Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...
 

Totul despre Ryanair

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4181 replies to this topic

#2323
gunnarson

gunnarson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.03.2007
Depinde unde te duci. In Italia 9 din 10 firme de inchiriere vor carte de credit drept garantie, nu plata unei garantii de y euro. Si nu, nu accepta carte de debit sau cash. Doar cu cartea de credit firma care iti inchiriaza are garantia ca se va plati suma daunelor integral si fara intarzieri de catre banca emitenta a cardului.

N-am inchiriat prin Ryanair, dar cred ca isi selecteaza partenerii pe criteriul asta: se presupune ca clientul are carte de credit. Cine nu are, iese din schema.

#2324
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Ce carte? Te referi la card? Eu nu am card de credit, doar doua carduri de debit (din UK). Masina as vrea sa inchiriez pentru doua zile din Otopeni (indiferent daca este prin Ryanair sau nu). Mi se va cere garantie sau nu? Care este procedura? Am mare nevoie peste o luna.

Edited by boy4ever, 05 August 2017 - 19:11.


#2325
gunnarson

gunnarson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.03.2007
Da, ma refer la card de credit.

Oricum, informatia cea mai buna o iei direct de la sursa. Fa-ti timp jumatate de ora si suna-i:
http://www.bucharest...icii/rent-a-car

#2326
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
în aprilie, când am făcut rezervare la maşină prin ryanair, firma din românia era Klass Wagen.
Cel mai bine contactezi direct firma din românia.

Din câte mi-am dat seama, la toate firmele e sistemul următor:
- fie depui o garanţie prin card de credit, iar când aduci maşina ţi-o verifică şi îţi reţin bani din garanţie dacă ceva e în neregulă
- fie plăteşti un soi de asigurare (cam scumpă) şi nu mai e nevoie să depui garanţie.

În orice caz, când ridici maşina, vor încerca (cam agresiv) să te convingă să cumperi acea asigurare...

https://www.klasswag...inchiriere.html

#2327
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Cand rezervi prin Ryanair am vazut ca scrie in dreptul fiecarei masini ce firma o inchiriaza. Dar daca sunt garantii si conditii (gen card se credit) de ce nu mi le spun de la inceput?? Este frustrant sa mi se ia banii si apoi sa ma trezesc ca trebuie sa platesc depozite, garantii, asigurari etc. Este de bun simt sa fiu si eu informat de suma totala care o am de platit.

#2328
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

View Postboy4ever, on 07 august 2017 - 19:34, said:

Cand rezervi prin Ryanair am vazut ca scrie in dreptul fiecarei masini ce firma o inchiriaza. Dar daca sunt garantii si conditii (gen card se credit) de ce nu mi le spun de la inceput?? Este frustrant sa mi se ia banii si apoi sa ma trezesc ca trebuie sa platesc depozite, garantii, asigurari etc. Este de bun simt sa fiu si eu informat de suma totala care o am de platit.


Ai citit conditiile? Evident ca nu.
Daca le-ai citi ai vedea ca iti spun tot ceea ce vrei sa stii.
Uite de exemplu aici:
https://car-hire.rya...ort?portal=faqs
Ti se explica chiar si cum e cu cardul de credit.

Apoi cand faci cautarea sub fiecare masina oferita scrie "Terms and Conditions". Iar acolo ti se spune clar la fiecare companie in parte care sunt conditiile.

Trebuie doar sa le citesti.....

Edited by something00, 08 August 2017 - 10:33.


#2329
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
@boy4ever - aceeasi problema o am si eu. Vreau sa merg in Creta in octombrie pentru o saptamana si masina e ideala sa te plimbi in lung si-n lat.

Card de credit nu am, ezit sa-mi fac in primul rand pentru ca are costuri maricele si in al doilea rand pentru ca l-as folosi doar la asa ceva - inchirieri de masini in excursii.

Depinde foarte mult de locul unde inchiriezi. In Romania s-ar prea putea sa nu poti doar cu card de debit.

Am gasit un topic pe Tripadvisor unde cineva intreba fix asta - daca poate inchiria in Creta o masina fara card de credit si din experientele celor ce au raspuns se pare ca da, sunt mai relaxati decat prin alte parti.

http://www.tripadvis...ture_Crete.html

Edited by cattavencu, 08 August 2017 - 16:48.


#2330
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

View Postcattavencu, on 08 august 2017 - 16:47, said:

@boy4ever - aceeasi problema o am si eu. Vreau sa merg in Creta in octombrie pentru o saptamana si masina e ideala sa te plimbi in lung si-n lat.

Card de credit nu am, ezit sa-mi fac in primul rand pentru ca are costuri maricele si in al doilea rand pentru ca l-as folosi doar la asa ceva - inchirieri de masini in excursii.

Depinde foarte mult de locul unde inchiriezi. In Romania s-ar prea putea sa nu poti doar cu card de debit.

Am gasit un topic pe Tripadvisor unde cineva intreba fix asta - daca poate inchiria in Creta o masina fara card de credit si din experientele celor ce au raspuns se pare ca da, sunt mai relaxati decat prin alte parti.

http://www.tripadvis...ture_Crete.html

Vezi ca discutia este din 2013. S-ar putea sa se mai fi schimbat situatia intre timp.
Exista companii care daca iei de la ei asigurarea de Excess zero, nu iti mai cer cardul de credit ca sa iti blocheze suma. Dar trebuie sa le cauti nu gluma. Ca nu sunt prea multe.

#2331
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
O adevarata bataie de cap cu ibchirierile astea auto! Pai ei, ca firme ce se ocupa cu asa ceva, nu au in mod automat masinile asigurate??

#2332
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

View Postboy4ever, on 08 august 2017 - 22:22, said:

O adevarata bataie de cap cu ibchirierile astea auto! Pai ei, ca firme ce se ocupa cu asa ceva, nu au in mod automat masinile asigurate??


O sa dau copy paste de la ce am raspuns pe alt topic:


Orice masina de inchiriat vine cu o asigurare numita Collision Damage Waiver (CDW) sau Loss Damage Waiver - LDW) sau "third party liability insurance". Asigurarea asta vine cu un fel de franciza. Adica daca ai un accident sau daca masina iti este furata,cel care a inchiriat plateste prima portiune din cost. Aceasta portiune poarta numele de "Excess". Si variaza de la firma la firma. Poate fi 500 de euro sau poate fi 3000 de euro. Scrie in contract.
Deci sa zicem ca ai accident si costul ca sa repare masina este 3000 de euro iar in contractul tau Excess este 1500 de euro. In cazul asta tu platesti din buzunar propriu 1500 de euro si firma acopera restul. Daca costul ca sa o repare e 100 de euro iar Excess este 1500 de euro, tu platesti din buzunar propriu 100 de euro si firma nimic.

Valoare "Excess" poate fi ZERO daca adaugi o asigurare suplimentara. Acea Excess Protection de care zici tu.

Avantajul sa iei asigurarea asta direct de la firma care iti inchiriaza masina este ca nu iti bati capul cu nimic. Nu ti se opreste garantie de obicei. Si in caz de accident nu platesti nimic.
Dezavantajul e ca e foarte scumpa.

Exista insa firme de asigurari care ofera astfel de polite (sau uneori ai pana si la cardul de credit o astfel de asigurare) la un pret mult mai mic. Dezavantajul e ca ti se opreste garantie si ca in caz de accident platesti Excess-ul la firma de inchirieri dar il recuperezi de la firma de asigurare. Adica iti mai bati capul cu niste acte.

#2333
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Salut.

Am facut rezervare pt zbor catre Atena si retur. Zborurile sunt in octombrie.

Problema este ca as dori sa schimb data de intoarcere. In loc de 15 sa fie 16. Pot face asta?

#2334
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008

View Postandrei_ionut, on 09 august 2017 - 22:35, said:

Salut.

Am facut rezervare pt zbor catre Atena si retur. Zborurile sunt in octombrie.

Problema este ca as dori sa schimb data de intoarcere. In loc de 15 sa fie 16. Pot face asta?
poti, cu o noua rezervare.

#2335
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View Postgabriel_gavrila, on 09 august 2017 - 23:44, said:

poti, cu o noua rezervare.

Dar fara sa platesc penalizari ?

#2336
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Iesi mai ieftin sa faci o noua rezervare decat sa platesti taxa ceruta de ei pentru schimbarea zborului.

#2337
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

View Postandrei_ionut, on 10 august 2017 - 01:11, said:

Dar fara sa platesc penalizari ?
Dar de ce crezi tu ca ai putea sa schimbi data fara sa platesti penalizare?
Este vina companiei ca tu te-ai razgandit?
Gandeste-te ca asa ne luam toti bilete in zilele cand sunt mai ieftine si dupa aceea solicitam sa le schimbam in alte zile!
Poate ca in cazul tau e acelasi pret dar nu e vina lor ca tu vrei acum alta data.

colegul boy4ever, ti-a dat o solutie. Decat sa platesti 50 euro taxa, mai bine rezervi alt bilet care acum de ex costa 36 euro.

Edited by moniK_06, 10 August 2017 - 10:06.


#2338
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostmoniK_06, on 10 august 2017 - 09:57, said:

Dar de ce crezi tu ca ai putea sa schimbi data fara sa platesti penalizare?
Este vina companiei ca tu te-ai razgandit?
Gandeste-te ca asa ne luam toti bilete in zilele cand sunt mai ieftine si dupa aceea solicitam sa le schimbam in alte zile!
Poate ca in cazul tau e acelasi pret dar nu e vina lor ca tu vrei acum alta data.

colegul boy4ever, ti-a dat o solutie. Decat sa platesti 50 euro taxa, mai bine rezervi alt bilet care acum de ex costa 36 euro.

Pretul este putin mai scump cu vreo 5-6 euro. Dar nu ar fi asta o problema.

De ce vreau sa schimb data? Pt ca as vrea sa prelungesc vacanta cu o zi in grecia. Nu stiam ca este asa frumos (la meteore) Posted Image Dar sunt de ajuns si cele 2 zile de la meteore.

Edited by andreiMembruAnonimut, 10 August 2017 - 15:45.


#2339
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
salut
zbor maine pentru prima data cu ryanair si am o mica anxietate legata de dimensiunea bagajelor

trollerele mele sunt medii, "standard". doar ca ambele au 1-2 cm peste 55 cm inaltime (daca masor cu tot cu roti), iar unul are si putin peste 20 cm grosime (buzunare din alea extensibile)

o sa fie acei cativa cm in plus o problema la inaltime? verifica fiecare bagaj in cutia aia a lor? poti sa te intelegi cumva cu ei? (din cate inteleg din desenul de pe bilet cei 55 cm nu ar include si rotile) am de zburat Bucuresti-Berlin-Riga si retur cu ryanair si parca nu as plati 200 de euro aiurea

#2340
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Postnewbie13, on 15 august 2017 - 09:38, said:

salut
zbor maine pentru prima data cu ryanair si am o mica anxietate legata de dimensiunea bagajelor

trollerele mele sunt medii, "standard". doar ca ambele au 1-2 cm peste 55 cm inaltime (daca masor cu tot cu roti), iar unul are si putin peste 20 cm grosime (buzunare din alea extensibile)

o sa fie acei cativa cm in plus o problema la inaltime? verifica fiecare bagaj in cutia aia a lor? poti sa te intelegi cumva cu ei? (din cate inteleg din desenul de pe bilet cei 55 cm nu ar include si rotile) am de zburat Bucuresti-Berlin-Riga si retur cu ryanair si parca nu as plati 200 de euro aiurea


Salut,
Totul depinde de ''cerberii'' de la portile de imbarcare, cat de zelosi sunt...eu am zburat cu ei in iunie(4 zboruri) si nu au controlat niciodata dimensiunile.
Daca zborul e plin, aseaza-te la coada de la imbarcare catre sfarsitul acesteia. Ryanair are obiceiul ca la zborurile pline sa ia din bagajele de mana si sa le duca gratis la cala(cam 90 de bagaje de mana accepta la bord, restul mergand la cala).
Bafta si zbor lin!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate