Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Amintiri despre Romtelecom

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3137 replies to this topic

#3007
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
De ce crezi asta? Poza o am de la cel care o va achiziţiona.

#3008
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
O centrală telefonică digitală, de genul celor au fost montate în România din 1991 şi până prin 2008, cam cât spaţiu ocupa per să zic 5.000 - 10.000 abonaţi faţă de o centreală automată analogică tip Rotary sau Pentaconta Crossbar. Una rurală (deci poate chiar şi de 3.000 abonaţi) cam cât de mare era?
După ce-a extins digitizarea centralelor şi parte din abonaţi au fost mutaţi la o altă centrală, s-a mai folosit tragere de cablu direct de la noua centrală sau s-au montat dispozitive intermediare.
Numerele cu 340 mai sunt de la Poşta Titan de und erau cele cu 641 şi 643?    :huh:

#3009
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Căutam mai adineauri pentru subiectul cu "Telefoane fixe produse în România": https://forum.softpe...a/page__st__396
ceva despre "Mix und Genest"
Găsesc o chestie numită "Telerapid" şi curios cum funcţionează acea agendă ajung la asta: http://www.waehlsche...e/telerapid-125
Ei, ca să vezi, cam probabil pe acelaşi principiu funcţiona probabo 'Telematon'-ul produs care apare în reclama asta:
https://www.loc.gov/...6,1.857,0.941,0
Cam ăsta e principiul de funcţionare.
Ştiam de cartele perforate, de axe cu came excentrice, dar aşa ceva, nu-mi închipuiam că s-ar putea crea. Isteţi erau oamenii de dinainte de epoca electronicii, că reuşeau să conceapă unele chestii. Nu zic că electronica nu e utilă, că fără computere nu aş fi aflat eu mult chestii, dar îmi e că unii având totul la îndemână uită să mai gândească...

La Palatul Telefoanelor erau lifturi "Otis". Le-au tăiat când au renovat "zgârie-noriul"    :disgust:   Împreună cu distrus fresce şi probabil alte prostii. Printre cele mai rapide lifturi din Bucureşti erau când au fost instalate. Am menţionat de ele şi în contextul inteligenţei analogice... pentru că m-a mirat să aflu că parte din lifturile cu uşi automate instalate la noi în comunism, nu aveau partea de comandă acţionată cu electronică, ci cu reele, inclusiv de memorie! Electronica la chestiile astea e mai facile însă, că prea multă solicitare mecanică face unele chestii să se uzeze rapid... de aceea centralele digitale nu prea au probleme. Condiţia e să fie electronica de calitate, că altfel, unele chestii mecanice pot fi mult mai durabile.

Cum se face că în unele zone, atunci când s-a trecut la digital, abonaţii şi-au putut păstra vechile numere de telefon (Iancului - 653, Militari şi Drumul Taberei - numerele cu 7xy), şi în alte zone nu? Au dispărut primele prefixe de centrale automate, adică cele care la ultima extindere a prefixului ajunseseră la  611, 613-617.   :(

#3010
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Şi pe aici a fost reţea telefonică aeriană pe izolatori: https://www.google.r...!7i16384!8i8192

#3011
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Bd. I.C. (Ion Constantin) Brătianu din București (pe atunci Bd. 1848), 1986, foto Urbán Tamás/Fortepan

Attached File  Bd. I.C. Bratianu (1986) via Fortepan.jpg   986.77K   32 downloads

#3012
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
Capăt de drum pentru telefonul fix? Scad abonamentele, minutele vorbite, dar și rolul social al acestuia

https://economie.hot...al-acestuia.htm

#3013
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
De mult apune. Dar probabil va mai exista, chiar dacă mulţi vor fi pe V.o.I.P. Pe lângă nostalgici sau cei care vor un anume grad de siguranţă, la firme încă mai sunt necesare.
Oricum, m-a întristat articolul.  :(  Sunt mândru că mai am fix.

#3014
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022
Nici macar pe la birouri nu mai există "telefon fix". Cine mai are nevoie de linie fixă are softphone.

#3015
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Încă se mai folosesc telefoanele fixe la firme. Cel puţin prin V.o.I.P., deşi nu m-ar mira să mai existe şi linie telefonică clasică.   Posted Image

Edited by djl, 28 October 2022 - 17:28.


#3016
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022
Evident ca-s voip. Voiam sa zic ca aparatele in sine incep sa dispară fiind inlocuite de softphone sau (la aia mai bogati) direct cu teams.

Totusi la primarii si la cfr n-o sa dispară niciodată.

#3017
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 22.01.2004
Need help. Incerc sa dau de o ruda cu care nu am mai tinut legatura, nu stiu adresa, dar stiu numele. Mai are cineva sau stie vreun link unde pot gasi o carte de telefon cat mai noua (1980 - 1989) din Bucuresti? nu stiu daca dupa 1990 s-a tiparit, dar din 1980 daca gaseste cineva. Am gasit cea din 1970 dar dupa cutremurul din 1977 s-au schimbat numerele de telefon de la unele centrale din Bucuresti.

#3018
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022
Da-i mesai lui djl.

#3019
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 22.01.2004
The member djl cannot receive any new messages

#3020
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Am trimis eu mesaj. Am căsuţa plină şi nu pot primi de la useri, decât dacă iniţiez eu discuţia.
După 1977 au mai apărut ediţii în 1992, 1998, şi cred că anual din 2000 până în 2009 (probabil se făcuse informatizarea abonaţilor, apăruseră programe mai performante şi atunci puteau fi tipărite mai des, că era uşor să cauţi şi să prelucrezi informaţia).

#3021
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 22.01.2004
Am rezolvat, multumesc mult djl pentru ajutor!

#3022
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Încă ceva suport de fostă reţea telefonică aeriană: https://www.google.r...!7i16384!8i8192

#3023
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014

View PostNikoroB, on 28 octombrie 2022 - 16:03, said:

Nici macar pe la birouri nu mai există "telefon fix". Cine mai are nevoie de linie fixă are softphone.
Doar ca idee, iti zic ca te inseli1 Conform raportului ANCOM pe 2021, la sfarsitul anului existau inca 2,13 milioane de abonati si 2,61 milioane de linii telefonice fixe!
Din 2,61 milioane linii fixe, 1,91 milioane apartin persoanelor fizice, iar 690.000 persoanelor juridice!
Ia si consulta documentul atasat, pagina 13 si pagina 16 si mai discutam!

Attached Files



#3024
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022
N-avem ce sa discutam fiindcă n-ai înțeles ce spuneam eu mai sus. La firmele care fac bani reali telefonul fix ca si aparat in sine a disparut, linia fixa mutandu-se in laptop si fiind accesată cu un softphone si doar la cine are musai nevoie.

Persoanele alea juridice din raport sunt primarii, instituții, regii, etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate