Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 

subofiter penitenciar

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
marusica

marusica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 26.06.2007
2000 ron mi se par mult prea putini.Asa cum am spus si mai sus,la pompieri e un program mult mai bun,si o munca mult mai putina,si salariu e cam 1500 ron de inceput.
In legatura cu sporul acela de TBC,eu nu prea cred ca il au toti,cred ca decat aceia care sunt pe spital.Oricum,am auzit la cineva,care are un prieten subofiter la spitalul penitenciarului,care ia 33 milioane dupa 7 ani de vechime.Deci cat sa fie sporul de TBC.Sa zicem vreo 5 mil,asta ar insemna ca subofiterul de e penitenciar sa ia 28 dupa putina vechime.

#20
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Asculta mai bine stirea. Este vorba de 1500 lei nu 1500 euro.

Si asta doar cu ceva vechime.

Din moment ce este vorba de subofiter nu poate avea o functie prea mare.

#21
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007

 marusica, on Jan 2 2008, 11:10, said:

2000 ron mi se par mult prea putini.Asa cum am spus si mai sus,la pompieri e un program mult mai bun,si o munca mult mai putina,si salariu e cam 1500 ron de inceput.
In legatura cu sporul acela de TBC,eu nu prea cred ca il au toti,cred ca decat aceia care sunt pe spital.Oricum,am auzit la cineva,care are un prieten subofiter la spitalul penitenciarului,care ia 33 milioane dupa 7 ani de vechime.Deci cat sa fie sporul de TBC.Sa zicem vreo 5 mil,asta ar insemna ca subofiterul de e penitenciar sa ia 28 dupa putina vechime.

  Nu poate sa aiba un tablagiu, ca asta este in fond un subofiter, 33 mil, sau 3300 Ron, undeva se strecoara o greseala sau o dezinformare, or fi ele, armata  ori politia, mai bine platite ca un necalificat, dar nici chiar asa

 ryky, on Jan 2 2008, 11:19, said:

Asculta mai bine stirea. Este vorba de 1500 lei nu 1500 euro.

.

Exact asta este adevarul

Edited by Black Hawk, 02 January 2008 - 13:30.


#22
marusica

marusica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 26.06.2007

 ryky, on Jan 2 2008, 13:19, said:

Asculta mai bine stirea. Este vorba de 1500 lei nu 1500 euro.

Si asta doar cu ceva vechime.

Din moment ce este vorba de subofiter nu poate avea o functie prea mare.
:) stirea am auzit-o prea bine.Si cum sa fie 1500 lei. :rolleyes: .Pai daca ar fi atata nu s-ar mai duce nimeni.Si daca atata are cel cu vechime,cel fara vechime cat are?1000 ron? :lol:  :lol:  :lol:

#23
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007

 marusica, on Jan 2 2008, 11:31, said:

:) stirea am auzit-o prea bine.Si cum sa fie 1500 lei. :rolleyes: .Pai daca ar fi atata nu s-ar mai duce nimeni.Si daca atata are cel cu vechime,cel fara vechime cat are?1000 ron? :lol:  :lol:  :lol:


Lucrezi ?, chiar crezi ca toate salariile din Romania incep cu 1000 de euro valoare ?, chiar crezi ca o puscarie care sta in bugetul de stat isi permite sa dea 45-50 milioane la un tablagiu ?. Ti se pare putin 15 mil. ? Wake up man

Edited by Black Hawk, 02 January 2008 - 13:38.


#24
marusica

marusica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 26.06.2007

 Black Hawk, on Jan 2 2008, 13:34, said:

Lucrezi ?, daca da cat ai salariu
Nu lucrez,nu am salariu,vreau sa dau examen ori la penitenciar,ori la pompieri,dar inca nu sunt hotarat unde,nu stiu unde e mai bine...

#25
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,500
  • Înscris: 08.12.2006
La penitenciar se poate intra și fără examen...

Înainte să iei în calcul salariul, mai mare sau mai mic, ia în calcul și ce presupune respectivul salariu. A fi pompier nu e chiar o meserie ușoară.

Edited by antinari, 02 January 2008 - 14:47.


#26
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
am inteles. urmeaza sa intri in campul muncii si ti-a atras atentia salariul. Dar ai auzit ca la pompieri e mai mare si te-ar bate gandul sa te-ndrepti intr-acolo... daca salariul este unicul criteriu nu pot sa-ti dau nici un sfat, pt ca...

Edited by cutler, 02 January 2008 - 14:50.


#27
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 duculeana, on Jan 2 2008, 13:05, said:

Asa e. N-are cum sa castige 1500 de euro/luna, cat castiga soldatii voluntari in Afghanistan sau Irak. Un sef de penitenciar n-o sa aiba niciodata sporurile acelora care se lupta aproape corp la corp cu talibanii, si le trec gloantele pe la ureche, pe cand el doar sta in birou si da comenzi, si mai face parte de 2-3 ori pe an dintr-o comisie de eliberare conditionata. -_-
Duculeana, ca batutul campilor e arta ta martiala preferata, am inceput sa ma lamuresc, urmarindu-ti cateva din evolutiile de pana acum, dar uneori am senzatia ca vrei sa iei centura neagra inainte de majorat!
Pai soldatii aia la care faci tu referire sunt subofiteri, sau asa-numitii "sergenti-angajati", probabil ca ofiterii lor castiga mai bine, ca sa nu mai vorbim de un comandant de batalion.
Directorul unui penitenciar este "mutandis mutadis" (e de bine, nu te injuram) mai mare ca un comandant de batalion din Armata Romana, fie ea si dislocata pe zona de razboi. Daca tu iti inchipui ca "asta" face un "sef de penitenciar", aproape ca-mi vine sa-ti doresc sa ajungi sa te convingi "ad loco". Ca subaltern al lui, desigur, nu ca "turist''.
----------------------------------------------------------------
Profit de ocazie si va off-topichez si eu cu o intrebare, cam retorica, dar totusi astept un raspuns.
Ce dracu's mother, e vre-un concurs legat de numarul de postari, se sterg automat niste conturi daca nu postezi de X ori intr-un anume interval, castigi vreo excursie pe Insula Vaduvelor Nimfomane daca ajungi la cinci sau zece mii de postari inainte de 2010 ?!
Uneori asa am senzatia, dar senzatiile astea nu-s tocmai niste chestii  de-ale pe care sa pui baza, de-aia intreb.

#28
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Si btw, directorul unui comisar face parte din randul magistratilor, nu mai este ales din randul ofiterilor.
Asa ca nu putem raporta salariile la salariul directorului, care e f mare.
Marusica, ia si orienteaza-te undeva unde iti si place si e si platit bine ;)

Edited by ortega, 02 January 2008 - 21:41.


#29
marusica

marusica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 26.06.2007

 antinari, on Jan 2 2008, 14:45, said:

La penitenciar se poate intra și fără examen...

Înainte să iei în calcul salariul, mai mare sau mai mic, ia în calcul și ce presupune respectivul salariu. A fi pompier nu e chiar o meserie ușoară.
Cam pe toti trebuie sa va contrazic pe aici.

1.La penitenciar se intra numai cu examen,ca ofiter dai examen la academie,ca subofiter dai examen la Tg. Ocan (crede-ma,stiu ce vorbesc deoarece am dat examen anu trecut dar nu am fost admis)
2.Am mai multi prieteni pompieri,si munca nu este chiar asa grea cum spui tu
3.Salariu nu e singuru criteriu dupa care ma orientez,am pus aceste 2 functii deoarece acestea imi plac,si stiu ce presupune fiecare munca in parte.Daca alegeam doar pt. salariu,puneam problema si catre politie,jandarmerie.Dar nu....mie imi place ori la pompieri,ori la penitenciar(dar nu stiu unde este mai convenabil,deoarece din punct de vedere al muncii imi plac ambele in mod egal;deci in cazul asta normal ca ma indrept catre salariu mai mare)

Edited by marusica, 03 January 2008 - 13:15.


#30
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007

 marusica, on Jan 3 2008, 11:13, said:

Cam pe toti trebuie sa va contrazic pe aici.


Pe mine insa nu ma contrazii, nu au salariu de 50.000.000 lei vechi, nici daca stau ei capra in penitenciar. Ma refer la un subofiter ( fost tablagiu ). Doar daca este el pe vreo cine stie ce functie pe acolo, dar un post oarecare, in nici un caz

#31
marusica

marusica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 26.06.2007

 Black Hawk, on Jan 3 2008, 16:00, said:

Pe mine insa nu ma contrazii, nu au salariu de 50.000.000 lei vechi, nici daca stau ei capra in penitenciar. Ma refer la un subofiter ( fost tablagiu ). Doar daca este el pe vreo cine stie ce functie pe acolo, dar un post oarecare, in nici un caz
Dar nu am spus eu ca te contrazic pe tine.Eu nu zic ca are salariu 50 milioane vechi.Daia am si deschis topicul,pt. ca m-i sa parut ciudat ce am auzit la televizor.Oricum,eu m-am mai interesat putin si din ce pot sa va spun,sunt persoane care dupa 10 ani de vechime au ajuns pe la 30 milioane.

#32
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,500
  • Înscris: 08.12.2006

 marusica, on Jan 3 2008, 13:13, said:

Cam pe toti trebuie sa va contrazic pe aici.
Nici pe mine nu mă contrazii :P

 marusica, on Jan 3 2008, 13:13, said:

1.La penitenciar se intra numai cu examen,ca ofiter dai examen la academie,ca subofiter dai examen la Tg. Ocan (crede-ma,stiu ce vorbesc deoarece am dat examen anu trecut dar nu am fost admis)
Ești sigur că ai luat în calcul toate posibilitățile? :naughty: eu știu câțiva băieți care au intrat fără examen, cu ieșitul e mai greu...

#33
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007

 marusica, on Jan 3 2008, 15:50, said:

Dar nu am spus eu ca te contrazic pe tine.Eu nu zic ca are salariu 50 milioane vechi.Daia am si deschis topicul,pt. ca m-i sa parut ciudat ce am auzit la televizor.Oricum,eu m-am mai interesat putin si din ce pot sa va spun,sunt persoane care dupa 10 ani de vechime au ajuns pe la 30 milioane.


Posibil, dar nu cred ca cei care au 3000 RON sunt trepadusi pe acolo, de aia care pazesc.

#34
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Am eu o cunostiinta care lucreaza la penitenciar ca paznic de 1 luna. Are salar de 3500 euro in prima luna si pe urma la fiecare 6 luni i se mai adauga cate 500 euro la salar.
Maxim 1500 RON net la inceput, zic eu.

La pompieri e lejer, depinde daca-ti place sa primesti ordine sau nu.

#35
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 marusica, on Jan 3 2008, 13:13, said:

mie imi place ori la pompieri,ori la penitenciar(dar nu stiu unde este mai convenabil,deoarece din punct de vedere al muncii imi plac ambele in mod egal)

Marusica, tata, ma siderezi (nu stiu exact ce inseamna verbul asta dar am inteles ca e un fel de "dat pe spate"). Daca in privinta pompierilor as mai intelege o oarecare "placere" -  aventura, risc, foc, sirene, blonde salvate din foc ude fleasca si desigur doar in camasa de noapte, sirene, girofar, pisici date jos din copac etc, sa ma pici cu ceara pe saculetul subombilical  daca pricep cealalta placere!
Unde vezi tu placere din a mirosi opt ore pe zi basinile unora care nu au ajuns infipti intr-o teapa datorita unor simple conjuncturi istorice, altfel acolo le era locul?
Unde e placerea de a fi intrebat zilnic despre mama,  sora, sotia si rudele tale decedate sub forma unor dialoguri care incep invariabil prin "Lua-ti-as...", doar pentru faptul ca ai refuzat sa le faci unuia sau altuia dintre cei cazati o favoare?
Unde e placerea de a fi sfidat zi de zi si ceas de ceas prin intermediul unei ferestre numita "vizeta" de catre un individ al carui coeficient de inteligenta este sensibil egal cu, cel mult, numarul la pantofi?
Si as putea sa-ti povestesc pana maine. Dar ma gandesc ca cineva trebuie sa faca si asta. Din placere sau nu, mai putin ma(ne) intereseaza.

#36
marusica

marusica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 26.06.2007

 Gabi73C, on Jan 3 2008, 19:02, said:

Marusica, tata, ma siderezi (nu stiu exact ce inseamna verbul asta dar am inteles ca e un fel de "dat pe spate"). Daca in privinta pompierilor as mai intelege o oarecare "placere" -  aventura, risc, foc, sirene, blonde salvate din foc ude fleasca si desigur doar in camasa de noapte, sirene, girofar, pisici date jos din copac etc, sa ma pici cu ceara pe saculetul subombilical  daca pricep cealalta placere!
Unde vezi tu placere din a mirosi opt ore pe zi basinile unora care nu au ajuns infipti intr-o teapa datorita unor simple conjuncturi istorice, altfel acolo le era locul?
Unde e placerea de a fi intrebat zilnic despre mama,  sora, sotia si rudele tale decedate sub forma unor dialoguri care incep invariabil prin "Lua-ti-as...", doar pentru faptul ca ai refuzat sa le faci unuia sau altuia dintre cei cazati o favoare?
Unde e placerea de a fi sfidat zi de zi si ceas de ceas prin intermediul unei ferestre numita "vizeta" de catre un individ al carui coeficient de inteligenta este sensibil egal cu, cel mult, numarul la pantofi?
Si as putea sa-ti povestesc pana maine. Dar ma gandesc ca cineva trebuie sa faca si asta. Din placere sau nu, mai putin ma(ne) intereseaza.
Eu nu am spus ca ma duc de placere sa lucrez la penitenciar.Eu am spus ca stiu in ce consta serviciul,si nu il refuz,adica nu il consider nepotrivit pt. mine.

@Black Hawk daca nu e paznic pe acolo tu ce crezi ca ar putea fi?Doctor?E dala de sta ori pe sectie ori sus in foisor,pe cardul penitenciarului.

@antinari Da....eu am zis sa intrii acolo ca subofiter...deci nu se accepta gluma ta :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate