Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Farmacista..

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
De aia se transforma profesia de farmacist in vanzator de medicamente ca avem patroni de farmacii care gandesc ca Telecomro. Dar stati linistiti ca mai sunt destui farmacisti adevarati in retea asta pana cand n-o sa-i inghita lanturile.

#38
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Au mai ramas putini farmacisti adevarati. Farmacist adevarat este ala care are 1, maxim 2 farmacii si sta el acolo si elibereaza medicamente. Il numesc farmacist daca macar de cateva ori pe saptamana prepara anumite substante.

Tot respectul pentru absolventii acestei facultati care lucreaza in fabrici.

Cum se poate numi farmacist un vanzator care lucreaza la un lant ? pai ala are target, vinde si pampers si prezervative ....probabil si Coca-Cola doar sa-si faca norma ca altfel scade salariul.

marr

Nu lucrez in fabrica draga, nu am treaba cu productia.

Materium

Inteleg ca esti "ssmecher" dar eu din cate stiu omul cand este bolnav merge la medic. Daca il doare maseaua si are o "pulpita" sau o infectie la radacina nici mama lui de calmant nu-si face efectul. Sigur vanzatoarea de la CityPharma isi face targetul....

#39
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
E adevarat ce spui tu dar te-ai gandit ca majoritatea populatiei nu merge la dentist ptr ca nu au bani ? Ii lasam sa sufere ? Noua la facultate ni s-a spus sa recomandam Ampicilina ptr abcese desi ea nu se da decat pe reteta tocmai din motivul asta ca sunt foarte scumpe serviciile stomatologilor.
PS: La ora 2 se doarme ca dupa aia dai peste cap tot sistemul vegetaiv si ajungi la probleme.

#40
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Omul cand este bolnav merge la doctor, insa sunt destule afectiuni care se pot trata mergand in farmacie si cu indrumare corespunzatoare sa iei ce trebuie. Vezi ca in Ro nu este doar CityPharma. In afacerea asta sunt destui farmacisti pe cont propriu.

#41
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006

 telecomro, on Jul 18 2008, 02:02, said:


Doamna "enginer", aveti facultate dar va lipsesc cei 7 ani de acasa.

Felicitari mamei dvstra care este medic.

#42
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
De asta nu suport farmacistii pentru ca sunt niste vanzatori care se joaca cu viata oamenilor.

gamezcdr

Stiai doamna vanzatoare de medicamente ca un calamant administrat in cantitati mari genereaza alte probleme(la organe vitale)? In plus iti garantez eu ca ala care are infectie la un dinte nu scapa decat temporar cu antibiotice.
Care este adaosul la medicamente ? La unele am auzit ca se merge pana la 700%......pai asta e jaf.
Si las-o moale cu plata , nu incerca sa duci lumea in eroare. Orice om are dreptul la gratuite in caz de urgenta la cabinetele din spitalele de urgenta. Eu am fost intr-o noapte la urgente si nu mi-au cerut bani. In urmatoarea zi am mers la un cabinet si am rezolvat problema cu o plomba.

O fosta colega de facultate a ajuns aproape in coma la spital dupa ce a luat Algocalmin si Tador pt. o masea. Doamna vanzatoare de la farmacie i-a recomadat Tador ca fiind cel mai bun calmant pt. dureri de dinti. Uite asa de la o infectie la radacina era sa ajunga la cimitir ....pt. ca a ascultat parerea unui vanzator.

Medicul meu stomatolog (care este si profesor universitar ) mi-a spus clar sa nu iau Ampicilina pentru ca doar distrug ficatul .....mai bine Oxacilina dar si mai bine daca ma apuca durerea sa merg la urgente la spital. Eram in anul V cand i-am povestit si mi-a zis cam asa "maine termini facultatea si nu ai invatat ca nu trebuie sa respecti ce spun vanzatorii .....aia au interes sa-si vanda marfa si sa faca targetul".

melcu79

va multumesc ! mie poate imi lipseste educatia dar nu pun vietile oamenilor in pericol.



Si pana la urma daca munca asta de farmacist este in folosul populatiei de ce exista doar un anumit numar de farmacii pe fiecare oras ? De ce nu lasa libera piata ....?? A da ....trebuie sa manance doar unii. In plus de ce se elibereaza medicamente fara reteta ? Tot pt. target !

Edited by telecomro, 18 July 2008 - 19:29.


#43
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Cati oameni ai auzit tu ca au murit din cauza farmacistilor ? Iti spun eu: nici unul pana la acest moment.
Ce inseamna la tine calmant in cantitati mari ? Algocalmin 10 g /zi ? Paracetamol 20 g/zi ? Da alea dau probleme la vorba ta "organe vitale".
Preturile la marea majoritate a medicamentelor sunt impuse de stat (da e exact ca in comunism): la medicamentele ieftine sub 3-5 lei e _20-24% iar la medicamentele peste 10 lei in jur de 12%. Daca nu ma crezi hai la mine sa-ti arat facturile. 700% adaos cred aia indobitociti de afirmatiile unora gen conu jenica ministrul sanatatii.
Medicul tau care e si profesor universitar (asta nu e ceva deosebit multi profesori sunt pe spate) are o opinie daca intrebi alti medici stomatologi iti vor spune ca Ampicilina se da in abcese ptr ca ai flora gram negativa care nu raspunde la Oxacilina (aia merge numai pe gram pozitivi). Si oricum nu sta nimeni sa-ti faca antibiograma din puroiul de la dinti. Du-te la urgente la spital o sa ti-l extraga pe loc ca aia nu stau sa faca tratamente in urgenta in loc sa ti-l salveze ca de scos e foarte usor de pus inapoi e mai greu. Apropo sora mea e stomatoloaga deci mai stiu si eu un pic despre treburile astea.
De ce nu lasa libera piata? Pentru ca e o institutie medical-comerciala nu e aprozar asa e in aproape toata lumea. Si mie mi-ar conveni sa fie libera sa-mi fac farmacie si sa nu mai lucrez ptr patron da uite ca nu se poate. Strang din dinti si merg mai departe.
De ce se dau medicamente fara reteta ? Stai linistita ca in cativa ani n-o sa se mai dea nimic o sa fie ca in SUA unde poti sa mori in fata farmaciei ca nu-ti da nimic fara reteta nici nu se uita la tine. Cred ca nu-ti convine sa stai 3 ore la medicul de familie inconjurata de povestile varstei a III-a pentru reteta lunara de anticonceptionale orale nu ? Daca se dau fara reteta nu e bine daca nu se dau iara nu e bine. Tu stii ca la sate medicul vine 1-2 zile/saptamana sta 2 ore si a plecat ? Ce sa fac cu babuta care vine ptr Captoprilul care il ia de 10 ani ? Sa-i zic ca nu-i dau ca n-are reteta ? Unii mai sunt si oameni...

#44
RevoLverZ

RevoLverZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.01.2007
telecomro, esti la pamant. zi-mi si mie la ce facultate esti ca sa-ti spun cine esti.

#45
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Flavia e nasol daca ptr. o masea umflata ajungi la urgenta. Ca aia fie o scot ei fie iti dau antibiotice, am avut colegi cu problema asta si medicul nu a putut decat sa le dea reteta ptr. antibiotice, sa se desumfle si asa au mers de la Anvers pana in State. Ptr. un inginer esti incredibil de inflexibila sustinand si acceptand doar punctul tau de vedere. Sunt situatii cand e suficienta prezenta farmacistului si faptul ca e o meserie banoasa cu un regim usor de lucru ar trebuii sa o faca foarte cautata. Chiar nu ai de ce sa te oftici!

#46
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Momentan e banoasa ptr ca sunt relativ putini farmacisti la numarul mare de farmacii deschise, unele farmacii functioneaza fara farmacist pe tura, a fost un caz la Cluj cand au descoperit un copil de 12 ani (farmacia era la tara la oras chiar ca ar fi fost prea de tot) in fata la vanzare. De asemenea femei de serviciu, ingineri sau asistente e farmacie lasati singuri in farmacii. Situatia de pe piata muncii se va echilibra ptr ca sunt facultati de farmacie gen Oradea de unde vor iesi tone de farmacisti facuti la repezeala. Va inselati daca credeti ca e un regim usor de lucru. Asta era inainte sa apara calculatoarele in farmacii cand pretul de decontare al CAS era chiar pretul de pe raft al medicamentului. Acum e foarte mult de munca cu listele astea gresite cu medicamente scrise prost de medici cu certuri pe tema asta cu bolnavii, cu schimbari de DCI si denumire comerciala, cu pretentiile tot mai mari ale CAS etc.. Nu poti sa-ti faci meseria de farmacist din cauza plafoanelor la medicamente compensate si gratuite, zilnic ai certuri cu pacientii pe tema asta ei nu inteleg de ce nu-si pot scoate medicamentele pe reteta prescrisa de medic noi am oosit sa le tot explicam. Eu regret ca am facut farmacia si daca ar fi s-o iau de la capat as alege altceva probabil informatica. Dar asta am facut asa ca sunt nevoit sa-i dau bice inainte. Salariile in momentul asta sunt intre 1.800 lei si 3.000 lei conteaza foarte mult orasul, un oras mic de provincie poate oferi si 4.000 lei ptr ca acolo nu exista farmacisti iar fara farmacist pe tura legea spune ca se inchide farmacia, oricum lucrul asta nu se respecta.

Edited by gamezcdr, 19 July 2008 - 11:58.


#47
RevoLverZ

RevoLverZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.01.2007
am o cunostinta care s-a angajat ca farmacist toamna trecuta si abia terminase facultatea. Inca din prima luna a avut salariul 2800 lei..
Si rog domnisoarele frustrate de locurile lor de munca sa se abtina de la comentarii de gen farmacist = tanti care sta la tejghea fara habar de nimic.  Am cunostinte la facultate la Carol Davilla. Facultatea aia chiar e serioasa, cu o admitere pe masura. Nu e facultate de duzina precum multe altele.  Se invata chimie si biologie pe paine.
Cunosc o profesoara de la facultatea de medicina generala in constanta care mediteaza elevi atat pentru farmacie cat si pentru medicina in bucuresti in aceleasi grupe , la acelasi nivel , admiterile fiind similare. Facultatea de medicina generala nu este cu mult mai grea decat farmacia. Ca sa nu mai zic de satisfactia financiara care se simte in cazul farmaciei imediat dupa iesirea din facultate. La medicina este mult mai greu.Ajungi sa profesezi foarte tarziu si toata viata iti vei manca nervii si timpul cu pacienti , care mai de care mai analfabeti , boshorogi , nespalati , tigani etc.
Numai zic de cati bani se invart in domeniul asta farmaceutic.. daca ajungi ca farmacist sa ai propria farmacie..
Tin sa mentionez ca interesele mele nu coincid cu acest domeniu , ba chiar dimpotriva , insa vorbesc in cunostinta de cauza pentru ca personal consider o jignire adusa farmacistilor prin posturile rautacioase de mai sus. A nu avea habar in privinta unui domeniu nu iti da unda verde pentru a`l tari prin noroi ! Mai rau te tarai tu pentru ca esti prost informat.

#48
Devochka_Adela

Devochka_Adela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.07.2008
M-am amuzat teribil citind topicul asta. De la fata care a cerut o parere in legatura cu facult de farmacie , s-a ajuns la replici taioase in legatura cu administrarea de Ampicilina si Oxacilina  :lol:  Apreciez stradania celor care au incercat sa o lumineze pe domnisoara inginera , dar cu ce folos cand dansa are impresia ca si tanti Floarea ,vanzatoare de ceapa, poate face treaba farmacistului  :deadtongue:  
Atunci cand ai auzit de  maxim 7-8 chimioterapice antibacteriene ai impresia ca toate sunt la fel (vorba profei mele de microbiologie). Sunt insa curioasa cum rezolva o Penicilina M (antistafilococica) precum Oxacilina un abces dentar, care de cele mai multe ori nu e cauzat de un stafilococ si Ampicilina care are spectru mult mai larg nu e buna :huh: Poate ca domnisoara a incurcat borcanele si dl Prof Univ i-a zis Amoxicilina  :coolspeak:

In legatura cu primul post, cel al Anei, pot spune ca facult de farmacie e una solicitanta si te obliga sa acumulezi suficiente informatii daca vrei sa-ti treci examenele. In materie de medicamente, farmacistul cunoaste mai mult decat un medic. Eu am constatat asta in discutiile cu o buna pietena, studenta la medicina generala. Pentru ea retinerea  celor "n" denumiri de antibiotice a fost un real exercitiu de memorie , in timp ce la farma te poti baza si pe cunostiintele de chimie (cine a terminat la Cluj intelege) si  reusesti sa le retii mai usor si logic. In rest ...laboratoare multe, unele de 4 ore, profesori de tot felul, destul stres si mai nou sisteme de bruiaj in amfiteatre   :OK:
Asta e la Cluj, daca iti doresti o facultate mai lejera insa cu invatamant mai slab calitativ iti recomand Timisoara ,banuiesc ca acestea sunt optiunile tale pt ca esti din Hunedoara.

Edited by Devochka_Adela, 19 July 2008 - 18:29.


#49
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Pai calitate slaba este peste tot la farmacie. Se copiaza cu microcasca peste tot si apoi gata.

Nu trebuie decat sa ai facultatea terminata ca sa te angajeze patronul vanzatoare. Exemplu:

"  
- Absolventi ai Facultatii de Farmacie / Scolii Postliceale - specializarea asistent farmacie;
- Certificat de membru al Colegiului Farmacistilor din Romania / Aviz de libera practica;
- Cunostinte de operare PC; "

Nu trebuie sa acumulezi cunostinte, nu ai nevoie. Daca nu ar exista legea tembela in care patronul este obligat sa angajeze farmacist pe fiecare tura nici 10% din absolventi nu aveau un job dupa finalizarea studiilor.

Aici nu este ca la medicina , calculatoare , telecomunicatii unde sunt apreciate abilitatile, pe patron il intereseaza sa ai diploma si sa vinzi cat mai mult. Targetul inseamna totul. Cati mor, cati traiesc.....prea putin importanta.
Sursa: o doamna care a terminat ASE-ul si este manager la un mare lant de farmacii. Culmea, nu a terminat Farmacia dar va conduce pe voi.
Tot dansa mi-a spus ca va considerati deja mari doamne si la inventar va cam strambati cand trebuie sa numarati si ultima pastila.

De proba am fost la o farmacie in regim non-stop care apartine unui lant important si am cerut un medicament in limba engleza. Nu am reusit sa ne intelegem ....am incercat in germana ....fara rezultat....am incercat franceza fara rezultat. Nu au inteles nici macar ca vreau sa cumpar x medicament, i-am spus substanta activa si nu a inteles. Am vrut sa vad unde ajunge prostia. Normal ca eram cu o tipa care este medic si care ma astepta afara si mi-a scris denumirile substantelor active pe hartiuta.

Ca tot radeti de medici (asa am auzit eu cel putin) ca sunt platiti prost. Acum cateva luni am fost la spital cu o persoana din Cehia si ne-am inteles perfect in engleza, acei rezidenti aveau doar 7 milioane salariu. De asta pleaca din tara toti, oamenii de valoare nu merg la famacie ....

Edited by telecomro, 27 July 2008 - 22:17.


#50
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

 telecomro, on Jul 27 2008, 23:13, said:

Pai calitate slaba este peste tot la farmacie. Se copiaza cu microcasca peste tot si apoi gata.

Nu trebuie decat sa ai facultatea terminata ca sa te angajeze patronul vanzatoare. Exemplu:

"  
- Absolventi ai Facultatii de Farmacie / Scolii Postliceale - specializarea asistent farmacie;
- Certificat de membru al Colegiului Farmacistilor din Romania / Aviz de libera practica;
- Cunostinte de operare PC; "

Nu trebuie sa acumulezi cunostinte, nu ai nevoie. Daca nu ar exista legea tembela in care patronul este obligat sa angajeze farmacist pe fiecare tura nici 10% din absolventi nu aveau un job dupa finalizarea studiilor.

Aici nu este ca la medicina , calculatoare , telecomunicatii unde sunt apreciate abilitatile, pe patron il intereseaza sa ai diploma si sa vinzi cat mai mult. Targetul inseamna totul. Cati mor, cati traiesc.....prea putin importanta.
Sursa: o doamna care a terminat ASE-ul si este manager la un mare lant de farmacii. Culmea, nu a terminat Farmacia dar va conduce pe voi.
Tot dansa mi-a spus ca va considerati deja mari doamne si la inventar va cam strambati cand trebuie sa numarati si ultima pastila.

De proba am fost la o farmacie in regim non-stop care apartine unui lant important si am cerut un medicament in limba engleza. Nu am reusit sa ne intelegem ....am incercat in germana ....fara rezultat....am incercat franceza fara rezultat. Nu au inteles nici macar ca vreau sa cumpar x medicament, i-am spus substanta activa si nu a inteles. Am vrut sa vad unde ajunge prostia. Normal ca eram cu o tipa care este medic si care ma astepta afara si mi-a scris denumirile substantelor active pe hartiuta.

Ca tot radeti de medici (asa am auzit eu cel putin) ca sunt platiti prost. Acum cateva luni am fost la spital cu o persoana din Cehia si ne-am inteles perfect in engleza, acei rezidenti aveau doar 7 milioane salariu. De asta pleaca din tara toti, oamenii de valoare nu merg la famacie ....

telecomro, plimba ursul. nu de alta dar oamenii aia au dreptate. tu pana la urma ce sustii? ca e k sa angajezi orice gigel pe post de farmacist/farmacista? :huh: nu inteleg ce treaba are sual cu prefectura, si de ce e tagma farmacistilor nu stiu cum ca ai dat tu peste una ce nu stia franceza/engleza/germana (mah ce literati sunteti voi pe la romtelecom). Ziceai de concurenta, pai uita-te in jur ca sa vezi ce dese sunt farmaciile. Imi spui cum de crezi ca nu exista concurenta intre farmacii?

#51
Devochka_Adela

Devochka_Adela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.07.2008
Sursa: o doamna care a terminat ASE-ul si este manager la un mare lant de farmacii. Culmea, nu a terminat Farmacia dar va conduce pe voi. ...l0l o astfel de doamna cunosc si eu, culmea este ca o cunosc chiar bine si vad cate ore lucreaza zilnic si peste program ,ca sa nu mai zic de raspunderea pe care o are. Culmea e ca nu si-a trimis fiica la ASE ..ci tocmai la farmacie :peacefingers:  
oamenii de valoare nu merg la famacie ...ai perfecta dreptate, doar prostii se mai complica sa dea examen de admitere in conditiile in care la 90 % din celelalte facultati se intra cu dosarel. In aceasta categorie intra si colegii mei actuali, fosti olimpici nationali la chimie in timpul liceului ce au ales farma si restul tembelilor care au intrat anul acesta pe locurile cu taxa si totusi accepta taxa de 6500 RON /an ca sa devina vanzatori cu diploma.  :coolspeak:

#52
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Staiu linista ca mai sunt si alte facultati unde se da adminitere: Electronica si Telecomunicatii, Automatica si Calculatoare , Medicina sau ASE.
Si-a trimis fata la farmacie pentru ca spera sa-i deschida un magazin de medicamente ....

romaximusro

Atunci de mama dracu este non-stop daca retardatele alea nu inteleg nici "i want medimentus-rahatus-magazinus"?
Daca vine un strain cum il serveste? Il baga in aia a masii ca oricum noaptea nu se face vanzare si nu se face target. Sunteti culmea , pe bune. Tu esti om cu vechime pe forum. Vreau sa-mi spui si mie de ce este target la farmacie ? Cum vine asta ? Adica sa vinzi cat mai mult sau sa ajuti oamenii ? Nu prea au legatura una cu alta.

Daca nu exista target eu nu ziceam nimic. Tot respectul pentru farmacistii vechi, aia care au farmacia lor si stau acolo si elibereaza medicamente. Ei sunt farmacisti, fetele astea din lanturi sunt doar vanzatoare.

Edited by telecomro, 28 July 2008 - 12:37.


#53
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Mai flavia eu am vazut farmaciste care au stiut sa elibereze medicamente doar pe baza compozitiei de pe eticheta, medicamentul ala nefiind romanesc si au stiut sa dea echivalentul, dar cum tu stii totul se prea poate sa fi avut eu noroc!

Nu prea inteleg de ce faci spume impotriva tarancelor venite la oras sa se capatuiasca, care iti sunt clar inferioare tu fiind un inginer de seama!

#54
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Materium


Clar ....acea farmacista nu era la un lant si nu avea target....este o mare diferenta.
Nu fac spume , nu ma intereseaza dar sa nu spuna ca sunt farmaciste cand sunt doar vanzatoare. Nu are importanta ce sunt eu. Eu am spus pe forum de mai multe ori ca nu traiesc din salariu. Nu ma oftic daca una castiga mai mult, pentru ca stiu ca nu din salariu se traiesc. Din fericire mai am si alte surse.

Mie insa nu-mi este rusine sa recunosc realitatea. Sa-mi spui tu cum un om care se bate cu pumnul in piept ca lucreaza pentru binele oamenilor are TARGET. Mintea mea nu poate sa inteleaga asa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate