Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Totul despre Ryanair

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4181 replies to this topic

#4123
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
Incearca sa cauti pe perioada flexibila si sa te joci cu zilele... de ex eu am mers pe un city break de 3 nopti. Am cautat plecare joi, revenire duminica... plecare vineri, revenire luni... plecare sambata, revenire marti, etc.

Apoi am facut cautari pe primu weekend din x luna, apoi al doilea, al treilea, etc. Am avut bilete afisate pentru 2 pers de la 350 lei la 700-800 adica dublu.

Oferte pot sa apara sau sa nu apara in functie de noroc...

#4124
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005
data e fixa, ca e zi de nastere, ma gandeam ca baga ceva de genul 20% ca e luna cadourilor

#4125
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
Cred ca baga mereu reduceri. Bine eu sunt nou pe aici vis-a-vis de acest domeniu. Niste colegi mai fideli ryanair poate sa iti raspunda mai clar si la subiect...

#4126
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 12.12.2006
Ofertele vin si pleaca, preturile cresc si scad. Eu daca vreau sa merg undeva si gasesc un pret bun/acceptabil pentru mine, cumpar biletele si apoi imi vad de treaba, rezerv cazare, intrari, rezerv sau studiez transportul local, samd. Nu cred ca merita stat dupa "cel mai bun pret" la avion pentru ca nu stii care va fi acela si risti sa dai ajungi sa mai multi bani sau sa nu mai mergi deloc.

Edited by mdt, 27 February 2024 - 14:44.


#4127
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
Da si am inteles ca ei iti monitorizeaza IPul. Daca tot vad ca tu cauti cauti cauti, la un moment dat cresc pretut pentru zborurile din perioada aleasa de tine.

#4128
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 21.01.2013

 Maskatu, pe 27 februarie 2024 - 14:45, a scris:

Da si am inteles ca ei iti monitorizeaza IPul. Daca tot vad ca tu cauti cauti cauti, la un moment dat cresc pretut pentru zborurile din perioada aleasa de tine.

Nu stiu ce sa zic legat de acest aspect...am un zbor in aprilie la o alta companie lowcost...initial am luat biletele simple, fara nimic. Pe urma am inceput sa testez zilnic prin simulare de cumparare preturile la locuri si la un bagaj de cabina. Initial cereau pe bagaj un pret astronomic...vreo 400lei pe sens. Cum am zis ,testam zilnic. Dupa cateva saptamani, la un moment dat, probabil s-au plictisit de mine si au cerut 130 lei pe sens. Bineinteles ca am luat. La locuri a fost ceva similar.

#4129
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 26.01.2007
Salutare tuturor! Posted Image
Din experiențele voastre de până acum, ce locuri/rânduri confortabile ați recomanda unei persoane supraponderale de 1,85m?
Mulțumesc!

#4130
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 13.09.2022
A zburat cineva din UE in Albania doar cu buletinul? Reglementarile spun clar ca un cetatean UE poate intra in Albania cu cartea de identitate dar pe site-ul Ryanair in lista de tari in care se intra cu "national ID card" este doar Serbia, Bosnia, Muntenegru, Georgia. O fi doar o scapare a lor sau iti cer obligatoriu pasaport?

#4131
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,297
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdanigoleman, on 28 februarie 2024 - 08:52, said:

A zburat cineva din UE in Albania doar cu buletinul? Reglementarile spun clar ca un cetatean UE poate intra in Albania cu cartea de identitate dar pe site-ul Ryanair in lista de tari in care se intra cu "national ID card" este doar Serbia, Bosnia, Muntenegru, Georgia. O fi doar o scapare a lor sau iti cer obligatoriu pasaport?
Nu am mers cu avionul in Albania. Stiu ca terestru poti intra doar cu buletinul, daca vii cu masina, nu e nevoie de pasaport.
Politia de frontiera si M.A.E. zic si ele ca e suficient buletinul:
https://www.politiad.../pct-loc-8.html
https://www.mae.ro/t...conditions/3664
Deci peste tot scrie "carte de identitate SAU pasaport".

#4132
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,823
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajdanigoleman, pe 28 februarie 2024 - 08:52, a scris:

A zburat cineva din UE in Albania doar cu buletinul? Reglementarile spun clar ca un cetatean UE poate intra in Albania cu cartea de identitate dar pe site-ul Ryanair in lista de tari in care se intra cu "national ID card" este doar Serbia, Bosnia, Muntenegru, Georgia. O fi doar o scapare a lor sau iti cer obligatoriu pasaport?

Cauta pe forum ca a fost colegul @rz in Albania cu avionul, ca a povestit pe aici pe forum.

Edited by wertyck, 28 February 2024 - 09:44.


#4133
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 21.01.2013

 callatis06, pe 28 februarie 2024 - 07:22, a scris:

Salutare tuturor! Posted image
Din experiențele voastre de până acum, ce locuri/rânduri confortabile ați recomanda unei persoane supraponderale de 1,85m?
Mulțumesc!

Nu ai decat 2 variante: loc obisnuit sau loc cu extra spatiu la picioare. Contracost bineinteles. De fapt, scaunul este acelasi dar este o distanta mai mare pana la randul din fata ta.
Si ca sa iti recomand si un rand asa cum ceri, as zice randul 1.

Edited by blackiesasha, 28 February 2024 - 10:41.


#4134
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006

View Postcallatis06, on 28 februarie 2024 - 07:22, said:

Salutare tuturor! Posted Image
Din experiențele voastre de până acum, ce locuri/rânduri confortabile ați recomanda unei persoane supraponderale de 1,85m?
Mulțumesc!

View Postblackiesasha, on 28 februarie 2024 - 10:39, said:

Nu ai decat 2 variante: loc obisnuit sau loc cu extra spatiu la picioare. Contracost bineinteles. De fapt, scaunul este acelasi dar este o distanta mai mare pana la randul din fata ta.
Si ca sa iti recomand si un rand asa cum ceri, as zice randul 1.
Adică astea marcate cu albastru închis care apar la ei cu "Extra Legroom seats".

Dar din câte înțeleg eu, nu sunt mai late dacă asta vrei... sunt aceleași scaune doar că nu ai alte scaune în fața ta.

Attached Files



#4135
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,823
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajblackiesasha, pe 28 februarie 2024 - 10:39, a scris:

Nu ai decat 2 variante: loc obisnuit sau loc cu extra spatiu la picioare. Contracost bineinteles. De fapt, scaunul este acelasi dar este o distanta mai mare pana la randul din fata ta.
Si ca sa iti recomand si un rand asa cum ceri, as zice randul 1.
Locurile din dreptul  iesirilor de urgenta au spatiu mai mare la picioare. Stiu sigur, ca am avut odata loc pe randul 13, parca.

Edited by wertyck, 28 February 2024 - 11:09.


#4136
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 12.12.2006
Locuri mai late gasesti la clasa business, la companiile aeriene care au asa ceva.

#4137
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 19.07.2008

View Postwertyck, on 28 februarie 2024 - 11:08, said:


Locurile din dreptul  iesirilor de urgenta au spatiu mai mare la picioare. Stiu sigur, ca am avut odata loc pe randul 13, parca.

Nu poti sta pe locurile respective daca esti 'mare'.

Edited by DarkEnemy, 28 February 2024 - 15:37.


#4138
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005
daca selectez 3 persoane la un zbor, îmi apare un preț per bilet cu cca 3 euro mai mare decât daca ar fi o persoana, care e logica?

#4139
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 05.09.2005
Sunt 2 bilete la pretul x si 1 bilet la pretul y (probabil). Exista un nr limitat de bilete la pretul X (ce vezi tu pretul / persoana).

#4140
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
@callatis06, stai la culoar, pentru 2-3 ore de zbor te vei descurca fara probleme pentru ca te mai poti întinde puțin spre culoar în indeea in care mai întinzi un picior, stai mai crăcănat puțin, d-astea d-ale ăstora peste 180 din care fac și eu parte.

@pahai, exista clase tarifare, dacă vei căuta un singur bilet probabil ca vei observa ca e mentionat ca mai sunt 1-2-3 bilete la pretul respectiv. Când cauți pentru 3 persoane te încadrează automat la următoarea clasa tarifară pentru toate cele 3 bilete indiferent ca mai sunt 2 bilete la clasa tarifară anterioară (mai ieftină). Dacă diferența de bani merită, cumpără le separat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate