Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

HDTV in DTH-urile romanesti

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

View Postvladdygo, on Dec 14 2007, 09:58, said:

Oameni buni, reveniti-va!

1. televiziunile noastre nu-s in stare sa transmita 16/9
2. nu-s in stare sa transmita stereo (inventat prin anii 50-60)

voi vreti HD? eu vreau macar stereo si 16/9

daca ai o lista cu ele poti sa tai pro tv, antena si prima tv? multumex.

#20
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Buna seara!
Pana sa vina hd-ul oficial pe dth-urile noastre,solutia optima a scris-o rz mai sus.Oameni buni nu mai asteptati la mila dth-ului nostru,instalati-va propriul receiver hd ca de la anu investitiile in plasme si lcd-uri hd se vor "amortiza" mai rapid!
Vizionare placuta!

#21
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
@ploiesteanu: confunzi digitalul cu HD-ul si mi se pare ca ti-am mai zis:) Formatul 16:9 este obligatoriu numai pentru HD. Pentru digital nu e o cerinta obligatorie sa transmiti 16:9, deci din 2012 o sa ne aliniem frumos la TV digitala fara 16:9.

@ghyo: in clipa asta ma uit la Boom si nu e 16:9 nici Pro TV, nici Prima, nici A1. ProTV HD e 16:9, asta e altceva, insa e un experiment deocamdata.

#22
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postdtancu, on Dec 17 2007, 17:44, said:

@ploiesteanu: confunzi digitalul cu HD-ul si mi se pare ca ti-am mai zis:) Formatul 16:9 este obligatoriu numai pentru HD. Pentru digital nu e o cerinta obligatorie sa transmiti 16:9, deci din 2012 o sa ne aliniem frumos la TV digitala fara 16:9.

@ghyo: in clipa asta ma uit la Boom si nu e 16:9 nici Pro TV, nici Prima, nici A1. ProTV HD e 16:9, asta e altceva, insa e un experiment deocamdata.



Domnilor ! HD-ul e muult prea departe pentru majoritatea dintre noi,cine are deja HD are alternativa asta;
1 receiver HD-1100-2300 ron
2 o instalatie mobila pentru receptia satelitilor-350 ron
3 patch-uri pentru receiverul HD pentru decodarea programelor
5 lista satelitilor care emit programe in HD
http://www.lyngsat.com/hd/index.html
vizionare placuta!!!

#23
maxx24

maxx24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.12.2006
Patch-uri or fi ele pentru decodarea programelor dar nu stiu decat de P******e ca s-e poate iar cei din bucuresti nu au acces decat cu o antena de peste 1.8 . Daca mai stii si pentru alte pachete ce includ programe HD la care se poate face ceva referitor la decodare spune-ne si noua sau spune-mi numai mie :) . M-a intereseaza S*y UK , S*y Italy sau Canal Digital Nordic . Pacat ca nu avem si noi vedere la 61.5 w si nu am mai fi cerut ceva de la mega , extra , super operatorii DTH de la noi . Dar ce sa faci daca nu exista cerere la noi ce sa-i faci . Noi cei care ne interesam de Hi Def poate nu reprezentam Romania , din punctul lor de vedere .
Ei au nevoie de clienti care sa taca din gura si sa plateasca orice mizerie de program . Din cauza asta a crescut interesul pentru piraterie si aici nu ma refer doar la receptia programelor prin satelit .

#24
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

View Postvladdygo, on Dec 14 2007, 09:58, said:

Oameni buni, reveniti-va!

1. televiziunile noastre nu-s in stare sa transmita 16/9
2. nu-s in stare sa transmita stereo (inventat prin anii 50-60)

voi vreti HD? eu vreau macar stereo si 16/9

View Postdtancu, on Dec 17 2007, 16:44, said:

@ploiesteanu: confunzi digitalul cu HD-ul si mi se pare ca ti-am mai zis:) Formatul 16:9 este obligatoriu numai pentru HD. Pentru digital nu e o cerinta obligatorie sa transmiti 16:9, deci din 2012 o sa ne aliniem frumos la TV digitala fara 16:9.

@ghyo: in clipa asta ma uit la Boom si nu e 16:9 nici Pro TV, nici Prima, nici A1. ProTV HD e 16:9, asta e altceva, insa e un experiment deocamdata.

vezi ce e bolduit? 1. televiziunile noastre nu-s in stare sa transmita 16/9

televiziunile SUNT in stare sa transmita. cele mentionate de mine SUNT, daca in afara de ProTV nu mai transmite nimeni asta e altceva. nici macar nu am scris ceva despre DTH-uri, doar despre televiziuni.

#25
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postghyo, on Dec 17 2007, 21:08, said:

vezi ce e bolduit? 1. televiziunile noastre nu-s in stare sa transmita 16/9

televiziunile SUNT in stare sa transmita. cele mentionate de mine SUNT, daca in afara de ProTV nu mai transmite nimeni asta e altceva. nici macar nu am scris ceva despre DTH-uri, doar despre televiziuni.

Poate logica mea sufera, dar la ce-ti foloseste o televiziune care e in stare de 16:9.... daca nu transmite in formatul respectiv?
Arata-mi si mie pe cineva care preia Prima sau Antena 1 in 16:9 si il inghit.

Edited by dtancu, 17 December 2007 - 21:17.


#26
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

View Postdtancu, on Dec 17 2007, 21:14, said:

Poate logica mea sufera, dar la ce-ti foloseste o televiziune care e in stare..... daca nici un operator nu o preia 16:9, deci nu poti s-o vezi? In afara de amorul propriu evident :D
Arata-mi si mie pe cineva care preia Prima sau Antena 1 in 16:9 si il inghit.
vad ca insisti :P

#27
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postghyo, on Dec 17 2007, 21:16, said:

vad ca insisti :P

Pai de felul meu sunt un om practic. Pe mine ma intereseaza sa vad pe ecranul meu de acasa transmisiile 16:9 in tara asta de papuasi :)
Ca sunt in stare sau nu televiziunile...ma lasa rece, sincer, atita vreme cit nimeni in tara asta nu le poate vedea.
E ca aia cu Dacia care e in stare de 180 km/h da' nu-i atinge niciodata.

#28
denis radu

denis radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 23.12.2005

View Postdtancu, on Dec 17 2007, 21:34, said:

Pai de felul meu sunt un om practic. Pe mine ma intereseaza sa vad pe ecranul meu de acasa transmisiile 16:9 in tara asta de papuasi :)
Ca sunt in stare sau nu televiziunile...ma lasa rece, sincer, atita vreme cit nimeni in tara asta nu le poate vedea.
E ca aia cu Dacia care e in stare de 180 km/h da' nu-i atinge niciodata.



banuiesc ca ti-ai luat lcd sau plasma si acum iti vine sa te dai cu capul de pereti la ce calitate iti ofera operatorii din romania . ideea e ca snobismul se plateste uneori .....  <_< :lol: :rolleyes:

#29
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postdenis radu, on Dec 18 2007, 10:58, said:

banuiesc ca ti-ai luat lcd sau plasma si acum iti vine sa te dai cu capul de pereti la ce calitate iti ofera operatorii din romania . ideea e ca snobismul se plateste uneori .....  <_< :lol: :rolleyes:

Banuiesti prost. :)
Humax HD2000+Dragon cam.
Asta nu ma impiedica sa ma intristez la vederea situatiei jalnice in care ne zbatem.

Edited by dtancu, 18 December 2007 - 16:44.


#30
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004
Oameni buni,
Ma refeream strict la formatul 16/9 (si sunet stereo macar, daca nu 5.1), nu la HDTV (ca inca nu-s asa naiv...)
Programele nemtesti de pe Astra 19E transmit anumite emisiuni in 16/9 si sunet 5.1 la unele filme, se vad impecabil pe plasma. La fel si cele englezesti (alea free sunt cam slabute la continut) de pe Astra/EuroBird 28.2E.
Desi HBO/Cinemax transmite unele filme 16/9, la noi sunt difuzate in LetterBox, si fireste subtitrarea e peste banda neagra de jos  :angry: , la fel si tentativa de pe B1.

Unde naiba ati vazut voi Prima, Antena 1 in 16/9???

#31
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postvladdygo, on Dec 18 2007, 17:10, said:

Unde naiba ati vazut voi Prima, Antena 1 in 16/9???

Intreaba-l pe ghyo  :roflmaofast:

#32
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

View Postdtancu, on Dec 18 2007, 21:02, said:

Intreaba-l pe ghyo  :roflmaofast:
prieteni, analfabeti nu sunteti pt ca stiti sa scrieti, sa CITITI stiti?

#33
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postghyo, on Dec 19 2007, 00:04, said:

prieteni, analfabeti nu sunteti pt ca stiti sa scrieti, sa CITITI stiti?

Nu stim :)
Ai dovada vie mai sus la vladdygo asupra faptului ca nu conteaza ce e "in stare" o televiziune.
Oamenii vor SA RECEPTIONEZE 16:9, si despre asta era dealtfel discutia. Restul e pura teorie.

#34
maxx24

maxx24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.12.2006
Acum cateva seri Prima tv a difuzat un film care era in format 16/9 dar trebuia sa setezi tv-ul pe zoom 1 ca sa il vezi pe tot ecranul si se vedea toata subtitrarea asa cum transmite B1 serialul 24 . Iar ceea ce ai spus tu denis in legatura cu plasma si lcd-ul sa stii ca si pe un crt apar macroblocuri , acum depinde daca ai tv prin cablu sau esti abonat la un DTH din Romania . Eu am testat atat cu un tv CRT , LCD & PLASMA si se vede jalnic pe digital , pe cablu analog se vede mult mai bine . In curand va inceta productia de tv crt , asta daca nu s-a intamplat deja , si o sa gasim pe rafturile magazinelor doar plasma , lcd si ce o sa mai apara la momentul respectiv ( laser tv ) . Ce o sa facem atunci , nu mai cumparam pentru ca nu sunt in stare DTH-urile
noastre sa ofere si calitate ?

#35
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postmaxx24, on Dec 19 2007, 09:34, said:

Acum cateva seri Prima tv a difuzat un film care era in format 16/9 dar trebuia sa setezi tv-ul pe zoom 1 ca sa il vezi pe tot ecranul si se vedea toata subtitrarea asa cum transmite B1 serialul 24

Aia nu e transmisie 16:9.
Transmisie 16:9 e aia la care setezi TV-ul pe "Wide" sau "16:9" si se vede fara dungi negre sus/jos, intreaga imagine, fara nici un zoom sau deformare.

#36
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005
iar eu ma bagasem in seama doar pt a contrazice pe tipul care afirmase ca nu sunt in stare. acum stim ca sunt in stare de 16:9 doar cateva, dar cand vor transmite in acest format habar nu am. poate prin 2012  :thumbdown:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate