Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

don King

- - - - -
  • Please log in to reply
840 replies to this topic

#19
mihaelam

mihaelam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.06.2007

View PostLED, on Jan 8 2008, 23:57, said:

Asta nu e casa de 500mp...poate cu tot cu teren. :)
nu v-am spus eu...ca nu arata de 500 m2? Are cat v-am spus pe verificate, amprenta e de 120 m2 plus mai are anexe o sera imensa acoperita acum cu policarbonat , in poza inca nu era terminata, garaj de 8x4 in spate lipit de casa peste care am mai facut o camera ca no daca avem un perete si pardoseala  vezi doamne de ce nu am mai pune niste geamuri si inca 2 pereti si uite asa a mai iesit o camere tot cat garajul si in plus in triunghiul de sus ramas dupa ce am amenajat mansarda am facut o camera imensa pt copii de 5x10 cu inaltimea  la mijloc 1,60, ceva de genul unui cort la forma. Acum fa un calcul 120 x 3 nivele ( demisol, parter , mansarda)= 360 + 32 garajul( pe care l-am transformat tot in camera ca era greu de facut curba pana in spatele casei si masinile stateau oricum afara +camera deasupra garajului 32  = 424 m2 plus camera copiilor de deasupra mansardei 50m2= 474 m2 asta fara sera imensa de flori care are in jur de 60 m2 pe care am transformat-o in sufragerie de parca nu aveam una imensa la parter...si intr-adevar in poza esti in stare sa bagi mana in foc ca e o "casuta" deosebit de mica, demisolul nu-l pui in calcul ca nu se prea observa, mansarda iar te fura ca e acoperisul si de fapt ramai doar cu imaginea parterului...care intr-adevar nu poate avea 500 m2.

raman uimita si eu ce chef de povesti am ...ma limitez ca iar o sa ma faca guraliva careva.

P.S. Impreuna cu terenul are 1500 m2...Morala: fiti cumpatati la suprafete ca de va ia valul ajungeti ca mine...cu casa imensa ,iar acum stau in cluj in chirie intr-o garsoniera de 38 m2 :).

#20
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001

View PostMirelaLucia, on Jan 8 2008, 14:31, said:

a...cool. ca la mine. sa vedem cat te costa pe tine extinderea de retea, ca mie mi-a taiat tot avantul.

Deci mi-a venit socoteala de la Electrica, am 2 variante

- extindere retea aeriana - aprox 45ooo lei
- extindere subterana - aprox 30ooo lei

Pe langa asta (magistrala) vine si partea celor 3-400m de cablu (+sapatura) ce trebuie facuti de la magistrala pana la casa.

Deci, asteptam mai multi doritori ca sa impartim costurile.

#21
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Maine ar trebui ca dosarul sa intre la acordul unic, adica sa fim la un pas de obtinerea autorizatiei de constructie. O sa trecem cu brio si de asta, sunt sigur.  :P

#22
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
dosarul a fost pe la acordul unic, cred ca e totul 100% ok. Urmeaza ca vineri sa il iau de acolo si apoi sa obtin de la Primarie Autorizatia de Constructie.

pasii urmatori:

- decopertat terenul.
- discutat/rezolvat cu topometristul, astfel incat sa putem trasa corect fundatia.
- anuntat autoritatile statului ca incepem santierul, platit taxa aferenta  :naughty:
- sapat efectiv

incepe "distractia", o sa revin si cu poze la momentul oportun.

#23
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postdon_King, on Jan 16 2008, 16:58, said:

- anuntat autoritatile statului ca incepem santierul, platit taxa aferenta  :naughty:
poti sa eviti asta. Dar nu stiu in ce masura accepta dirigintele <_< .

#24
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001

View Postpunkt, on Jan 17 2008, 08:54, said:

Poti sa eviti asta. Dar nu stiu in ce masura accepta dirigintele <_< .
Nu am de ce sa evit asta, taxa oricum trebuie sa o platesc. Iar daca voi avea repede si autorizatia, ce ma opreste sa ii anunt ca am demarat procedura ? In fond voi avea toate actele ok, nu au ce sa comenteze.

#25
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Azi a "disparut" zapada de pe teren, maine urmeaza trasarea. Pozele de rigoare:

Pozele sunt facute cu un iPhone, apoi resize la 1024x768 si aduse la 100KB.



#26
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Ieri: balizare, venit topograf pt pozitionarea axelor.
Azi: inceput sapaturile mecanizate la fundatie. Cel tarziu luni fundatia va fi sapata, o parte din ea va fi facuta manual, evident.

Pamantul e moale si e o mocirla de nedescris, asa ca mi-am cumparat o pereche de cizme.  :lol:
Atasez o singura poza.



Nu am fost multumit de cum au indepartat stratul vegetal, asa ca i-am pus sa refaca mecanizat zonele cu probleme. Altfel il vor indeparta manual, ceea ce nu le este pe plac.

#27
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Din cate imi aduc aminte cota de sub placa este undeva la 80 cm deasupra CTN. Incearca un calcul la volumul de pamant compactat si pune-l pe nea Caisa de pe scuter sa mute pamant si intre golurile de fundatie, altfel vor trebui sa care peste 40-50 mc la lopata pentru a-l compacta ulterior. Scapi de o munca inutila pentru ei si timp pierdut pentru tine.
Cam asa ceva.

Attached Files



#28
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
vad un baiat cu Komatsu(cred) in una din poze. Sa'si puna utilaju' la frecat ca merge repede.

Daca se ridica CTN'ul cu pamint escavat, se poate face fundatia mai putin adinca. Important e sa se respecte adincimea de inghet. Asta'i in functie de viitoarea cota a drumului.

#29
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postdon_King, on Jan 12 2008, 20:35, said:

Deci mi-a venit socoteala de la Electrica, am 2 variante

- extindere retea aeriana - aprox 45ooo lei
- extindere subterana - aprox 30ooo lei

Pe langa asta (magistrala) vine si partea celor 3-400m de cablu (+sapatura) ce trebuie facuti de la magistrala pana la casa.

Deci, asteptam mai multi doritori ca sa impartim costurile.
Au, asta chiar doare. Poti sa detaliezi? Ce anume inseamna aceasta extindere - distanta, numar de stalpi (aerian) etc.

#30
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostAstra_rullz, on Jan 19 2008, 12:40, said:

Din cate imi aduc aminte cota de sub placa este undeva la 80 cm deasupra CTN. Incearca un calcul la volumul de pamant compactat si pune-l pe nea Caisa de pe scuter sa mute pamant si intre golurile de fundatie, altfel vor trebui sa care peste 40-50 mc la lopata pentru a-l compacta ulterior. Scapi de o munca inutila pentru ei si timp pierdut pentru tine.
Cam asa ceva.


are dreptate Astra. Plus ca o sa-ti mai trebuiasca pamant si inafara de faptul ca trebuie sa-l cumperi , trebuie sa vorbesti tot cu omul cu masinuta sa ti-l puna cat de cat in 3 zone ale suprafetei casei ca sa nu care oamenii cu lopata si roaba pamantul dintr-un loc si sa-l imprastie peste tot.

#31
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
update:

- azi nu era nici un muncitor la santier :o , cica au vrut sa lase sa se "zvinte". Nu m-au anuntat nici pe mine nici pe diriginte, asa ca a avut loc primul meci intre diriginte si constructor.
- stratul vegetal nu a fost indepartat corect, drept pt care o vor face manual  :P
- adancimea de fundare nu a fost respectata cu vreo 10cm, asa ca o vor "finisa" manual. Nu am pus la suflet asta, chiar e bine ca au incercat sa o dea pe aratura de la inceput. Dupa discutia de azi lucrutrile s-au clarificat, constructorul a inteles ca dirigintele isi face treaba si nu lasa nimic neverificat.

- tot azi am rezolvat cu contractul cu laboratorul independent de testare a betoanelor, nu ma incred in documentele de la statie.

- referitor la pamant, el a fost strans in 2 mari gramezi. O sa fie refolosit ulterior, evident.

#32
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
ceva poze proaspete


#33
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001

View Postpunkt, on Jan 21 2008, 09:54, said:

vad un baiat cu Komatsu(cred) in una din poze. Sa'si puna utilaju' la frecat ca merge repede.

Daca se ridica CTN'ul cu pamint escavat, se poate face fundatia mai putin adinca. Important e sa se respecte adincimea de inghet. Asta'i in functie de viitoarea cota a drumului.

Se va respecta proiectul asa cum a venit de la arhitect/structurist. Detaliile le stie dirigintele  :D

#34
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001

View PostMirelaLucia, on Jan 21 2008, 11:53, said:

...trebuie sa vorbesti tot cu omul cu masinuta sa ti-l puna cat de cat in 3 zone ale suprafetei casei ca sa nu care oamenii cu lopata si roaba pamantul dintr-un loc si sa-l imprastie peste tot.
Tot ce vor sapa manual vor pune pe "insulele" ramase. Si va fi ceva de sapat pentru ca nu m-au ascultat. Asta este, vor reface si timpul trece, avem un contract cu penalitati care trebuie respectat. Nu cer luna de pe cer, dat e firesc ca la luni la ora 12 oamenii sa fie la munca. Vor sa lase sapatura "la zvantat", nu au decat sa isi faca o baraca, WC, etc. Treaba e destula.... Stau pe banii lor, nu ai mei.

#35
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
update:

- s-a mai uscat zona  :P
- au mai sapat la fundatie vreo 20-25 cm
- a rasarit o baraca (lemn/OSB)
- au sapat o mica groapa, ulterior vor pune ceva OSB si gata si WC-ul.

Daca totul va fi in regula si dirigintele le da OK-ul, saptamana ce vine turnam betonul "mort".

week end placut tuturor

#36
bogdan4321

bogdan4321

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.04.2007

View Postdon_King, on Jan 21 2008, 14:08, said:

update:

- tot azi am rezolvat cu contractul cu laboratorul independent de testare a betoanelor, nu ma incred in documentele de la statie.

Poti detalia mai mult, plz. Se ocupa ei de prelevatul probelor sau tu? Ti-au pus la dispozitie cutii standard de cilindru si de cub in care sa se faca prelevarea?
Cat a costat?

Mi se pare o idee buna si n-am gasit pe forum alte exemple.

Multumesc,
Bogdan

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate