Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Telefoane fixe (home use și publice) fabricate în România

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
469 replies to this topic

#397
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Să înţeleg că moneda trecea prin cutia unde este montat discul.
Eu să încerc să fac rost de copii de chei de la cei care mai au telefoane publice, că poate s-o potrivi una şi la mine. Că vreau să văd aparatul de dinăuntru. S-ar putea să fie diferit. Al meu are discul de metal şi cablul telefon - receptor e învelit în tub flexibil din metal.

#398
eric2000

eric2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.08.2021
Si la telefonul public cu cartela am incercat sa il deschidem la cineva care se pricepe si ne a spus ca trebuie cheia originala sau spart.
La cel cu fise pe una din chei scrie numarul telefonului adica 574,deci greu de gasit o cheie care sa se potriveasca la al dvs si sa se si deschida :(

#399
eric2000

eric2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.08.2021
Monedele care nu erau potrivite se duceau prin cutia discului si cadeau jos,dar sincer nu stiu cum ajungeam monedele potrivite in cutia cu fise...

#400
eric2000

eric2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.08.2021
acum am intrat si in posesia monedelor specifice de 20 lei

Attached Files



#401
eric2000

eric2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.08.2021
A fost buna joaca cu fisele in telefon,am aflat cum cadeau monedele in cutie si pe unde, am bagat 10 bani noi,au intrat prin aceea gaura unde este montat discul si a cazut unde este aceea tablita de bagat mana. Apoi am introdus o moneda de 20lei si a intrat printr un alt tunel din cutia discului cazand si ajungand in ,,cutia" cu fise.

Attached Files



#402
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

 eric2000, on 30 august 2021 - 09:43, said:

Si la telefonul public cu cartela am incercat sa il deschidem la cineva care se pricepe si ne a spus ca trebuie cheia originala sau spart.
La cel cu fise pe una din chei scrie numarul telefonului adica 574,deci greu de gasit o cheie care sa se potriveasca la al dvs si sa se si deschida Posted Image

Eu am cheie la cel cu cartelă. Nu este complicată. Cred că dacă îți iei de pe aliexpress un chit de șperaclu îl desfaci fără probleme. Nu merită spart.

#403
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Cheile de la alea cu monede mai merg între telefoane. I-am dat eu nişte chei care nu au mers la al meu şi au mers la cineva. Dacă nu merg unele pe care le are cineva din Bucureşti, apelez la voi.
Mă întreb oare din ce an erau T.M.-3-urile de la şcoala mea. În 1997, când am terminat clasa VIII-a, încă mai erau cele 2 acolo. Posibil să fi prins şi anul şcolar 1997/1998.

#404
eric2000

eric2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.08.2021
Eu sunt din bucuresti si am cheile de la al meu cu 20 lei daca doriti putem incerca.

#405
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Se poate face o copie. O să mai încerc și cu cei de la Muzeul Politehnicii (U.P.B.), că parcă și ei aveau una. Telefonul Muzeului 021.402.39.55 Teoretic au program de Luni până Vineri de la 10 la 14. Au și 2 telefoane publice expuse acolo, dar și alte telefoane. Cred că am postat pe la primele 10-14 pagini poze.
Later edit: un T.M. 2 care din păcate nu mai are receptorul. Și cred că a fost folosit până destul de târziu, că văd că a apucat trecerea la 1 Leu (înainte era cu 25 de Bani). Oare 273 era un număr de telefon dintr-un oraș mic sau un număr de inventar?

Attached File  240933251_4101878876606775_3237547327034270943_n.jpg   294.38K   30 downloads

Edited by djl, 01 September 2021 - 14:26.


#406
eric2000

eric2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.08.2021
Da le am vazut, au unul cu 1leu-3lei si unul albastru cu 20lei ambele avand cheile, cred ca daca fac eu o copie la ale mele sunt 10-15 lei maxim si ne putem intalni sa vi le dau 😅

Era numarul de inventar al telefonului

Edited by althea, 01 September 2021 - 17:12.


#407
eric2000

eric2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.08.2021
Ma intreb oare, o mai exista vreun tm3 pe undeva agatat? Sau functional?😅greu sa cred sincer

#408
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nu ştiu dacă mai există. Ultimele existente pe la C.F.R. erau modificate. Că genul ăsta de telefoane aveau nevoie de 2 perechi de fire:
1) Cea pentru convorbirea telefonică în sine;
2) Cea de 110 Volţi pentru acţionarea sistemului de taxare, faţă de care nu puteai iniţia apelul.
Probabil păstraseră exteriorul că oferea anumită protecţie faţă de intemperii şi vandali.
Eu sunt curios cum făceau selectarea mondelor sau jetoanelor (iniţial telefoanele publice din România funcţionau cu jetoane). Aveau un fel de cântar?

Edited by djl, 02 September 2021 - 23:23.


#409
eric2000

eric2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.08.2021
Da,eu stiu ca aveau un fel de cantar,tata incerca sa reproduca monezile dar ale lui erau prea usoare si nu le accepta :(

#410
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am reuşit să-l păcălesc o dată (după aia nu am mai încercat) pe unul dintre cele 2 instalate la şcoala mea băgând mai cu viteză o monedă de 10 Lei în loc de una de 20. Ştiu, nu a fost corect, dar eram tânăr şi bani nu aveam. Măcar doar am tras o păcăleală, nu l-am stricat cum făceau unii care băgau obiecte. Şi eu mă gândeam cum ar fi să fac monede   Posted Image

Oare astea s-au asamblat pe la noi?    Posted Image
https://www.britisht...com/stc2724.htm

Edited by djl, 04 September 2021 - 12:55.


#411
AFCtin

AFCtin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.05.2020
Buna seara stimati colegi de forum,

Telefoanele fixe urbane si inerurbane fabricate de uzinele Electromagnetica, (ultimile tipuri) ca cel prezentat de colegul Eric 2000, sunt o licenta de la ITT Anvers Belgia. Stiu sigur ca pentru cele interurbane, care mergeau cu monezi de un leu si 3 lei, colectivul condus de Domnul ing. ILIOIU Marcel din Centrul de Cercetare Proiectare si inginerie Tehnologica, din cadrul Uzinei Electromagnetica, a conceput un sistem "antifurt" Posted Image care dubla sistemul antifurt initial. Erau doua cai (serpentine), una pentru monede de un leu si cealalta pentru monede de 3 lei. Se detecta cu senzor led fofodioda cand intra moneda pe sermentina si cand alungea la baza serpentinei. La impulsul de taxare, daca moneda nu cadea in cutiuta seif, "automatul" decidea inchiderea convorbirii. "Automatul" de comanda al telefonului era facut pe Logica cablata" cu porti logice. Nu mai stiu in amannt cum functiona sistemul dar acesta era destul de eficient. Singurul mod in care puteai sa mai pacalesti telefonul astfel dotat era sa faci rost de o saiba semifabricat care semana ca forma si material cu moneda de un leu parca. Asta pana cadnd s-au prins dispecerii din fabrica dece dispareau saibele de la presa si bine inteles PTTR-ul a sesizat ca gaseste saibe in loc de monede in cutiutele seif ale telefoanelor.
Ce vremuri dom'lePosted Image

Cu stima,

Antonio

View Posteric2000, on 02 septembrie 2021 - 23:24, said:

Da,eu stiu ca aveau un fel de cantar,tata incerca sa reproduca monezile dar ale lui erau prea usoare si nu le accepta Posted Image

Buna sera stimate coleg de forum, Sistemul antifurt initial al telefonului a fost dublat de un sistem antifurt electronic (vedeti poastarea mea de mai jos) ceea ce a dus la reducerea drastica a convorbirilor fauduoase efectuate de la aceste telefoane.

Cu stima,

Antonio

#412
eric2000

eric2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.08.2021
Am inteles! Multumesc! 😊

#413
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Din câte am auzit, primele telefoanele publice instalate în România erau chiar de producţie Belgiană.
Telefoane asemănătoare cu cele ale noastre făcute sub licenţă I.T.T. cred că au fost produse şi în fosta Iugoslavie, că am găsit poză cu unul. Cred că o firmă, "Iskra" din Slovenia le făcea... ăştia au făcut şi contoare electrice. Nu ar fi ceva unic, că şi "Electromagnetica" a produs contoare... mai văd unul antic în uz, dar nu am reuşit să intru în acel magazin (găsit de x 2 ori închis) să văd ce an e trecut pe el.
Nu am reuşit să aflu ce producţie erau T.M. 1. Astea nu au fost asamblate pe la noi, dar tot sunt curios de originea lor. Unul, dar nu 100% original au la Muzeul Tehnicii din Budapesta. Am întrebat pe facebook pe un grup legat de telefoane publice; sper să primesc răspuns.
După ce s-au prins, a mai mers aia cu şaibele?   Posted Image

Edited by djl, 27 September 2021 - 10:21.


#414
eric2000

eric2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.08.2021
Nu cred ca a mai mers,asteptam foto daca gasiti ceva in acel magazin 😁

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate