Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Demisia

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007
Nu e nici o sperietoare in a-ti da demisia.
Eu mi-am dat demisia de 3 ori pana acum.
Doar ultima data a trebuit sa mai stau si perioada de preaviz.
De obicei angajatorii nu iti mai cer sa stai si perioada de preaviz tocmai pt. ca stiu ca nu prea o sa ai chef de munca insa ei ar trebui sa te plateasca pt cele 15 zile.
Oricum trebuie sa ai in scris (in cererea de demisie) ca angajatorul nu-ti mai cere si perioada de preaviz.

Sa stii ca in Romania legile sunt foarte favorabile angajatului. In alte tari favorizeaza mai mult firmele. In Germania de exemplu perioada de preaviz este de minim o luna.

#20
Tutankhamon

Tutankhamon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.10.2006

View Postmccc, on Dec 3 2007, 01:24, said:

Nu e nici o sperietoare in a-ti da demisia.
Eu mi-am dat demisia de 3 ori pana acum.
Doar ultima data a trebuit sa mai stau si perioada de preaviz.
De obicei angajatorii nu iti mai cer sa stai si perioada de preaviz tocmai pt. ca stiu ca nu prea o sa ai chef de munca insa ei ar trebui sa te plateasca pt cele 15 zile.
Oricum trebuie sa ai in scris (in cererea de demisie) ca angajatorul nu-ti mai cere si perioada de preaviz.

Sa stii ca in Romania legile sunt foarte favorabile angajatului. In alte tari favorizeaza mai mult firmele. In Germania de exemplu perioada de preaviz este de minim o luna.


Pai eu as vrea sa scriu demisia si sa plec definitiv, dar salariile sa dau abia pe 10 decembrie si vreau sa-mi iau banii pentru luna noiembrie si in plus, mi-e sa nu imi scrie ceva naspa pe cartea de munca daca plec fara sa stau in preaviz.

#21
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007
E foarte simplu cand le dai demisia le spui ca tu poti sa stai si perioada de preaviz insa ca ai vrea sa renunti la ea daca este ok si pt. firma.
Daca si ei sunt de acord ca poti pleca imediat o sa trebuiasca sa redactezi inca o demisie in sare sa scriie si ca ei sunt de acord. Ai putea sa ai 2 variante de demisie de la inceput ;-)
Daca nu sunt de acord va trebui sa stai cele 15 zile altfel vor putea sa-ti faca probleme.

Nu conteaza cand se dau salariile. Sunt obligati de lege sa te plateasca pt fiecare zi (ora) lucrata si daca nu o fac poate fi foarte naspa pt ei. Asadar trebuie sa-ti primestii banii cuveniti chiar daca la data cand se fac platile nu mai esti angajat. Iar daca zici ca fac plata pe card nu e nici o problema.

P.S.
Demisia se da tot timpul in scris.
Am un amic care nu lucra detasat si a sunat la firma sa le spuna ca demisioneaza insa nu a trimis si cererea de demisie in acelasi timp. Desi a stat cele 15 zile dupa ce a dat telefon, are probleme cu firma pt ca acestia nu au mai recunoscut ca au fost instiintati de demisie si vroiau demisie in scris si inca 15 zile de preaviz de la data depunerii cererii. Stiu ca au ajuns la judecata pe chestia asta insa nu mai stiu exact cum s-a terminat. Asa ca e bine sa sti sigur de la inceput cum stai.

Edited by mccc, 03 December 2007 - 01:53.


#22
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006

View Postmccc, on Dec 3 2007, 01:24, said:

De obicei angajatorii nu iti mai cer sa stai si perioada de preaviz tocmai pt. ca stiu ca nu prea o sa ai chef de munca insa ei ar trebui sa te plateasca pt cele 15 zile.
Eu stiam ca daca lucrezi cu carte de munca si contractul se incheie pe cale amiabila (cu acordul ambelor parti, in alte cuvinte nu mai e nevoie de preaviz si de cele 15 zile), atunci angajatorul are de platit niste taxe in plus. Si normal ca n-o sa-i convina sa plateasca taxele alea doar ca sa pleci tu mai repede..
Din pacate nu sunt sigur ca este asa, doar am auzit de la cineva, si acum mi-e prea somn sa mai caut pe net :P ..

#23
Tutankhamon

Tutankhamon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.10.2006
Eu dimineata ma duc sa-mi scriu demisia, fie ca le convine, fie ca nu. :coolspeak:

Edited by Tutankhamon, 03 December 2007 - 01:53.


#24
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006

View PostTutankhamon, on Dec 3 2007, 01:52, said:

Eu dimineata ma duc sa-mi scriu demisia, fie ca le convine, fie ca nu. :coolspeak:
Nu are cum sa nu le convina, sunt obligati sa o accepte.

PS: asta in cazul in care n-ai semnat vreun contract cu cine-stie-ce clauza pe 2 ani de zile :)

#25
Tutankhamon

Tutankhamon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.10.2006

View Postammon06, on Dec 3 2007, 01:56, said:

Nu are cum sa nu le convina, sunt obligati sa o accepte.

PS: asta in cazul in care n-ai semnat vreun contract cu cine-stie-ce clauza pe 2 ani de zile :)


Am semnat contract pe perioada nedeterminata. Deci bye, bye  :)

#26
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007

View Postammon06, on Dec 3 2007, 02:49, said:

Eu stiam ca daca lucrezi cu carte de munca si contractul se incheie pe cale amiabila (cu acordul ambelor parti, in alte cuvinte nu mai e nevoie de preaviz si de cele 15 zile), atunci angajatorul are de platit niste taxe in plus. Si normal ca n-o sa-i convina sa plateasca taxele alea doar ca sa pleci tu mai repede..
Din pacate nu sunt sigur ca este asa, doar am auzit de la cineva, si acum mi-e prea somn sa mai caut pe net :P ..
Habar nu am daca e vreo taxa de platit desi nu cred ca e.
Eu am plecat de doua ori fara sa fie nevoie sa astept cele 15 zile, ce-i drept nu am injurat pe nimeni cand mi-am dat demisia ci am avut un comportament normal, civilizat. Daca esti intrebat de ce pleci, legal nu esti obligat sa le raspunzi insa poti sa le spui o poveste oarecare... ca pleci din localitate, ca vrei sa-ti schimbi cariera in alta directie.. etc... Nu e nevoie sa zici ca seful este un porc si ca nu suporti pe nimeni din firma aia de ... :P

#27
Tutankhamon

Tutankhamon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.10.2006

View Postmccc, on Dec 3 2007, 02:01, said:

Habar nu am daca e vreo taxa de platit desi nu cred ca e.
Eu am plecat de doua ori fara sa fie nevoie sa astept cele 15 zile, ce-i drept nu am injurat pe nimeni cand mi-am dat demisia ci am avut un comportament normal, civilizat. Daca esti intrebat de ce pleci, legal nu esti obligat sa le raspunzi insa poti sa le spui o poveste oarecare... ca pleci din localitate, ca vrei sa-ti schimbi cariera in alta directie.. etc... Nu e nevoie sa zici ca seful este un porc si ca nu suporti pe nimeni din firma aia de ... :P



Pai i-am zis de sambata sefei si m-a privit de sus... i-am spus ca vreau sa imi termin facultatea si ca trebuie sa renunt la serviciu ca mi-e cam greu, dar ea m-a tratat ca pe ultimul fraier...

#28
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007
Daca te simti tratat aiurea e clar ca trebuie sa pleci din firma aia.
Mult succes!

#29
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Sa ne spui ce ai rezolvat ca suntem toti curiosi .. cred

#30
Tutankhamon

Tutankhamon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.10.2006

View Postmanchimen, on Dec 3 2007, 12:42, said:

Sa ne spui ce ai rezolvat ca suntem toti curiosi .. cred


Am depus demisia si trebuie sa stau 15 zile in preaviz  :death: . Nu am avut timp sa ma duc la Fortele de Munca sa ma interesez, dar maine ma voi duce.

#31
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

View PostTutankhamon, on Dec 3 2007, 18:21, said:

Am depus demisia si trebuie sa stau 15 zile in preaviz  :death: . Nu am avut timp sa ma duc la Fortele de Munca sa ma interesez, dar maine ma voi duce.
Conf. art 55 lit b nu este obligatoriu sa stai in preaviz. Asta inseamna ca toata lumea a fost de acord si totul este ok. La demisie si concediere este obligatoriu preavizul.

#32
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postnoha_1508, on Dec 3 2007, 23:55, said:

Conf. art 55 lit b nu este obligatoriu sa stai in preaviz. Asta inseamna ca toata lumea a fost de acord si totul este ok. La demisie si concediere este obligatoriu preavizul.
Art. 79 CODUL MUNCII
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariatii cu functii de executie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

deci este necesar un termen de preaviz , ce nu poate fi mai mare de 15 zile chiar daca vorbim de demisie.
atentie , daca iti dai demisia fara preaviz si nu te mai prezinti la servici risti sa fii concediat pentru absente nemotivate!

#33
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu nu este !
daca demisia se realizeaza prin acordul partilor conform 55b, se poate sa nu existe niciun preaviz.
redactezi demisia, o semnezi si pleci acasa

Edited by spare-me, 23 January 2008 - 15:31.


#34
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postspare-me, on Jan 23 2008, 15:30, said:

nu nu este !
daca demisia se realizeaza prin acordul partilor conform 55b, se poate sa nu existe niciun preaviz.
redactezi demisia, o semnezi si pleci acasa
Art. 55
Contractul individual de munca poate inceta astfel:
a) de drept;
b ) ca urmare a acordului partilor, la data convenita de acestea;
c) ca urmare a vointei unilaterale a uneia dintre parti, in cazurile si in conditiile limitativ prevazute de lege.
de unde rezulta de aici ca nu e necesar preavizul? mie 79 mi se pare destul de clar.
si ca sa revin
ART 79 AL 8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
legea e restrictiva si enunta situatia in care angajatul poate pleca fara preaviz. iar din ce am vazut eu pana acuma , nu e cazul

Edited by solitudes, 23 January 2008 - 15:36.


#35
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
acea data poate fi in aceeasi zi !
asta inseamna 0 preaviz...daca partile cad astfel de acord

si este unica sansa a angajatilor de a demisiona fara preaviz..
incearca sa nu dezinformezi lumea...

#36
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postspare-me, on Jan 23 2008, 16:10, said:

acea data poate fi in aceeasi zi !
asta inseamna 0 preaviz...daca partile cad astfel de acord

si este unica sansa a angajatilor de a demisiona fara preaviz..
incearca sa nu dezinformezi lumea...
din postul meu anterior se vede ca nu e singura sansa de a pleca fara preaviz: "Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca."
in ceea ce priveste demisia cu preaviz de 0 zile.. da-mi si mie niste surse , poate ai dreptate si oi sti io prost.nimeni nu e perfect. insa IN NICI un caz nu mi-am propus sa dezinformez pe cineva.
dar vreau sa vad un temei legal sau o adnotare pe codul muncii in sensul asta pentru ca am sa mai mai informez si eu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate