Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Telefoane fixe (home use și publice) fabricate în România

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
469 replies to this topic

#433
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Parte din telefoane au fost asamblate sau produse după "Mix und Genest": https://de.wikipedia...ki/Mix_&_Genest
Nu știu dacă modelul ăla domestic (care e și în colecția cuiva) a fost asamblat pe la noi: https://www.matilo.e...eltruf/?lang=en
dar modelul de telefon cu derivație, având 2 butoane și 2 becuri (deci un pic diferit față de reclamă) a prins și anii '70 în producție.

Attached File  Mix-Genest-Weltruf-advert.jpg   298K   17 downloads

la telefoane fixe, ăsta sau un model asemănător a fost baza pentru R.S.-7340: http://www.waehlsche...ix-genest-c6520

Attached File  102-Figure51-1.png   490.48K   18 downloads

Nu uitați că avem și subiectul cu Amintiri despre "RomTelecom": https://forum.softpe.../page__st__3006

Edited by djl, 02 October 2022 - 10:44.


#434
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Angajați ai "Standard Electrica Română" ("Electromagnetica"), anii '30.

Attached File  In curte la Standard (Electromangentica) anii '30.jpg   30.76K   18 downloads

#435
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ceva despre cele "Intracom".

Attached File  1.pdf   563.66K   9 downloads

#436
vasi677

vasi677

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.11.2022
Eu inca mai am un telefon fix vintage ,adus de fratele meu din Austria in 1997.
Ultima data l-am folosit in 2000.

#437
eric2000

eric2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.08.2021
stiati ca au existat telefoane cu cartela pentru export trimise catre arabi?
atasez o poza imediat

poze cu el si inca 2 modele (unul dintre ele romtelecom in 2 culori..)

Attached Files



#438
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dar erau asamblate în România şi trimise acolo sau doar sunt modele asemănătoare? Că modelul din pozele 1 şi 2 a fost folosit în mai multe ţări.
Oare care discuri erau mai bune: cele Româneşti sau cele Poloneze?
@ vasi677 : ăla e doar ceva care e făcut să pară retro. Cam kitsch şi nu e Românesc. Făcuseră cei de la "Electronica" un radio numit 'Nostalgia'... cam aşa şi cu telefonul ăla.

#439
alinbals

alinbals

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.04.2009
Electromagnetica Bucuresti,1977,colectia personala.

Attached Files



#440
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Mă întreb, până când au produs asemenea telefoane cu aspect clasic? S-a trecut vreodată la producerea de serie a EM-72 B.L.?

#441
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010

View Postdjl, on 28 noiembrie 2022 - 08:28, said:

Oare care discuri erau mai bune: cele Româneşti sau cele Poloneze?
Cele LM Ericsson din Suedia...
Unele centrale Rotary importate din Belgia în anii '60 erau dotate cu asemenea telefoane, m-am jucat cu asemenea aparate, impecabile pentru vremea lor.

#442
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View Posteric2000, on 27 noiembrie 2022 - 23:53, said:

stiati ca au existat telefoane cu cartela pentru export trimise catre arabi?
atasez o poza imediat

poze cu el si inca 2 modele (unul dintre ele romtelecom in 2 culori..)

Cool, am o poză cu mine la un astfel de telefon în UAE, în Dubai, de acum 5 ani de zile.

#443
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă poţi, posteaz-o, chiar dacă o cenzurezi puţin.
Se pare că cei care au conceput aceste telefoane, au gândit global. Piaţa de telefoane publice nu era prea mare, aşa că trebuiau să aibă mai mulţi clienţi.

Edited by djl, 08 December 2022 - 09:32.


#444
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Am cumpărat la o zi de la postul anterior celui de mai sus o broşură de vreo maxim 20 de pagini cu "Romania Exports". Printre care şi ceva legat de produsele "ElectroMagentica". Pe lângă clasicul telefon public, care habar nu am pe unde a ajuns să fie exportat, aveau şi telefon cu robot! Robot cu casetă - probabil vreun casetofon "Dana".
Ce au făcut însă după 199x în materie de telefoane fixe, adică alea model mai nou, jalnice. Am avut unul şi a ajuns la muzeu. Şi era nefolosit, la cutie.

#445
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Eu încă nu am găsit cu fise și tot caut..

#446
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Foarte greu de găsit. Că din păcate au casat masiv, deși cineva știa că ar putea fi colecționari de așa ceva. Dar casări cu dedicație, nepăsare, lene. În alte țări probabil se mai vând, dar sunt alte țări. Nu s-ar fi vândut multe, dar s-ar fi vândut, probabil la preț un pic mai mare decât materialele din ele.
"Romania produces and exports: railway, telecomunications, signaling and automation systems" (anii '80), pg. 5-6, 7 vedem diverse telefoane produse în România. Mult valorosul public e cu disc de plastic deja și modelul de export cred că e același pentru cel de uz național, în schimb, restul, cred că erau doar pentru export... sau dacă au fost folosite în România, eu nu am văzut vreodată vreunul. Oricum, interesant că au încercat și cred că erau mai bune decât cele făcute în anii '90, chit că nu se puteau compara cu cele capitaliste.
Centralele telefonice electro-mecanice erau deja uzate moral, dar se lăudau ei că-s moderne.

Attached File  Romania produces and exports (anii '80) pg. 5-6.jpg   516.14K   25 downloadsAttached File  Romania produces and exports (anii '80) pg. 7.jpg   385.94K   25 downloads

#447
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Mă uitam ieri la ştiri şi era un reportaj cu 100 de ani de echipa Rapid... e o locomotivă care are cu 100 de ani de Rapid C.F.R. O doamnă de anunţa trenurile avea un telefon "ElectroMagentica" EM-72 sau model asemănător pe birou.

#448
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Pe aici vedem şi telefoane publice "Electromagnetica" folosite în Ungaria: https://index.hu/kul...ctErVo_N_RdcAQE
Ultima poză e chiar cool.   :yes:

#449
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
3 sunt Românești (din ăla cu receptorul peste disc am avut și eu ceva timp, înainte de despărțirea părinților), dar al 4-lea ce nație o fi?

Attached File  25d24665a2fb89b5be33a160e77dda10-7049128-1000_1000.jpg   208.22K   17 downloads

Și un telefon (din păcate nu am reușit să găsesc poza la dimensiuni mai mari) folosit la convobiri prin comandă. Pentru cei tineri care intră pe aici, dar nu știu ce e aia, te duceai la un oficiu telefonic, dădeai numărul de telefon, operatoarea forma numărul și apoi spunea la ce cabină să te duci (sau erai repartizat și apoi forma numărul, că și eu am uitat). Plata cred că se făcea după convorbire.
Serviciu util dispărut. Telefonul din poză pare a avea plasticul de calitate un pic mai bună.

Attached File  Telefon convorbire prin comanda.jpg   5.17K   16 downloads

#450
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
,, Serviciu util dispărut." Serviciu devenit inutil poate, cine dracu ar mai folosi asa ceva in ziua de azi? Nu mai adaug sa mai platesti si un angajat sa stea sa faca asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate