Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Canon HV20. Cateva informatii.

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#37
the_real_pickone

the_real_pickone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.11.2007
Spunea cineva ceva de aceasta rezolutie? 3656 x 2664 ?!?!? atunci ce sa mai spunem de aceasta  Click ME ?

#38
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
dap...Because this format is highly experimental, NHK researchers had to build their own prototype from scratch. In the system demonstrated in September 2003 they used an array of 16 HDTV recorders to capture the 18-minute-long test footage.

The camera itself was built with four 2.5 inch (64 mm) CCDs with a combined resolution of only 3840 × 2048. They then resorted to pixel shifting to bring it to 7680 × 4320.[1]

#39
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Sper sa nu cada lumea pe aici ca si odinioara pe sectiunea foto, in capcana discutiilor despre senzori de jdemii de megapixeli...incercati pe cat posibil sa ramaneti ontopic

Edited by GunX, 01 December 2007 - 13:29.


#40
the_real_pickone

the_real_pickone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.11.2007
Corect...


      Asadar sa revenim. COMPRESIE... cum faceti? cu ce? in ce stil, etc etc?

#41
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postthe_real_pickone, on Dec 1 2007, 13:40, said:

Asadar sa revenim. COMPRESIE... cum faceti? cu ce? in ce stil, etc etc?

vezi ca s-a discutat in detaliu AICI.

#42
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Am vazut ca ai mai intrebat asta, dar tot nu ai venit cu detalii.
Compresia o poti face cu o groaza de codecuri, de la mpeg1 la h264. Eu cred ca trebuie cunoscut formatul final. Cei care fac NBC nu cred ca pot sa dea clientului un mkv HD cu nunta.
Sunt mai multe posibilitati ale rezultatului final, printre care:
DVD (mpeg2) SD > DVD5, DVD9
AVCHD (AVC) HD > DVD9
HD DVD (mpeg2, AVC, VC1) HD > HD DVD-R
Blu-Ray (mpeg2, AVC, VC1) HD > BR
avi (divx, xvid), mp4 (divx, xvid, avc -audio AAC-), , mkv.

Am vazut ca ai dat link catre un writer de blu-ray. Ce te faci daca va trebui sa ai ca rezultat final HD DVD? Iti mai iei un alt writer?

Poate pune cineva un sample interesant (original, needitat) m2t, dintr-o filmare cu HV20, eventual o scena mai complexa, de un minut pe http://www.mytempdir.com/ sau http://www.sendspace.com/ de exemplu.

andjar, stiu ca ai HV20 NTSC. Poate pui si tu undeva un sample m2t la rezolutia maxima pe care o scoate camera ta la 29.976 fps si la 24p. Am o idee pentru tine, dar sa testez mai intai ca sa nu spun prostii. ;)

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 02 December 2007 - 01:57.


#43
the_real_pickone

the_real_pickone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.11.2007
Daca n-am alta varianta... tre sa cumpar si un "HD-RW" d-ala... Dar ma gandesc ca eu nefiind un NBC... n-am nevoie sa le dau nuntasilor pe ce vor ei... iar la un studio video ceva sau la altii, dvd-urile sunt perfecte pentru un moment, macar sa vrea vreounul pe blueRay sau hd-dvd...


O sa incerc azi niste sample-uri mici, dar cred ca vin cu poze extrase din clip... asta pana la sample-urile perfect doveditoare... incerc! sa vedem!

#44
the_real_pickone

the_real_pickone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.11.2007
Incercarea mea de a aduce ceva sample-uri azi... a dat gresi! :( n-am timpul necesar... oricum poate se arunca altcineva, eu prin weekend pot trage cateva cadre! :(

#45
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
ptr Mtz aici, dupa lupte indelungi :worthy:
un fisier m2t filmat cu HV20 [hdv la 25p(cinemode)1440x1080], nu  este 1min ptr ca 1min de m2t=~150Mb si nu  permitea hostingul.
sper sa-ti  ajute la ce aveai nevoie.
si  poate ne spui si  noua ideea  :P  
multa bafta    :peacefingers:

Edited by ozzyboy, 09 December 2007 - 01:38.


#46
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Scopul este de a crea un "fake" avi de dimensiuni foarte mici si care este obtinut intr-un timp foarte scurt, unele programe de editare acceptand aceste avi.
Am luat in considerare 2 posibilitati: cu audio si fara audio.
Eu imi pun toate programele in Program Files asa ca toate programele folosite le am in "C:\Program Files"

Programe folosite:
AviSynth (la ora actuala folosesc versiunea 2.5.7)
DGIndex din pachetul DGMPGDec. Eu folosesc ultima versiune beta DGMPGDec de aici.
ffdshow Eu folosesc ultimul "Nightly build" al lui clsid sau xxl.

Optional:
Media Player Classic (pentru vizualizarea materialelor video inclusiv a scriptului avs)
VirtualDubMod (pentru vizualizarea/verificarea avs-ului si modificari in script (se apasa ctrl+E dupa incarcarea avs)).
Attached File  VirtualDubMod.zip   1.68MB   22 downloads

Mai intai se instaleaza AviSynth. Apoi am dezarhivat dgmpgdec si l-am pus cu denumirea DGMPGDec in "C:\Program Files". In acest director se afla un .dll numit DGDecode.dll si pe care l-am copiat in "C:\Program Files\AviSynth 2.5\plugins". Nota: cand faceti update la DGIndex, nu uitati sa copiati DGDecode.dll care il aveti de la respectiva versiune. Nu se pot folosi alte dll impreuna cu avisynth decat cele cu care vine DGIndex in pachetul respectiv DGMPGDec
Se deschide DGIndex si se incarca fisierul .m2t. File > Preview si veti vedea diferite informatii despre material:
Attached File  DGIndex.jpg   248.48K   113 downloads

1. Daca aveti nevoie doar de streamurile video ca "m2v" si streamul audio ca "mpa", File > Save Project and Demux Video. Veti obtine un proiect d2v precum si fisierele dorite m2v si mpa. Daca programul vostru de editare le accepta, le puteti folosi direct in programul de editare, tinand cont si de informatiile prezente in screenshotul de mai sus.

2.a. Daca aveti nevoie de un avi care sa contina doar partea video, in DGIndex veti face doar File > Save Project, dupa care veti face urmatorul script (folositi notepad si la salvare folositi in loc de extensia txt, extensia avs):

# toate liniile care incep cu # nu sunt luate in considerare de AviSynth
MPEG2Source("D:\HV20_PAL_Sample.d2v")
#daca ati filmat in 16:9 si vreti aspect ratio corect, adaugati urmatoarea linie:
LanczosResize(1440,800)
# daca este nevoie de conversie in YUY2 sau YV12 se adauga urmatoarea linie:
ConvertToYV12()
# functia trim se poate folosi pentru a se afisa numai o anumita parte (bazata pe frame-uri) din clip. Exemplu:
#trim(1,669)


2.b. Daca aveti nevoie de un avi care sa contina atat partea video cat si partea audio, in DGIndex veti face doar File > Save Project, dupa care veti face urmatorul script:

# toate liniile care incep cu # nu sunt luate in considerare de AviSynth
Video=MPEG2Source("D:\HV20_PAL_Sample.d2v")
#daca ati filmat in 16:9 si vreti aspect ratio corect, adaugati urmatoarea linie:
Video=LanczosResize(Video,1440,800)
# daca este nevoie de conversie in YUY2 sau YV12 se adauga urmatoarea linie:
Video=ConvertToYV12(Video)
Audio=DirectShowSource("D:\HV20_PAL_Sample.mpa")
AudioDub(video,audio)
# functia trim se poate folosi pentru a se afisa numai o anumita parte (bazata pe frame-uri) din clip. Exemplu:
#trim(1,669)

3. Crearea "fake" avi cu makeavis:
Attached File  ffdshow.jpg   89.07K   50 downloads
Daca daca ati folosit optiunea 2.b., nu uitati sa bifati si audio. Fisierul avi obtinut este de doar cativa MB in functie de marimea materialului.
Daca programul de editare nu va recunoaste audio decat pe o portiune scurta de cateva secunde, bifati "Store Uncompressed Audio" ca in urmatorul screenshot:
Attached File  makeavis.jpg   65.86K   27 downloads

Il puteti verifica cu Media Player Classic sau ce player folositi voi. Nota: daca folositi Media Player Classic, veti vedea ca la Audio veti avea 2 streamuri. Unul dintre ele este adaugat in mod automat de catre Media Player Classic deoarece denumirea fisierului mpa este asemanatoare cu denumirea fisierului avs sau m2v. In programul de editare pe care il folositi veti avea doar un track audio.

Note:
- daca aveti filmul in format 16:9 anamorphic, fara acele benzi negre de sus si de jos asa cum este in exemplul folosit de mine iar ca scop final aveti formatul DVD, puteti sa nu mai faceti acel resize -LanczosResize- pentru conversia in 16:9, avand grija doar la codarea in mpeg2 (DVD) sa alegeti 16:9 anamorphic. In acest fel veti coda numai imagine nu si benzi negre. Orice player standalone sau software stie sa adauge acele benzi negre in momentul in care se face play la un material care are informatii in el ca fiind anamorphic.

Poate la prima lectura vi se pare dificil, dar va asigur ca toata operatiunea dureaza mai putin decat ceea ce ati citit pana acum.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 12 December 2007 - 00:29.


#47
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006

View Postozzyboy, on Dec 9 2007, 01:32, said:

ptr Mtz aici, dupa lupte indelungi
Te superi daca-l luam si noi ? Sper ca ne e permis...

#48
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View PostMtz, on Dec 1 2007, 22:46, said:

andjar, stiu ca ai HV20 NTSC. Poate pui si tu undeva un sample m2t la rezolutia maxima pe care o scoate camera ta la 29.976 fps si la 24p. Am o idee pentru tine, dar sa testez mai intai ca sa nu spun prostii. ;)

Mtz,zcuza-ma,abia azi am vazut postul tau.
M-am chinuit pana acum sa uploadez cu 5kb/s pe sendfile un clip m2t de 20Mb...mi-a picat conexiunea la un moment dat si o las balta deocamdata.

Multumim nespus pentru acest ghid...pare un workflow alternativ foarte inovator.Cum am timp il voi incerca...chiar sunt foarte curios de rezultate.Ar fi bine sa-l treci si  pe aria ghiduri.

#49
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Stiam ca tu ai camera NTSC si de aceea iti cerusem un sample. In DGIndex e o smecherie la Video > Field Operation si cred ca s-ar putea face ceva de acolo. Testeaza cele 3 moduri si vezi ce fps obtii.
Ideea cu DGIndex mi-a venit cand am vazut ca te chinuiai sa salvezi nu stiu ce avi de sute de GB.  :cigar:  

enjoy,
Mtz

#50
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
da, ma gandeam ca vrei sa ma rezolvi si cu "pulldown removal"-ul cu tot. Eu folosesc DGIndex-ul cu metoda asta:
http://www.szudzik.n...20Pulldown.html
Mersi inca o data ...o sa uploadez eu un clip pana la urma insa azi imi merge prost rau netul.

Edited by Mtz, 09 December 2007 - 21:05.


#51
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Legat de pulldown: mai este un program creat tot de Donald Graft si care se numeste DgPulldown (accepta mpeg2/derivate) sau alta chestie este AssumeFPS() sau ConvertToFPS() in avisynth.
Chestia cu salvatul in loseless mai ales la materiale HD mi se pare o aiureala si pierdere de timp, spatiu.
Tocmai ce m-am "jucat" cu o chestie HD de 100 MB si rezultatul are 1,55 GB folosind Lagarith. :ciocan:

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 09 December 2007 - 21:11.


#52
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View PostMtz, on Dec 9 2007, 21:10, said:

Tocmai ce m-am "jucat" cu o chestie HD de 100 MB si rezultatul are 1,55 GB folosind Lagarith. :ciocan:
aaa,nici eu nu folosesc Lagarith sau Huffyuf...ca doar n-am hdd-uri de n-spe tera . Folosesc cineform hd codec v3.0 si imi scoate din 30 de MB vreo 100MB...deci 3 si ceva e ratia.
  Codecurile cineform sunt cele mai bune codecuri intermediare pt prelucrarea hdv-ului...si editarea  e mai vioaie si materialul exportat (indiferent de format) e mai calitativ in majoritatea cazurilor fata de lucrul direct cu fisierele m2t.
Ramane de vazut cum va decurge editarea si cat de bine se mentine calitatea editand m2v-urile prin metoda descrisa de tine.

#53
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Ajutati-ma si pe mine cu cateva sfaturi.
Sunt incepator in ale filmatului si habar nu am cum se face o filmare cat de cat buna.
Voi cum ati invatat? Aveti ceva tutoriale despre cum se filmeaza (miscarea camera, despre cum trebuie facut zoom, etc.)?
Eu am filmat cateva minute si ma doare capul cand revad pe televizor :)))  (zoom prea rapid, miscare prea brusca a camerei, etc.).
Apoi despre setarile (manuale) ale camerei de unde pot afla mai multe? Am vazut ca majoritatea posesorilor de HV20 isi seteaza manual camera si nu o lasa pe auto (asta mai ales noaptea).

Multam mult.

#54
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007

View PostTractoristu, on Dec 9 2007, 12:19, said:

Te superi daca-l luam si noi ? Sper ca ne e permis...
no problem  B)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate