Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Farmacista..

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Exemple am si eu de persoane care au plecat din lant la unele farmacii mai micute, datorita salariului. Era o criza de farmacisti ca se dadea si bonus pentru persoana care aducea un farmacist sa lucreze la noi. O colega avea si jumate de norma la o farmacie micuta si acolo avea salariu 70% din cat lua pe norma intreaga. Difera foarte mult de la o farmacie la alta si poate nu trebuia sa generalizez. Mea culpa.

#74
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Din pacate, cam toata activitatea se rezuma la vanzarea de produse. Vanzare care o poate face si un asistent, nu neaparat un farmacist. Cu regulile tampite de la Casa de Asigurari de Sanatate, cu dorinta patronilor de farmacie sa faca bani multi si sa beneficieze de tot felul de bonusuri oferite de firmele de medicamente ( cadouri, excursii, etc ), un farmacist devine un simplu vanzator (cu responsabilitate mare! - verificare medicamente prescrise, morfine, barbiturice ), desi, o mare parte ar trebui sa si-o petreaca facand preparate de tot felul, de multe ori, mult mai bune decat cele comerciale, cu pret mare.

#75
Keyla

Keyla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.04.2007

View Postgamezcdr, on 5th January 2009, 06:37, said:

Hai nu ma innebuni de aia vor toti sa mearga la lanturi ca-s salariile mai mici ? Eu farmacist de 9 ani castig mai putin decat o colega (proaspat absolventa si cam nestiutoare ca deh asa am fost toti nu) care a stat la noi 6 luni apoi a plecat la City si castiga cu 400 peste mine si cazuri de astea sunt destule. In rest ai 100% dreptate. :)
  Sint lanturi si lanturi....Unele merg mai bine,altele mai rau si asta se reflecta si in felul in care-si retribuie angajatii.Majoritatea farmacistilor angajati in retele nu au de ce se plange,dar cunosc cazuri in care asistentele au primit 10 mil.pe luna desi negociasera la angajare cu totul alt salariu....Si era vorba de salariul de baza,nu target...Nu peste tot lucrurile sint roz si mai uiti un lucru:orele de munca pe care le prestezi intr-un lant fata de cele de la privat...Daca faci calculul s-ar putea sa ai surpriza sa constati ca tu esti mai bine platita pe ora decat o colega de la Sensiblu de ex...In 2 ianuarie(sambata,zi de sarbatoare legala) m-am plimbat prin oras savurandu-mi ziua libera si m-am uitat ce program aveau farmaciile din centru;Help Net inchidea la 18,Catena la 16,Sensi Blu la 20....Ce mai zici de help net din Real care inchide la 11 noaptea zilnic si da angajatilor 2 libere pe an?Hai sa fim sinceri-ne plac salariile lor,dar cand e vorba de program...ne lipsim!Nemaivorbind de salariile declarate!Iti convine minim pe economie?Mie nu!Cate zile oi avea am sa tot fug de lanturi desi teama mi-e ca ma vor prinde din urma...De 12 ani de cand lucrez ma tot mut de la un privat la altul si am obosit-peste tot unde merg ma izbesc de un inevitabil faliment urmat de asimilarea de catre o retea...Pana si domeniul asta a avut statul roman grija sa il aduca la pamant punandu-l pe tava marilor afaceristi-nefarmacisti,evident!

#76
Gallenus

Gallenus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.02.2010

View PostKeyla, on 27th January 2010, 21:31, said:

De 12 ani de cand lucrez ma tot mut de la un privat la altul si am obosit-peste tot unde merg ma izbesc de un inevitabil faliment urmat de asimilarea de catre o retea...Pana si domeniul asta a avut statul roman grija sa il aduca la pamant punandu-l pe tava marilor afaceristi-nefarmacisti,evident!

Multumeste-i lui dumnezeu ca nu esti tu ala care da faliment. Ramai la statutul de angajat, cel putin deocamdata iti va fi mai bine! Ti-o spun din experienta proprie, nu-i fain sa te tarasca furnizorii prin tribunale si sa ai de recuperat de la casa de asiguarari banii de pe retetele din iulie incoace. Si inca ceva, obisnuieste-te cu stampila de miliardar de farmacist, e prea complicat si inutil sa ii explici unui rauvoitor ca in ziua de azi orice carnatar are farmacie, dar nu este farmacist...Nu merita!

#77
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008

View Postshiva, on 5th January 2009, 13:33, said:

Din pacate, cam toata activitatea se rezuma la vanzarea de produse. Vanzare care o poate face si un asistent, nu neaparat un farmacist. Cu regulile tampite de la Casa de Asigurari de Sanatate, cu dorinta patronilor de farmacie sa faca bani multi si sa beneficieze de tot felul de bonusuri oferite de firmele de medicamente ( cadouri, excursii, etc ), un farmacist devine un simplu vanzator (cu responsabilitate mare! - verificare medicamente prescrise, morfine, barbiturice ), desi, o mare parte ar trebui sa si-o petreaca facand preparate de tot felul, de multe ori, mult mai bune decat cele comerciale, cu pret mare.
Si eu am ajuns la aceasta concluzie...
Obisnuiam sa duc uneori, la farmacia din colt, o reteta pentru prepararea unui sirop ce-mi calma suferintele digestive: apa de melissa, apa de menta, procaina si alte doua ingrediente. N-am mai gasit interes pentru prepararea retetei mele  :confuzzled:

Sunt pe cale de disparitie farmacistii care stiau sa prepare o reteta magistrala. Cica, nu mai au cu ce...
Rau!
Nici doctorii ce compuneau retetele magistrale nu mai sunt, acum se recomanda tipizate pentru fiecare bolnav, unic in suferintele lui!
De aia se considera ca farmacistul, in ciuda anilor grei, de facultate, ajunge un simplu vanzator.
Rau!

#78
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Lumea a mai evoluat din secolul 18-19(?) de cand dateaza reteta ta :). Acuma ai inhibitori de pompa la preturi de dumping, omor s-ar fi facut acum 50 de ani pentru asa ceva.

#79
whisperitza

whisperitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.08.2009
Mai sunt absolventi ai Facultatii de Farmacie, dornici de lucru?

#80
ElCubano

ElCubano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 856
  • Înscris: 16.08.2010

View Postwhisperitza, on 3rd August 2010, 22:06, said:

Mai sunt absolventi ai Facultatii de Farmacie, dornici de lucru?
Eroarea e la nivel logic, presupunand ca toti sunt dornici, nu conditionati de lucru.

#81
hulya

hulya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.05.2011
Buna.
Imi poate spune cineva cum  e cu numarul de credite la facultatea de farmacie Ovidius?
Va multumesc!

#82
dradrian

dradrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.08.2011
Buna ziua,

Numele meu este Adrian Dogaru si reprezint Excon Consultanta, companie de consultanta in domeniul resurse umane. In prezent recrutam Farmacisti pentru o clinica medicala din Bucuresti.


Daca sunteti in cautarea unei noi oportunitati de angajare, astept de la dvs. un CV actualizat pe adresa de email [email protected].

Adrian Dogaru.

#83
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Buna ziua. Imi puteti spune daca exista o data reglementata pentru efectuarea inventarului anual in farmacie? Stiu ca se face la safrsitul lunii octombrie de regula, dar m-ar interesa daca este vreo reglementare legala in acest sens.
Multumesc!

#84
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Nimeni, nicio idee?

#85
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu as face o pe 3 decembrie.

#86
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,917
  • Înscris: 31.03.2003
NU cred ca exista o data precisa.
Noi il facem de fiecare data la 1 decembrie, cand sunt cateva zile libere in jurul evenimentului.

#87
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Multumesc. Stiu ca multe farmacii fac inventarul la sfarsitul lui octombrie si ma gandeam ca e o regula in sensul asta. Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate