Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

HDTV in DTH-urile romanesti

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
maxx24

maxx24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.12.2006

View Postdtancu, on Dec 19 2007, 11:55, said:

Aia nu e transmisie 16:9.
Transmisie 16:9 e aia la care setezi TV-ul pe "Wide" sau "16:9" si se vede fara dungi negre sus/jos, intreaga imagine, fara nici un zoom sau deformare.


Nici nu am spus ca ar fi vorba de transmisie 16/9 , am spus doar ca acel film era in  format wide . Eu de ce am precizat ca trebuia sa setezi tv-ul pe zoom ca sa vezi pe tot ecranul . Sunt o gramada de filme in acest format dar daca ii dai zoom o sa pierzi randul 2 din subtitrare . Ei au facut in asa fel incat sa fie subtitrarea peste bara neagra si asa ar trebui sa ia exemplu si celelalte televiziuni .

#38
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004

View Postghyo, on Dec 19 2007, 12:56, said:

iar eu ma bagasem in seama doar pt a contrazice pe tipul care afirmase ca nu sunt in stare. acum stim ca sunt in stare de 16:9 doar cateva, dar cand vor transmite in acest format habar nu am. poate prin 2012  :thumbdown:

amice gyorgye, tu chiar esti  :wacko: ?
1. Unde vulva masii ai vaz tu A1, prima 16/9?
2. Daca ar fi in stare ar transimite 16/9, cum nu transmit => nu sunt in stare
3. Protv HD - este un test, mai bine zis o teapa. Imaginea e 4/3 e completata spre exemplu la stiri de norisorii albastii de pe fundal completeaza formatul pt a ajunge 16/9

#39
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

View Postvladdygo, on Dec 20 2007, 10:07, said:

amice gyorgye, tu chiar esti  :wacko: ?
1. Unde vulva masii ai vaz tu A1, prima 16/9?
2. Daca ar fi in stare ar transimite 16/9, cum nu transmit => nu sunt in stare
3. Protv HD - este un test, mai bine zis o teapa. Imaginea e 4/3 e completata spre exemplu la stiri de norisorii albastii de pe fundal completeaza formatul pt a ajunge 16/9
poti sa te intorci in mahala sa mai studiezi niste limba romana, niste logica si daca mai si reusesti asteptam sa te intorci cu un raspuns destept fara sa mai arunci cu rahat? unde am scris eu ca macar una dintre televiziunile mentionate emite 16:9? nicaieri! daca tot esti utilizator de "amice" da-mi voie sa-ti spun ce Caragiale a folosit in cazul personajelor ca tine: esti idiot!
sper sa-mi fi iesit, rog adminul sa nu stearga acest mesaj pentru ca si deoarece intra la categoria "pamflet". Multumesc!

#40
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postmaxx24, on Dec 19 2007, 16:02, said:

Nici nu am spus ca ar fi vorba de transmisie 16/9 , am spus doar ca acel film era in  format wide . Eu de ce am precizat ca trebuia sa setezi tv-ul pe zoom ca sa vezi pe tot ecranul . Sunt o gramada de filme in acest format dar daca ii dai zoom o sa pierzi randul 2 din subtitrare . Ei au facut in asa fel incat sa fie subtitrarea peste bara neagra si asa ar trebui sa ia exemplu si celelalte televiziuni .

Daca dai zoom, pierzi in primul rind lateralele imaginii. Indiferent cit de "wide" ar fi acel format.

@ ghyo: sper ca acum iti dai seama cit de nociv e sa te bagi in seama intr-o discutie pe o anumita tema facind afirmatii care n-au legatura cu aspectul discutat. Rezultatul e ca de doua pagini incoace se bate apa in piua intre ce sunt "in stare" televiziunile si ce se transmite efectiv. Gradul de utilitate pentru cei care citesc: zero.

Edited by dtancu, 23 December 2007 - 22:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate