Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Demisia

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
daca demisia se realizeaza prin acordul partilor, angajatorul poate renunta la preaviz de comun acord cu angajatul.
mai informeaza-te ca sunt cateva forumuri de avocatura unde se afirma acest lucru.

eu insusi am trecut prin aceeasi situatie asa ca pentru mine este destul de clar

de exemplu uite alt topic chiar pe SP

http://forum.softped...howtopic=219609

aici gasesti si acest detaliu

Edited by spare-me, 23 January 2008 - 16:33.


#38
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostTutankhamon, on Dec 3 2007, 18:21, said:

Am depus demisia si trebuie sa stau 15 zile in preaviz  :death: . Nu am avut timp sa ma duc la Fortele de Munca sa ma interesez, dar maine ma voi duce.

Preavizul poate fi scurtat de catre angajator. In contractul colectiv de munca la nivel de companie ce scrie despre asta?
Ai citit?

#39
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postsnipest, on Jan 23 2008, 19:16, said:

Preavizul poate fi scurtat de catre angajator. In contractul colectiv de munca la nivel de companie ce scrie despre asta?
Ai citit?
poate fi scurtat daca vrea patronul . sfatul meu : nu cred ca moare in cele 15 zile de preaviz si decat sa se trezeasca cu surprize sa se uite ce scrie la preaviz in contractul individual de munca , in contractul colectiv de munca  la nivel de unitate. Indiferent de ce opteaza , sa o faca prin acte scrise , cu data si numar de inregistrare. Daca tine mortis sa plece cat mai repede sa solicite in scris scurtarea termenului de preaviz ( asta ca sa evite orice situatie in care patronului i se schimba brusc opinia despre plecarea angajatului). Daca patronul e de acord si isi da acordul in scris , e ok , daca nu atunci trebuie sa astepte scurgerea termenului de preaviz.
@spare-me : uitasem ca de reducerea preavizului de comun acord , mea culpa. interesant e ca m-am uitat aseara prin manualul de dreptul muncii si nu am gasit nimic despre reducere.

#40
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Hei, ce ti se poate intampla mai rau, sa te concedieze? ;)

#41
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postsnipest, on Jan 24 2008, 08:50, said:

Hei, ce ti se poate intampla mai rau, sa te concedieze? ;)
razi tu razi harap alb dar asa am patit-o io.. si in loc de demisie m-am trezit cu concediere 61 lit a .
trei luni am pierdut pe la tribunal si ITM pana mi-am vazut 55 b in carnetul de munca .asa ca mai bine sufli si in iaurt decat sa te legi la cap cui birocratia romaneasca.

#42
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu cand mi-am dat  demisia ultima oara, am scris pe foaia respectiva
"...solicit demisia prin acordul partilor, articolul 55 litera b..." si-au semnat directorii in cauza in fata mea, pe loc
dupa care am taiat-o ca aveam treaba

#43
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
mai e o chestie, daca ai mai putin de 3 ani, mise pare, nu pot sa desfaca contr de munca prin acordul partilor din cauza unei invarteli pe la somaj. De aceea, se termina doar prin demisie. Nu te concediaza ca sa nu dea dup-aia cu banu' pe la itm

#44
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postspare-me, on Jan 24 2008, 08:56, said:

eu cand mi-am dat  demisia ultima oara, am scris pe foaia respectiva
"...solicit demisia prin acordul partilor, articolul 55 litera b..." si-au semnat directorii in cauza in fata mea, pe loc
dupa care am taiat-o ca aveam treaba
e bun asa . eu la povestea cu pricina trebuia sa plec de urgenta din localitate si m-am trezit cu bucuria dupa o saptamana.
in fine , multi nervi , draci , drumuri , hartoage , birocratie si s-a rezolvat. de atunci suflu si in iaurt..

@snipest: ai mai multe detalii? ca nu stiam de asa ceva.

Edited by solitudes, 24 January 2008 - 09:00.


#45
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
AAA... Prea multe nu stiu, ca nu activez in Dr. Muncii, iar acum pregatesc o sedinta i nu am timp sa caut ceva. Poate mai tarziu o sa revin cu detalii, daca timpul imi permite. Va rog sa ma intelegeti!

#46
hai_hui

hai_hui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 18.09.2006
nu poti sa spui "demisia in temeiul art.55 litera b", sunt doua chestii distincte: incetarea CIM prin acordul partilor si incetarea CIM prin demisie.

in general, se foloseste urmatoarea formulare: subsemnatul blablabla va rog sa fiti de acord cu incetarea CIM-ului meu prin acordul partilor, incepand cu data de x.x. in masura in care nu sunteti de acord cu aceasta forma de incetare, va rog sa luati act de demisia mea incepand cu data de X.X.+15, cu respectarea preavizului legal de 15 zile.

diferenta este notabila: in primul caz, nici nu se pune problema unui preaviz; in al doilea caz, esti obligat sa respecti preavizul de 15 zile. am vazut destule cazuri cand salariatii nu au respectat preavizul si au fost concediati disciplinar.

#47
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
te rog sa ai decenta de a citi tot inainte de a abera pe langa, pentru a evita publicarea aceluiasi raspuns de mai multe ori :

Quote

diferenta este notabila: in primul caz, nici nu se pune problema unui preaviz;

Art. 55
Contractul individual de munca poate inceta astfel:
a) de drept;
b ) ca urmare a acordului partilor, la data convenita de acestea;
c) ca urmare a vointei unilaterale a uneia dintre parti, in cazurile si in conditiile limitativ prevazute de lege.
de unde rezulta de aici ca nu e necesar preavizul? mie 79 mi se pare destul de clar.

faptul ca angajatorul poate sa renunte la preaviz si sa fie de acord cu incetarea de drept, si de fapt, in acelasi timp, asta nu inseamna ca 'nu se pune problema'

#48
hai_hui

hai_hui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 18.09.2006

View Postspare-me, on Jan 24 2008, 13:07, said:

te rog sa ai decenta de a citi tot inainte de a abera pe langa, pentru a evita publicarea aceluiasi raspuns de mai multe ori :

te rog sa ai decenta sa interpretezi corect ceea ce citesti si citezi. preavizul nu este asociat decat demisiei sau desfacerii CIM din intiativa angajatorului, in anumite situatii. aaa, ca tu interpretezi popular o perioada convenita de comun acord ca fiind preaviz, este problema ta.

poti abera in continuare pe tema data, eu am aberat destul pe langa.

now spare me.

Edited by hai_hui, 24 January 2008 - 15:37.


#49
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Art. 79.
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariatii cu functii de executie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.



arata-mi unde scrie ca la 55 litera b 'nu se pune problema' de preaviz !

eu am vorbit frumos cu tine si ti-am explicat ca angajatorul poate renunta la preaviz, atunci cand activitatea inceteaza de comun acord.
daca nu vrei sa pricepi problema ta !

arata-mi in lege unde scrie ca pentru rezilierea prin acordul partilor  nu exista preaviz !

now SPARE-ME ! :death:

Edited by spare-me, 24 January 2008 - 15:40.


#50
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postspare-me, on Jan 24 2008, 15:39, said:

Art. 79.
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariatii cu functii de executie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.



arata-mi unde scrie ca la 55 litera b 'nu se pune problema' de preaviz !

eu am vorbit frumos cu tine si ti-am explicat ca angajatorul poate renunta la preaviz, atunci cand activitatea inceteaza de comun acord.
daca nu vrei sa pricepi problema ta !

arata-mi in lege unde scrie ca pentru rezilierea prin acordul partilor  nu exista preaviz !

now SPARE-ME ! :death:

Preavizul e in interesul angajatorului, ca sa gaseasca inlocuitor. Normal ca re dreptul sa renunte.

#51
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
in Spain e alfel si cred eu ,e mai bine gandita problema:
Aici daca patronu te da afara trebe sa iti plateasca (in functie de vechimea ta in firma: de ex ptr 1 an ,cel putin 1.200 euro sau la 4-5 anii aprox 6-7.000 euro) ,iar daca vrei tu sa te duci ,poti sa dai sau nu preaviz (cum vrei tu) ,insa daca dai preaviz ,iti iei tot salarul .. daca nu, numai jumate.

nu am lucrat inca cu contract in ro dar cred ca daca tu vrei sa pleci (si ti-ai gasit ceva mai bun) poti sa pleci fara preaviz... nu iti mai iei salarul dar ai scapat de ei...sau poate patronu sa iti faca probleme din cauza asta?? (inafara sa iti zica ca nu ai obraz... ca asta nu o are nici el..)?

#52
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostApologetX, on Jan 24 2008, 16:04, said:

in Spain e alfel si cred eu ,e mai bine gandita problema:
Aici daca patronu te da afara trebe sa iti plateasca (in functie de vechimea ta in firma: de ex ptr 1 an ,cel putin 1.200 euro sau la 4-5 anii aprox 6-7.000 euro) ,iar daca vrei tu sa te duci ,poti sa dai sau nu preaviz (cum vrei tu) ,insa daca dai preaviz ,iti iei tot salarul .. daca nu, numai jumate.

nu am lucrat inca cu contract in ro dar cred ca daca tu vrei sa pleci (si ti-ai gasit ceva mai bun) poti sa pleci fara preaviz... nu iti mai iei salarul dar ai scapat de ei...sau poate patronu sa iti faca probleme din cauza asta?? (inafara sa iti zica ca nu ai obraz... ca asta nu o are nici el..)?

nu zice cine are sau nu obraz ca nu cunosti cauza. iar la faza cu remuneratiile  alea exorbitante din strainatate, da-mi voie sa te contrazic. conteaza mmult pt ce te da afara. Daca te da afara pe motiv disciplinar, fi sigur ca nu vezi un sfant. Daca, in schimb, se fac restructurtari, atunci e posibil sa se dea, dar cuantumul de mai sus nu mi-e cunoscut, nu ma pronunt cu privire la el.

e SALARIU, se zice SALARIU  :curse:

Edited by snipest, 24 January 2008 - 16:13.


#53
cornelbente

cornelbente

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.01.2008

View Postspare-me, on Jan 24 2008, 15:39, said:

Art. 79.
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariatii cu functii de executie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.



arata-mi unde scrie ca la 55 litera b 'nu se pune problema' de preaviz !

eu am vorbit frumos cu tine si ti-am explicat ca angajatorul poate renunta la preaviz, atunci cand activitatea inceteaza de comun acord.
daca nu vrei sa pricepi problema ta !

arata-mi in lege unde scrie ca pentru rezilierea prin acordul partilor  nu exista preaviz !

now SPARE-ME ! :death:

Art 55 (B) din CM se refera la incetarea CIM cu acordul de vointa al partilor la data convenita de acestia. Se subintelege ca nu este nevoie de preaviz pentru ca angajatorul isi da acordul in ceea ce priveste incetarea CIM.
Demisia este actul unilateral de vointa al salariatului prin care comunica angajatorului incetarea CIM. Diferenta intre 55(B) si 79 (1): in primul caz se solicita acordul angajatorului, in cel de-al doilea caz se comunica angajatorului incetarea CIM.
In cazul demisiei termenul de preaviz este un drept al angajatorului si o obligatie a salariatului. Angajatorul are posibilitatea de a renunta total sau partial la un drept al sau.

daca mai sunt neintelegeri, va stau la dispozitie

#54
longline

longline

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 20.10.2006
salut, ce sa mai zic de mine...:( am lucrat la o firma de transport si am avut contract pe o perioada determinat dupa cele 3 luni ma trezesc ca`mi incheie carnetu de munca cu litera "i" si nu am facut nimik rau:(, mi`am cautat de alt job si am gasit la o firma de distributie si domni de aici erau asa de hoti ca ma scos cu niste bani lipsa, invarteli dealelor si mi`am bagat medical, i`am fiert un pik  mai ales ca era o firma micuta si nu aveau alt sofer a fost cam greu pt ei , au venit dupa mine eu nimik erau suoper bolnav:D, si dupa o luna de concediu medical am trimis direct demisia la sediul central al firmei prin posta nu am depus`o la ei   am primit confirmarea de la directorul general. Nu am vrut sa mai am de a face cu cei de aici din cauza ca sunt niste hoti  si ne scotea pe toti lipsa la marfa, ca cica distribuiam noi marfa gresit si mereu si toti din firma faceam gresala asta zilnic si sa adunat ceva banuti gaura, si cred ca bossu al mare nici acum nu stie ce invarteli au facut astia de aici si cum ne baga in daotri, dar daca cumva  o sa am probleme cu ei am niste copi xerox dupa niste facturi naspa si bonuri de motorina facute de sefu meu  si marfa iesita aiurea din depozit si avize de insotire a marfi aiurea sa acopere niste fraude. sper sa nu le folosesc dar daca vor razboi o sa aibe, sper sa nu fie cazul :) si o eu nu ma duc dupa cartea de munca, cred ca o sa fac o cerere la ITM sa o ridice ei ca am auzit ca pot face asta au acest drept asa`i?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate