Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 

"PBX TV - televiziune live pe internet"

- - - - -
  • Please log in to reply
1010 replies to this topic

#55
soldatel56

soldatel56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.06.2006

View Poststargate, on Mar 17 2007, 13:43, said:

Canalele se schimba din SMC Remote Chat. http://www.fighterso...at/download.htm
Buna idee ati avut. Merge si in linux?

#56
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Streamul merge cu mplayer, iar SMC Remote Chat a avut o versiune pentru linux dar s-a pierdut compatibilitatea pentru ca nu am mai lucrat la ea (nu am avut requests din partea utilizatorilor).

#57
frioan

frioan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 15.03.2003

View Poststargate, on Mar 17 2007, 18:45, said:

Streamul merge cu mplayer, iar SMC Remote Chat a avut o versiune pentru linux dar s-a pierdut compatibilitatea pentru ca nu am mai lucrat la ea (nu am avut requests din partea utilizatorilor).

Felicitari Stargate pt acest proiect :) ..... e bine ca se face si asa ceva, dar totusi nu inteleg spre ce directie vrei sa te indrepti cu acest software ? Adica sunt o gramada de alte soft-uri pt streaming tv, unele chiar gratuite cum ar fi VLC (care merge si pe linux si pe windows) si face exact aceasi chestie, ba chiar mai bine as zice ! Si eu si oricine poate da asa orice post TV pe internet cu ajutorul VLC! Cu el de exemplu pot face si streaming de multicast pe UDP si in acest fel sa pot emite la un numar teoretic nelimitat de clienti, banda necesara streaming-ului fiind aceasi si la 10 si la 1000 de utilizatori   :D  ! ... poate implementezi si tu un asemenea sistem de streaming, pe langa cel clasic tip unicast TCP sau p2p :)

Edited by frioan, 17 March 2007 - 23:56.


#58
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Cunosc foarte bine VLCul, stau cu nasul in codul sursa de la el de foarte mult timp si pot sa iti zic din start ca te inseli - VLC nu o face nici pe departe mai bine. SMC este superior din toate punctele de vedere la achizitia de semnal, filtrare, managementul placii de captura etc. Incearca sa compari un stream dat de VLC la 384 kbps cu unul dat de SMC la 384 kbps ca sa nu mai zic de bandwidthuri si mai mici - SMC suportand cu succes streamingul pe telefoane mobile echipate cu Windows Mobile. Nu mai spun de resursele ocupate, SMC fiind o aplicatia 100% directshow si optimizata maxim sa functioneze pe sisteme slabe.

Ca sa poti sa faci streaming multicast trebuie sa ai si retea adecvata - nu este la indemana tuturor. In SMC lucrez la un approach P2P care va rezolva problema loadului pe server si a conexiunilor simultane.

#59
bigu81

bigu81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.02.2007
sal,
foarte tare softul. eu caut un soft cu romani de vreo 2 luni si acum am gasit unul in sfarsit, insa ar mai fi niste probleme.Il deschid merge ff bine 10-15 secunde apoi gata, incepe sa mearga sacadat.Sunetul nu e problema, doar de video vorbesc.
EU locuiesc in state.Net aici am destul de puternic de 5MB asa ca nu vad unde ar fi buba?E mai proasta conexiunea pe extern?si inca ceva care nu e legat de acest subiect: pt coasta de est a USA merge vreo firma gen digitv, focussat, etc.
bafta

#60
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Mda... problema este de aici... conexiunea noastra in extern este foarte slaba. Sper sa remediam problema in curand. Nu cunosc detalii despre disponibilitatea providerilor digitali romani pe teritoriul US.

#61
frioan

frioan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 15.03.2003

View Postbigu81, on Mar 18 2007, 03:10, said:

sal,
foarte tare softul. eu caut un soft cu romani de vreo 2 luni si acum am gasit unul in sfarsit, insa ar mai fi niste probleme.Il deschid merge ff bine 10-15 secunde apoi gata, incepe sa mearga sacadat.Sunetul nu e problema, doar de video vorbesc.
EU locuiesc in state.Net aici am destul de puternic de 5MB asa ca nu vad unde ar fi buba?E mai proasta conexiunea pe extern?si inca ceva care nu e legat de acest subiect: pt coasta de est a USA merge vreo firma gen digitv, focussat, etc.
bafta

Legat de receptionarea posturilor TV romanesti de pe satelit in America, din pacate nu e posibil satelitii care emit neavand acoperire in acea zona. Ai putea insa sa faci in felul urmator (mie imi functioneaza de cateva luni f bine acest sistem); Si anume ... daca cunosti pe cineva din tara unde poti sa pui un PC cu o placa TvTuner conectata la cablu sau digitv, cu o conexiune la internet cu banda upload de minim 512 kbps -1 mbps (de ex. fiberlink) si faci streaming de pe acel PC cu VLC sau softul lui Stargate sau altul de acest fel ! Daca se seteaza cum trebuie se vede excelent :) vei plati doar curentul consumat de PC + conexiune la internet ... daca doresti sa schimbi posturile e simplu cu un program remote control gen radmin cu care sa intri pe PC-ul ce emite streaming-ul TV; Eu am facut niste teste cu VLC si la un stream de 1 Mbps rezolutie 720 x 576 comprimat Asf se vede bine pe PC receptor, chiar f bine daca scot semnalul prin TvOut la un televizor :) Daca ai vreo nelamurire te pot ajuta  :peacefingers:

#62
frioan

frioan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 15.03.2003

View Poststargate, on Mar 18 2007, 01:28, said:

Incearca sa compari un stream dat de VLC la 384 kbps cu unul dat de SMC la 384 kbps ca sa nu mai zic de bandwidthuri si mai mici

Man .... nu te supara :) ... dar m-am chiorat aproape 30 minute sa vad cam ce diferente de calitate ar fi intre un stream SMC  si unul VLC .... dupa mine nu prea se vad mari diferente la un stream de 384 kbps ... atasez mai jos si niste capturi facute in full screen din Windows Mediaplayer 11 cu cele 2 stream-uri, unul emis de pe site-ul tau cu SMC si unul emis de VLC de mine :)  ....recunosc .. nici semnalul tv de la mine nu e prea bun avand inca 3 televizoare in casa conectate la acelasi cablu; Nu vreua sa de descurajez, dar daca vrei sa faci un soft comercial, trebuie sa fie ceva mai mult decat bun ca sa aiba succes in fata unui soft gratuit  :peacefingers:

captura stream SMC de pe site fightersof la 384 kbps
captura stream VLC 384 kbps
captura stream VLC 815 kbps
captura stream VLC 815 kbps

Edited by frioan, 18 March 2007 - 14:01.


#63
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
In functie de conexiune, SMC mai face mici ajustari si incearca sa taie din banda cand nu se prinde chiar 384 kbps. Probabil ca acolo ai prins o viteza mai mica pentru ca uite cum ar trebui sa se vada - http://193.93.142.95..._fullscreen.JPG (1280x1024) - tinand cont ca si aici sunt 2 distribuitoare si vreo 4 televizoare + 2 tunere. SMC face captura initiala la 768x576, aplica filtre de deinterlacing si denoising si apoi face resize la 384x288 si streameaza iar procesul asta scoate o calitate mai mare pus unul langa altul cu VLC - am facut zeci de teste si imi pare rau ca nu gasesc acum screenshoturile - dar o sa le caut si am sa le postez. Eu am lucrat o vreme nitel la VLC pe codul sursa si d-asta zic ca stiu exact ce face acea aplicatie. Si one more thing, captura de mai sus si streamul in sine sunt facute de pe un tuner bt878 jetway fabricat in 2000. Am sa revin later cu niste screenshoturi luate de pe tunere cu chipseturi noi conexant si de pe ati aiw.

In ceea ce priveste descurajarea, am destula experienta in acest domeniu si nu pot fi descurajat de posturi pe un forum. ;) Regardless, daca doresti as vrea sa participi in echipa de beta testeri ai SMCului (cand va ajunge primul release beta) pentru ca am mare nevoie de oameni care au experienta in streaming si mai ales a critical eye.

#64
bigu81

bigu81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.02.2007
eu as fi de acord si cu plata unei taxe lunare sau initiale, dar asta numai in cazul in care ar merge fara intreruperi si pe exern.

#65
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Nu se pune problema de taxa lunara atat timp cat nu exista un acord oficial cu televiziunile. Dar banda se va imbunatati in curand. ;)

#66
frioan

frioan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 15.03.2003

View Poststargate, on Mar 18 2007, 20:20, said:

In ceea ce priveste descurajarea, am destula experienta in acest domeniu si nu pot fi descurajat de posturi pe un forum. ;) Regardless, daca doresti as vrea sa participi in echipa de beta testeri ai SMCului (cand va ajunge primul release beta) pentru ca am mare nevoie de oameni care au experienta in streaming si mai ales a critical eye.

OK :) Abia astept atunci sa dau si eu o mana de ajutor la munca pe care o depui ! Spor in continuare  ;)

#67
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Ok, te voi anunta cand va fi ready. Thanks!

#68
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
So, se poate vedea Olanda - Romania (de pe TVR1) pe Media Center din SUA? :D

#69
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Sper sa dau drumu la streamuri in noaptea asta - atat high (ro) cat si low (outside ro) si da, se va putea vedea din SUA.

#70
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Abia astept. Poate poti sa faci ceva ca sa fie canalul blocat pe Tvr1 pe durata meciului :D

#71
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
The high server is back online. Din pacate mi s-a stricat distribuitorul si nu pot da drumul si la serverul low in paralel. Unde gasesc azi un distribuitor bun in Bucuresti? Pana la cat o fi deschis la Vitacom?

Sa-mi spuneti daca observati ceva schimbat la stream. ;)

#72
bigu81

bigu81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.02.2007

View Poststargate, on Mar 22 2007, 23:03, said:

The high server is back online. Din pacate mi s-a stricat distribuitorul si nu pot da drumul si la serverul low in paralel. Unde gasesc azi un distribuitor bun in Bucuresti? Pana la cat o fi deschis la Vitacom?

Sa-mi spuneti daca observati ceva schimbat la stream. ;)
eu sincer nu remarc nimik...inca se intrerupe mai des, si banuiesc ca nu erau nici prea multi pe server la ora 5dimin...poate pana samabata la meci vom vedea ceva schimbari...ar fi bine pt romanii din afara care din "bunavointa" tvr au ramas faa meci pe tvri
succes

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate