Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Presiune apa

- - - - -
  • Please log in to reply
284 replies to this topic

#271
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Legarea directa a pompei la retea nici macar nu este legala pentru ca exista sanse foarte mari sa deranjezi alimentarea cu apa la vecini, chiar si cei de sub tine.
Si iti garantez ca si zgomotul produs de hidrofor se transmite deranjant prin pereti la bloc.

#272
Cosmyn_87

Cosmyn_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 10.07.2007
Tocmai in acest scop ma gandeam la faza cu vasul tampon.Doar ca nu am idee volumul lui cat sa fie.

#273
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cu cat mai mare, cu atat mai bine...cat de mare poti.

#274
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
As dori sa va pun o intrebare legata de functionarea pompelor din centralele termice. Am studiat ce s-a scris pe aici pe forum, dar nu-mi pot explica un fenomen.
Sa zicem ca avem o instalatie cu o anumita caracteristica si o pompa de recirculare cu caracteristica lui. Am vazut ca se afirma ca punctul de functionare a pompei va fi la intersectia celor doua grafice. OK, feelingul tehnic spune ca asa este. Sa zicem ca acest punct are coordonatele de 1 mc/h si 3 mcolH2O. Daca pompa va functiona la acesti parametri, atunci un calorifer care are nevoie de un debit de 0,2 mc/h dar este departe si traseul pana acolo are sa zicem 5mcolH2O (valori ce pot fi satisfacute de pompa) va primi debitul necesar? Practica arata ca DA.
Dar care este explicatia in lumina faptului ca spunem ca punctul de functionare este la alti parametri (1mc/h, 3 mcolH2O).
Si am mai vazut ca la calculul instalatiei de incalzire se recomanda calcularea rezistentelor hidrauluice pe tronsonul cel mai defavorizat (unii zic caloriferul cel mai indepartat). Si atunci vom verifica pompa la acest debit si pierdere? Daca da, la ce ne mai foloseste acel punct de functionare?

Multumesc

Edited by zolak, 19 June 2018 - 20:12.


#275
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Daca pompa face doar 3 mCA, nu are cum sa se acopere caderea de presiune de 5 mCA necesara pentru impingerea a 0,2 mc/h pana la acel calorifer.
Inseamna ca acel calorifer va primi un debit mai mic decat 0.2 mc/h. Face cald, dar nu functioneaza in parametrii nominali.

#276
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 27.02.2007
Salut,

La bloc ce presiune ar trebuie să aibă apa rece? M-am mutat de curând într-un bloc nou și apa nu are presiune.

Mulțumesc,

#277
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Buna,

Pentru un bloc de 5 etaje 5 AP per etaj cam pe ce presiune ar trebui sa fie setat hidroforul sa fie presiune ok si la etajul 5?
daca se seteaza o plaja de lucru min 3 max 4 bari ar fi ok?
Hidroforul are si vas de expansiune extern dar nu stiu la cat ii umflat

Multumesc

#278
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
5 etaje si cu parterul, 6 nivele in total, asta inseamna cca. 16-18 m, deci presiunea de 4-5 bari ar fi suficienta. Asta daca nu sunt probleme pe instalatia interioara a blocului.
Alta problema ar fi debitul pompei care ar trebui sa faca fata la consumul celor 30 de apartamente, mai ales in orele de varf.

#279
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
salut!

Revin si eu cu problema presiunii apei la bloc.
Locuiesc la etajul 4 si de ceva vreme presiunea este slaba.
Daca montez o pompa gen https://www.dedeman....47564/p/2014054
ma ajuta cu presiunea?
Multumesc!

#280
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu

#281
JohnDoe

JohnDoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 28.08.2002
Am și eu aceeași problemă ca mulți de aici. Presiunea mică de la intrarea în apartament nu permite funcționarea corectă a centralei de apartament.
Apa mai mult picură decît curge...

Am găsit asta tot uitîndu-mă pe internet:
https://www.romstal....-p4608336.html#

Are cineva ceva experiență cu așa ceva? Poate ajuta?

Mulțam fain!

#282
nico1659

nico1659

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.01.2008
salutare,
resuscitez un pic topicul... locuiesc la casa, am o pompa italiana pe direct (sper sa intelegeti, nu sunt nici macar prieten cu prietenul instalatorului)
care scoate 8 bari (cel putin asa-mi aduc aminte),  mi-a spart de doua ori paharul de la filtru. am pus un manometru de 6 bari, bininteles ca l-a dat peste cap!
cum pot reduce presiunea, nu debitul!? multumesc anticipat!

#283
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Cu un regulator de presiune.

#284
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

View Postmarius2k, on 14 februarie 2020 - 09:29, said:

Locuiesc la etajul 4 si de ceva vreme presiunea este slaba.
Daca montez o pompa gen https://www.dedeman....47564/p/2014054 ma ajuta cu presiunea?
mai degraba asta: UPA 15-90
https://product-sele...-specifications

Edited by doinastela, 14 December 2021 - 23:18.


#285
JohnDoe

JohnDoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 28.08.2002
Hop și eu.

De idee cineva dacă așa ceva se pretează pentru un apartament în care presiunea este fie foarte slabă fie, uneori, dispare aproape complet?

https://www.ekoinsta...apur-valrom-p25

Întrebarea principala ar fi: pompa aia produce vibrații sau zgomote prea mari pentru un apartament la etajul 3?

Plus, un instalator a zis că nu e voie cu așa ceva legat la rețea. Știu că e ilegal sa legi pompa direct la rețea, dar asta e un rezervor cu pompa pentru consum, nu pompa legata direct la rețea. Dar, ce știu eu...

Mulțam fain.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate