Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Farmacista..

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
Ana Dragoi

Ana Dragoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.10.2007
Poate e ciudat topicul,stupid chiar...si nush daca e bine plasat.Vreau totusi sa stiu daca e buna aceasta meserie.
Imi place biologia foarte mult,iar chimia organica mi se pare ok.Dar decat sa dau la medicina...sa imi manac tineretea..sau mai rau-sa ajung in invatamant,mai bine merg la farma.
Daca sunteti care practicati aceasta meserie,cum vi se pare? Vreau sa vad niste pareri... :mellow:
Imi cer scuze ca indraznesc sa intreb asa ceva..stiu ca pare aiurea! -_-

#2
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Mai bine Medicina. Nu-ti mananci tineretea cu mult mai mult decat la Farmacie. Iar satisfactiile sunt mult mai mari. Personal mi se pare stupid sa inveti 5 ani ca sa fii vanzator sau agent comercial.
Daca stai intr-o farmacie la tejghea nu prea ai tu multe in comun cu Biologia sau Chimia. Nici in Medicina nu ai , dar  ma rog ...
Probabil voi fi  contrazisa, dar eu, din afara, asa vad problema.

#3
cosmin19_21

cosmin19_21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 25.04.2006

View PostAna_Karr, on Jan 2 2008, 17:43, said:

Personal mi se pare stupid sa inveti 5 ani ca sa fii vanzator sau agent comercial.
Daca stai intr-o farmacie la tejghea nu prea ai tu multe in comun cu Biologia sau Chimia. Nici in Medicina nu ai , dar  ma rog ...
Probabil voi fi  contrazisa, dar eu, din afara, asa vad problema.
  Vanzator e ala care iti vinde tie painea....can mergi intr-o farmacie, ai pretentii ca cel de dupa tejghea sa gandeasca putin mai mult decat un vanzator. Bineinteles ca o aspirina si un paracetamol stie sa vanda oricine, dar sa vad cum s-ar descurca un simplu vanzator la unele chestii mai complicate, cand intr-adevar ai nevoie de un farmacist. Apropo, in farmacie este obligatoriu sa fie un farmacist tot timpul.
   @ ana dragoi, mediul de lucru intr-o farmacie este foarte ok, iar marele avantaj este acela ca imediat dupa ce termini facultatea iti gasesti instant de lucru, la modul ca se bat patronii de farmacii pe tine.Si salariul este foarte ok. Daca termini medicina, nu se intampla acelasi lucru.

#4
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postcosmin19_21, on Jan 8 2008, 20:07, said:

... dar sa vad cum s-ar descurca un simplu vanzator la unele chestii mai complicate
... cum ar fi ?

Crezi ca o asistenta de farmacist (sau cum s-o numi), nu se descurca la fel de bine ? Eu nu vad nici o diferenta cand imi cumpar siropul de tuse, sau ce mai mi-o fi scris pediatrul pe reteta. Nu cred ca trebuie sa inveti 5 ani ca sa dai un "Search" sa vezi daca ai sau nu ai produsul in farmacie.

La partea cu salarizarea, poate ai dreptate. Dar te plafonezi ! Pana la urma de ce ai invatat atat de mult ? Ca una peste alta, tot vanzator esti !

Edited by Ana_Karr, 08 January 2008 - 20:31.


#5
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

View PostAna_Karr, on Jan 8 2008, 20:29, said:

Ca una peste alta, tot vanzator esti !
Dar poate ca vrea sa lucreze intr-un laborator, ceea ce ca asistent de farmacie nu poate face. Parca erau si farmacii care aveau laboratoare.

#6
cosmin19_21

cosmin19_21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 25.04.2006

View PostAna_Karr, on Jan 8 2008, 20:29, said:

... cum ar fi ?

Crezi ca o asistenta de farmacist (sau cum s-o numi), nu se descurca la fel de bine ? Eu nu vad nici o diferenta cand imi cumpar siropul de tuse, sau ce mai mi-o fi scris pediatrul pe reteta. Nu cred ca trebuie sa inveti 5 ani ca sa dai un "Search" sa vezi daca ai sau nu ai produsul in farmacie.

La partea cu salarizarea, poate ai dreptate. Dar te plafonezi ! Pana la urma de ce ai invatat atat de mult ? Ca una peste alta, tot vanzator esti !
  Daca si un asistent poate face treaba, de ce mai e obligatoriu sa fie farmacist pe fiecare tura? De ex, cand tu faci deja un tratament, si vii si mai ceri alte medicamente pt alta boala, farmacistul trebuie sa stie exact interactiunile dintre medicamente, trebuie sa stie exact cum actioneaza fiecare substanta din medicament.....nu se rezuma totul numai la vanzare. Intr-adevar, si un asistent de farmacie poate face f bine fata intr-o farmacie, dar sunt unele chestii de care este depasit.

#7
dimit

dimit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.10.2007

View PostAna_Karr, on Jan 2 2008, 17:43, said:

Mai bine Medicina. Nu-ti mananci tineretea cu mult mai mult decat la Farmacie. Iar satisfactiile sunt mult mai mari. Personal mi se pare stupid sa inveti 5 ani ca sa fii vanzator sau agent comercial.
Daca stai intr-o farmacie la tejghea nu prea ai tu multe in comun cu Biologia sau Chimia. Nici in Medicina nu ai , dar  ma rog ...
Probabil voi fi  contrazisa, dar eu, din afara, asa vad problema.
gagico...nu invetzi 5 ani ca sa stai un spatele tejghelei...si tu poti sa vinzi o aspirina....banuiesc...dupa postul asta nu cred ca potzi..dar oricum...am incredere in tine...daca ai fi in tema cat de cat ai stii ca in fiercare farmacie este un farmacist(sef de trib)....cu diploma....care taie si spanzura in aceea farmacie...si care nu sta in fatza la tejghe...ci o/il gasesti in spate ocupanduse de retele...si de treburile administaritve...si care castiga destul de bine .....asa ca este o investitie de viitor detul de buna....cat despre distractie....este la fel ca si la celalalte facultati.....numai sa stii sa te distrezi...

#8
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005

View PostAna_Karr, on Jan 8 2008, 20:29, said:

Nu cred ca trebuie sa inveti 5 ani ca sa dai un "Search" sa vezi daca ai sau nu ai produsul in farmacie.
Nu, dar când îți vine un client și îți spune "mă doare asta, asta și asta, am grețuri și sunt alergic la medicamentul cutare" nu prea poți da search. Trebuie să ai niște cunoștințe...

#9
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Sunt unii de nici search nu pot da. Am dat peste o farmacista, daca o pot numi asa, care a facut niste ochi de melc cand i-am cerut cloramina. Raspunsul ei a fost : "Ce e asta? N-am auzit de asa ceva. Sigur ati retinut denumirea gresit."

#10
dimit

dimit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.10.2007

View PostCICI&Co, on Jan 12 2008, 13:04, said:

Sunt unii de nici search nu pot da. Am dat peste o farmacista, daca o pot numi asa, care a facut niste ochi de melc cand i-am cerut cloramina. Raspunsul ei a fost : "Ce e asta? N-am auzit de asa ceva. Sigur ati retinut denumirea gresit."
prietene ai dat peste fata din fata care ori este de meserie...vanzatoare....ori este studenta la farmacie(unn sfert de farmacista) si care habar nu avea pe ce lume  traieste....itzi spun sigur ca fata de alte facultati(gen spiru dimitri sau ASE) ca sa iesi din facultatea asta chiar trebuie sa inveti si sa iti ramana ceva in cap....
salut

#11
AliNe_DoUx

AliNe_DoUx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.01.2008
Nu stiu sigur daca e topicul unde ar trebui sa postez , dar eu totusi incerc.....

Mie imi place foarte mult biologia in special anatomia....si ma bate gandul sa dau la medicina.....dar nu ma pot hotara....doarece....am inteles ca sunt mai mult de 9 ani cu tot cu stagiat.....si este o facultate foarte grea.....specializarea...nu m-am gandit inca......dar nu ma pot hotara...iar a doua facultate la care as vrea sa dau Finante-Banci si nu stiu la care sa merg....Totusi ma gandesc..ca si biologia imi place , chiar foarte mult am fot si al olimpiade..dar ma gandesc si la Finante-Banci...se castig foarte bine..chiar si in Romania..spre deosebire de medicina care e platita prost in Romania....Si ma mai gandesc si la diferenta de ani la Medicina mai mult de 9 ani ,iar la Finante-Banci..4 ani....deci ai putea face doua facultati in loc de una.....Oricum daca asa da la medicina intentia mea ar fi sa plec din Romania......si multi m-au sfatiut ca nu se merita sa dai la Medicina deoarece....sunt multi prea multi ani..este foarte mult de invatat.....si nu stiu ce sa fac.......Care e parerea voastra....Ce ati alege Medicina sau Finante-Banci?......chiar nu stiu..si cand ma gandesc ca mai am putin..si timpul trece....... ;)

#12
dimit

dimit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.10.2007
tu vrei sa alegi dintre IAD si RAi....gandestete singura care cu care este....
eu zic sa alegi ceva cu care sa nu te omori prea mult in faculta cu scoala....dar nici sa nu predai la sfarsit de an un referat si sa ai 6 in examen(adica sa fie prea usor...si sa te trezesti ca ai iesit mai proasta decat ai intrat).....:D sa te trezesti ca termini faculta si vrei sa te angajezi dar nu stii sa faci nimic...

#13
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postcosmin19_21, on Jan 9 2008, 09:05, said:

cand tu faci deja un tratament, si vii si mai ceri alte medicamente pt alta boala, farmacistul trebuie sa stie exact interactiunile dintre medicamente
Si la ce-l ajuta asta ? Nu are voie sa dea el tratamente. Nu are voie sa dea orice fel de medicament daca nu are reteta de la medic. De unde stiu asta ? De la pacienti ! Care mi se intorc plangand ca nu au primit medicamentele fara reteta.

Daca pacientul sufera de mai multe boli, tocmai in acele situatii farmacistul nu are voie sa-i elibereze alte medicamente pt alte tratamete fara reteta de la medic.
Nici medicii nu se baga pe tratarea altor boli care nu intra in specializarea lor. Se baga farmacistul ? In ziua de azi, nu-si mai pune nimeni capul in joc aiurea !

#14
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007

View PostAliNe_DoUx, on Jan 12 2008, 22:08, said:

Nu stiu sigur daca e topicul unde ar trebui sa postez , dar eu totusi incerc.....

Mie imi place foarte mult biologia in special anatomia....si ma bate gandul sa dau la medicina.....dar nu ma pot hotara....doarece....am inteles ca sunt mai mult de 9 ani cu tot cu stagiat.....si este o facultate foarte grea.....specializarea...nu m-am gandit inca......dar nu ma pot hotara...iar a doua facultate la care as vrea sa dau Finante-Banci si nu stiu la care sa merg....Totusi ma gandesc..ca si biologia imi place , chiar foarte mult am fot si al olimpiade..dar ma gandesc si la Finante-Banci...se castig foarte bine..chiar si in Romania..spre deosebire de medicina care e platita prost in Romania....Si ma mai gandesc si la diferenta de ani la Medicina mai mult de 9 ani ,iar la Finante-Banci..4 ani....deci ai putea face doua facultati in loc de una.....Oricum daca asa da la medicina intentia mea ar fi sa plec din Romania......si multi m-au sfatiut ca nu se merita sa dai la Medicina deoarece....sunt multi prea multi ani..este foarte mult de invatat.....si nu stiu ce sa fac.......Care e parerea voastra....Ce ati alege Medicina sau Finante-Banci?......chiar nu stiu..si cand ma gandesc ca mai am putin..si timpul trece....... ;)
Eu nu mi-as alege un doctor despre care as sti ca in primul rand si-a ales meseria pt. bani. Mai bine cantareste ce ti-ar place sa faci si in functie de asta alege ca altfel dupa cativa ani , te trezesti ca nu-ti mai place serviciul. Parerea mea e ca daca iti place ce faci vin si banii.

#15
AliNe_DoUx

AliNe_DoUx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.01.2008

View PostLoreley, on Jan 13 2008, 16:56, said:

Eu nu mi-as alege un doctor despre care as sti ca in primul rand si-a ales meseria pt. bani. Mai bine cantareste ce ti-ar place sa faci si in functie de asta alege ca altfel dupa cativa ani , te trezesti ca nu-ti mai place serviciul. Parerea mea e ca daca iti place ce faci vin si banii.


Ok ...iti multumesc mult pentru raspuns.....si am sa ma gandesc la ceea ce ai spus....

#16
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007
Va rog sa-mi ingaduiti o parere personala :)

1. Facultatea este doar un mijloc catre un scop. A o privi ca pe mai mult decat atat este copilareste dar natural pentru ca nu ai de unde sti pana nu o faci, nu?

2. Meseria de medic este complicata si cu foarte mari responsabilitati. Nu o recomand celor care traiesc pentru a avea ultimul racnet de masina, a fi la moda cu 'tzoalele' si telefonul mobil, celor care beau de placere, celor care doresc pe viitor sa puna pe primul plan familia, generatiei emo...

3. Pe de alta parte, meseria de medic iti aduce un sentiment de implinire ca nici o alta. E greu sa-l explic. Practic, il realizezi si apreciezi cel mai mult in momentul cand iti ajuti parintii pentru prima oara, sau un frate, sau un prieten, si se uita la tine cu o față plina de recunostinta, față care nu ai mai vazut-o niciodata din partea acelei persoane apropiate, iar mai apoi de fiecare data cand iti multumeste umil fiecare pacient care l-ai ajutat.

5. Nu este o meserie pentru cei ce nu suporta sa vada un om murindu-i sub ochi, maini...sau pentru cei miloși.

4. Salariul este mic la inceput si ramane mic pana la sfarsitul carierei. Venitul insa creste exponential dupa cei 5 ani (majoritatea specialitatilor) de rezidentiat. Faceti singuri diferenta intre salariu si venit ;)

5. Barbat fiind, trebuie sa precizez si alt aspect. Multi platesc ca se dezbrace femeia. La medic insa se dezbraca, te uiti la ea, o atingi, te asculta orice ai zice si la sfarsti te plateste ea pe tine :)

6. Facultatea de farmacie este usoara. Comparatia cu cea de medicina generala nu-si are rostul. E o diferenta imensa. Are totusi 5 ani de studii farmacia. De ce ? Nu stiu. Trebuie sa ma lumineze un farmacist. Dar nu un farmacist care recomanda antibiotice pentru gripa...

7. Salariul de farmacist este foarte multumitor de la bun inceput. Vorbesc "in cunostinta de cauza". Nu are un maxim (cum zicea cineva mai devreme), pentru ca farmaciile sunt private! Daca patronul vrea sa-ti dea salariu ca in Londra este treaba lui si norocul tau!

P.S. Feriti-va de farmacistii care va recomanda calduros tratamente pentru bolile/simptomele/semnele d-voastra! Alegeti farmacistii care va recomanda sa cereti parerea unui medic si apoi sa veniti la farmacia sa să vă 'elibereze' reteta.

#17
cosmin19_21

cosmin19_21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 25.04.2006

View Postdays, on Feb 28 2008, 15:08, said:

6. Facultatea de farmacie este usoara. Comparatia cu cea de medicina generala nu-si are rostul. E o diferenta imensa. Are totusi 5 ani de studii farmacia. De ce ? Nu stiu. Trebuie sa ma lumineze un farmacist. Dar nu un farmacist care recomanda antibiotice pentru gripa...

P.S. Feriti-va de farmacistii care va recomanda calduros tratamente pentru bolile/simptomele/semnele d-voastra! Alegeti farmacistii care va recomanda sa cereti parerea unui medic si apoi sa veniti la farmacia sa să vă 'elibereze' reteta.
  
   Nu vb in necunostiinta de cauza. Da, Facultatea de medicina este clar mai grea decat farmacia, dar nu poti spune ca farmacia este usoara. Poate in unele centre universitare este mai usoara ca in altele.... Ar trebui sa faci farmacia ca sa vezi de ce are 5 ani. Iar referitor la antibiotice si gripa....sunt si medici care recomanda la fel...dar nu ma bag aici ca poate chiar merg antibioticele la gripa (poate are vre-o infectie persoana respectiva).
   Referitor la P.S. Zi-mi si mie cati dintre pacienti merg la farmacie, farmacista le recomanda sa mearga la doctor si acestia merg? Daca farmacista nu le da ce vor ei, se duc in urmatoareafarmacie si tot isi cumpara ce vor....din comoditate ca sa nu mai mearga la doctor. Si farmacista este in masura sa iti dea un tratament, ca de aia a facut aia 5 ani de faculta, bineinteles ca nu se poate baga la chestii mai complicate. Si sa stii ca sunt si multi medici care gresesc retetele, iar farmacista trebuie sa isi dea seama de acest lucru, ca altfel e rau de noi...
   Din pacate farmacia a devenit mai mult o chestie comerciala, nu mai sunt farmacisti cum erau pe vremuri...

#18
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
@days

Quote

3. Pe de alta parte, meseria de medic iti aduce un sentiment de implinire ca nici o alta. E greu sa-l explic. Practic, il realizezi si apreciezi cel mai mult in momentul cand iti ajuti parintii pentru prima oara, sau un frate, sau un prieten, si se uita la tine cu o față plina de recunostinta, față care nu ai mai vazut-o niciodata din partea acelei persoane apropiate, iar mai apoi de fiecare data cand iti multumeste umil fiecare pacient care l-ai ajutat.
Esti sigur ca nu esti la veterinara? Daca iti da doua flegme unul dupa ce l-ai oprit sa se sinucida esti mai putin impacat?


Quote

4. Salariul este mic la inceput si ramane mic pana la sfarsitul carierei. Venitul insa creste exponential dupa cei 5 ani (majoritatea specialitatilor) de rezidentiat. Faceti singuri diferenta intre salariu si venit wink.gif

5. Barbat fiind, trebuie sa precizez si alt aspect. Multi platesc ca se dezbrace femeia. La medic insa se dezbraca, te uiti la ea, o atingi, te asculta orice ai zice si la sfarsti te plateste ea pe tine smile.gif
Mersi, ai reusit sa ne faci greata...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate