Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Presiune apa

- - - - -
  • Please log in to reply
284 replies to this topic

#1
sanduman

sanduman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.09.2007
Ce as putea sa fac sa am presiune la apa rece sa pot face si eu dus vara? Apart este la ultimul etaj (4), 2 apart pe palier, bloc cu acoperis, cheia de la pod este la mine. Eventual un hidrofor in pod sa traga fortat apa din instalatie?

#2
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.07.2007

 sanduman, on Jan 5 2008, 00:14, said:

Ce as putea sa fac sa am presiune la apa rece sa pot face si eu dus vara? Apart este la ultimul etaj (4), 2 apart pe palier, bloc cu acoperis, cheia de la pod este la mine. Eventual un hidrofor in pod sa traga fortat apa din instalatie?
un hidrofor e esclus pt ca daca va folosi careva  apa sub va trage aer  fals  verifica la subsol sa nu ai robineti pe coloana semiinfundati    si mai rar robineti pe coloana in apartamente  in general ei sunt de vina

#3
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 sanduman, on Jan 5 2008, 00:14, said:

Ce as putea sa fac sa am presiune la apa rece sa pot face si eu dus vara? Apart este la ultimul etaj (4), 2 apart pe palier, bloc cu acoperis, cheia de la pod este la mine. Eventual un hidrofor in pod sa traga fortat apa din instalatie?

Cred ca si la tine este o problema de debit. Adica exact cum ti sa scris mai inainte alimentarea este obturata.
Cauzele in ordine sunt:
1) Ai o para de dus cu gauri prea mari pt. instalatia ta. O poti inlocui cu o para din acelea care au mai multe tipuri de jet: 3 sau 5 ... Acestea au nevoie de obicei de un debit de apa mult mai mic. Poti masura debitul de apa intr-o galeata prima data la baterie care are dusul si apoi si la dus. Pe urma mai discutam.
2) Furtunul de dus este strangulat.
3) Schimbatorul din baterie are probleme.
4) Teava de alimentare cu apa este obturata.
Sau ce ai citit mai inainte.

#4
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.07.2007

 cipaul, on Jan 5 2008, 15:13, said:

Cred ca si la tine este o problema de debit. Adica exact cum ti sa scris mai inainte alimentarea este obturata.
Cauzele in ordine sunt:
1) Ai o para de dus cu gauri prea mari pt. instalatia ta. O poti inlocui cu o para din acelea care au mai multe tipuri de jet: 3 sau 5 ... Acestea au nevoie de obicei de un debit de apa mult mai mic. Poti masura debitul de apa intr-o galeata prima data la baterie care are dusul si apoi si la dus. Pe urma mai discutam.
2) Furtunul de dus este strangulat.
3) Schimbatorul din baterie are probleme.
4) Teava de alimentare cu apa este obturata.
Sau ce ai citit mai inainte.


astea sunt gresite  parera mea

1) Ai o para de dus cu gauri prea mari pt. instalatia ta. O poti inlocui cu o para din acelea care au mai multe tipuri de jet: 3 sau 5 ... Acestea au nevoie de obicei de un debit de apa mult mai mic. Poti masura debitul de apa intr-o galeata prima data la baterie care are dusul si apoi si la dus. Pe urma mai discutam.
2) Furtunul de dus este strangulat.
3) Schimbatorul din baterie are probleme.


mai bine intrebai daca are lavoar si ce presiune are la baterie

#5
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Nu ai destula experienta. Atata tot. Eu le-am vazut pe toate trei pana acum.

Edited by scheleton, 21 November 2009 - 12:43.


#6
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.07.2007

 cipaul, on Jan 5 2008, 23:32, said:

Nu ai destula experienta. Atata tot. Eu le-am vazut pe toate trei pana acum.
posibil sa ai dreptate
poate nu am experienta dar totusi stiu cand zic ceva si stiu si de ce zic  pt ca deja cand ai zis faza cu galeata ai gafat  
e si normal sa nu ai acelasi debit pe para fiind orificiul mai mic decat cel al  bateriei dar totusi a vorbit experieta din tine nu tu

acu intreaba daca e baterie de cada sau de dus ;))
sau nu stiii diferenta ?

#7
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

 sanduman, on Jan 5 2008, 00:14, said:

Ce as putea sa fac sa am presiune la apa rece sa pot face si eu dus vara? Apart este la ultimul etaj (4), 2 apart pe palier, bloc cu acoperis, cheia de la pod este la mine. Eventual un hidrofor in pod sa traga fortat apa din instalatie?

Daca problema este presiunea scazuta a apei poti instala un hidrofor in pod dar nu sa traga din instalatie, ci cu un vas de acumulare de cca 200 litri din care sa traga apa si sa o impinga spre chiuveta,  cada(dus), bazin WC...

#8
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.07.2007
dar nu e mai simplu sa repari cauza decat ca complici o instalatie

trebuie doar verifivat daca ceilalti vecini de pe etaj daca au presiune  
daca nu au e mai simplu un hidrofor sa traga din retea   si sa impinga in cladire
daca au  e o cauza mai simpla si mai ieftina si trebuie doar identificata  si reparata

#9
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 s_tre_ss, on Jan 6 2008, 12:49, said:

dar nu e mai simplu sa repari cauza decat ca complici o instalatie

trebuie doar verifivat daca ceilalti vecini de pe etaj daca au presiune  
daca nu au e mai simplu un hidrofor sa traga din retea   si sa impinga in cladire
daca au  e o cauza mai simpla si mai ieftina si trebuie doar identificata  si reparata

Ce presiune trebuie sa aibe omul?
Ca tu sti ce zici, nu? :D

#10
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.07.2007

 cipaul, on Jan 6 2008, 14:01, said:

Ce presiune trebuie sa aibe omul?
Ca tu sti ce zici, nu? :D
10 metri ar fi deajuns cred

#11
sanduman

sanduman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.09.2007

 s_tre_ss, on Jan 6 2008, 12:49, said:

dar nu e mai simplu sa repari cauza decat ca complici o instalatie

trebuie doar verifivat daca ceilalti vecini de pe etaj daca au presiune  
daca nu au e mai simplu un hidrofor sa traga din retea   si sa impinga in cladire
daca au  e o cauza mai simpla si mai ieftina si trebuie doar identificata  si reparata
Problema asta este in tot orasul la etajele superioare!Blocul nostru este din 1994, instalatia nu e chiar asa veche.  :console:

#12
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.07.2007

 sanduman, on Jan 6 2008, 21:50, said:

Problema asta este in tot orasul la etajele superioare!Blocul nostru este din 1994, instalatia nu e chiar asa veche.  :console:
asa vasul de  acumulare si hihroforul e o idee buna
dar parerea mea daca si ceilalti vecini de la etajele superioare sunt de acord montati un hidrofor sa impinga in bloc

#13
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 s_tre_ss, on Jan 7 2008, 04:19, said:

asa vasul de  acumulare si hihroforul e o idee buna
dar parerea mea daca si ceilalti vecini de la etajele superioare sunt de acord montati un hidrofor sa impinga in bloc
evident hidroforul cu vas de acumulare este solutia.ai nevoie macar de vreo 2 bari,ideal ar fi 3 bari,iar cu hidrofor se rezolva problema.vecinii ar trebui sa fie de acord, nu-i incurci cu nimic,odata umplut rezervorul, plutitorul va inchide nu le "furi" presiunea.

#14
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
deci este ce banuiam, regia de apa nu poate sa asigure presiunea in acea zona in care locuiesti. ideea unui hidrofor care sa impimga apa in tot blocul e deja de domeniul asociatiei de locatari: bazin mai mare, hidrofor mai mare, instalare in subsol, plata energiei electrice defalcata pe consumatori... eh problemele cetateanului de la bloc. asa ca tot ce poti sa iti faci tu pentru tine e mai bine (vezi discutiile interminabile despre repartitoarele de costuri) cum ti-am mai zis iti pui bazin de acumulare si hidrofor in pod si iti alimentezi de acolo tot (inclusiv centrala aceea ungureasca la care soliciti un manual). ai avantajul ca stai la ultimul etaj si poti sa tragi prin pod teava de apa si sa cobori in bucatarie si baie fara sa faci trasee intortocheate prin casa. ar mai fi o problema cu izolatia termica a acoperisului - sa nu inghete apa in bazin, hidrofor sau tevile din pod. dar si aici s-ar rezolva cu o "cusca" din (sau captusita cu) polistitren.

Edited by dicdobre, 07 January 2008 - 10:51.


#15
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007
dar teava preizolata ce are ?

Edited by scheleton, 21 November 2009 - 12:44.


#16
sanduman

sanduman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.09.2007

 dicdobre, on Jan 7 2008, 10:50, said:

deci este ce banuiam, regia de apa nu poate sa asigure presiunea in acea zona in care locuiesti. ideea unui hidrofor care sa impimga apa in tot blocul e deja de domeniul asociatiei de locatari: bazin mai mare, hidrofor mai mare, instalare in subsol, plata energiei electrice defalcata pe consumatori... eh problemele cetateanului de la bloc. asa ca tot ce poti sa iti faci tu pentru tine e mai bine (vezi discutiile interminabile despre repartitoarele de costuri) cum ti-am mai zis iti pui bazin de acumulare si hidrofor in pod si iti alimentezi de acolo tot (inclusiv centrala aceea ungureasca la care soliciti un manual). ai avantajul ca stai la ultimul etaj si poti sa tragi prin pod teava de apa si sa cobori in bucatarie si baie fara sa faci trasee intortocheate prin casa. ar mai fi o problema cu izolatia termica a acoperisului - sa nu inghete apa in bazin, hidrofor sau tevile din pod. dar si aici s-ar rezolva cu o "cusca" din (sau captusita cu) polistitren.
Pai doar ceva individual pot sa incerc deoarece impreuna cu ceilalti locatari nu am sanse ( bloc cu 10 apartamente din care vreo 8 locuite din care doar vreo 4 proprietari ceilalti in chirie si nu sunt interesati de vreo investitie la fel si proprietarii acestor apart) este un bloc mai...ciudat. Referitor la centrala ungureasca inca nu am gasit manual (nici macar in maghiara :) ). Dar daca instalez un bazin de vreo 200 L in pod care sa se alimenteze incet de la reteaua blocului (in timpul care suntem la servici), cu plutitor iar din el prin cadere sa alimenteze centrala?

#17
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 sanduman, on Jan 7 2008, 18:18, said:

Pai doar ceva individual pot sa incerc deoarece impreuna cu ceilalti locatari nu am sanse ( bloc cu 10 apartamente din care vreo 8 locuite din care doar vreo 4 proprietari ceilalti in chirie si nu sunt interesati de vreo investitie la fel si proprietarii acestor apart) este un bloc mai...ciudat. Referitor la centrala ungureasca inca nu am gasit manual (nici macar in maghiara :) ). Dar daca instalez un bazin de vreo 200 L in pod care sa se alimenteze incet de la reteaua blocului (in timpul care suntem la servici), cu plutitor iar din el prin cadere sa alimenteze centrala?
ar fi o solutie,dar caderea asta iti va asigura o buna presiune ? un hidrofor e vreo 5-6 mil,bazinul de fapt un butoi de pvc de vreo 800.000 lei vechi,iar fitingaraia si manopera,plutitorul nu-s chiar asa scumpe.bazinul trebuie spalat de vreo 2-3 ori pe an ca se inverzeste,in rest n-are nimic.
centrala ta seamana al dracului cu Unical Iven 04,s-ar putea sa fie varianta imbunatatita a ceea ce ai tu si are manual dar in italiana, pe www.unicalag.it

#18
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 sanduman, on Jan 7 2008, 20:18, said:

Pai doar ceva individual pot sa incerc deoarece impreuna cu ceilalti locatari nu am sanse ( bloc cu 10 apartamente din care vreo 8 locuite din care doar vreo 4 proprietari ceilalti in chirie si nu sunt interesati de vreo investitie la fel si proprietarii acestor apart) este un bloc mai...ciudat. Referitor la centrala ungureasca inca nu am gasit manual (nici macar in maghiara :) ). Dar daca instalez un bazin de vreo 200 L in pod care sa se alimenteze incet de la reteaua blocului (in timpul care suntem la servici), cu plutitor iar din el prin cadere sa alimenteze centrala?

Incearca sa dai mai multe informatii. Exact ce ai observat si cat mai putine supozitii.
Ce te deranjeaza de fapt? Ai perioade cand nu ai apa deloc?
Centrala nu are indicator de presiune pe ea? Daca are cat indica el?
Nu prea cred ca poate functiona bine centrala daca nu ai presiune pe retea.
Fa ce ti-am zis mai inainte (in postul anterior) si mai discutam pe urma, dupa ce ai datele privind debitul. Daca vrei, bineinteles.
Poze cu centrala, bateria si para de dus ar putea fi si ele utile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate