Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Demisia

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
Tutankhamon

Tutankhamon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.10.2006
Vreau sa imi dau demisia si din cate stiu trebuie sa mai stau inca 15 zile in preaviz. Am auzit de la niste prieteni ca nu esti obligat in alea 15 zile de preaviz sa lucrezi 8 ore/zi, ci poti lucra doar 4 ore/zi. Stie cineva care e adevarul?

#2
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
Prostii,cele 15 zile se lucreaza in regim normal asta daca nu cere in altfel angajatorul/angajatul in limitele contractului existent!

#3
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Doar daca esti dat afara poti sa lucrezi doar 4 ore pentru ca se considera ca ai nevoie de celelalte 4 ore sa-ti cauti job. Poti sa ceri in demisie si renuntarea angajatorului la perioada de preaviz.

#4
Tutankhamon

Tutankhamon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.10.2006

View Postpetman, on Dec 2 2007, 08:11, said:

Doar daca esti dat afara poti sa lucrezi doar 4 ore pentru ca se considera ca ai nevoie de celelalte 4 ore sa-ti cauti job. Poti sa ceri in demisie si renuntarea angajatorului la perioada de preaviz.


Si crezi ca am vreo sansa ca sa-mi dea drumul fara sa mai stau 15 zile? Si asa le-au plecat foarte multi oameni de bine ce o duceau  :D , nu-si permit sa mai piarda inca unul.

#5
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

View PostTutankhamon, on Dec 2 2007, 06:10, said:

Vreau sa imi dau demisia si din cate stiu trebuie sa mai stau inca 15 zile in preaviz. Am auzit de la niste prieteni ca nu esti obligat in alea 15 zile de preaviz sa lucrezi 8 ore/zi, ci poti lucra doar 4 ore/zi. Stie cineva care e adevarul?
numai in cazul in care ei te dau afara sint obligati sa iti dea preavizul de 15 zile,in care poti sa vii numai 4 ore pe zi,pt. ca se presupune ca in celelalte 4 ore iti cauti un nou job.daca pleci prin demisie nu trebuie sa respecti perioada de preaviz daca poti sa faci dovada ca firma nu si-a respectat obligatiile catre tine.

#6
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007

View PostTutankhamon, on Dec 2 2007, 04:10, said:

Vreau sa imi dau demisia si din cate stiu trebuie sa mai stau inca 15 zile in preaviz. Am auzit de la niste prieteni ca nu esti obligat in alea 15 zile de preaviz sa lucrezi 8 ore/zi, ci poti lucra doar 4 ore/zi. Stie cineva care e adevarul?


Daca-l poti convinge, pe patron, sa-ti inchida cartea de munca, nu trebuie sa mai stai nici un minut, daca nu........

#7
Tutankhamon

Tutankhamon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.10.2006
Pai sa fac dovada cu acte nu am cum, dar cel mai tare m-a deranjat ca nu se respecta programul de lucru, am stat de f multe ori peste program fara sa-mi fie platite orele. Dar daca imi dau demisia si plec imediat imi mai primesc salariul pe luna noiembrie? ca pe 10 decembrie se dau salariile.

#8
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007

View PostTutankhamon, on Dec 2 2007, 13:13, said:

Pai sa fac dovada cu acte nu am cum, dar cel mai tare m-a deranjat ca nu se respecta programul de lucru, am stat de f multe ori peste program fara sa-mi fie platite orele. Dar daca imi dau demisia si plec imediat imi mai primesc salariul pe luna noiembrie? ca pe 10 decembrie se dau salariile.

Tot ce este posibil sa nu-l mai iei, daca ai avea ceva dovezi impotriva lui in ce priveste nerespectarea programului de munca fata de cel din contract,apropos ai contract de munca ? ori carte de munca ?, ai putea sa-i sesizezi pe cei de la I.T.M, dar pana la urma sa stii ca tot el va avea castig de cauza, traim in Romania si asta explica totul.

Edited by Black Hawk, 02 December 2007 - 15:20.


#9
Tutankhamon

Tutankhamon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.10.2006

View PostBlack Hawk, on Dec 2 2007, 15:19, said:

[...]apropos ai contract de munca ? ori carte de munca ?[...]

Da, am carte de munca. Deci e nasoala treaba, trebuie sa stau in preaviz... Romanie imputita.

Edited by Tutankhamon, 02 December 2007 - 15:22.


#10
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

View PostTutankhamon, on Dec 2 2007, 15:21, said:

Da, am carte de munca. Deci e nasoala treaba, trebuie sa stau in preaviz... Romanie imputita.

salariu il primesti la timp?
ai "fluturas", primesti pe card?
daca nu primesti salariul la timp contractul este nul.
Poti invoca lucrul  asta.

#11
Tutankhamon

Tutankhamon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.10.2006

View Postdacadrean, on Dec 2 2007, 15:30, said:

salariu il primesti la timp?
ai "fluturas", primesti pe card?
daca nu primesti salariul la timp contractul este nul.
Poti invoca lucrul  asta.

Da, l-am primit la timp, macar atata lucru sa faca si ei. Am si fluturas si card  :)

#12
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007

View PostTutankhamon, on Dec 2 2007, 15:25, said:

Da, l-am primit la timp, macar atata lucru sa faca si ei. Am si fluturas si card  :)


Ai luat in calcul, ca te mai si poti  "imbolnavii", daca vrei ?, gripa cam 15 zile tine :D

#13
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

View PostBlack Hawk, on Dec 2 2007, 17:31, said:

Ai luat in calcul, ca te mai si poti  "imbolnavii", daca vrei ?, gripa cam 15 zile tine :D
Si are nevoie de concediu medical. Iar previziul se intrerupe pe perioada concediului medical si continua dupa.
Nu este asta solutia.
Citeste codul muncii si te inspiri si tu de acolo.

#14
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007

View Postdacadrean, on Dec 2 2007, 15:33, said:

Si are nevoie de concediu medical. Iar previziul se intrerupe pe perioada concediului medical si continua dupa.


M-am documentat si ai dreptate, asa ca poate cel mai bine este sa astepte sa se scurga perioada de preaviz, sau sa cada la pace cu el,..... cumva

#15
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Mai freci si tu menta 15 zile :lol:

#16
Tutankhamon

Tutankhamon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.10.2006
A... si inca ceva, mi-a zis un coleg de serviciu care e mai in varsta ca mine si a mai lucrat, ca daca nu am avut concediu pe anul asta pot pleca mai devreme... Din cate stiu ai voie la 2 zile de concediu pe luna, iar eu sunt la ei de 2 luni, asta ar insemna ca trebuie sa mai stau in preaviz doar 11 zile pentru ca mi se cuvin 4 zile de concediu. E adevarat?

#17
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003

View PostTutankhamon, on Dec 2 2007, 20:10, said:

A... si inca ceva, mi-a zis un coleg de serviciu care e mai in varsta ca mine si a mai lucrat, ca daca nu am avut concediu pe anul asta pot pleca mai devreme... Din cate stiu ai voie la 2 zile de concediu pe luna, iar eu sunt la ei de 2 luni, asta ar insemna ca trebuie sa mai stau in preaviz doar 11 zile pentru ca mi se cuvin 4 zile de concediu. E adevarat?

Cred ca ce-o sa traga de pe tine in alea 11/15 zile :))
"Vrei carte de munca curata? Fa asta .. si asta .. si asta .. si dupa aia, fa asta .. si cand termini cu astea, vezi ca mai sunt doua teancuri pe hol" :D

#18
Tutankhamon

Tutankhamon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.10.2006

View Postmanchimen, on Dec 3 2007, 00:58, said:

Cred ca ce-o sa traga de pe tine in alea 11/15 zile :))
"Vrei carte de munca curata? Fa asta .. si asta .. si asta .. si dupa aia, fa asta .. si cand termini cu astea, vezi ca mai sunt doua teancuri pe hol" :D


Tu ai innebunit? Tii cu ei?   :lol:  :lol:  :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate