Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Siara bedah

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1360 replies to this topic

#1351
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
În altă ordine de idei, mașinuța a făcut 4 ani. LMA
Attached File  IMG-20231215-WA0001.jpg   70.46K   108 downloads

#1352
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 17.06.2010
Niciodata nu am avut asa curat ecranul ala, doar cand iesea  masina din service, eu nu am reusit sa-l fac asa niciodata.😂

Edited by RaySefo, 16 December 2023 - 08:46.


#1353
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Nu prea are de la ce se murdări, dar arată așa de curat pentru că l-am șters de praf alaltăieri în timp ce așteptam la benzină :)

#1354
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Revizie la 60k km (bine, aproape 61). Ulei, filtre, plus îndreptat niște ciobituri pe uși (de la vecinii de parcare). Evident asta cu îndreptatul a fost lucrare suplimentară, așa că am lăsat la ei vreo 320$.
Plăcuțele de frână au vreo 5mm (deci mai duc ceva) iar discurile sunt încă în parametri. Sper totuși ca la revizia viitoare (72k) să mi le schimbe, să mai duc 5 ani fără grija lor.

#1355
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Mașina e la atelier pentru ceramic coating, ar trebui să fie gata cândva după-amiază.
Plouă Posted Image
Attached File  Syy3-detailing2.mp4   4.6MB   29 downloads

#1356
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 05.10.2022
La interior aplica si acolo ceva protectie? ca vad ca au miscat scaunele.

#1357
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Habar n-am, oricum nu e foarte important pentru mine. Interiorul oricum arăta destul de bine (în afară de niște praf și două urme de degete pe tapiseria de la stâlpul din față, nu are nimic p-acolo. Așa era pachetul, eu am vrut ceramic coating dar mi-a zis că oricum face detailing interior și exterior.
Mașina a rămas la ei peste noapte, că a plouat torențial în perioada când ar fi trebuit s-o iau de acolo. O să merg mâine de la servici s-o recuperez, abia o să aibă 24h să se usuce soluția aia pe ea.
Attached File  WhatsApp Image 2024-02-11 at 14.24.05.jpeg   109.3K   71 downloads Attached File  WhatsApp Image 2024-02-11 at 14.24.06.jpeg   93.22K   71 downloads

#1358
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 05.10.2022
Probabil va iesi bine; mie mi-a placut foarte mult Seria3 pe alb in combinatia M-Sport.
Intre astea doua am ales dupa ce am petrecut cateva ore sarind de pe una pe alta; pana la urma am mers p-aia gri ca cea alba era cu suspensia M-Sport standard ce mi s-a parut mult prea dura (si nu avea optiunea de suspensie adaptiva bifata).
Attached File  IMG_6579.jpeg   460.77K   59 downloads

Edited by sirronkcuhc, 11 February 2024 - 21:31.


#1359
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Pentru că orașul nostru nu-i chiar cel mai dibaci când vine vorba de gestionat ape pluviale, cartierul industrial unde sunt toate atelierele vieții nu e chiar accesibil până nu se termină cu ploaia (btw, plouă torențial și aproape în continuu de azi noapte - vreo două ore pauză în jur de 11 - și abia acum s-a oprit) omul mi-a urcat mașina pe platformă și mi-a trimis-o acasă.
Attached File  WhatsApp Image 2024-02-12 at 18.07.55.jpeg   88.29K   82 downloads
După ce am înotat nițeluș pe lângă ea ca să găsesc cardul de acces în parcare, a ajuns la locul ei
Attached File  WhatsApp Image 2024-02-12 at 18.58.00.jpeg   120.78K   83 downloads

#1360
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
ODO 63890
S-a aprins bec galben, inițial pentru plăcuțele de frână spate, apoi la 400km și pentru alea din față. Duminică am făcut un drum ceva mai lung și avertizarea portocalie pentru plăcuțele spate s-a transformat în roșie. Așa că am lasat-o ieri dimineață la service și acum am recuperat-o, spălată și în toate mințile.
S-au înlocuit discurile de frână pe față și plăcuțele pe toate roțile. Ca de obicei, gratuit.
Bateria cică e descărcată 25%, dar cum ultima oară am încărcat-o în mai, aș zice că e ok. Am lăsat-o în subsolul 3 și deseară o mut lângă o priză și o pun la încărcat până mâine.
Cauciucurile nu arată prea fresh nici ele, și deși eram convins să mai aștept să iasă mai multe oferte cu DOT de 2024, parcă nu mai am aceeași încredere. Găsisem niște Michelin Pilot Sport 5 la preț acceptabil (dar cu DOT de 2023), așa că sunt cam nehotărât...

Edited by buntzi, 12 March 2024 - 14:53.


#1361
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Mboon, deci nește noutăți:
Dis de dimineață am început apoteotic, era să intru într-unul. Un isteț s-a gândit (nu mult) că e ideal să se oprească pe banda 4 pe autostradă. Ăla din fața mea era o dubă de-aia înaltă cu cargo în spate, nu vedeam nimic prin ea. A început să încetinească, am încetinit și eu în spatele lui, apoi a luat brusc stânga de volan că...i se termina spațiul până la ăla oprit. Cu care desigur m-am trezit eu în față. Am frânat cum am știut mai bine, dar timp să mă uit dacă vine cineva din spate nu am avut ca să repet și eu figura cu dat de pe bandă, așa că am trecut la filozofia ayae, #pățăști.
Am oprit la vreo 3 cm de el, ăla din spatele meu a scrâșnit și el din cauciucuri și a luat nițel stânga și s-a oprit și el la vreo 5cm de mine. Zeii de serviciu și-au făcut datoria și, scăpați teferi din incident, ne-am văzut de treabă fiecare (#acatist).
Acuma, o mare parte din respectivul acatist merge spre GoodYear, că sincer să fiu, nu mă așteptam să reușesc să mă opresc la timp pe cauciucuri cu 65500km la bord...Da' s-a oprit frățiuc, chit că pe ultimii centimetri a intrat și frâna de urgență a mașinii (scoate un sunet specific când intră, îl recunosc din parcare)

Acum partea mai luminoasă. Am comandat cauciucurile de care ziceam (Michelin SP5 alea) lunea trecută. Duprecum probabil știți, p-aci a cam plouat săptămâna trecută. Așa încât, multe chestii s-au cam dat peste cap, inclusiv ajunsul în (și din) diverse părți ale orașului. Ashea keci, abia azi au ajuns cauciucurile la vulcanizarea vieții.
Drept urmare, Syy4 are papuci noi:
Attached File  Mich PS5 front.jpg   185.47K   21 downloads Attached File  Mich PS5 rear1.jpg   178.19K   22 downloads Attached File  Mich PS5 rear2.jpg   160.67K   17 downloads

DOT este 1323, deci nu grozav (dar nici oribil), și la cum merg în ultima vreme în 4 ani juma' cât mai am de tras pe ele (la 5 ani pe DOT, nu mai trec ITP-ul) le fac și lor 65k (cel puțin) și li se face vremea de altele.
SPor maxim

Edited by buntzi, 24 April 2024 - 16:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate