Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 

Kia Ceed versus Maximus si Genesis

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
189 replies to this topic

#37
soaie

soaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 17.04.2007
Eu unul nu stiu de ce puneti atat la suflet, atata poate , ca este fan Logan si Reno se vede de la o posta , ca sugereaza sa se cumpere Reno sau Logan
asta este , fiecare are un cap legat la gat cu care poate judeca ce este bine pentru el. Acuma despre Ceed , ca o sa fie o masina cu probleme , vedem in timp, iar despre Accent nu se poate spune ca este o masina cu probleme majore, are bube ca si Loganul , sau ca si Megane , sau ca si alta masina .

#38
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
man, te credem pe cuvant.. daca e sa ne uitam la toate... ne apuca pensia ... privata :P

#39
Ordener

Ordener

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 22.11.2007
e si normal ca la ceed sa fie tot felul de "probleme" postate, o gramada de proprietari activeaza pe forumuri. daca ploua mai tare gata un topic cu probleme...
mi-e greu sa cred ca toti posesorii de Logan sau macar un procent cit de cit semnificativ fac acelasi lucru. ginditi-va cite loganuri sint pe la institutii (gen politie), firme (de distributie), sau pur si simplu pe la tara. daca numai 1% ar pune problemele pe care le au pe net, s-ar ajunge la mii de mesaje...

de curiozitate, am cautat pe forumul Kia, problema cu directia apare pe http://www.clubkia.r...topic.php?t=590
dar de fapt e vorba de vreo 3 insi, care mentioneaza asta, dar nu neaparat ca pe un defect, ci ca pe un zgomot suspect. asta dupa ce chiar ei recunosc ca se joaca cu volanul cu masina oprita (ceea ce nu se face la directia asistata electric). oricum pe topic nu s-a mai postat nimic de pe 17 decembrie. daca era ceva grav, ar fi avut timp sa faca galagie in 3 saptamini. ca sa lamurim faza cu defectul, in manualul de service kia ceed (cel pentru mecanici nu pentru proprietari) scrie clar ca se inlocuieste piesa defecta (in speta caseta de directie) chiar daca nu e defecta, just in case. d-aia multi au impresia ca e defect din proiectare (zau,maximus, am inceput sa dam pe forum verdicte d-astea, sintem taaaari).

cit despre garantie, nu inteleg pe cine deranjeaza...daca nu-ti place ca e prea mare, poti sa renunti la ea. oricum e mai buna decit la alte masini din clasa compacta. unde e teapa in asta, numai genesis poate sa vada.

cea mai mare placere a unora e sa spuna ce au auzit la coada la lapte sau ce au citit pe net sau ce au visat noaptea... vorbiti fratilor din ce stiti sigur, altfel taceti.

"despre ceea ce nu se poate vorbi este mai bine sa se taca" - wittgenstein

#40
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007

View PostGenesis, on Jan 8 2008, 16:41, said:

ozrind eu de garantie nu am zis avand in baza zvonuri. Deci mai explic o data in caz ca nu s-a inteles: un amic de al meu s-a angajat ca agent de vanzari la un dealer Kia. Si i-au dat referintele cu toate modelele lor. Inclusiv preturi service etc. Si unde acolo in referinte asa scrie la garantie: 7 ani caroserie, 5 ani sau 150 mii km motor si cutie, restul 3 ani sau 60 mii km. Daca acolo e eronat, atunci eronat mi-a spus si el mie, eronat am zis si eu. Dar imi vine greu sa cred ca o hartie oficiala kia sa fie eronata. Si satiu ca au mai adus problema asta cu garantia in discutie si altii care prin diferite modalitari au obtinut sau au vazut foaia asta de la kia cu garantia la ceed. Oricum pt mine importanta nu e garantia in sine, ci mai ales respectarea cu profesionalism a ei, fara sa ajungi pe la opc si asa mai departe.

F mare dreptate. Asta asa am aflat-o si eu. Si sa nu mai vorbim ca la concurenta garantia la caroserie e de 10-12 ani.
Iar eu daca as avea ceed ce as face? Umblu in medie 5000 pe luna, inseamna ca dupa 30 de luni nu mai am garantie nici la motor si nici la cutie.Ca sa nu mai zic ca dupa 1 an nu as mai avea decat motorul si cutia.

Trebuie sa intelegeti ca aia cu 7 ani v-a furat ochii. In exemplul dat mai sus am aceleasi avantaje cu o masina cu 2 ani garantie bara-bara ca si ceed care are "7".
Dar sunteti fanatici deja si ceed e cea mai buna masina de pe piata.
Nu o demigrez dar are pe langa avantajul aspectului si al pretului multe minusuri la care nu va ganditi si pe care nu le luati in calcul in discutia de fata.

#41
gstef

gstef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 22.12.2007
Baga Ioane minusurile aici, ca de vorbit in dodii vad ca esti in stare, ce masina ai tu acum de mergi 5000km pe luna, poate mergi cu masina de la munca (tir sau faci pe taximetristul) si tu cumulezi km de la munca cu cei "10" facuti pana acasa cu masina personala, asa sa dau cu presupusul cum faceti voi.

Edited by gstef, 08 January 2008 - 18:04.


#42
Ordener

Ordener

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 22.11.2007
nush de unde le scoateti pe astea cu garantia...

a_ionut, unde ajungi cu rationamentul tau?? ca garantia de 7 ani de la Kia e echivalenta cu cea de 2 ani de la alte firme?? ok, care e problema? nu garantia e factorul crucial in cumpararea masinii.
cine spune ca e masina perfecta? nu exista asa ceva, si chiar daca ar exista nu s-ar gasi la 15000 de euro. ceea ce incearca lumea sa spuna pe aici e ca este o masina corecta, care iti ofera niste calitati la un pret ok. ce va nemultumeste in halul asta nu-mi pot explica.

garantia la caroserie la ceed e de 10 ani, nu 7
in europa, garantia este de 7 ani bara la bara, nu ca la noi.

#43
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
ordener pai de ce compari ceed cu logan? In afara de lx best care e cat cel mai scump Logan sau pe aproape, Ceed nu e in acelasi segment de pret cu loganul. Ceed se bate cu focus, gofl, astra, Mazda 3 etc Cu alea fa comparatie daca o faci. Si ozrind nu sunt de acord ca e zvon: da, am auzit de la un prieten, dar acel prieten lucreaza la Kia. A vazut scris negru pe alb ce am postat eu.

Ordener mai vezi si:

http://www.clubkia.r...wtopic.php?t=78  -> asta e poate unul din cele mai bune topicuri despre zgomote: se vb si despre cele de pe spate. Si eu nu prea vad doar 3 care se plang.

http://www.clubkia.r...topic.php?t=842

Astea sunt doar 2 topicuri care le-am vazut asa instant si cu opinii mai numeroase, nu stau sa le iau pe toate cu cate 20-30 posturi.

Edited by Genesis, 08 January 2008 - 18:04.


#44
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
si pana la urma garantia cum e????

60k km din bara-n bara

sau 5ani si 150k km

LE ca la Megane era de 20k km la trenul de rulare in 2005 cand si-au luat ai mei masina

de pacanitul acela se plangeau si ceva posesori de megane pe reno.ro

Edited by ionutMembruAnonimut, 08 January 2008 - 18:09.


#45
gstef

gstef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 22.12.2007
Cati de aici stiu cu ce se mananca directia asistata electric?                                       = 10%
Cati de aici vorbesc in nestiinta de cauza vis-a-vis de directia asistata electric ?           = 80%
Cati se abtin?                                                                                                         = 10%
Rezultat 80% care cred ca are ceva directia asistata electric, cine pune botul la cele scrise de clarvazatori sa nu-si cumpere Cee'd si gata, exista o gramada de masini scumpe unde sigla primeaza calitati.

#46
Ordener

Ordener

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 22.11.2007
mda, am citit.
nici ei nu sint prea lamuriti daca e o problema reala sau comportament normal, dat de suspensia tare. daca ai fi citit mai multe mesaje ai vedea ca oamenii sint cam in ceata si e ff normal pentru unii care au prima masina, si aia cu 1000 de km la bord.
uite ca si la Opel apare ceva asemanator http://www.astraclub....php/t1978.html
nu am rabdare sa caut pe la alte marci.

comparam cu loganul ca numar de probleme raportat la numarul de masini, nu auto in cauza.

cum iti explici ca intr-o gramada de reviste din afara si pe multe site-uri de specialitate ceedul e apreciat pozitiv, depasind uneori masini considerate mai bune? parca pe autoexpress am vazut un articol despre ceed cu citeva mii de km la bord: no problem.

atunci, de unde inversunarea asta sa demonstrati ca e o masina proasta?? nu va place, nu cumparati voi, nu-i mai zapaciti pe altii care cauta.

#47
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
cum tu ii spui altuia sa cumpere masina, ca e masina buna, si eu am dreptul sa nu ii recomand masina pe moment. Unii sunt fanatici in apararea Ceed si la fel cum A iunutz a zis, nu vad unele posibile probleme si doar se multumesc cu raspunsul service-ului: "asa fac toate". Ei bine unii nu sunt chiar asa si vor explicatii. Eu nu sunt anti Ceed asa cum crede Ozrind, ba chiar am recomandat masina in detrimentul altora care au si ele ceva probleme. Si da, probabil ca daca si eu as avea doar vreo 12-12.5k euro, as merge ori pe Ceed ori pe Megane, dar probabil prima varianta. Insa as astepta putin sa vad exact cum e cu problemele semnalate si cum se comporta service-ul.

In topicul ala de zgomote ai vazut si ca cei din service habar nu au cu se mananca masina asta: vezi jurnal de bord al lui psystem:

"1. Bataia la directie...mers la service(de fapt 2) la primul mi-au spus ca e normal sa se auda mai tare la viraj stanga decat la cel de dreapta pt ca,, citez " e pe platforma de golf din 93". la al doilea au zis ca e o problema si trebuie sa duc maine masina sa vada ce ii face. ii desface coloana de directie." Masina nu e pe platforma de Golf 2, dar asta spune destule despre profesionalismul celor de la Kia.

"Am ajuns la Bucuresti sa schimb caseta. Am schimbat-o si...stupoare, nici o modificare in comportament(deja am inceput sa nu ma mai deranjeze problema). In fine, mi-a zis ca ca dat comanda pentru alte 2 piese(adica toata coloana de directie, incluzsiv motorul EPS).
A zis ca nu mai risca ssi ca va schimba tot pentru a se remedia problema.
Vor veni cred ca in decembrie. " -> post din 23 octombrie. Ce te faci cand ai o problema si nu mai poti merge cu masina? Stai 2 luni sa iti vina piesa? La VW dureaza 10 zile sa iti vina piesa. La Astra cand am avut o problema la cutie, a durat 8 zile pana a venit.

Trebuie sa te gandesti si la serviciile post-vanzare. Sau cum alc2 zicea pe alt topic la durata pana vin piesele.

gstef nu imi amintesc sa te fi vazut pe aici expunandu-ti cunostintele auto extraordinare, asa ca te rog nu mai fa supozitii privind cunostintele celorlalti. Sau as putea foarte bine sa cred ca esti chiar vreun angajat KIA, din moment ce te ataci atat de tare legat de orice topic ce include Ceed.

Edited by Genesis, 08 January 2008 - 18:50.


#48
gstef

gstef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 22.12.2007
Genesis eu fac parte din aia 10% care se abtin? Vad ca-ti place sa faci p..i impotriva vantului!!!!
As vrea sa lucrez la Kia sa am si eu un discount la viitoarea mea masina, ha ha ha.
Eu ma leg de voi astia pesimisti, indoctrinati care se uita pe gaura cheii si pun urechea la tot ce e mai rau.
Si postez aici pe topicul cu Cee'd pentru ca ma intereseaza masina asta, am facut test drive, au trei vecini masina asta si am avut timp sa-mi fac o parere fata de ea.

Edited by gstef, 08 January 2008 - 19:13.


#49
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007

View Postgstef, on Jan 8 2008, 18:00, said:

Baga Ioane minusurile aici, ca de vorbit in dodii vad ca esti in stare, ce masina ai tu acum de mergi 5000km pe luna, poate mergi cu masina de la munca (tir sau faci pe taximetristul) si tu cumulezi km de la munca cu cei "10" facuti pana acasa cu masina personala, asa sa dau cu presupusul cum faceti voi.
Masina este folosita numai si numai de mine in interes personal dar si de serviciu folosind-o la orice deplasare am nevoie in interesul societatii mele.
Iti arat actele si o sa vezi ca e luata pe 10 octombrie si suntem in 8 ianuarie si am aproape 14000 km facuti.
Pentru cei ce cred ca ceed are 7 ani garantie bara-bara sau 10 ani caroseria nu au decat sa se duca la un dealer sa intrebe mai serios si sa nu se mai ia dupa reclame pictate pe blocuri.
Iar pentru cei ce si-au cumparat si inca cred chestia asta...nu am cuvinte. Inseamna ca nu stiti pe ce ati dat banii.
Si ma refer strict la ceea ce am zis cu garantia in sine. Nu in aplicarea ei. Acolo sper sa nu aveti probleme.

Nu ma nemultumeste decat faptul ca unul din plusurile masinii pe langa pret e garantia asta cu care vi s-a scos ochii.
Si ma repet e Kia,nu Toyota sau audi. Toate or avea probleme dar asa are si Audi probleme ca si loganul. Cu toate ca mai putine, rezolvabile mult mai usor si nu ca loganul fara solutionare. Aici intra zgomotul cutiei de directie de care tot pomenesc cei ce vi se par ca "ponegresc" ceed-ul.

Masina e ok dar nu o mai ridicati atat in slavi(si nu va mai aprindeti cand spune cineva ceva de rau de ea).

#50
Ordener

Ordener

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 22.11.2007
a_ionut: am un Audi a3 sportback pe care il conduc zi de zi, si o Kia ceed pe care am luat-o acum o luna.
nu pot sa ma pling de nici una, chiar daca cu ceed-ul n-am nici 10000 de km si deci nu pot sa trag vreo concluzie. ma surprinde doar ca romaximus si genesis (si altii) au condus masina ff putin sau deloc si totusi dau niste sentinte a la clarkson.

zici ca la audi se rezolva mai repede problemele? cred ca glumesti. la trapa are un parasolar al carui miner mi-a ramas pur si simplu in mina la un moment dat. la service m-au aminat cred vreo luna cu reparatiile. si nu m-am panicat, n-am postat aiurea, nu m-am dus cu  opc-ul peste ei. nu ma apuc sa povestesc ce a patit un cunoscut cu un a6 nou. nu mai vorbi de audi sau de Toyota ca nu-s aston martin nici una.

astept la ceed vreo problema, dar deocamdata nimic. a naiba nu vrea sa se rupa in doua deloc.

#51
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007

View Postgstef, on Jan 8 2008, 19:03, said:

Genesis eu fac parte din aia 10% care se abtin? Vad ca-ti place sa faci p..i impotriva vantului!!!!
As vrea sa lucrez la Kia sa am si eu un discount la viitoarea mea masina, ha ha ha.
Eu ma leg de voi astia pesimisti, indoctrinati care se uita pe gaura cheii si pun urechea la tot ce e mai rau.
Si postez aici pe topicul cu Cee'd pentru ca ma intereseaza masina asta, am facut test drive, au trei vecini masina asta si am avut timp sa-mi fac o parere fata de ea.

Ok, dar discount chiar nu prea ai oricum decat daca iei ceva mai scump, amicul meu de la kia mi-a zis ca ei la un lx best castiga 500-600 euro, dar vor sa castige segment de piata si cumparatori. Nu sunt pesimist, dar stii probabil si tu ca au existat si modele care au tot avut probleme si au ramas asa. O idee generala despre gravitatea problemei o sa avem in ~1 an, cand masinile ajung pe la 50+ mii. Oricum daca o cumperi pana atunci, eu iti doresc sa nu ai vreo problema cu ea.

#52
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Am ajuns acasa si sa lamurim o chestiune, garantia.
Eu am un carnet de garantie de la Kia si spune asa:
- garantie la principal (include vopsea si audio) : 60 de luni sa 150.000 (minim trei ani, deci daca faci 200K in doi ani tot mai ai un an! )
- grup motopropulsor: 84 luni sau 150.000 Km
- baterie cu echipament original: 24 luni
- antiperforare: 120 luni (fara limita de Km) nu specifica daca doar din interior spre exterior.
- service piese de schimb si accesorii: 24 luni

Eu zic ca e bine.
Genesis care e treaba cu amicul tau?
Ce am scris eu nu e zvon, este din carnetul meu de garantie, stampilat de Kia RomAuto.
E teapa, nu e teapa, voi ce spune-ti?  (comparativ si cu alte marci)
Asta  inseamna sa discutam pe fapte, nu presupuneri sau inventii.

#53
gstef

gstef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 22.12.2007
A Ionut , am vazut ca ai un biet Leon reference 1.4L/85Cp, nu am cuvinte :thumbdown:. Esti unul din aia care a cautat sa cumpere sigla nu performanta si dotari.

Edited by gstef, 08 January 2008 - 20:44.


#54
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Stai linistit ca acei cai in plus de la Ceed nu fac mare diferenta, e totusi un motor de 1.4

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate