am vazut, condus  ceed-ul si momentan nu exista masina cu calitatile ei pana in 15000 euro, ca atare chiar o sa-mi cumpar masina asta in viitorul apropiat (sa scap mai intai de logan).

nu exista masina perfecta, insa exista masini cu probleme generale naspa, pe care producatorul le ignora, se face ca gaseste solutii etc. Bine .. am descris accentul, insa sunt sanse sa se intample la fel si cu ceedul si celebra coloana de directie

#11
gstef

gstef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 22.12.2007
M-ai terminat cu Accentul asta, alta masina mai ai in gand, ce naiba parca esti o baba care carcoteste la colt de strada, ce are sula cu prefectura, aici vorbim de Kia CEE'D. Te-as crede daca ai lucra la KIA sau daca o ai, momentan vorbesti ca sa nu taci.
Sigur tu vrei sa aiba probleme masina asta de tot o tii asa.

#12
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postgstef, on Jan 8 2008, 12:32, said:

M-ai terminat cu Accentul asta, alta masina mai ai in gand, ce naiba parca esti o baba care carcoteste la colt de strada, ce are sula cu prefectura, aici vorbim de Kia CEE'D. Te-as crede daca ai lucra la KIA sau daca o ai, momentan vorbesti ca sa nu taci.
Sigur tu vrei sa aiba probleme masina asta de tot o tii asa.

hai sa iti desenez ca sa pricep ce treaba are accentul. Accent e facut de Hyundai, care hyundai e frate de concern cu kia. Amandoua sunt produse noi, pt care pt a fi livrate in europa s-au facut fabrici noi. In cazul accentului e cert ca au dat-o in bara cu fiabilitatea, in special cu amortizoarele, coloana de directie, debitmetru. Chestii care nu s-ar vedea intr-o tara cu drumuri mai normale etc. Insa ele au iesit la iveala aratand ca masina nu e adaptata romaniei.. Oricum e irelevant ce vreau eu cu fiabilitatea kia, doar nu is spiridusul ala ce umbla si defecteaza masini :) asta tine exclusiv de kia

Edited by romaximusro, 08 January 2008 - 12:51.


#13
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Pai atunci hai sa urmam alt fir: Logan e produs in fabrica care producea si Dacia 1310, de aceiasi oameni care produceau si Dacia 1310....
Maximus nu ma deranjeaza ca tu critici o masina sau alta, fie Ceed fie oricare alta, ci faptul ca o faci cu astfel de argumente gen ca daca la accent  bla bla bla atunci si la Ceed...
Clar, cate directii s-au schimbat la Ceed? Am impresia ca iarasi nu vezi ce nu iti convine.

#14
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Sunt curios ce probleme s-au descoperit pana acum la CEED?

#15
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postozrind, on Jan 8 2008, 13:19, said:

Pai atunci hai sa urmam alt fir: Logan e produs in fabrica care producea si Dacia 1310, de aceiasi oameni care produceau si Dacia 1310....
Maximus nu ma deranjeaza ca tu critici o masina sau alta, fie Ceed fie oricare alta, ci faptul ca o faci cu astfel de argumente gen ca daca la accent  bla bla bla atunci si la Ceed...
Clar, cate directii s-au schimbat la Ceed? Am impresia ca iarasi nu vezi ce nu iti convine.

pai sunt argumente, nu is genul care sa nu vin cu argumente. ca is bune sau proaste, e problema fiecaruia cum le judeca. Ma intrebi de coloane de directie, uitand ca inca nu sunt asa de multi ceed-uri, ca cele mai multe au km putini. Ai rabdare, ce crezi ca la accent a aparut la o luna de la punerea in vanzare? :)

#16
Ordener

Ordener

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 22.11.2007
romaximus, imi place la nebunie cind explici niste chestii ca si cum le-ai sti mai bine decit toti.  :D

hyundai nu a facut nici o fabrica noua pentru accent, aia din turcia de care zici tu este din 1997. isi fac o fabrica noua in cehia, care va fi inaugurata in 2009 si unde se va produce i30.

de ce tot compari ceedul cu accent in loc sa-l compari cu i30?
ar fi ca si cum am compara Dacia 1300 cu loganul pentru ca s-au facut de catre aceeasi firma, in aceeasi uzina, cu (aproximativ) aceiasi furnizori.

#17
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Ma da mai lasati omul in pace. La urma urmei poate sa laude orice marca si sa demigreze o alta. E parerea lui formata din ceea ce a citit in presa de specialitate, din impresiile proprii, ale cunoscutilor si a gusturilor.
La urma urmei Kia si Hyundai sunt cum sunt VW si seat. Si e clar ca daca la vw exista o buba cam greu sa nu o gasesti si dincolo.
In alta ordine de idei nu incepeti cu fiabilitatea kia pentru ca are dreptate maximus. Aia nu e masina care sa isi fi dovedit fiabilitatea pana acum.
Nu poate fi comparata cu Mazda sau Toyota asa cum pe zona europei nu o sa poti compara niciodata Dacia cu orice alta marca.

Poate e un compromis la 15000 ddp cu multe optiuni dar dupa ce am vazut materialele din interior m-a lasat rece. Poate pielea face o diferenta cu toate ca pe un hatch nu pica bine piele.
In banii astia prefer un leon sau un golf gol, sau daca nu ceva mai imbracate o octavia,polo,fabia.

Masina arata bine si daca arata la fel si avea emblema toyota sau vw era poate cu 1-2000 de euro mai scumpa si s-ar fi vandut pe rupte.
Ca urmare a pretului bun si a "garantiei" de 7 ani (asta e cea mai mare teapa care e data proprietarilor de ceed) nu prea am vazut ceed-uri pe sosele si asta de 3 luni de zile in care am umblat prin tara aproape 15000 de km.

#18
Ordener

Ordener

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 22.11.2007
exact asta zic si eu: nu si-a dovedit fiabilitatea pina acum. asa ca terminati cu povestile astea ca sint o gramada de probleme, la o masina care se vinde din mai 2007.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate