Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Siara bedah

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1360 replies to this topic

#1333
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Habar n-am dacă mai e sau nu, că sunt condiții ciudate. Garanție completă sigur nu mai e, că era 2 ani ca la frigidere, dar am ceva reparații gratuire până în 100k km și încă ceva până în 200k. O să vorbesc cu ei, că oricum vreau să pună panarama aia la loc și ducă-se pe pustii.
Mă gândesc să-i scot siguranța de la panarama aia de trapă să fiu sigur că n-o mai deschide nimeni ever fmm.
Asta e, o să o las la ei niște zile să vadă ce are și cum îi dă de cap.

#1334
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
Nu e complicat, dar nu e rapid, si asta privind lucrurile din postura noastra, de albi. Dar s-ar putea sa scapi pe scurtatura si sa fie doar cablul de actionare scapat. Lucreaza doar pe sensul de intoarcere.
Nu te incalzeste cu nimic, dar cred ca si neactionarea e posibil sa fi contribuit la asta. Vaselina aia de pe ghidaje mai trebuie rascolita si ea ca sa nu se coaca intr-o turta cu eventual nisip din aer.
Eventual du-te suparat pe ei si adu-le aminte ca nu ai gasit niciodata trapa gresata dupa revizii, ca sigur nu au facut-o.  Poate te baga in bugetul de good will ca sa nu te piarda in fata concurentei. Adu-le aminte ca ai venit de la alta marca si esti perfect dispus sa mergi inapoi.
Dar daca nu si nu, las-o asa si gaseste vreun Abdullah sa ti-o infolieze cat mai inchisa la culoare cu ce au ei mai bun ca sa nu fierbi interiorul, si aia e. Teslele au oricum sticla fixa si oha parasolar.

#1335
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006

View Postsebulbus, on 10 noiembrie 2023 - 11:20, said:

[...]Adu-le aminte ca ai venit de la alta marca si esti perfect dispus sa mergi inapoi.
Dar daca nu si nu, las-o asa si gaseste vreun Abdullah sa ti-o infolieze cat mai inchisa la culoare cu ce au ei mai bun ca sa nu fierbi interiorul, si aia e. Teslele au oricum sticla fixa si oha parasolar.
Posted Image  
Păi și așa de când am dat o tură cu A5 quattro (ăla de 265CP) am cam căzut pe gânduri...
La faza cu folia am fost curcan, trebuia s-o fi făcut de acum 4 ani...
Mulțam de sfaturi.
Ca de obicei, mare om, mare caracter...Posted Image
Posted Image

#1336
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
Nu te necaji, si eu am auzit-o de la unul caruia i-a plecat parul de pe acoperis si era mai sensibil la domeniul asta.

#1337
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 05.10.2022

View Postbuntzi, on 10 noiembrie 2023 - 16:09, said:

Posted Image  
Păi și așa de când am dat o tură cu A5 quattro (ăla de 265CP) am cam căzut pe gânduri...
A5 quattro e d-asta mai nou? astea mai noi au quattro ultra, adica e 100% FWD pana ce patineaza rotile si trimite cuplu pe spate.
xDrive la Seria3 e invers: implicit RWD si transmite cuplu pe fata cand e nevoie.

Oricum asta e pe hartie ca in realitate conteaza mai mult ceea ce simti.

Edited by sirronkcuhc, 10 November 2023 - 16:33.


#1338
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 08.01.2010
xDrive e 40% pe fata si 60% pe spate, daca tin bine minte, si poate varia pana la 100% pe una dintre punti doar daca cealalta punte nu are deloc aderenta.
Sunt curios totusi de ce se vinde xDrive pe-acolo, sunt probleme cu aderenta din cauza nisipului pe sosele?

#1339
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006

View Postsebulbus, on 10 noiembrie 2023 - 11:20, said:

[...]Dar s-ar putea sa scapi pe scurtatura si sa fie doar cablul de actionare scapat. Lucreaza doar pe sensul de intoarcere.
Acum m-am mai gândit la asta, și nu cred să fie doar asta. Mă gândesc că dacă era, mergea motorașul în gol. Ăsta face click ca și când ar anclanșa releul și nu se mișcă nimic. În plus, am încercat să trag de el când am apăsat pe buton (gen o fi doar înțepenit, să-l ajut) dar nu se clintește.
Eh, o să văd...

View PostCumulus, on 10 noiembrie 2023 - 20:40, said:

[...]de ce se vinde xDrive pe-acolo, sunt probleme cu aderenta din cauza nisipului pe sosele?
Nu cred că e un motiv de-ăsta. Și majoritatea nu sunt xdrive, sunt normale. Al meu nu e xdrive.

#1340
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 08.01.2010
Ah, am citit pe diagonala, Nu avea nici un sens in mintea mea xDrive acolo :)

#1341
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Ieri am fost la lacuri în excursie, și o bucată de drum (cam 1km) a fost rău de tot. Mașina a stat în soare și ieri și azi.
Acum juma de oră veneam de la plajă, stăteam la semafor și așa într-o doară am întins mâna și am dat de buton.
Ce să vezi, panarama de jaluzea s-a închis. Așa că acum am jaluzeaua la loc și mi-e frică s-o mai folosesc.
O să trebuiască să o deschid iarăși când o duc la pus folie pe trapă, dar până atunci e de bine.
Attached File  alive.jpg   22.91K   1 downloads

#1342
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
Atunci e ok mecanic si aia e tot ce conteaza. Posibil motorasul de jaluzea a simtit suprasarcina si a taiat alimentarea, exact ca la geamuri.

Asta in ipoteza ca suna normal atunci cand a revenit. Nu ai auzit din zona oglinzii de interior rontaituri sau alte zgomote dubioase, nu?

#1343
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Man, nu am auzit absolut nimic special. Bzzzzt și gata.
Doar că nu mai am curaj să umblu la ea...Posted Image

#1344
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 05.10.2022
Cand nu esti sigur daca e momentul sa treci la M340i, incerci trapa :)

#1345
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006

View Postbuntzi, on 12 noiembrie 2023 - 19:24, said:

[...]Doar că nu mai am curaj să umblu la ea...

Conform teoriei că dacă ai căzut de pe cal ideal e să te urci imediat la loc, dimineață am profitat de nițică răcoare și am deschis iarăși trapa pe bucata scurtă de drum pe care merg mai încet. La o adică, e bine să știu dacă a fost o chestie "temporară" (fie defectul fie rezolvarea) sau e ceva mai serios.

A mers fără probleme în ambele direcții. Nici un sunet suspect, deși aș zice că se aude nițel ca și cum ar merge cam "pe uscat".
Cu siguranță se impune o gresare...

Edited by buntzi, 15 November 2023 - 05:54.


#1346
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006

 sebulbus, on 10 noiembrie 2023 - 11:20, said:

[...]gaseste vreun Abdullah sa ti-o infolieze cat mai inchisa la culoare cu ce au ei mai bun [...]
Done! Pus ceva 3M foarte-foarte închis, cică heat rejection 90%, bla bla. Cam scump halatu' da' asta e. Se vedea satisfăcător de întunecată la soare pe drumul de întoarcere, așa că aia e. Mâine nu deschid trapa, doar dau jaluzeaua la o parte să mă uit dacă au pus-o ca lumea sau au băgat și o pungă de chipsuri p-acolo...

#1347
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
După lupte seculare, 30$ și jșpe zeci de mesaje schimbate cu colegul @sebulbus și @bimmerguru, mașina are update la navigație cu hartă ediția 2023.
Rămâne de văzut în teren dacă schimbările sunt semnificative sau mai mult cosmetice. Erau ceva drumuri relativ importante care lipseau cu desăvârșire și acum par să fie prezente, cu POI-urile rămâne de văzut că e totuși greu să bați google maps la asta.
Luna viitoare ar trebui să mă ocup de hârtii (asigurare, registration) și de cauciucuri. Nu garantez că în ordinea asta.

#1348
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
Sper sa fie ok. Si daca nu e, inventam ceva.

Btw, stii cat e codul de activare pentru hartile noastre, Europa? Ceva gen 80 lei mi-a tarifat cu tot cu conversie si ce o mai fi tarifat Ebay.

#1349
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006

View Postbuntzi, on 22 noiembrie 2023 - 05:37, said:

[...]Erau ceva drumuri relativ importante care lipseau cu desăvârșire și acum par să fie prezente[...]
să mă ocup de hârtii (asigurare, registration) [...]
Raportăm că acele drumuri sunt prezente. Ieri am făcut iar drumul "buclucaș" și de data asta navigația m-a dus pe unde trebuie. Nu chiar la fix (softul nu știe și nici nu are opțiunea să evite trecerile de frontieră dacă se poate) dar satisfăcător odată ce am ajuns suficient de departe cât să nu mai fie viabilă opțiunea respectivă.
Am rezolvat cu asigurarea, mâine rezolv și cu înregistrarea (ITP-ul e gata și el). Cauciucurile pot să mai aștepte, dacă tot am trecut ITP-ul cu ele așa...

#1350
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Deci partea legală a fost rezolvată cu sugcesuri. 2425 asigurarea +170 ITP+ 350 Registration, gata treaba.
Chestie interesantă: pentru anul trecut valoarea asigurată a mașinii a fost vreo 37200$, pentru care am plătit prima de asigurare 770$.
Anul ăsta valoarea asigurată a mașinii a fost vreo 42000$, pentru care am plătit prima de asigurare 660$...
Nu am mai auzit ca valoarea asigurată să crească, de obicei doar scădea cu vreo 10-15% pe an.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate